Gazdasági Tájékoztató – 2022/IV. negyedév
Elkészült az MKIK IV. negyedéves Gazdasági Tájékoztatója.
A GDP, a külkereskedelmi termékforgalom mellett a gazdasági várakozásokról is olvashat a tájékoztatóban.
Elkészült az MKIK IV. negyedéves Gazdasági Tájékoztatója.
A GDP, a külkereskedelmi termékforgalom mellett a gazdasági várakozásokról is olvashat a tájékoztatóban.
Elkészült az MKIK II. negyedéves Gazdasági Tájékoztatója.
A GDP, a külkereskedelmi termékforgalom mellett a gazdasági várakozásokról is olvashat a tájékoztatóban.
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) Magánszálláshely Kisokos címmel kiadványt állított össze, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson új magánszálláshely létesítéséhez. A füzet a kezdeti lépések bemutatása mellett a teljes körű tájékozódásban és a körültekintő döntéshozatalban is támogatja az új és leendő magánszálláshely-szolgáltatókat.
Magánszálláshely létesítésére és üzemeltetésére összetett jogszabályi feltételek vonatkoznak. A bejelentéssel kapcsolatos lépések, az adózási kötelezettségek, az üzemeltetés és az értékesítési lehetőségek számos kérdést vethetnek fel. Az MTÜ most egy praktikus füzetben összegyűjtötte és rendszerezte azokat a teendőket, amelyekkel megkezdhető egy magánszálláshely működtetése. A kiadvány olyan javaslatokat is tartalmaz, amelyek elősegítik a hatékony működést, a vendégfogadást és a jogkövető működést.
Bődi Ivett, a turizmusstratégia megvalósításért felelős vezérigazgató-helyettes kiemelte: „Az MTÜ egyik meghatározó célja a tudásmegosztás és a szolgáltatók, különösen a magánszálláshelyek üzemeltetőinek edukálása. Magyaroroszágon 2021-ben a magánszálláshelyeken több mint 5 millió vendégéjszakát regisztráltak, ami az összesített vendégforgalom 20%-át teszi ki. A magánszálláshelyek adták tavaly a teljes szálláshely-szektor bevételének 8%-át. Szerepük és számuk a koronavírus utáni újturizmusban egyre jelentősebb. Egy ilyen szálláshely létrehozásának lépései és a jogszabályi környezetnek megfelelő üzemeltetése azonban komplex feladat. Ebben nyújt nagy segítséget a MAGÁNSZÁLLÁSHELY KISOKOS című kiadványunk, amellyel célunk, hogy a létesítés folyamata átláthatóbbá váljon, és ezáltal is támogassuk a szolgáltatókat.”
Az MTÜ honlapján most közzétett dokumentum részletesen ismerteti többek között a magánszálláshely működtetésének lépéseit, a hatósági ügyintézés menetét, továbbá hasznos információkat tartalmaz az NTAK-adatszolgáltatással, az adózással, a jogdíjfizetéssel és egyéb pénzügyi kérdésekkel kapcsolatban is. A magánszálláshelyek száma az elmúlt években dinamikusan növekedett. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK) 2020-ban 20 ezer, 2021-ben pedig már 24 ezer magánszálláshelyet regisztráltak a szolgáltatók. Mára ez a szám meghaladja a 27 ezret.
A Magánszálláshely Kisokos és az összefoglaló az alábbi linkeken érhetők el:
Magánszálláshely kisokos 2022.08.05.
Magánszálláshely kisokos – Összefoglaló 2022.08.05.
További információ:
Szálláshely-minősítés: fókuszban a magán- és egyéb szálláshelyek – podcast
Forrás: MTÜ
Az érdeklődésüknél csak a csalódottságuk és felháborodásuk volt nagyobb azoknak a vállalkozásoknak, akik a hétfőn megnyílt Ginop Plusz 1.2.1-21 kódszámú ‘A mikro-, kis– és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása’ c. felhívásra szerették volna benyújtani támogatási kérelmüket, de ezt a rendszer ellehetetlenítette. Megérkezett a hivatalos válasz a kormány részéről, melynek részleteit György László , az Innovációs és Technológiai minisztérium államtitkára Facebook-videóban jelentette be.
A Horizon Europe keretprogram első pályázati felhívásai 2021. június második felében jelennek meg. A pályázati lehetőségek bemutatására és projektpartnerségek kialakítására az Európai Bizottság az egyes programrészekre fókuszálva online üzletember találkozókkal egybekötött információs napokat szervez.
A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. és az EU-JAPAN CENTRE szervezésében online workshopra kerül sor élelmiszeriparban tevékenykedő KKV-k számára, akik bővíteni szeretnék export-ismereteiket a Japán piaccal (kommunikáció, export-folyamatok és együttműködési lehetőségek) kapcsolatban.