A Bizottság elfogadta a Horizont Európa második stratégiai tervét. A kiemelt kutatási és innovációs napokon bejelentett terv három fő stratégiai irányvonalat határoz meg az uniós kutatás- és innovációfinanszírozás számára a program utolsó három évére (2025-2027):
- Zöld átmenet
- Digitális átállás
- Rugalmasabb, versenyképesebb, befogadóbb és demokratikusabb Európa
Ezek az irányvonalak kulcsfontosságú globális kihívások kezelésére irányulnak. Ezen irányoknak a célja a klímaváltozásnak, a biodiverzitás csökkenésének, a digitális átmenetnek és az öregedő népességgel összefüggő kihívásoknak a kezelése. Az új stratégiai terv ambíciózusabb a jelenlegi programnál a biodiverzitás terén, és kötelezettséget vállal arra, hogy a 2025-2027-es időszakra vonatkozóan a program teljes költségvetésének 10%-át a ezzel összefüggő témákra fordítja majd. Ez az új kötelezettségvállalás kiegészíti az éghajlatváltozással kapcsolatos kiadásokra (35% a Horizont Európa program időtartama alatt) és a főbb digitális tevékenységekre (13 milliárd euró ugyanezen időszak alatt) vonatkozó meglévő célokat.
A stratégiai terv kilenc új európai társfinanszírozású és társprogramozott partnerséget határoz meg:
- Agyegészségügy
- Erdők és erdőgazdálkodás a fenntartható jövőért
- Innovatív anyagok az EU számára
- Nyersanyagok a zöld és digitális átmenethez
- Ellenálló kulturális örökség
- Társadalmi átalakulások és ellenálló képesség
- Napenergia
- A jövő textiljei
- Virtuális világok
Újdonságként a stratégiai terv bevezeti a Új Európai Bauhaus (New European Bauhaus – NEB) eszközét. Ez egy úttörő mozgalom, amely polgárokat, önkormányzatokat, szakértőket, vállalkozásokat, egyetemeket és intézményeket hoz össze, hogy újragondolják és közösen megvalósítsák a fenntartható és befogadó életmódot Európában és azon túl. Tekintettel horizontális jellegére és K+I tartalmára, a 2025-2027-es Horizont Európa munkaprogramokban klaszterek közötti témaként kerül végrehajtásra.
A terv számos konkrét kérdéssel foglalkozik, például a kutatás és az innováció egyensúlyával, valamint a társadalom- és bölcsészettudományok integrációjával. Ami az előbbit illeti, a stratégiai terv kötelezettséget vállal arra, hogy kiegyensúlyozott támogatást nyújt a különböző érettségi és technológiai készültségi fokú tevékenységekhez, a tudásgeneráló és korai fázisú kutatástól az innováción át a demonstrációs és első telepítési tevékenységekig, például a modellrégiókban, élő laboratóriumokban és világítótornyokban. Kötelezettséget vállal továbbá arra, hogy a II. pillér keretében megerősíti az alacsony technológiai készültségi és érettségi szintű együttműködési kutatási projekteket.
A társadalomtudományok és bölcsészettudományok hatékony integrálása valamennyi klaszterbe, beleértve valamennyi küldetést és partnerséget, a program egyik fő elve. Ezt tükrözi az egyes témák megjelölése és a társadalmi hatásuk értékelésének kérése. A társadalomtudományokat és a humán tudományokat a vonatkozó projektekbe integrálják, azok kidolgozásától kezdve a kiválasztásukig és értékelésükig.
Következő lépések
A legfontosabb stratégiai irányvonalak a Horizont Európa program vezérelvei, és a munkaprogramokon keresztül kerülnek végrehajtásra. A munkaprogramok tematikus pályázati felhívásokon és témákon keresztül határozzák meg a kutatási és innovációs tevékenységek finanszírozási lehetőségeit.
A Horizont Európa 2025 fő munkaprogramját az újonnan elfogadott stratégiai terv irányvonalai alapján dolgozzák ki. A Bizottság 2024 áprilisában valamennyi érdekelt fél számára nyitott visszajelzési lehetőséget biztosít a 2025-ös munkaprogrammal kapcsolatban.