Sokan végeznek, kevesen maradnak

A Tereza Szépségszalon Pécsen a belváros szívében, a Teréz utca egyik házának belső udvarában található. A kertről nyíló alsó szinten a fodrászat, míg az emeleten, minden külső zajtól elszigetelten, intim körülmények között működő kozmetika kapott helyet. A vendégek kényelmét egy apró társalgó is szolgálja, itt ülünk le a szalon tulajdonosával, Pusztai Zita kozmetikus mesterrel beszélgetni.

A kozmetikus szakma is állandó mozgásban van, folyamatosan változik, új gépek, eljárások, termékek jelennek meg a piacon, napra késznek kell lenni annak, aki talpon szeretne maradni. Hiába tartozik a népszerű szakmák közé jelenleg is a kozmetikusoké, még sincsenek könnyű helyzetben a szalonok, ha új munkatársat keresnek.

A Tereza Szépségszalon családi vállalkozásként működik, Pusztai Zita a férjével, aki műszaki szakember, és a lányával – aki szintén végzett kozmetikus – közösen alapították csaknem három évtizede. A lánya ugyan, miután elvégezte az Egészségügyi Főiskolát, az egyetemen helyezkedett el, de azt tervezi, hogy visszatér a szakmába és az édesanyjától ő veszi át a szépségszalont.

– Ma már háromféle módon is kozmetikussá válhat valaki – kezdi beszélgetésünket Pusztai Zita. – A már régóta megszokott módon, érettségit követően, egy két éves képzés során. Ők kozmetikus technikusok lesznek. Az utóbbi időben a négy plusz egy éves szakgimnáziumi rendszerben is lehetőség volt rá, ebben az esetben a szakgimnáziumi évek alatt már szakmai tárgyak is szerepeltek a tananyagban, majd az érettségit követően egy év alatt szerezték meg a technikusi szintű végzettséget a diákok. 2020. szeptember elsejétől, technikumi képzésben szintén 5 év alatt szerezhetnek technikusi oklevelet a fiatalok. A felnőttképzés keretében is lehetőség van arra, hogy valaki kozmetikus legyen, ez a mód nagyon népszerű. Két év alatt, magas gyakorlati óraszám mellett tanulhatják ki a szakmát a benne résztvevők. Ide elsősorban olyanok jelentkeznek, akik a gyerekkori álmukat szeretnék megvalósítani, de nagy számban érkeznek a versenyszférából is, akik a szépségiparban találnak megnyugvást, ide menekülnek a kiégés elől.

Mint mondja, a felnőttképzésben résztvevők közülük sokan maradnak a szakmában. Neki is volt olyan tanulója, aki a váltást követően kozmetikusként kivirágzott, önmagára talált. A versenyszférában szerzett tapasztalatai pedig nagy előnyt jelentettek neki a saját vállalkozása elindításában és a vendégköre kialakításában.

– Kevesen maradnak a szakmában, elsősorban az elhivatottak, akik mindig is erre készültek folytatja tovább beszélgetésünket. – Azonban az ő esetükben is nagyon fontos, hogy mielőtt saját szalont nyitnak, alkalmazottként helyezkedjenek el. Nemcsak  elmélyíthetik az ismereteiket az így eltöltött évek alatt és szerezhetnek gyakorlatot, de a vállalkozásuk elindításához szükséges feltételeket is meg tudják teremteni.

Ő maga  Pécsen az Irisz Szalonban tanulta ki a szakmát, Gyapai Jenőné, Klári néni szakmai irányítása mellett, az elméleti oktatója sem kisebb szaktekintély, mint Vajdáné Makra Vera volt. A szakmunkásvizsga letételét követően az Irisz Szalonban folytatta tovább, majd a Fodrász Szövetkezet Nagy Lajos Király utcai kozmetikájába került, de hosszabb időt eltöltött a Színház téren a Hajas Szalonban is. Miután úgy érezte elég szakmai tapasztalattal vérteződött fel, úgy döntött önállósítja magát.

Már a kezdetektől vannak tanulói, jelenleg három, ők kozmetikus technikusnak tanulnak. A nyáron végzett egy tanulója a négy plusz egyes rendszerben, ő jelenleg is a szakmában van, alkalmazottként dolgozik.

– Ez a tanulóm nem is akart más lenni, mindent megtett azért, hogy minél  több tudásra tegyen szert – mondja. – Ő, ahogy azok is, akik a szakmában  maradtak rendszeren felkeresnek. Azonban voltak olyan tanulóim is, akik  azért váltottak, mert rájöttek nem tudnak a vendéggel megfelelő kapcsolatot  kialakítani, vagy a tananyagot találták nehéznek. Jónak tartom éppen ezért, hogy 10. osztály után nyári gyakorlaton vesznek részt az erre a szakmára jelentkezők, mert akkor valamennyi  elképzelésük lesz arról, mi mindent kell majd tudniuk, milyen készségekkel, képességekkel kell rendelkezniük. E mellett fontos lenne, hogy az iskolák még a tanulók jelentkezése során felmérnék a kémia és biológia tantárgyakból szerzett tudásukat, ugyanis ezek jelentik az alapot a kozmetikai készítmények összetételének megértéséhez, valamint a bőrtípusok felismeréséhez. Egyébként én úgy látom, hogy igazán azokból lesz jó kozmetikus, marad meg a szakmában, aki maga döntötte el az érettségi után, hogy ezt a szakmát választja. Ők sokkal nyitottabbak a világra, tájékozottabbak, könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni, empatikusabbak, amire manapság nagy szükség van. A Covid a mi szakmánkban is változásokat hozott. Az eddig is intim kapcsolat a vendégek és köztem még jobban azzá vált. A kezelések mellett megnyugvásra, kikapcsolódásra vágynak, a nagy csendeket szeretik.