Bár a rendelet már nyáron megjelent (271/2023. (VI. 29.)) sok vállalkozás csak most szembesült vele, hogy 2024. januárjától környezetvédelmi biztosítással kell rendelkeznie.
A 2012. évi CLXXXV. törvényben (a továbbiakban: Hulladéktv.) meghatározott gazdálkodó szervezetek a tevékenységükkel okozható, előre nem látható környezeti károk felszámolásának finanszírozása céljából környezetvédelmi biztosítást kötelesek kötni.
A Hulladéktv. alapján környezetvédelmi biztosítás kötésére azok a gazdálkodó szervezetek kötelezettek, amelyek:
1. a Kormányrendeletben meghatározott mennyiségű hulladékot termelnek (a továbbiakban: hulladéktermelő)
2. hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végeznek, ide nem értve a hulladéklerakó üzemeltetőjét (a továbbiakban: hulladékgazdálkodó)
3. a 1013/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott célból Magyarország területére hulladékot behoznak, kivisznek vagy átszállítanak.
A Kormányrendelet határozza meg miszerint hulladéktermelőnek minősül azon gazdálkodó szervezet, amelynek a tárgyévben a telephelyén képződött és birtokolt hulladékának éves mennyisége meghaladja
1. veszélyes hulladék esetén a 200 kg-ot,
2. nem veszélyes hulladék esetén a 2000 kg-ot,
3. nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kg-ot.
Egy ilyen felelősségbiztosítás például abban segít, hogy a vállalkozás fedezze az esetlegesen a telephelyen történő környezetszennnyezésből adódó helyreállítási költségeket.
Fontos tudni, hogy a korábban piacon elérhető környezetvédelmi felelősségbiztosítások jelentős része nem felel meg a rendelet előírásainak (jellemzően a 10 millió forintos limitösszeg nem áll rendelkezésre önállóan), ezért azoknak a vállalkozásoknak is új szerződést kell kötniük, amik korábban már rendelkeztek ilyen jellegű biztosítással.