• Kötelezett vagyok-e akkor is a felelősségbiztosítást kötni, ha KATA-s vállalkozó vagyok vagy ha a kivitelezői tevékenység nem főtevékenység?

Az új szabályozás minden vállalkozást érint, aki az alábbi tevékenységi körök valamelyikét végzi, azaz a tevékenységi kör a meghatározó.
Nem releváns az adózási forma, sem az, hogy fő- vagy melléktevékenységként van jegyezve a kivitelezői tevékenység.

Társas vállalkozások esetén:
TEÁOR’08 alapján: 41.20 – 43.99
TEÁOR’25 alapján:41.00 – 43.99

Egyéni vállalkozók esetén:
ÖVTJ’24 alapján: 412001 – 439918
ÖVTJ’25 alapján: 410001 – 439906

  • Melyek a legfontosabb dátumok?

2025. január 10.  Várhatóan ettől a naptól tölthetők fel a dokumentumok (fentebb részletezve) a kivitelezői nyilvántartásba.

2025. január 15. – Kivitelezői felelősségbiztosítással kell rendelkeznie minden, a fenti tevékenységi köröket végző vállalkozásnak.

2025. január 23. – Eddig a napig van türelmi idő a dokumentumok (fentebb részletezve) feltöltésére.

2025. január 24. – Felfüggesztésre kerülnek a kivitelezői nyilvántartásban azok a vállalkozások, amelyek nem töltötték fel a dokumentumokat (fentebb részletezve).  A felfüggesztéssel az MKIK megtiltja a kivitelezői tevékenység folytatását.

Ha a felfüggesztés időpontjától számított 6 hónapon belül pótolja a dokumentumok feltöltését a vállalkozás, akkor újra aktív státuszba állítja az MKIK a kivitelezői nyilvántartásban, és újra végezheti a vállalkozás a kivitelezői tevékenységet.

Jogforrás: 191/2009. 37.§ (1) c) ca) és cb)

 

  • Mi a helyzet, amennyiben a vállalkozásnak vannak bejegyzett építőipari tevékenységei (cégkivonatban/ egyéni vállalkozói nyilvántartásban), de ténylegesen nem végez kivitelezést és szerepel a kivitelezői nyilvántartásban (azaz van ténylegesen végzett tevékenysége bejelentve)?

Ha a vállalkozás nem végez ténylegesen kivitelezői tevékenységet, akkor két lehetősége van:

  1. A vállalkozás írásos nyilatkozatban közli a vármegyei kamarával, hogy nem végez aktuálisan (vagy belátható időn belül) ténylegesen kivitelezői tevékenységet, és így kérelmezi a regisztráció felfüggesztését.
  2. A vállalkozás írásos nyilatkozatban közli a vármegyei kamarával, hogy egyáltalán nem folytat építőipari tevékenységet (sem aktuálisan, sem a jövőben) és kérelmezi a regisztráció törlését.

Felfüggesztéssel / törléssel / újraaktiválással kapcsolatos NYILATKOZAT-MINTA

A cégszerűen aláírt és bélyegzővel ellátott nyilatkozat szkennelve a címre küldhető. A törlés/felfüggesztés/aktiválás tényéről írásos visszajelzést ad a kamara.

 

  • Ha a vállalkozás törli a kivitelezői tevékenysége(ke)t a tevékenységi köreiből (cégkivonatban/ egyéni vállalkozói nyilvántartásban), akkor automatikusan törlődik a kivitelezői nyilvántartásból?

Nem, ilyen irányú adatkapcsolat nincsen, kérelmezni kell a törlést a fentiek szerint.

 

  • Mi a helyzet, amennyiben a vállalkozásnak vannak bejegyzett építőipari tevékenységei (cégkivonatban/ egyéni vállalkozói nyilvántartásban), de ténylegesen nem végez kivitelezést és NEM is szerepel a kivitelezői nyilvántartásban?

Mivel a vállalkozás nem végez kivitelezői tevékenységet ténylegesen, javasolt a cégkivonatból/egyéni vállalkozói nyilvántartásból is törölni a kivitelezői tevékenységeket. Az ilyen vállalkozás nem kötelezett sem az építőipari regisztráció elvégzésére, sem a kivitelezői felelősségbiztosítás megkötésére.

 

  • Szünetel a vállalkozásom, ez esetben van teendőm?

Amennyiben a vállalkozás szünetel, akkor aktuálisan nincsen teendője, hiszen nem végez kivitelezői (és más) tevékenységeket. Akkor válik kötelezetté a felelősségbiztosítással rendelkezni, amikor ismét aktív lesz. A kivitelezői nyivántartásba a dokumentumok (fentebb részletezve) feltöltése is ekkor válik esedékessé.

 

  • Jelenleg is van kivitelezői felelősségbiztosítása a vállalkozásnak, az megfelelő-e?

A biztosítónál felülvizsgálat szükséges, hogy megfelel-e az új szabályoknak.

 

  • Az alvállalkozóra a fővállalkozója köt felelősségbiztosítást. Ez megfelelő-e?

Igen, de szerepelnie kell rajta az alvállalkozónak, mint biztosítottnak és a dokumentumokat fel kell töltenie a kivitelezői nyilvántartásba.

 

  • Mi értendő a jogszabályban nevezett nettó jövedelem alatt?

Társas vállalkozásnál nettó árbevétel / egyéni vállalkozásnál nettó bevétel, azonban ez kizárólag tájékoztató információ, nem jogszabályi értelmezés! (a biztosítók, a MABISZ és a két szakmai kamara közös álláspontja).

 

  • A fedezet meghatározása szempontjából a nettó jövedelem esetén csak a kivitelezői tevékenységből származó számít, vagy a vállalkozás teljes tevékenységéből származó nettó jövedelem?

A biztosítók ezzel kapcsolatban – más biztosítási termék gyakorlata alapján – az adott tevékenységből származó árbevételt veszik alapul. Ugyanakkor ez a biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ellenőrzési feladatai közé nem tartozik az jövedelem ellenőrzése.

 

  • Az a vállalkozás, amely 2024-ben alakult, még nem fog tudni előző évi adatot szolgáltatni. Ez esetben mi alapján kerül eldöntésre, hogy melyik felelősségbiztosítási kategóriába kerül?

Vélelmezhetően becsülni fogja a biztosító, de ez a közte és az ügyfél közötti megállapodás része.

 

  • Ha januárban még nem állnak rendelkezésre az előző évi mérlegadatok, akkor mi alapján kerül eldöntésre, hogy melyik felelősségbiztosítási kategóriába kerül?

A biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része, hogy ez esetben hogyan zajlik a felelősségbiztosítási kategóriába sorolás.

 

  • Mit fog ellenőrizni a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK)?

Az MKIK a biztosítási ajánlatban szereplő árbevételt (ennek hiányában a feltöltött árbevételnyilatkozaton szereplő árbevételt) és az ahhoz tartozó fedezet mértékét fogja ellenőrizni.

 

  • Aki már korábban kötött a kivitelezői tevékenységére felelősségbiztosítást, és az évforduló január közepére vagy közel esik ahhoz, előfordulhat, hogy még nem fog rendelkezni az új kötvénnyel a feltöltés határidejéig. Ebből adódóan nem tudja azt feltölteni a kivitelezői nyilvántartásba. Mi történik ez esetben?

Javasolt megoldás a meglévő, hatályos felelősségbiztosítás feltöltése 2025. január 10-én, majd pedig frissíteni, amikor rendelkezésre áll az új. (a biztosító a megszűnésről értesíteni fogja a nyilvántartást vezető Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát (MKIK). Amennyiben január 23-ig nem kerülnek feltöltésre a szükséges dokumentumok (fentebb részletezve), az MKIK felfüggeszti a vállalkozást a nyilvántartásban. Amint pótolja a vállalkozás a dokumentumok feltöltését, az MKIK aktiválja a vállalkozást a nyilvántartásban.

 

  • Az a vállalkozás, amelyik minden egyes építőipari megbízásra külön felelősségbiztosítást köt (projektalapú felelősségbiztosítás), annak minden egyes megbízáshoz tartozó dokumentumait (fentebb részletezve) aktuálisan fel kell tölteni a kivitelezői nyilvántartásba?

Igen.

 

  • Van-e teendője a végelszámolás alatti társas vállalkozásnak?

Nincsen, ha nem zárul le a végelszámolási eljárás 2025. január 23-ig, akkor az MKIK megtiltja a kivitelező tevékenységet. (értelemszerű, hiszen már nem végez tevékenységet a vállalkozás).

 

  • Milyen szankcióra számíthat a vállalkozó?

Ha nem tölt fel kötelező felelősségbiztosítási dokumentumokat az MKIK
191/2009. 37.§ (1) c) ca) és cb) szerint:
c) * megtiltja a szakmagyakorlási tevékenység folytatását
ca) a felelősségbiztosítási szerződés megkötéséig, de legfeljebb hat hónap időtartamra, ha megállapítja, hogy a vállalkozó kivitelező nem rendelkezik az e rendeletnek megfelelő tartalmú és fedezetű kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással, és
cb) ezzel egyidejűleg – a nyilvántartási szám hatálytalanítása mellett – törli a vállalkozó kivitelezőt a nyilvántartásból, ha szerződéskötési kötelezettségének a ca) alpont szerinti megtiltás alatt sem tesz eleget.

 

  • A rendelkezési nyilvántartásba lesz-e lehetőség arra, hogy a kamarai ügyintézéshez is rögzítsen a vállalkozás meghatalmazásokat?

Sajnos nem. Az építőipart szabályozó jogszabályok egyértelműek abból a szempontból, hogy a vállalkozónak nyilatkoznia kell adott ügyekben és ezt meghatalmazott nem teheti meg. Forrás: 191/2009. 35.§. (1)

  • Mi a teendő, ha egyfős társas vállalkozásnak van bejegyzett kivitelezői tevékenysége, de a cégvezető GYES-en/CSED-en stb. van és nem végez ténylegesen kivitelezést?

A társas (vagy egyéni) vállalkozás csak akkor kötelezett felelősségbiztosítást kötni, ha tényleges kivitelezést végez. Egy teendője van a vállalkozásnak: mivel adott esetben nem történik tényleges kivitelezés, kérvényezi egy írott nyilatkozatban a székhely szerint illetékes vármegyei kamaránál a kivitelezői nyilvántartásban a felfüggesztését. Amikor ismét kivitelezést kíván végezni, akkor az első napon jelzi ezt a a székhely szerint illetékes vármegyei kamarának, amely ismét aktív státuszba állítja a kivitelezői nyilvántartásban.