2025. február közepétől jelentkezhetnek a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások a Demján Sándor Tőkeprogramra. A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Nemzeti Tőkeholding 100 milliárd forint keretösszegű, minden korábbinál nagyobb ívű tőkebefektetési programja a magyar vállalkozások széles körének biztosíthat forrást a beruházások megvalósításához.

A program elsődleges célja, hogy a hazai tulajdonú, mikro-, kis- és középvállalkozások beruházási aktivitása emelkedjen, a termelési kapacitásuk fejlődjön, és nem utolsósorban a magasabb hozzáadott értékű termékek gyártása kezdődjön meg a magyar gazdaságban. A hiánypótló megoldás olyan, üzleti tervvel alátámasztott beruházásokhoz nyújt gyors és hatékony tőkeági finanszírozást, mint például kapacitásbővítési célú gépek és eszközök vásárlása, automatizációt segítő szoftverek beszerzése, korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása, e-kereskedelmi platformok és CRM rendszerek fejlesztése, energiahatékonyságot célzó fejlesztések vagy piacbővítési törekvések. A tőke ráadásul kiválóan működik hiteltermékek bevonása mellett is, vagy a hitelképesség javítására, így még nagyobb értékű beruházások megvalósítása válik lehetővé.

Az új program keretösszege 100 milliárd forint.

Ebből a forrásból tervezetten 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésekben részesülhetnek a cégek, 6 éves futamidővel.

Konstrukció a hazai mikro- kis- és középvállalkozásokra szabva

A vállalkozások kedvező, mindössze évi 5 százalékos hozamelvárással bíró forráshoz juthatnak, amely a támogatottsága révén jóval olcsóbb a piacon elérhető átlaghoz képest. A vállalkozások, bonyolult biztosítéki struktúra nélkül is élhetnek a lehetőséggel. A tőkeigénylési folyamat jelentősen leegyszerűsített, ennek megfelelően gyors.

A területi kamarai hálózat az MKIK összefogásával kulcsszerepet játszik a program megvalósításában, hiszen a vállalkozások igényeinek feltérképezésétől kezdve az információk terjesztésén át a jelentkezési folyamat támogatásáig minden lépésben segíti a résztvevőket. Az MKIK koordinációjával biztosítható, hogy a program hatékonyan érje el célját, és hozzájáruljon a KKV-k méretnövekedéséhez, amely a magyar gazdaság 3%-ot meghaladó növekedéséhez vezethet.

A Demján Sándor Tőkeprogram a kormány által meghirdetett Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedésének egyike. A Demján Sándor Tőkeprogrammal kapcsolatos további részletek a https://mkik.hu/tokeprogram honlapon érhetők el.

Program keretösszege: 

48 000 000 000 Ft

Támogatás formája:

vissza nem térítendő támogatás (VNT)

Benyújtási határidő:
  • 1. szakasz: 2025. január 13. 12:00-tól, a keretösszeg kimerüléséig, de legkésőbb 2025. január 31-én 23:59-ig
  • 2. szakasz: 2025. február 1-től, a keretösszeg kimerüléséig, de legkésőbb 2025. június 30-ig

Előzetes adattöltés 2024. december 6. 10:00-tól, 2025. január 10. napján 14:00-ig lehetséges.

Igényelhető támogatás mértéke:

5.000.000 – 200.000.000 Ft

Támogatási kérelmek benyújtási helye:

Kötelező regisztrációt követően a Kezelő erre a célra létrehozott pályázati felületén: https://egypluszegy.vali.hu

Projekt megvalósításának határideje:

A projekt megvalósításának határideje (fizikailag és pénzügyileg befejezett) a szerződéskötést követő 12 hónap, mely indokolt esetben további legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható.

Támogatásban részesíthetők köre:

Támogatásra jogosultak a Magyarország területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások.
Támogatásban részesülhet az a legalább 2 főt foglalkoztató és kettős könyvvitelt vezető vállalkozás, amely legalább kettő teljes, lezárt üzleti évvel rendelkezik.

Mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlesztési igény nem támogatható.

Gazdálkodási formakód szerint:

  • 113 Korlátolt felelősségű társaság
  • 114 Részvénytársaság
  • 116 Közkereseti társaság
  • 117 Betéti társaság
  • 121 Szociális szövetkezet
  • 129 Egyéb szövetkezet
  • 141 Európai részvénytársaság (SE)
  • 142 Európai szövetkezet (SCE)
  • 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
  • 228 Egyéni cég
  • 231 Egyéni vállalkozás
Támogatható tevékenység:

Kötelezően megvalósítandó tevékenységek:

  • Technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése legalább a projekt összköltségének 40%-a erejéig. (Kis- és nagyhaszongépjárművek beszerzése nem minősül a kötelezően megvalósítandó tevékenység szerinti eszközbeszerzésnek.)

Választható tevékenységek

  • Vállalati infokommunikációs fejlesztés (eszközök, szoftverek és szolgáltatások), legfeljebb a projekt összköltségének 50%-a erejéig.
  • Szükséges immateriális javak beszerzése (például az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how), legfeljebb a projekt összköltségének 10%-a erejéig.
  • Kis- és nagyhaszongépjárművek beszerzése, legfeljebb 25 millió forint + ÁFA értékhatárig. (Kivételt képez az elszámolhatóság alól az L és M jármű kategória jelöléssel rendelkező járművek beszerzése, melyek részletes felsorolását a 6.1 pont tartalmazza.)
  • Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása (napelem és napelemes rendszerek kivételével), legfeljebb a projekt összköltségének 50%-a erejéig.
  • Tanácsadási szolgáltatások igénybevétele, legfeljebb a projekt összköltségének 5%-a erejéig.
  • Iparjogvédelem, legfeljebb a projekt összköltségének 5%-a erejéig.
További információ és a pályázati dokumentumok elérhetők:

vali.hu/egypluszegy-program