A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium közreműködésével 2024. október 25-én tájékoztató fórumot tartott Pécsett, a dél-dunántúli kis- és középvállalkozások (KKV-k) számára. A fórum célja a kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) lehetőségek és gyakorlati példák bemutatása volt. A rendezvénynek a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara, mint társszervező adott otthont.
Az eseményen több mint negyven helyi és környékbeli vállalkozás képviseltette magát.
Herbály István, az MKIK Kutatásfejlesztési és Innovációs Kollégiumának elnöke és a PBKIK innovációs alelnöke, köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság fejlődése szempontjából kulcsfontosságú az innováció, amely a KKV szektorban különösen jelentős hozzáadott értéket képviselhet.
A fórum programja az innovációs ökoszisztéma jelenlegi helyzetképével kezdődött, Szmollár Katalin, a Kulturális és Innovációs Minisztérium főosztályvezetője részletesen ismertette a Magyarországon elérhető KFI támogatások rendszerét és stratégiai céljait. Alátámasztotta, miért van szükség innovációra. Az innovatív vállalatok átlagosan 58 %-kal több hozzáadott értéket állítanak elő és ezáltal 30 %-kal több fizetést tudnak nyújtani munkavállalóik számára. Jelenleg minden harmadik magyar KKV végez innovatív tevékenységet, a cél az lenne, hogy minden második innováljon. Ezért is hozták létre a kis összegű támogatási lehetőségeket. Magyarország víziója, hogy 2040-re a világ 10 leginnovatívabb országa közé tartozzon. Innováció nélkül nincs nemzetközi versenyképesség, ezért támogatják a modern technológia használatát. (letölthető előadás .pdf)
Greinstetter Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Központ főigazgatója a GINOP Plusz KFI pályázati lehetőségekről tartott előadásában kiemelte, hogy a dél-dunántúli KKV-k számára is elérhetők olyan pályázatok, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a digitalizációra, fenntarthatóságra és a komplex projektek iránt való elköteleződésre, javítva ezzel a vállalkozások versenyképességét. Emellett folytatódnak a munkaerőpiaci programok, amelyek célja a foglalkoztatás bővítése és fejlesztése, bértámogatás és álláskeresést ösztönző juttatások nyújtása. Az Ifjúsági Garancia Plusz program keretében bértámogatás, vállalkozóvá válást segítő támogatás, valamint képzési és mobilitási ösztönzők szerepelnek. A munkavállalók munkahelyi képzésének támogatása különböző területeket fed le, beleértve a szakmai ismereteket, soft skill fejlesztést, IKT technológiákat és nyelvi képzéseket. További várható támogatások közé tartozik a munkakörülmények fejlesztése és a munkavédelmi eszközök fejlesztése. (letölthető előadás .pdf)
Oláh István, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vállalati szolgáltatásokért felelős igazgatója a KKV-k számára nyújtott szolgáltatásaikról számolt be, melyek hozzásegíthetik a vállalkozásokat sikeres pályázati anyagaik összeállításához. Ilyen például a minősített innovációs tanácsadók listája, ahova független szakértők jelentkezését is várják, vagy akár a GINOP Plusz 2.1.1-24 pályázathoz kapcsolódó projektfejlesztési tanácsadás, melynek költsége teljes mértékben elszámolható és igénybevétele plusz pontot is jelent a pályázat során. A NIÜ az XPand és az Enterprise Horizon szolgáltatásaival is ösztönzi a nemzetközi együttműködéseket, az innovációt és a külföldi piacralépést. (letölthető előadás .pdf)
Dr. Kristóf Péter, a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) alelnöke bemutatta a Területi Innovációs Platform szolgáltatásait, melyek segítik a vállalkozások közötti együttműködést, valamint megkönnyítik az innovációs források elérését a régióban. Ismertette a MISZ két kiemelt projektjét, a Magyar Innovációs Nagydíjat, melynek keretében 3 évtizede díjazzák a kiemelkedően nagy jelentőségű innovációkat, illetve és az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát, ahol a jövő innovátorai teszik próbára tudásukat. (letölthető előadás .pdf)
A programot Herbály István gyakorlati példák bemutatásával zárta, rávilágítva, hogy a KFI projektek miként járulnak hozzá a kisvállalkozások növekedéséhez és versenyképességéhez, emellett ismertette a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Vállalkozásfejlesztési projektjének Innovációs alprojektjét is. (letölthető előadás .pdf)
A rendezvény Magyarország Kormánya és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara “Szövetségben a Vállalkozókkal” című megállapodásához kapcsolódóan, a Vállalkozásfejlesztési Projekt keretében valósult meg.