A Központi Statisztikai Hivatal gyorstájékoztatóiból származó adatok alapján megállapítható, hogy a 2024-es év II. negyedévében a magyar nemzeti össztermék 1,5%-kal emelkedett az előző és azonos időszakához képest. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott index tekintetében az előző év azonos időszaki mérten 1,3%-kal bővült. A cikkünkből megtudhatja, hogy ezt a bővülést mely területek adták.
Az előző negyedévhez képest 0,2%-os növekedést lehetett mérni, ami arra enged következtetni, hogy ezzel a stagnálást növekedés váltotta fel, és a várakozások szerint innentől pozitív előjelű GDP-számokat fogunk látni. Az 1,5%-os bővüléshez a legnagyobb mértékben a piaci szolgáltatások járult hozzá. A gazdasági növekedést fékezte a nemzetgazdaság egészében nagy súlyt képviselő ipar hozzáadott értékének csökkenése.
Az év hátralévő felében további élénkülés várhat a magyar gazdaságra, elsősorban a lakossági fogyasztás dinamizálódhat. Bizonytalansági faktort jelent az exportteljesítmény, ezen keresztül pedig az ipari termelés alakulása.
A kiskereskedelmi üzletek forgalma márciusban 1,7%-os bővülést mutatott, a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2,6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A 2024. január-júniusában a forgalom volumene 2,2%-kal meghaladta az előző év azonos időszaki adatát. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,1%-kal nőtt.
2024 júniusban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, májushoz képest az export kiigazított volumene 2,4, az importé 4,7%-kal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg 411 millió euróval romlott.
A beruházások volumene 2024 II. negyedévében a nyers adatok szerint 16,8%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 7,0%-kal csökkent. A nemzetgazdasági beruházások teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint 14,5%-kal visszaesett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás, valamint a kereskedelem járult hozzá. A visszaesést a közigazgatás, az energiaipar, illetve az ingatlanügyletek növekvő beruházási aktivitása mérsékelte.
2024 júniusában az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz képest 2,7%-kal magasabbak voltak, az előző hónaphoz viszonyítva 1,5%-kal. A belföldi értékesítés árai 1,2%-kal, az exportértékesítéséi 1,7%-kal emelkedtek.
2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 júniusában. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 0,5%-kal nagyobb volt a 2024. májusinál.
A 15-74 évesek közötti foglalkoztatottak átlagos létszáma 2024 júniusában 4 millió 768 ezer fő volt, a munkanélküliek száma 217 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,2% volt. A január-március időszakban az átlagos létszám 4 millió 725 ezer fő volt, ebből a hazai.
2024 júniusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 642 000 forint volt, melynek nettó értéke a kedvezmények figyelembevételével 442 000 forintot tett ki. A bruttó átlagkereset az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset 13,3, a nettó átlagkereset 13,1, a reálkereset pedig 9,3%-kal nőtt.
A magyar gazdaság teljesítményére vonatkozó várakozások
A fejlett országok gazdaságai a tartósan szigorú monetáris politika miatt visszafogottak maradtak. A FED (5,5%), az EKB (4,5%) és a Bank of England (5,25%) magas alapkamatot tart fenn, hogy az inflációt mérsékeljék, még akkor is, ha ez visszafogja a hitelezést, a fogyasztást és a beruházásokat, ami gátolja a növekedést. Mivel az infláció számos régióban, különösen Közép-Európában, még mindig a jegybanki célérték felett van, a monetáris lazítás késlekedik. A piaci várakozások alapján azonban a jegybankok 2024 második felében megkezdhetik a kamatcsökkentést. Bár ez támogatni fogja a növekedést, a fiskális konszolidáció szükségessége miatt nem várható gyors fellendülés. Az államadósságok csökkentése kulcsfontosságú lesz a jövőbeli gazdasági sokkokkal szembeni ellenállás érdekében.
gazdasagi-tajekoztato-2024-ii-negyedev
Forrás: KSH, MKIK