Tájékoztató rendezvénysorozatot indított vállalkozásvezetők számára a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Kis- és Középvállalkozás Fejlesztési Bizottsága. „Ez a nap a vállalati, a vállalkozási pénzügyekről szól, amit a tapasztalatok alapján a kkv-k nehezen értenek. Főleg mostanában kerülhetünk furcsa helyzetekbe, amikor is a hitel kifejezés mellé megjelent a tőke is. Mind a kettő pénzt/tőkét biztosít a vállalkozásunk számára, csak más-más módon. Azonban meglátásom szerint a sikeres működéshez nem elegendő csak a pénz, a sikeres működéshez ismernünk kell a cégünket, hogy mit tud, hol helyezkedik el a piacán a legjobb konkurenciáihoz képest. Folyamatosan vizsgálnunk kell a helyzetünket! Ha sikeresek akarunk lenni, akkor a legjobb vetélytársainkhoz kell mérni magunkat” – foglalta össze köszöntőjében a rendezvénysorozat elindításának miértjét Bogos Csaba bizottsági elnök, a rendezvény megálmodója.
A kkv-k beruházásait ösztönző Demján Sándor program

A program keretösszege 100 milliárd forint, 2025. márciusától 2026. jún. 30-ig lehet jelentkezni (vagy a keretösszeg kimerüléséig). Olyan kkv-k, kft.-k vagy zrt.-k pályázhatnak, amelyek minimum 300 millió Ft árbevétellel rendelkeznek, min. 2 főt foglalkoztatnak, és legalább két üzleti év van a hátuk mögött. A tőkeprogram széles körű beruházási célra biztosít viszonylag nagy összegű, 100–200 millió forintos friss forrást évi 5%-os kamatozás mellett. Nem pályázhatnak az agrár-, a védelmiiparban működő és a kereskedelmi vállalkozások. Az elbírálási folyamatban jelentős szerepet kapnak a területi kamarák, amelyek mentorként is részt vesznek a programban. A program elindulásától eltelt egy hónapban országosan 230 vállalkozás regisztrált, köztük hét baranyai cég. Mivel a regisztráció sorrendjében bírálják el az igényeket, érdemes mielőbb jelentkezni, ha valamely vállalkozás ez által szeretne fejlesztéseket megvalósítani. Minden információ elérhető a https://dsprogram.hu/demjansandorprogram/ oldalon.
Pénzügyi vitaminok az egészséges növekedéshez

– ezzel a címmel tartott előadást Urfi Szabolcs, az OTP Bank Nyrt. Értékesítési és hálózatirányítási főosztályvezetője, aki többek között azt mutatta be, hogy milyen értékek és folyamatok biztosítják bankja stabilitását – ami az egész működésüket meghatározza. Az OTP 10 év alatt 14 akvizíciót hajtott végre Európában, jelenleg 11 országban van jelen, és az OTP Csoport az első helyen áll az európai bankok hatékonysági rangsorában. A bank kiválóan szerepel az európai stresszteszteken, amely arra ad visszajelzést, hogy ha megváltozik a piaci környezet, az egyes bankok mennyire élik túl ezt a helyzetet. Egész Európát tekintve az OTP Bank a 4. helyen áll ezen a skálán. A bank minden körülmények között törekszik arra, hogy megőrizze a likviditását. A tavalyi hazai hitelkeresleti mutatók alapján elmondható, hogy a kkv-k nem akarnak beruházni, ezen kíván változtatni az állam a Demján Sándor programmal, az ehhez kapcsolódó termékek az OTP-nél is elérhetők. Urfi Szabolcs szerint ma az a cég tud fejlődni, amely képes a digitalizációra (az OTP-nél már több mint 2000 informatikus dolgozik), illetve amelyek szem előtt tartják az ügyfélelégedettséget. Fontos, hogy mérjék a munkavállalói elégedettséget is, mert egyre nehezebb pótolni a speciális tudással rendelkező kollégákat.
Nem csak a bankoknál van pénz – a Széchenyi Program más dimenzióban

– ez a Corrigia Zrt. ügyvezető igazgatói, Berke József és Pintér Júlia előadásának volt a címe. Mint elmondták, az elmúlt években drasztikus kamatemelést hajtott végre az MNB, ami jelentősen hatott a finanszírozási piacra is, jelenleg a vállalkozásoknak 8–10%-os kamatkörnyezetben juthatnak hitelhez. Ez a beruházások elhalasztására ösztönzi a vállalkozásokat. Míg a Covid előtt változó kamatozású hiteleket vehettek igénybe a vállalkozások, a világjárvány után fix kamatozásúvá váltak az alacsony kamatú hitelek. A kkv-k mintegy harmadának van ma a Széchenyi-hitelprogramban hitele, amely mára kedvezőbb kamatozású, mint a piacon elérhető más hitellehetőségek. Viszont ez a kamatelőny nem biztos, hogy megmarad a következő években. A Széchenyi mikrohitel max+, amely 10 év futamidővel, akár 200 milliós összeggel 3% fix kamattal, 10% önerővel is felvehető, elérhető a Corrigiánál. A bankokkal ellentétben pénzügyi szolgáltatóként ingatlanfedezetet is elfogadnak, sőt, a hitel lakás vásárlására is fordítható (ebben az esetben a cég nevében kell megkötni a szerződést), ugyanúgy, mint ingatlan építésére, fejlesztésére vagy eszközök, gépek vásárlására. A Corrigia mint pénzügyi szolgáltató igen rugalmasan kezeli ügyfelei igényeit, új céget is finanszíroznak, előzetes hitelbírálattal, a döntéshozóval való tárgyalás lehetőségével állnak rendelkezésre, és nincs szükség a Garantiqa kezességére sem.
Növekedés állami támogatásokkal – Beruházási, munkahelyteremtési készpénztámogatások és adókedvezmények

– Oláh Csanád, az Ernst & Young Magyarország tanácsadója ezzel a címmel a kkv-k számára elérhető állami támogatásokat osztotta meg a hallgatósággal. Mint mondta, az állami támogatások nem jók mindenki számára, de akik élnek velük, elsősorban központi támogatások és adókedvezmények formájában juthatnak hozzájuk. A kormány egyedi döntése alapján 60%-os (egyes esetekben akár 80%-os is) támogatások elérhetők Baranyában mint fejlesztendő vármegyében, a támogatások munkahelyteremtésre, fejlesztésre fordíthatók. A kormány a magasabb hozzáadott értékű, kisebb környezeti terheléssel járó beruházásokat preferálja, és a vállalkozásoknak több feltételnek is meg kell felelniük. A fejlesztési támogatás társasági adókedvezmény formájában juthat el a cégekhez, a kkv-k eszközberuházását segíti ezzel a kormány. A munkahelyteremtési fejlesztési adókedvezmény már egy fő felvételével is jogosulttá teheti a vállalkozásokat. Oláh Csanád tapasztalatai szerint ezt a lehetőséget nem használják ki a kkv-k, úgyhogy mindenképpen érdemes tájékozódni, információt, támogatást kérni a szakemberektől.
Rövidtávú gazdasági képzések – a jövő kulcsképességei kis- és középvállalkozásoknak

– dr. Bedő Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának innovációs és kapcsolati igazgatója, a PTE KTK Alkalmazott Tanulások Központjának igazgatója mutatta be a PTE KTK nyújtotta, a vállalkozások számára is nyitva álló képzési lehetőségeket. Mint mondta, a folyamatos tanulás a vállalkozások mindennapjait is meghatározza, a közgazdaságtudományi kar a régióban szeretne hatást elérni, egyrészt hogy fejlessze a vállalkozások vezetőit, másrészt hogy hozza közelebb őket a kar hallgatóihoz. Két eszközt kínálnak a képzésre, a fejlődésre. A két szemeszteres szakirányú továbbképzéseket, amelyekbe a kari céges projekteket is beépítik, és gyakorlati alapon dolgozzák ki azokat, így kézzelfogható, a régióban is hasznot hozó szakmai munkák születnek. A képzések indításánál külső impulzusokra is támaszkodnak, például az iparkamara vagy a cégek igényeire. A másik képzési eszköz a mikrotanúsítványokat adó képzések, amelyek rugalmasan alkalmazkodnak a piaci igényekhez. A képzésekben a kar alumni hallgatóira, a mai gyakorlati szakemberekre is támaszkodnak. A cégektől jövő igények alapján üzlet és menedzsment, fenntarthatóság, pénzügy, kommunikáció, valamint innováció területeken indítottak mikroképzéseket a közelmúltban. A PTE KTK honlapján megtekinthető az aktuális képzési kínálat.

A Pénzügyi okos megoldások rendezvénysorozat első eseményének zárásaként Rekettye Gábor, a PTE Közgazdaságtudományi Karának professor emeritusa dedikálta KKV-marketing – Minden, amit a kisebb cégeknek a marketingről tudniuk kell című közelmúltban megjelent könyvét. A kötet amellett, hogy a marketingtevékenység egészét bemutatja, nagy teret enged a kisvállalatok számára is elérhető és megfizethető modern marketingeszközök ismertetésének. A sok valós gyakorlatot felsorakoztató anyag, valamint annak könnyed stílusa, olvashatósága nagyon jó kapaszkodót jelenthet mindazon szakembereknek, akik a kkv-k versenyképességének és marketingtevékenységének javítását tartják szem előtt.