Az innovációra való képesség ma már nélkülözhetetlen

Már maga az Art-Innova Kft. épülete is egyfajta műalkotás. Világos tágas, belső terek, a fából készül berendezési tárgyak nyugalmat árasztanak. A cég ügyvezetőjével Bischof Balázzsal a tárgyalóban foglalunk helyet.

– Lassan húsz esztendeje annak, hogy megalapítottuk a cégünket – kezdi beszélgetésünket. – Mindannyian asztalosok vagyunk és nagyon szeretjük a szakmánkat. Külföldre elsősorban nagy üzlethálózatoknak, intézményeknek – kórházak, idős otthonok, szállodák – készítünk egyedi, az adott helyhez illeszkedő bútorokat. A hazai piacon pedig a nagy üzletláncoknak, benzinkutak belső tereibe tervezünk és gyártunk berendezési tárgyakat. Jelentős részben a külpiacra dolgozunk, elsősorban Németországba és Ausztriába, ez utóbbiban saját céget is létrehoztunk, ahol elsősorban a saját munkatársainkat alkalmazzuk.

Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően komplett, a bútorgyártáshoz használatos CNC-megmunkáló gépparkkal rendelkeznek. A gyártási folyamatokat számítógép vezérli, ami garancia a magas minőségre. Hangsúlyozza, ebben a szakmában is fontos az innovációra való képesség, valamint, hogy folyamatosan képezze magát művelője, s ne csak tudja, de szívvel, lélekkel csinálja. Ők maguk is ennek jegyében működtetik a cégüket, felkutatják és alkalmazzák az újabb és újabb alapanyagokat, technológiákat.

Mint mondja, a fa megmunkálása, a belőle készülő termékek gyártása igazi kihívást jelent, kreativitást igényel. Őt magát is annak idején az alkotás lehetősége fogta meg, amikor gyerekként többször is járt a szomszédjukban található asztalos műhelyben. Már akkor eldöntötte, maga is ezt a szakmát választja. A végzést követően több helyen is dolgozott, Pécsett a Bútorgyárban, de magáncégnél is. Az évek során szerzett tapasztalataikra építkezve, valamint a piaci rést kihasználva hozták végül létre a barátjával  közösen a cégüket.

– Miután egyre nagyobb gond a munkaerő-hiány a technológia fejlesztések irányába mentünk el, azonban bízunk abban, hogy újra lesznek, akik ezt a kézműves szakmát választják, s megint lesznek tanulóink, ezért is döntöttem úgy, leteszem a mester-vizsgát – ad hangot döntésének okaira, hogy miért is vállalkozott arra, hogy megszerzi a mesterlevelet. – A felkészítő tanfolyam nemcsak a szakmai ismereteim felfrissítésére volt jó alkalom, hanem arra is, hogy személyes kapcsolataimat tovább építsem, bepillantás nyerjek más asztalos-műhelyek tevékenységébe. A mesterremekként egy média-komódot készítettem, mert olyant szerettem volna, amit a későbbiekben használni is tudok.

Vallja, ma már egy asztalosnak teljesen más látásmódot kell elsajátítania, mint évekkel ezelőtt. A digitalizáció ebben a szakmában is egyre nagyobb szerepet kap. A cégüknél ők is már az Ipar4.0 technológiát alkalmazzák. A megtervezett bútorokat 3D-ben mutatják be a megrendelőinknek, s csak azt követően kezdik meg a gyártásukat, ha az minden szempontból elnyeri azok tetszését.

Annak a véleményének is hangot adott, hogy továbbra is maradnak a szakmának olyan részterületei, amelyek személyes megjelenést igényelnek. Hiszen az elkészült bútorokat ki kell szállítani, valamint a helyszínen össze is kell állítani azokat.

Sz.K.