A koronavírussal kapcsolatos nemzetközi gazdasági hírek 2020.08.14.

A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara folyamatosan nyújt információt mind saját mind partnerei elemzései alapján a koronavírus helyzet okozta változásokról az export, logisztika, nemzetközi vállalkozói partnerség témában. Közreadjuk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2020.08.14-én készített hírösszefoglaló elemzést, mely a vállalkozások számára nyújt naprakész információt a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő, legfontosabb intézkedésekről és az esetleges áruforgalmi korlátozásokról.

 

ALBÁNIA

A világjárvány hatása az albán gazdaságra
A felülvizsgált állami költségvetés alapján a károk elérhetik az 1,8 milliárd eurót, miután az idei GDP várhatóan ennyivel csökken az előző évhez képest. Előrejelzések alapján a gazdasági növekedés 4,3 %-kal fog csökkenni, miután 2020-ban, csak az első három hónapban 400 millió eurós veszteséget szenvedett a gazdaság. Gent Sejko, a Bank of Albania elnöke nyilatkozatában elmondta, hogy a világjárvány okán bevezetett korlátozások miatt valamennyi gazdasági szektorban visszaesés érzékelhető, melynek csúcspontja a kijárási tilalom idején volt. Hozzátette, habár a 2021. évre vonatkozó előrejelzések pozitívak voltak, az idei évben a munkanélküliség növekedésére lehet számítani.

Hogyan változtak a fogyasztók költési szokásai a koronavírus-járvány alatt?
A koronavírus-járvány az élet számos területén változásokat hozott, mely alól nem kivételek a fogyasztók költési szokásai sem. Albániában – az ország járvány miatti újbóli elszigetelődésének veszélye miatt – az emberek – az élelmiszereket leszámítva – nem költenek, inkább tartalékolnak. A fogyasztói árakat tekintve az infláció 2019 júliusához képes 1,5%-ról 1,4%-ra csökkent. (Az érték júniusban 1,8% volt, mely igen távol áll az Albán Nemzeti Bank 3%-os céljától.) Albániában augusztus 12-én 141 fővel nőtt az új fertőzöttek száma, így az eddig regisztrált megbetegedések száma elérte a 6817-et és 3057 aktív fertőzöttet tartanak nyilván.

Az albán maszk import ötszörösére nőtt
A 2020. január – július közötti időszakban Albánia több mint 4 millió euró értékben importált nem orvosi szövet maszkokat, így a behozatal ötszörösére nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A megnövekedett európai kereslet miatt több albán textil- és cipőgyártó cég is elkezdett maszkokat gyártani.

 

AUSZTRIA

Aktuális információk a koronavírussal kapcsolatos tudnivalókról Ausztriában- frissítve
Fontos információk a korona vírus kapcsán hozott rendelkezésekről, utazási korlátozások tekintetében, az osztrák vírushelyzettel kapcsolatos hivatalos információk (közúti személy és teherforgalmat, vasúti személyforgalmat, légi forgalmat érintő intézkedések, határinfó)

Többhetes rekordot döntött az új betegek száma Ausztriában
Egy nap alatt 194-en fertőződtek meg koronavírussal Ausztriában. Április közepe óta nem volt ilyen magas ez a szám az osztrák egészségügyi minisztérium augusztus 12-i jelentése szerint. A legtöbb új esetet Bécsben (91), Felső-Ausztriában (31), Tirolban (28) és Alsó-Ausztriában (21) diagnosztizálták. Az országban eddig 22 439 ember koronavírustesztje lett pozitív, közülük 724-en haltak bele a fertőzés okozta betegség szövődményeibe, míg 20 268-an már meggyógyultak.

Ausztria nem javasolja a Spanyolországba való utazást
Az osztrák külügyminisztérium is csatlakozott ahhoz az állásponthoz, hogy nem javasolja állampolgárai számára a Spanyolországba való utazást, kivéve a Baleár- és Kanári-szigeteket – írja a Reuters. Ausztriában jelenleg utazási korlátozások vannak érvényben Albániával, Boszniával, Koszovóval, Montenegróval, Észak-Macedóniával, Szerbiával, Bulgáriával és Romániával szemben.

Ausztria, a mintaország támogatást ad a nőknek
A kormány enyhíteni fogja a koronavírus okozta válság miatt a családokra, elsősorban a nőkre háruló terheket – jelentette be a nőügyi miniszter. A nők számára az otthoni munkavégzés, illetve az iskolabezárások jelentettek nehézséget. Éppen ezért a női vállalkozók támogatást igényelhetnek, a női munkavállalók áttérhetnek a részmunkaidős foglalkozásra, az alacsony jövedelemmel rendelkező nők pedig adókedvezményben részesülnek – mondta a miniszter.

Megszenvedi a Raiffeisen is a koronavírust, de nincs dráma a banknál
A 143 millió eurós elemzői konszenzust felülmúló, 192 millió eurós adózott eredményről számolt be második negyedéves gyorsjelentésében a Raiffeisen Bank International. A koronavírus ellenére az osztrák bankcsoport több korábbi pénzügyi célkitűzését is megerősítette, idén azonban csak 5% körüli tőkearányos megtérülésre számít. A magyar leánybanknál az első negyedéves 10 millió eurós veszteséget most egy 32 millió eurós nyereség követte.

 

BENELUX ÁLLAMOK

Koronavírus: 3 belga tengerparti város is kitiltotta az egy napra érkező strandolókat
A koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében a belga tengerpart három népszerű városa, Oostende, Knokke és Blankenberge vezetése úgy döntött, hogy augusztus 9-től nem engedi területére lépni az egy napra érkező fürdőzőket – közölte az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió internetes oldalán. Az augusztus 9-én éjféltől életbe lépő és visszavonásig érvényes szabályozás értelmében a településeken csak a helyi lakosok, nyaralótulajdonosok, az ott tartósan megszálló vendégek, illetve a székhellyel rendelkező vállalatok és szervezetek alkalmazottai tartózkodhatnak.

A Brussels Airlines 182 millió eurós veszteséget jelentett be az első félévre a koronavírus-járvány következtében
A koronavírus-járvány és a légi közlekedési ágazatban bekövetkezett drasztikus forgalomcsökkenés következtében a Brussels Airlines – a drákói költségcsökkentések ellenére – 182 millió euró veszteséget, illetve üzemi eredményt jelentett be a 2020 első félévi időszakra. Az első féléves értékesítés 252 millió euróra esett, ami 63%-kal alacsonyabb az előző évi adatnál (684 millió euró). Január és június között a Brussels Airlines 67%-kal kevesebb utast szállított, és a kihasználtság 7,4 százalékponttal 72,4%-ra esett vissza.

A holland HelloFresh megduplázta a forgalmát a koronavírusnak köszönhetően
A HelloFresh élelmiszer-kereskedő cég forgalma jelentősen növekedett a második negyedévben, köszönhetően a koronavírus-válságnak. A forgalom 122 %-kal növekedett az egy évvel korábbihoz képest, így elérve a 972,1 millió eurót. A megrendelések száma több mint kétszeresére nőtt, 18,1 millió euróra. A német-holland cég negyedéves jelentése szerint a HelloFreshnek jelenleg 4,18 millió ügyfele van, szemben a tavalyi hasonló időszakban regisztrált 2,49 millió ügyféllel. A társaság több európai országban (pl. Belgium, Franciaország, Hollandia, Németország stb.), valamint az Egyesült Államokban, Kanadában és Új-Zélandon is tevékenykedik.

Nem várható munkahelyek megszüntetése a luxemburgi repülőtéren
Noha sok nemzetközi repülőtér bejelentette, hogy kénytelen drasztikusan csökkenteni a munkahelyek számát, a luxemburgi repülőtér nem folyamodik ehhez az eszközhöz, megvárva a helyzet 2023-ra várható normalizálódását. A légiközlekedési ágazat nehézségei erősen befolyásolják a luxemburgi légiipar szereplőit. A miniállam gazdaságában komoly tényezőknek számító Luxair, valamint a Cargolux és a Luxairport mintegy 10.000 közvetlen és közvetett munkahelyet jelent, s ez a szektor adja az ország GDP-jének 5%-át. Az egészségügyi válság által erősen befolyásolt helyzetben a két légitársaság (Luxair, Cargolux) és a repülőtér (Luxairport vagy Findel) menedzsmentje megerősítette, hogy a munkahelyek csökkentése nincs napirenden, még akkor sem, ha a gazdasági kilátások nem túl biztatóak.

 

BOSZNIA-HERCEGOVINA

32 ezren vesztették el az állásukat a járvány miatt Boszniában
Bosznia-Hercegovinában augusztus 12-én 1 nap alatt 76 fővel, 14 961-re nőtt a nyilvántartásba vett fertőzöttek száma, és hatan haltak bele a Covid-19-betegségbe, a halálos áldozatok száma ezzel 453-ra emelkedett. A statisztikai hivatal adatai szerint legalább 32 ezer ember veszítette el a munkáját a járvány márciusi kitörése óta, és az előrejelzések szerint további tízezrek elbocsátására lehet számítani a vendéglátó- és szórakoztatóipar, a szállítmányozás, valamint az idegenforgalom területén.

Bosznia-Hercegovinában 10%-kal csökkentek a közvetett adókból származó bevételek
2020 első hét hónapjában 406 millió BAM-mal, köze 10%-kal csökkentek a közvetett adókból származó bevételek az előző év azonos időszakához képest, melyek értéke így 4, 121 milliárd BAM-ot tett ki. Csökkent a bel- és a külkereskedelmi forgalom és számos vállalkozás bezárt, vagy csökkentett kapacitással működött.

Jelentősen csökkent Bosznia-Hercegovina külkereskedelmi forgalma
Az előző év azonos időszakához viszonyítva, 2020 első félévében 2,71 millió BAM-mal, 16,96%-kal csökkent BoszniaHercegovina külkereskedelmi forgalma, mely 13,289,605,000 BAM-ot tett ki. Az export 15,27%-kal, az import 17,98%- kal csökkent az ország szinte összes fontosabb kereskedelmi partnerének vonatkozásában (Németország, Horvátország, Szerbia, Ausztria, Olaszország).

A boszniai szerbek igényelnék az orosz vakcinát, míg az ország bosnyák-horvát régiója az uniós irányelvet követné
Igényelné a koronavírus elleni orosz védőoltást Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta részének, a boszniai Szerb Köztársaságnak a vezetése, ám ehhez a másik országrész, a bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderáció hozzájárulása is szükséges, utóbbi viszont azt az utat kívánja követni, amelyet az Európai Unió határoz meg.

 

BULGÁRIA

Koronavírus-helyzet Bulgáriában
Súlyosan érinti a járvány második hulláma Bulgáriát, ahol egy nap leforgása alatt 210 ember fertőződött meg koronavírussal, de két hete volt már 300 felett is a napi új fertőzések száma. Augusztus 12-én 4932 volt az aktív esetek száma és 482-en haltak bele a betegségbe. A főváros, Szófia mellett Várna és Burgasz, két kiemelt tengerparti nyaralóhely is gócpontnak számít. Bulgáriában a rendkívüli intézkedések legalább augusztus végéig vannak érvényben. A polgároknak az ország egész területén távolságot kell tartaniuk egymástól, és hordaniuk kell a védőmaszkot a közintézményekben és tömegközlekedési eszközökön.

Sorra zárnak be a szállodák a Fekete-tenger partján
A Fekete-tenger partján kénytelen fokozatosan bezárni szállodáit az Albena a megcsappant turisták száma miatt. A drasztikus csökkenést fokozta az is, hogy Németország felfüggesztette charter járatait a régióba, mivel járvány szempontjából veszélyesnek minősítették a térséget.Avendégek számának csökkenése és a lemondott foglalások miatt a szállodák fokozatos bezárása már megkezdődött. Míg az elmúlt héten az Albena csoport 8 ezer üdülőt látott vendégül, ezen a héten mindössze 6500-at. Az idei forgalom mindössze 30%-a a tavalyi év hasonló időszakában mért adatoknak.

CSEHORSZÁG

Csehországban is felfutóban a koronavírus-járvány
Csehországban augusztus 12-én 292 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak. Augusztus 7-én 323 új megbetegedést jegyeztek – március 1-je, az első csehországi koronavírus-fertőzés megjelenése óta ez volt az ötödik eset, amikor a napi fertőzések száma meghaladta a háromszázat. A Covid-19-betegséget eddig 19 075 embernél mutatták ki Csehországban, közülük 13 407 meggyógyult, jelenleg a betegek száma 5277, a halottaké 391.

Bezuhant a csehországi turizmus a második negyedévben
A csehországi turisztikai szálláshelyeken a második negyedévben 988 ezer vendég szállt meg, ami éves összehasonlításban 82,9 százalékos csökkenés – közölte a Cseh Statisztikai Hivatal Prágában. A vendégéjszakák száma 2,6 millió volt, ami 81,7 százalékos csökkenés. A visszaesést a koronavírus-járvány következtében bevezetett országos kormányzati korlátozások miatt szenvedte el az ágazat. A legsúlyosabban érintett régió Prága volt, ahol az elszállásolt turisták száma a második negyedévben 93,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint a tavalyi év hasonló időszakában.

Marad a szuperalacsony cseh alapkamat
Nem változtatott a 0,25 százalékos alapkamaton a cseh jegybank banktanácsa – közölte a Cseh Nemzeti Bank. Jirí Rusnok, a jegybank kormányzója szerint az alapkamat megváltoztatása az év végéig már nem valószínű. A jegybank szerint a járvány előtti szintet a cseh gazdaság 2022 végén fogja elérni. A gazdaság élénkítése egyáltalán nem lesz egyszerű.

EGYESÜLT KIRÁLYSÁG

Európában már elérhető a koronavírus-gyógyszer
Az első klinikai teszteken a koronavírusos betegek kezelésében hatékony gyógyszer, a Remdesivir gyártója megkapta az uniós engedélyt, hogy hozzáférhetővé váljon az EU és az Egyesült Királyság állampolgárai számára. Ez az első, jóváhagyással rendelkező Covid-19 antivirális kezelési módszer, amely újonnan kifejlesztett hatóanyagon alapul. A Remdesivir ezek alapján egy olyan elővegyület, amely a GS-441524 adenozin nukleotid analóg formájában jelenik meg a szervezetben, amely megzavarja a vírus RNS-polimerázt – nagyon leegyszerűsítve a szaporodást – és megakadályozza a vírus hibajavításait, ezzel csökkentve a vírus örökítőanyagának termelődését.

Hatalmasat esett a brit GDP
A második negyedévben 20,4%-kal zsugorodott a brit gazdaság az előző negyedévhez képest. Az óriási visszaesés nem okozott meglepetést, a várakozások is ekkora szakadásról szóltak. A brit gazdaság a második negyedéven belül júniusban már karakteresen javuló teljesítményt mutatott, igaz, a 8,7%-os növekedés csak egy szerény részét dolgozta le az áprilisi szakadásnak.

Hatalmasat bukott a fintechbank, de a koronavírus mentőövet dobott nekik
Duplájára nőtt az egyik legnagyobb brit fintech, a Starling bank vesztesége 2019-ben, viszont arra számítanak, hogy idén már nem lesznek veszteségesek – írja a CNBC. Az intézmény jó eséllyel egy lesz azon kevés fintech bankok közül, amely előnyére tudja fordítani a koronavírus-krízist, hiszen jelentősen megugrott a forgalmuk, amiért részt vettek a brit kormány mentőcsomagjának kiosztásában. Július végéig a bank 1 milliárd fontnyi hitelt helyezett ki.

A britek szép csendben tető alá hoznak egy jelentős kereskedelmi megállapodást
A japán külügyminiszter szerint augusztus végéig lezárulhat az Egyesült Királyság és Japán közötti kereskedelmi megállapodás, amely a brit EU-kilépés után szabályozza majd a két ország kereskedelmét. A kiszivárgott információk szerint a mezőgazdaság területén vannak eldöntetlen kérdések. Japán jelentős beruházásokat hajtott végre korábban az Egyesült Királyságban, főleg az autógyártás és az elektronika területén. A két ország kereskedelmének összege 2019- ben 41 milliárd dollár volt.

 

ÉSZAK-MACEDÓNIA

Koronavírus-helyzet Észak-Macedóniában
Észak-Macedóniában egy nap alatt 12 083-ról 12 217-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. Augusztus 12-én 1 halálos áldozata volt a Covid-19-betegségnek, amivel a halottak száma 530-ra nőtt. A múlt héten átlagosan száz körül mozgott ugyan a napi új fertőzöttek száma, a szakértők szerint azonban egyelőre nem szabad enyhíteni a korlátozásokon. A bejelentések szerint a kötelező maszkviselés és a távolságtartási kötelezettség a hatékony védőoltás bevezetéséig biztosan megmarad.

 

FRANCIAORSZÁG

Hiába a járvány, szeptemberben kinyitnak a francia egyetemek
Szeptemberben hathónapos zárva tartást követően újranyitnak a franciaországi egyetemek a koronavírussal fertőzöttek számának emelkedése ellenére – derül ki a felsőoktatási minisztérium augusztus 6-án közzétett körleveléből. Az előadótermekben kifejezetten javasolják a diákoknak a szájmaszk viselését és a legalább egyméteres távolság betartását.

Kötelező a maszkviselés Párizs forgalmasabb utcáin
Augusztus 10-től kötelező a maszkviselés a Párizst is magába foglaló Île-de-France régió legforgalmasabb részein. A francia fővárosban ez több száz utcát érint, beleértve a Szajna partját is. A rendelkezés oka az esetszámok növekedése. Elsősorban a turisták által népszerű városrészekre, a bevásárlóutcákra és az olyan területekre fókuszálnak, ahol nehéz a biztonságos távolságot tartani. Hasonló szabályok léptek életbe az ország második legnagyobb városában, Marseilleben, valamint St. Tropezban is.

Október 30-ig meghosszabbítják az ötezer főnél nagyobb létszámú rendezvények tiltását
Jean Castex miniszterelnök bejelentette, hogy a koronavírus-járvány franciaországi helyzetére való tekintettel szükségesnek tartják az eredetileg korábban véget érő időszak kitolását, és az 5000 főnél nagyobb rendezvények megrendezésére vonatkozó tiltás így egészen október végéig életben marad.

Franciaországban júliusban folytatódott a gazdaság újraindítása, de a növekedés még a normális mérték alatt maradt
A Francia Nemzeti Bank (Banque de France) havi jelentésében aláhúzza, hogy ugyan júliusban a gazdaság növekedése tovább folytatódott, de egyrészt a növekedés még mindig a normális mérték alatt van, másrészt pedig a helyzet gazdasági ágazatoktól függően nagyon eltérő.

Koronavírus : a francia gazdasági miniszter bejelentette az állami támogatások új gazdasági szektorokra történő kiterjesztését
Az ajándéktárgyak, valamint a kézművesipar azok az ágazatok, amelyek a jövőben szintén részesülhetnek az adók, és járulékfizetési kötelezettségek egy része alól, valamint ahol támogatott lesz az átmeneti munkanélküliség intézménye és a csökkentett munkaidőben történő munkavégzés. Ezt Bruno Le Maire gazdasági miniszter jelentette ki augusztus 10-én a dél-franciaországi Lourdes-ban, ahol hivatalos látogatáson vett részt.

 

HORVÁTORSZÁG

Horvátországban nőtt a fertőzések száma
Horvátországban ismét meghaladta a százat a napi új koronavírussal fertőzöttek száma, augusztus 11-én 130-cal nőtt, és elérte az 5870-et az eddig megfertőzöttek száma. Augusztus 10-én még 91 újonnan azonosított fertőzöttről számoltak be. Nem történt új haláleset, így a járvány halálos áldozatainak száma 160 maradt. Utoljára július 22-én emelkedett száz fölé a napi új fertőzöttek száma, a legtöbb új esetet, 140-et pedig július 10-én regisztrálták az országban, az aktív betegek száma 686. Krunoslav Capak, a horvát közegészségügyi intézet igazgatója elmondta: a legtöbb fertőzött a fiatal korosztályból került ki. A vírus tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed, a Pag szigeti Zrcen, Vodicen és Makarskában, új eseteket regisztráltak ugyanakkor Vir szigetén is.

Kilencvenmillió eurót szán az EU Zágráb helyreállítására
Az Európai Unió 88,9 millió euróval (mintegy 31,3 milliárd forinttal) járul hozzá a Zágrábot és környékét március 22-én sújtó nagy erejű földrengés utáni helyreállításához. Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos tájékoztatása szerint a támogatás az ország lakosságának megsegítéséhez, valamint az alapvető infrastruktúra és a szolgáltatások helyreállítására irányuló erőfeszítésekhez járul hozzá. A földrengés olyan időszakban történt, amikor a  lakosságot már eleve megviselték a koronavírus-világjárvány hatásai és a bevezetett rendkívüli intézkedések, köztük a kijárási korlátozás nehézségei. Az uniós segítségről született határozat célja, hogy enyhítse a Horvátországra nehezedő súlyos terheket.

Fizetik a szállását annak, aki ebben a horvát megyében betegszik meg
Split-Dalmácia megye vezetése úgy döntött, hogy biztosítja a külföldi turisták elszállásolását, amennyiben a tengerparti nyaralásuk során elkapnák a koronavírust. Számukra egy egész hotelt kibéreltek a főszezon idejére. A 25 szobás szálláshely Trilj városában található, 40 km-re Splittől. A szálloda július közepe óta áll készen az időközben megbetegedett külföldiek befogadására, de eddig még senki nem érkezett hozzájuk. A vendégek költségét a megye állná.A megye önkormányzata naponta 70 kunát fizet egy szoba fenntartásáért, függetlenül attól, hogy valaki elfoglaljae a szálláshelyet vagy sem. A 2 hónapra összesen 14 ezer eurót, azaz közel 5 millió forintot fizetnek ki a karanténhotel lefoglalására.

KOSZOVÓ

Koronavírus-helyzet Koszovóban
Koszovóban egy nap alatt 205 fővel 10 795-re nőtt az azonosított fertőzöttek és 11 fővel 365-re a halálos áldozatok száma. Megtartották a koronavírus-járvány kezeléséről szóló törvényjavaslat első olvasatát a pristinai parlamentben, a javaslatot azonban egyelőre számos bírálat érte, és több módosító indítványt is benyújtottak a képviselők. A tervek szerint az új törvény nagyban megkönnyítené a kormány és az egészségügyi intézmények munkáját, ugyanis bizonyos korlátozó intézkedéseket a szükségállapot bevezetése nélkül is meg lehetne hozni.

 

LENGYELORSZÁG

Utazási tanácsok Lengyelországba – 2020. augusztus 11-től
Augusztus elejétől a magyarok által szívesen látogatott dél-lengyelországi régióban (Szilézia, Krakkó környéke, valamint Délkelet-Lengyelország) többszörösére nőtt a fertőzöttek száma. Augusztus 8-tól ezért a koronavírus által legfertőzöttebb 19 lengyelországi járásban vagy teljes egészében, vagy pedig részben visszaállították a korábbi szigorú korlátozásokat, így a pirossal jelöltekben például szabad téren is védőmaszkot kell viselni.

Koronavírus: leszoktak a lengyelek a húsról
Lengyelországban korábban is erőteljesebb hagyománya volt a növényi alapú étkezésnek, mint Magyarországon, amire a koronavírus-járvány még rátett egy lapáttal. A lengyelek több mint 40 százaléka változtatta meg étkezési szokásait a járvány alatt, közülük legalábbis minden negyedik korlátozta a húsevést, sőt még a fehérje bevitelét is. Igaz, a szocialista hiánygazdaság éveiben nagyon is hozzá kellett szokniuk a lengyeleknek a hús hiányához, de az már rég volt.

Lélegeztetőgépek: botrány Lengyelországban
A Varsói Kerületi Ügyészség több szálon indított nyomozást csalás és hivatali visszaélés gyanúja miatt az egészségügyi minisztériumban, miután kiderült, hogy a kormány irreálisnak tűnő áron szerzett be lélegeztetőgépeket a koronavírusjárvány idején – írta a Business Insider Polska. Állítólag a minisztérium egy volt fegyverkereskedőtől vásárolt ilyen gépeket, olyan magas áron, amivel még nem találkoztak a szakemberek.

Ádáz hatása van a vasárnapi boltzárnak Lengyelországban
Lengyelországban a munkaadók össztüzet zúdítottak a vasárnapi boltzárra, mert a járvány miatt visszaesett forgalmukat akkor tudnák növelni, ha megszüntetnék ezt a korlátozást. Lengyelországban júliusban a kereskedelmi  központokban a forgalom mintegy 20-30 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt A lengyel munkaadók szövetsége rendkívül pesszimista, és azt várja, hogy vonják vissza a vasárnapi kereskedelmi tilalmat – írta a gazeta.pl.

MONTENEGRÓ

Montenegróban a választásokra készülnek
Engedélyezte a 100 főnél nem tömegesebb szabadtéri, és 50 főnél nem nagyobb zárttéri politikai rendezvények megtartását a koronavírus-járvány kezelésével megbízott montenegrói válságstáb, ezzel segítve a pártok kampányát az augusztus 30-i parlamenti választások előtt. A válságstáb korábban teljesen megtiltotta a tömeges rendezvények megszervezését.

Koronavírus-helyzet Montenegróban
Montenegróban augusztus 12-én 61 új megbetegedéssel 3 813-ra emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. Egy nap alatt 3 halálos áldozata volt a koronavírusnak, így a halottak száma 73-ra nőtt. A pandémia komoly gazdasági recesszióval fenyegeti az országot, miután bevételének jó része a turizmusból származik. A montenegrói miniszterelnök eközben arról számolt be, hogy a kormány biztosította a szükséges eszközöket ahhoz, hogy a járvány gazdaságot sújtó hatásai ellenére se kelljen csökkenteni a nyugdíjakat és a közszférában dolgozók béreit.

Montenegró sárga kategóriába sorolta Albániát
Montenegró augusztus 7-én sárga kategóriába sorolta Albániát, Koszovót, Bosznia-Hercegovinát, Izraelt, Libanont és Szingapúrt, ami azt jelenti, hogy az ezekből az országból érkezőknek belépéskor 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus-teszttel kell rendelkezniük.

NÉMETORSZÁG

Németországban tartózkodók részére
Tájékoztatás a német szövetségi, illetve tartományi szintű korlátozó rendelkezések jogszabályairól

Koronavírus: aggasztó a helyzet a német egészségügyi miniszter szerint
Aggasztónak nevezte a koronavírus-fertőzöttek számának emelkedését Jens Spahn német egészségügyi miniszter a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádiónak adott interjújában. Spahn rámutatott: a hazatérő nyaralók, a családi és egyéb összejövetelek, a különféle ünnepségek miatt kisebb-nagyobb mértékben országszerte jelen van a vírus. A tárcavezető aláhúzta: ha nem figyelnek egymásra az emberek, akkor beindulhat a járvány terjedése. A Robert Koch német közegészségügyi intézet (RKI) augusztus 12-én közölte, hogy 1226 új koronavírusos esetet regisztráltak az elmúlt 24 órában.

A német cégek azzal számolnak, hogy jövő áprilisig még korlátozások lesznek
Úgy gondolják a német cégek, hogy a koronavírus terjedése miatt hozott korlátozások még átlagosan 8,5 hónapig maradnak majd fenn – derül ki az Ifo intézet legfrissebb kutatásából. Az Ifo azt akarta megtudni, hogy a német vállalatok egyes szektorokban meddig terveznek még a koronavírus-korlátozásokkal, felmérésükből kiderül, hogy a szolgáltatók még átlagosan 8,9, a kereskedelmi cégek átlagosan 8,6, az építészeti vállalkozások átlagosan 8,2, a gyártással foglalkozó cégek pedig átlagosan 7,8 hónapnyi korlátozással számolnak.

Javuló német gazdasági kilátások
A napokban publikált több gazdasági indikátor is arra utal, hogy a német gazdaság megkezdte a kilábalást az első félévi mélypontról. Kifejezetten erőteljes, V-szcenáriót követő fellendülést mutat az export, az ipari termelés, az ipari vállalatok megrendelésállománya, amit a gazdasági elemzők konjunktúra előrejelzése is alátámaszt.

A júniusban elfogadott német konjunktúraélénkítő csomag és jövőt támogató csomag megvalósításának státusza
A Német Iparszövetség (Bundesverband der Deutschen Industrie/BDI) állásfoglalást adott ki a szövetségi kormány által június elején elfogadott nagyszabású konjunktúraélénkítő gazdasági mentőcsomag és „jövőt támogató csomag” ipart érintő intézkedéseinek gyakorlati átültetésének státuszáról. Az intézkedések közel egyharmada már júliusban hatályba lépett (pl. forgalmiadó csökkentése, kis- és középvállalatok áthidaló támogatása), nagyobb részük még előkészítési, vagy közigazgatási eljárási szakaszban van.

A német-kínai külkereskedelmi áruforgalom alakulása
A Német Szövetségi Statisztikai Hivatal előzetes adatai alapján 2019-ben ismét Kína volt Németország legfontosabb külkereskedelmi partnere. Ezen belül az importban az első, exportban a harmadik helyen szerepelt Kína az országok rangsorában, míg a legjelentősebb kereskedelmi deficitet is Kínával szemben könyvelte el Németország. 2020 első negyedévében az előzetes adatok alapján a német-kínai kereskedelmi áruforgalom értéke 7%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ezen belül a német kivitel 8%-kal, a behozatal 6%-kal volt alacsonyabb, mint 2019 első negyedévben. A 2020 második negyedévi előzetes adatok már jelentős fellendülés jeleit mutatják.

A javulás jeleit mutatja a német ipar egy fontos szelete
A ZVEI (Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie e.V.) felmérése alapján a belföldi kereslet növekedése júniusban szinte teljes egészében kiegyenlítette a külföldi kereslet csökkenését, és így összességében az ágazat megrendelései csak elenyésző mértékben csökkentek az áprilisban és májusban tapasztalthoz képest.

Kifejezetten rosszul érinti az autóipari beszállítókat a válság
A koronavírus-válság okán Alsó-Szászország miniszterelnöke, a Volkswagen AG felügyelőbizottságának a tagja, Stephan Weil jobban aggódik a beszállító cégek, mint maga az autógyártó konszern sorsáért. “Az autóipari beszállítók többségét az alternatív hajtástechnológiákra való egyébként is problémákkal terhes átállás kellős közepén érte a koronavírus-válság” – mondta. A továbbra is “rémesen alacsony” kereslet elsősorban a beszállítókat érinti hátrányosan. “Attól tartok, hogy az ősz folyamán már kellemetlen hírek tömkelegével kell majd szembesülnünk ezen a téren.”

Jónak ítéli a Continental válságtűrőképességét, de még sok a bizonytalanság
A Continental árbevétele és eredménye 2020 második negyedévében – a várakozásoknak megfelelően – jelentősen csökkent a koronavírus-járvány következtében. Ennek ellenére a Continental jobb eredményt tudott elérni a piac teljesítményénél – közölte a vállalat. Akkora járműipari visszaesésre, amekkorát most tapasztalhatunk, a második világháború vége óta nem volt példa. 2020 első és második negyedévében, azaz a járműipari világválság mélypontjának közepén Kínában, az Egyesült Államokban és Európában is jobb eredményt értünk el a piac teljesítményénél – mondta el Dr. Elmar Degenhart, a Continental igazgatótanácsának elnöke a féléves eredmények ismertetésekor Hannoverben.

Kiderült, mikortól lehetnek újra nézők a Bundesliga-meccseken
A hatóságok döntése értelmében a koronavírus-járvány miatt október végéig biztosan nem lehetnek nézők a német labdarúgó-mérkőzéseken. A Bundesliga előző idénye több mint két hónapos szünet után, május közepén indult újra, és július elején ért véget zárt kapuk mögött. A liga (DFL) azt remélte, a hatóságok lehetővé teszik a szurkolók számára, hogy bizonyos feltételek mellett ismét látogathassák a meccseket, ám a szövetségi és a tartományi egészségügyi miniszterek elutasították a javaslatot a fertőzések számának növekedése miatt.

Koronavírus: direkt terelnek össze ezreket egy koncertre német kutatók
Több ezer önkéntest hívna egy koncertre egy német egyetem, hogy megvizsgálják, miként lehetne tömegrendezvényeket tartani biztonságosan, miközben aggasztóan emelkedik az új fertőzések száma
Németországban. Három különböző kutatási forgatókönyv alapján vizsgálják, hogy milyen biztonsági óvintézkedések lennének a leghatékonyabbak beltéri rendezvények megtartására úgy, hogy ne erősödjön a járvány, ne alakuljon ki góc az esemény miatt. A Restart-19 nevű kutatás résztvevőit arra kérik majd, hogy minél természetesebben viselkedjenek, hogy valós szituációban történhessen a vizsgálat.

 

OLASZORSZÁG

Koronavírus-válság: álomszerű V-alakot vár Olaszország
Olaszország a 3. negyedévben közel 15%-os gazdasági növekedést fog produkálni – nyilatkozta Roberto Gualtieri pénzügyminiszter. Amennyiben a várakozás bejön, a koronavírus által egyik legnagyobb mértékben sújtott európai gazdaság gyorsan ledolgozza a járvány sokkját.

Nem robbant fel az EU időzített bombája, de még hatástalanítani sem sikerült
Amikor a koronavírus tömegesen terjedni kezdett Olaszországban, aggódva figyelte a közgazdász-társadalom a fejleményeket, hogy egy eszkalálódó válság bizony akár az ország bedőlésével járhat, ami az egész európrojekt létjogosultságát kérdőjelezné meg. Most, a koronavírus válság kilábaló szakaszában már látjuk, hogy Olaszország nem csődölt be.

Szeptember 7-ig meghosszabbította a járványügyi intézkedéseket Olaszország
Olaszországban szeptember 7-ig meghosszabbították a koronavírus megfékezését szolgáló járványügyi intézkedéseket.

A koronavírus-alapból kötnék össze Szicíliát a szárazfölddel
Az uniós helyreállítási alap nyújtotta lehetőséget kihasználva alagúttal kötné össze Szicíliát és az olasz szárazföldet az olasz kormány a régóta tervezett, de soha meg nem valósuló híd helyett.

 

OROSZORSZÁG

Putyin bejelentette az orosz vakcinát – kockázatokra is figyelmeztetnek
Vlagyimir Putyin orosz államfő bejelentette, bejegyeztek egy orosz koronavírus-oltást, és megkezdik a tömeggyártását annak ellenére, hogy szakértők szerint további tesztekre lenne szükség. A tervek szerint a gyártást szeptemberben, a tömeges oltást októberben kezdik meg. Az orosz államfő szerint a vakcina hatékony és tartós immunitást alakít ki a szervezetben. Putyin elmondása szerint egyik lánya is megkapta az oltást.

A WHO egyeztet az orosz vakcina elfogadásának lehetőségéről
Egyeztet az Egészségügyi Világszervezet az orosz hatóságokkal arról, hogyan tudná a szervezet is elfogadni az Oroszországban már bejegyzett, az új típusú koronavírus okozta Covid–19 betegség elleni első orosz vakcinát – közölte a WHO szóvivője.„Szoros kapcsolatban vagyunk az orosz egészségügyi hatóságokkal, és vizsgáljuk annak lehetőségét, hogy a WHO hogyan fogadhatná el minősített vakcinaként az orosz fejlesztést” – emelte ki Tarik Jasarevic WHO-szóvivő genfi sajtótájékoztatóján. Hozzátette: bármilyen oltóanyag elfogadásának feltétele, hogy a legszigorúbban áttekintsék és megvizsgálják azokat az adatokat, amelyek bizonyítják a vakcina biztonságosságát és hatékonyságát.

 

ROMÁNIA

Több mint 1400 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak egy nap alatt Romániában
Újabb csúcsot ért el Romániában az új koronavírus-fertőzöttek statisztikája: újabb 1415 beteget és 43 halálos áldozatot regisztráltak augusztus 12-én, a járvány egyre gyorsabban terjed az országban. Jelenleg több mint 31 ezer aktív esetről tud a román közegészségügyi hatóság, a járvány romániai áldozatainak száma meghaladta a 2800-at, a járvány kezdete óta beazonosított fertőzöttek száma pedig túllépte a 65 ezret. Bukarestben ráadásul azzal számolnak, hogy a kormánynak ismét meg kell hosszabbítania a hónap közepén lejáró veszélyhelyzetet, amely végső soron hatással lehet a szeptemberi helyhatósági választásokra is. A román közegészségügyi intézet Spanyolországot is a sárgával jelzett államok közé sorolta, vagyis az onnan Romániába érkezőknek 14 napos karanténban kell megvárniuk a betegség lappangási idejének leteltét. A közvetlen légi járatokat is felfüggesztik a 2 ország között.

Tombol a járvány Romániában, jön az új kurzarbeit
Románia is munkahelyvédelmi bértámogatással ösztönzi a koronavírus-járvány miatt bajba jutott cégeket, hogy leépítések helyett rövidített munkaidő bevezetésével tartsák meg munkavállalóikat. Az úgynevezett “kurzarbeit” romániai változatáról kiadott sürgősségi kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a rendkívüli állapot, vagy veszélyhelyzet idején azok a cégek, amelyeknek a forgalma legalább 10%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest, a munkaidő legfeljebb 50%-kal történő csökkentését vezessék be, miután erről a szakszervezetet, vagy az érintett alkalmazottakat legalább 5 munkanappal korábban értesítették. Amennyiben az intézkedés a munkavállalók legalább 10%-át érinti, a rövidített munkaidőben történő foglalkoztatás idejére a munkavállalók kieső jövedelmének 75%-át – de nem többet, mint a bruttó átlagbér 75%-át – az állam átvállalja. Az adó- és járulékköteles támogatást a munkáltatónak utólag térítik meg a munkanélküli segélyalapból.

Közel 3 százalékra nőtt a román éves inflációs ráta
Júliusban 2,8%-ra nőtt az éves inflációs ráta Romániában az előző hónapban mért 2,6%-hoz. A tavalyi év hetedik hónapjához mért 2,8%-os fogyasztói árindex-növekedést az áprilisi és májusi csökkenés előzte meg, hiszen az év eleji, januári 3,6%-ról az éves inflációs ráta májusban fokozatosan 2,3%-ra mérséklődött, majd júniusban ismét emelkedni kezdett, és elérte a 2,6%-ot a tavalyi év hatodik hónapjához mérten. Tavaly júliushoz mérten leginkább az élelmiszerek drágultak, amelyek 5,6%-kal kerültek többe, a szolgáltatások ára 3%-kal, a nem élelmiszereké 0,9%-kal emelkedett. A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa augusztus eleji monetáris politikai ülésén 25 bázisponttal, 1,5%-ra méréskelte az alapkamatot, ami újabb történelmi mélypontnak számít. A jegybank az idén 2,8%-os fogyasztói árindexre számít, 2021-ben 2,5%-os inflációval számol.

Az idei első fél évben 16,4 százalékkal csökkent az ipari termelés
Az idei első fél évben a nyers adatok szerint 16,4%-kal csökkent a román ipari termelés a tavalyi év azonos időszakához mérten, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a csökkenés 16,7% volt. Ugyanakkor júniusban májushoz képest az ipari termelés 19%-kal nőtt a nyers adatok szerint, a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint a bővülés 16,2% volt. A júniusi nyers adatok szerinti havi növekedés főleg a kitermelőiparnak köszönhető, amelyben a termelés 24%-kal emelkedett. A tavalyi hatodik hónaphoz képest az ipari termelés 11,3%-kal csökkent júniusban, a kiigazított érték szerint a csökkenés 14,3% volt. Az első féléves visszaesés annak tulajdonítható, hogy mindhárom fő iparágban csökkenést jegyeztek, így a feldolgozóipar teljesítménye 18,2%-kal romlott, a bányaiparban a termelés 10,3%-kal zsugorodott, a villamos- és hőenergia, illetve a gáz kitermelése és szolgáltatása 7,8%-kal mérséklődött.

Harmadával csökkentek az autóeladások az első hét hónapban
Az év első hét hónapjában 34,2%-kal esett vissza a román autópiac a tavalyi év azonos időszakához mérten – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA) által közzétett adatokból. Az APIA adatai alapján az új gépjárművet (személyautót és haszonjárművet) vásárlók közül a legtöbben a Dacia (20 252 darab) modelljei közül válogattak. A környezetkímélő autók eladása 3,6%-kal nőtt az év első hét hónapjában a tavalyi esztendő ugyanezen időszakához mérten – derül még ki a statisztikából.

Székelyföldi turizmus: a szálláshelyek zöme vegetál, de van 90 százalékos kihasználtságú luxusszálló is
A fürdőhelyeken működő szállók helyzeti előnyben vannak Székelyföldön, de a többség legjobb esetben is csak a tavalyi árbevétel felére számíthat idén. “Az elmúlt két hétben jöttek a vendégek, de a szezon egészét tekintve a forgalom körülbelül 30 százaléka a tavalyinak. A külföldiek, elsősorban a magyarok, akik korábban buszokkal jöttek, idén teljesen elmaradtak, s hétvégi rendezvények sincsenek – nyilatkozta a Háromszéken több szálláshelyet üzemeltető Daragus Attila, az Antrec faluturisztikai szervezet országos alelnöke. Vannak olyan szálláshelyek is, amelyek alig sínylik meg járványt, ezek egyike a bálványosi Grand Hotel, a luxusszálló kihasználtsága júliusban 90% volt, árbevétele idén 1 millióval maradhat el majd a tavalyi 5 millió eurótól, de még így sem lesz veszteséges. A bálványosi wellness hotel sikere annak tudható be, hogy jellemzően olyan ügyfélkört szólít meg, amelynek a jövedelme nem csökkent a válság miatt.

 

SPANYOLORSZÁG

A spanyolok beismerték, hogy nem tudják kordában tartani a járványt
A spanyol egészségügyi hatóságok beismerték, hogy nem sikerült “tökéletesen” megakadályozniuk az új koronavírus terjedését, miután az elmúlt két hétben Spanyolországban jelentették a fertőzöttek számának legnagyobb mértékű növekedését a nyugat-európai országok közül.

Ősztől számít javulásra Madrid
Szinte abnormális a csönd a madridi utcákon. A szuvenírboltok üresek, a városnéző utakra nem fogynak a jegyek. Az augusztusi melegben Madrid főtere, a Plaza Mayor, úgy néz ki, akár egy sivatag. A néhány arra járó turista most kiélvezheti, hogy nincs tömeg.

Óriási forgalmat bonyolítanak a madridi zálogházak
A madridi zálogházak és aranykereskedők nagy forgalmat bonyolítanak. Hárommillió munkanélküli él a városban és rengeteg kisvállalkozás zárt be. A spanyolok mindent megtesznek a gyors pénzhez jutásért, így a szolgáltatás iránt hetven százalékkal nőtt a kereslet.

 

SVÉDORSZÁG

Svédország többé már nem kirívó koronavírus-eset – Mi történt?
Svédország már nem annyira kirívó a koronavírus-helyzet tekintetében, mint korábban. Már vannak olyan helyek Európában, ahol kevésbé korlátozzák az életet, mint a skandináv országban, és már a halálesetek tekintetében sem áll az élen – írja a Financial Times. Az FT cikke azt is megállapítja, hogy az elmúlt hónapokban az európai átlagnál mérsékeltebb veszteségeket szenvedett el a svéd gazdaság, ám hasonló teljesítményt mutatott, mint a többi skandináv ország.

 

SZERBIA

Több száz embernél mutatják ki a kórt naponta Szerbiában
A balkáni államok közül Szerbiában regisztrálják a legtöbb fertőzöttet, napi több száz embernél mutatják ki a koronavírust. Szerbiában augusztus 12-én 254 új megbetegedéssel 28 751-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. 6 újabb halálos áldozata volt a betegségnek, ezzel a halottak száma 658-ra emelkedett. Országos szinten javul a járványhelyzet, ám az őszi, második hullámra készülve Szerbiában több olyan kórház is épül, amely a koronavírus-fertőzötteket kezelné. Augusztus 10-én a közép-szerbiai Krusevacon helyezték el egy úgynevezett Covid-kórház alapkövét.

Recesszió nélkül megúszhatja Szerbia
Szerbia azon kevés országok egyike lehet, amelyeknek a gazdasága idén visszaesés nélkül úszhatja meg a válságot – véli a kormányfő. Szerbia gazdasága az idei év első felét 0,9%-os zsugorodással zárta, ami Ana Brnabic kormányfő szerint a vártnál jobb eredmény, és az ország makrogazdasági mutatószámai is jobbak a prognózisoknál. Amikor a világ legerősebb gazdaságai két számjegyű csökkenést szenvednek el, Szerbia júniusban 0,1 százalékos növekedést ért el. Az év első negyedévében 5%-os volt a növekedés, a második negyedévet 6,5%-os GDP-csökkenéssel zárta az ország. A kormányfő értékelése szerint a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági válság ellenére Szerbiában stabil a foglalkoztatottak száma, a tavalyi év második negyedévéhez képest az idei év első negyedévében a foglalkoztatottak száma 1,6 százalékkal nőtt. Brnabic azt is bejelentette, hogy szeptemberben és októberben még néhány, a szerb gazdaság számára fontos új üzem alapkövét teszik majd le. A legjelentősebb beruházások is folytatódnak a vasúti és a közúti infrastruktúra és az energetika terén.

Csak maszkban mehetnek iskolába a szerb diákok
A kormány tervei szerint szeptemberben csak az általános iskolák alsóbb osztályainak diákjai kezdik meg a tanévet. A felső tagozatosok, valamint a középiskolások felváltva járnak majd iskolába, és tanulnak otthon a virtuális oktatás lehetőségeit kihasználva. Szerbia válságstábja azt ajánlja, hogy szeptembertől a tanulók az iskolában folyamatosan viseljék az arcmaszkot. Szerbia vezető járványügyi szakértője szerint még iskolába indulás előtt kötelező lenne az otthoni lázmérés, a gyerek akkor sem vehetne részt az oktatásban, ha a szülő bármilyen légzési rendellenességet észlel rajta. Predrag Kon arra is kitért, hogy ameddig tart a járványhelyzet, az iskolában nem engedélyezik a csoportos tevékenységeket. Az oktatási miniszter előzőleg azt mondta, az iskolák konkrét útmutatást kapnak, hogyan folyjon a tanítás a járványhelyzet alatt.

Kétségbeejtő az utazási irodák helyzete Szerbiában
Szerbiában továbbra is kétségbeejtő helyzetben vannak az utazási irodák, melyeknek 4-5 hónapja semmi bevételük nincs. A kormány korábbi támogatása nem segített és az újabb segítségtől sem várják helyzetük javulását. Szerbiában a koronavírus-járvány kezdete óta egyetlen egy utazási iroda sem zárt be, viszont úgy tűnik, egyes dolgozók munka nélkül. Aleksandar Senicic, az Utazási irodák Szerbiai Szövetségének (YUTA) igazgatója elmondta, néhány utazási iroda már jelezte, hogy a közeljövőben visszafizeti a szerb kormánytól kapott állami támogatást, ami három havi minimálbért tesz ki minden munkavállaló után, és elbocsátja dolgozóit. Az igazgató szerint a szerb kormány újabb támogatási csomagja, amely augusztusban és szeptemberben minden munkavállaló után mintegy 18 ezer dináros (54 ezer forint) támogatásból áll, az utazási irodák esetében csak egy csepp a tengerben, mivel a korábbi évekhez képest a havi bevételük 3-4%-ot tesz ki. Jelenleg csak két országba, Törökországba és Egyiptomba tudnak turistautakat szervezni.

Dübörgött a boltturizmus a szerb határ mellett, aztán jött a koronavírus
A bevásárlóturizmus gyakorlatilag az év első néhány hónapjában megszűnt, és ugyan Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint ez a kiskereskedelmi forgalomnak csupán elenyésző részét teszi ki, a határ menti üzletek megsínylették a határzárat és a beutazási korlátozást. Míg a járvány előtt a külföldi utazás a mindennapok része volt, addig a kormányzati intézkedések bevezetése után ez is megváltozott, vagyis a bevásárlóturizmus is visszaesett. Ezt a KSH adatai is alátámasztják: 2019 első negyedévében a külföldi látogatók 12 millió alkalommal, az előző év azonos időszakához képest 12%-kal többször utaztak Magyarországra, és az egynapos utasok célja nagyrészt vásárlás volt. A járvány miatt március közepén bevezetett utazási korlátozások következtében 2020 első negyedévében 13%-kal kevesebb külföldi látogatott Magyarországra, mint 2019 azonos időszakában, miközben kiadásaik összege folyó áron 7,9%-kal csökkent. A KSH kitér arra is, hogy az egynapos utak motivációját tekintve is történt változás, jelentősen
csökkent azok száma idén, akik kifejezetten vásárlás miatt lépték át a magyar határt.

SZLOVÁKIA

Szlovákiát elérte a járvány második hulláma
Marek Krajčí egészségügyi miniszter augusztus 11-én közölte, elérte Szlovákiát a Covid-19 pandémia második hulláma. Nem javasolják a külföldi utazást, mert a vírust főleg külföldről (Ukrajnából, Szerbiából, a Cseh Köztársaságból) hurcolták be. A kormány járványügyi bizottsága szerint újra kell értékelni, mely országok számítanak biztonságosnak, melyek nem. Kötelezővé tennék, hogy a szülő becsületbeli nyilatkozatot adjon arról, hogy gyermeke az iskolába lépést megelőző 14 napban nem járt külföldön vagy nemzetközi táborban. Átgondolják a kórházi betegágyak elkülönítését a koronavírus-fertőzötteknek, mert a második fázisban számuk emelkedésére számítanak. A harmadik fázisban ismét kihirdetnék a rendkívüli helyzetet. Ekkor a helyi gócokat a járási hivatalok karanténba zárhatnák. Augusztus 12-én a fertőzöttek száma 2 690-re nőtt, senki nem halt meg, a koronavírusban elhunyt betegek száma 31 maradt.

Teszteletlenül is utazhatnak a szlovákok Ukrajnába
A szlovák állampolgároknak már nem kell felmutatniuk negatív koronavírus-tesztet, ha Ukrajnába akarnak utazni, a Szlovákiából érkezőknek nem kell állami és házi karanténba sem vonulniuk. A külföldieknek ugyanakkor a határ átlépésekor fel kell mutatniuk egy biztosítási szerződést, vagy egy igazolást arról, hogy biztosították magukat a COVID19 betegség kezelési költségeinek megfelelő összegre. A biztosításnak az ukrajnai tartózkodás egész ideje alatt érvényesnek kell lennie.

Fény az alagút végén?
Ezekben a hetekben sokakat foglalkoztat, hogy milyen gyorsan tér magához a gazdaság a globális koronavírus-járvány által okozott sokkból.Jó hír, hogy az elmúlt napokban a szlovák gazdaságról több olyan adat jelent meg, amelyek enyhe optimizmusra adnak okot. A Szlovák Statisztikai Hivatal által megjelentetettjúniusi exportadatok, melyek sokkal jobbak a vártnál. Ezek szerint a szlovák export júniusra már szinte teljesen magához tért a tavaszi karantén okozta visszaesésből: csak 1,2%-kal volt kevesebb, mint tavaly ilyenkor. A részletes adatokból jól látszik az autóipar feltámadása, az exportja júniusban már elérte a tavalyi szintet. Ezek után nem volt annyira meglepő, hogy a szlovák ipar júniusi adatai is jobbak voltak a vártnál. Igaz, hogy a szlovák ipar összességében még mindig 8,5%-kal gyengébben teljesített, mint egy évvel ezelőtt, de a májusi 33,5%-os visszaeséshez képest ez már sokkal optimistább képet fest a gazdaság helyzetéről.

Az autóipar mentheti meg a szlovák gazdaságot
A szlovákiai autógyártók magasabb sebességbe kapcsoltak, a tavaszi hónapok drasztikus visszaesését követően így végre a Szlovákia számára mérhetetlenül fontos külkereskedelem is kezd visszazökkenni a régi kerékvágásba. Ez elsősorban az autógyártóknak köszönhető, amelyeknek a kivitele júniusra már az egy évvel korábbit is túlszárnyalta. A szlovák kivitel kétharmadát ennek köszönhetően júniusban az autóipar adta. A behozatal ezzel szemben csak lassabban hozza be a visszaesést, hiszen még júniusban is csaknem 9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint az ország gazdasági teljesítménye idén több mint 11%-kal esik vissza az egy évvel korábbihoz képest, miközben nagyjából 100 ezren veszíthetik el az állásukat.

Ez történt az emberek pénzével a koronavírusos hónapok idején
A koronavírus-járvány miatt megcsappantak a lakossági tartalékok, míg a járvány kezdetekor a háztartások 16 százalékának egyhavi megtakarítása sem volt, most már a családok 21 százaléka van ilyen helyzetben. Az emberek 84 százaléka mondta, hogy igyekszik többet félretenni, 72 százalékuk pedig további bevételi források után nézett. Mindez a Szlovák Takarékpénztár (SLSP) felméréséből derült ki, melyet 1022 megkérdezett bevonásával végeztek.

 

SZLOVÉNIA

Koronavírus-helyzet Szlovéniában
Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint augusztus 12-én 31-gyel 2303-ra nőtt az azonosított koronavírusfertőzöttek száma. Ebben a hónapban ez a legmagasabb napi esetszám. Új halálesetet nem regisztráltak az országban, a járvány halálos áldozatainak száma így 129 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze 23-an vannak kórházban, közülük kettőt ápolnak intenzív osztályon. Az aktív betegek száma 214 fő.

UKRAJNA

Az ukrán kormány a legrosszabb koronavírus-forgatókönyvre készül
A halálesetek száma naponta 40–50-re nő, ha Ukrajnában naponta több mint 2000 koronavírus-esetet regisztrálnak. Ez a Volodimir Zelenszkij elnök vezette konferenciabeszélgetésen hangzott el. Többek között elmondták, hogy a koronavírus-járvány második hulláma már Németországban megkezdődött, és Lengyelországban, Franciaországban és Hollandiában is várható. „Az ukránoknak világosan el kell magyarázni a karantén szabályait és jellemzőit. Az itt élő emberek felelősségteljesek, de meg kell érteni, hogy mire kell felkészülni, mi is az az adaptív karantén. El kell magyarázni az embereknek, hogy miért van az egyik város a „piros”, a többi pedig a „zöld” zónában” – mondta Zelenszkij.

Ukrajna egy hét vörös zónás besorolás után, augusztus 10-én ismét zöld zónába tette Magyarországot
Az ukrán egészségügyi minisztérium frissítette a koronavírus-fertőzések tekintetében kockázatosnak minősített országok listáját. A zöld besorolás azt jelenti, hogy a Magyarországból Ukrajnába érkezőknek nem kell sem karanténba, sem önelszigetelésbe vonulniuk, vagy tesztekkel igazolniuk a fertőzés hiányát. Zöld zónába sorolta át Ukrajna más országok mellett még Csehországot, Horvátországot, Ausztriát, Szlovéniát, Szlovákiát, a vele szomszédos országok közül viszont például Lengyelország, Románia és Oroszország a vörös zónában maradt.

Ukrajna: 0,6 százalékra lassult az infláció júliusban
A közüzemi díjak ezzel szemben emelkedtek, a legnagyobb mértékben a földgáz ára drágul, 7,5 százalékkal a lakossági felhasználók számára, írja a Korrespondent.net. A fogyasztói áremelkedés júliusban 0,6 százalékot tett ki az előző hónaphoz viszonyítva. A tavalyi év hasonló időszakához képest 2,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Az Ukrajna Állami Statisztikai Hivatala által közzétett adatokból kiderül, hogy a legnagyobb mértékben, havi szinten 1,5 százalékkal az élelmiszerek drágultak, ezen belül a tojás 15,1, a zöldségek 15, a gyümölcsök 1 százalékkal drágultak. Az alkoholtartalmú és a dohányipari termékek 0,5 százalékkal, a ruházati cikkek 4,8 százalékkal, a műszaki cikkek 0,1 százalékkal, a tömegközlekedés 1,2 százalékkal, a vendéglátás 1 százalékkal kerültek többe, mint egy hónappal korábban. Éves szinten 2,1 százalékra lassult az infláció növekedése Ukrajnában.

 

KAZAHSZTÁN

Kazahsztán kormánya a karanténszabályok enyhítését tervezi
A széles körben elterjedt pandémiás intézkedések eredményeként az országban stabilizálódik a helyzet. A fertőzés aránya 0,92-ről 0,82-re csökkent. Növekedett a gyógyultak száma, és ez az arány jelenleg 73%. Kazahsztán miniszterelnöke kijelentette, hogy tekintettel a pandémiás helyzet stabilizálódására, a karanténszabályokon enyhíteni fog a kormány.

 

KÍNA

Trump megint nekiment Kínának a koronavírus miatt
Augusztus 10-i sajtótájékoztatóján ismét Kínát okolta a koronavírus-járvány kitörése miatt Donald Trump amerikai elnök. A közelgő választások előtt arra szólította fel az amerikaiakat, hogy ne csináljanak politikai kérdést a járványból. Trump szerint nem szabad politikai szempontból nézni a járványt, helyette egységesen kell fellépni és képviselni azt az álláspontot, ki a felelős a járvány kitöréséért.

Kínaellenes összefogás formálódik a térségben, amelynek a világ 4 jelentős országa is a tagja lesz
Az India és Kína közötti júniusi fegyveres konfliktus felgyorsítja India szemléletváltását, és a semleges pozícióból kimozdulva szorosabban integrálódhat a Quad nevű együttműködésbe, amelynek Ausztrália, Japán és az Egyesült Államok is tagja. Mindhárom országnak konfliktusokkal terhelt a kapcsolata Kínával, és utóbbi növekvő agressziója felgyorsíthatja a négyek együttműködését.

Újabb front nyílik az amerikai-kínai háborúban, most az amerikaiak csapnak oda
Több fronton zajlik az USA és Kína közötti hatalmi harc, az amerikaiak most bejelentették, hogy kivezetik az amerikai tőzsdékről azoknak a kínai (és más külföldi) vállalatoknak a papírjait, amelyek nem felelnek meg az amerikai számviteli szabályoknak. Az amerikai pénzügyminiszter, Steven Mnuchin bejelentette, hogy az amerikai tőzsdéken jegyzett külföldi vállalatoknak 2021 végétől ugyanazokat a számviteli szabályoknak kell megfelelniük, mint az amerikai cégeknek, és amennyiben nem tartják be a szabályokat, akkor a részvényeiket kivezetik az amerikai tőzsdékről.

TÖRÖKORSZÁG

Török miniszter: távoktatással indul majd a tanév
Törökországban a koronavírus-járvány miatt távoktatással indul a 2020/2021-es tanév – közölte Ziya Selcuk oktatási miniszter augusztus 12-i ankarai sajtótájékoztatóján, azt követően, hogy az egészségügyi tárca által létrehozott tudományos tanács javaslatokat intézett a kormányzathoz. A diákok a negyedik tanítási héten, szeptember 21-étől fokozatosan fognak visszatérni az iskolapadokba, így kezdetben csak csökkentett létszámban lesznek jelen a tantermekben.Augusztus 12-én 1212-re ugrott az igazolt fertőzöttek napi száma, és így a mutató hat hét elteltével ismét 1200 fölé emelkedett. Az eddig regisztrált esetek száma 244 392-re nőtt. A napi esetszám a hatósági intézkedések fokozatos enyhítését követően legutóbb július első hetében járt hasonló magasságban, július második felében még valamivel 900 feletti értékeken mozgott, majd augusztus 5-ére újfent megközelítette az 1200-at.

A líra szabadesése segíthet a török turizmus felélesztésében
A török líra állandó esésben van az árfolyampiacon, gazdasági elemzők szerint ez az ország adósságállományának korábbi növeléséből fakad, ám a valuta gyengülése segítheti a régió turizmusát, és vonzerőt jelenthet az erősebb valutájú országok polgárai számára, akik így olcsóbb törökországi nyaralást tervezhetnek. A GlobalData turisztikai elemzője szerint annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány bizonytalan időket okozott a szektorban, Törökország előnyt kovácsolhat a kialakult helyzetből. Az ország már június 1-jén megnyitotta a határait, a fertőzési adatok pedig a turisztikai szempontból két fő versenytársénál nem rosszabbak, Egyiptoméhoz hasonlóak, míg Spanyolország mutatói alatt maradnak, ez feltétlenül a török turizmus esélyeit növeli. John Vandesquille elemző szerint a gyenge valuta pedig nagy vonzerőt jelenthet a vállalkozó szellemű külföldi utazóknak, elsősorban a briteknek, akik a török turizmus harmadik legfontosabb piacát képezik.

Indulnak a német, a román és az orosz üdülőjáratok a török tengerpartra
Augusztus elején négy török tengerparti üdülőhely – Antalya, Izmir, Mugla és Aydin – járványügyi minősítését zöldre változtatta a német külügyminisztérium, mivel ezeken a helyeken a 100 ezer lakosra jutó új fertőzések száma öt alatt maradt az azt megelőző egy hét során, így elindulhattak az első charterjáratok Antalyába és környékére. Tavaly ötmillió német turista kereste fel Törökországot, ez volt a németek második legkedveltebb nyaralóhelye Spanyolország után. Ukrajnából már július eleje óta közlekednek a charterjáratok a török üdülőhelyekre, és augusztus elején Oroszországból is elindult a turistaforgalom. A kereslet nagyságára jellemző, hogy az első járatokkal 23 ezer orosz turista érkezett összesen. Augusztus 17-től pedig elrepülnek Törökországba az első charterek Romániából is

AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK

52 ezer új fertőzöttet diagnosztizáltak az Egyesült Államokban
A baltimore-i Johns Hopkins egyetem és kórház augusztus 11-i adatai szerint az Egyesült Államokban több mint 52 ezer új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak. Ezzel az országban a járvány kezdete óta regisztrált fertőzöttek száma 5,11 millióra, a vírusfertőzés következtében kialakult Covid-19-ben és szövődményeiben meghaltak száma pedig több mint 164 ezerre emelkedett.

Egyre több gyerek kapja el a koronavírust Amerikában
40%-kal nőtt a koronavírus-fertőzöttség az amerikai gyerekek közt július második felében – írja az American Academy of Pediatrics adataira hivatkozva a Bloomberg. Az amerikai fertőzöttek mintegy 8,8%-át gyerekek teszik ki. Összesen eddig 338 982 gyerek fertőződött meg az Egyesült Államokban a járvány kezdete óta, ebből 97 078 a július 16-30-ai időszakban.

Bill Gates: ilyen észbontó tesztelési rendszer a világon nincs!
Észbontónak nevezte Bill Gates, a Microsoft alapítója annak tényét, hogy az Egyesült Államok kormánya nem javította a tesztelés metodikáját, amely szerinte „lassú és nem fair módon hozzáférhető.” Gates a hosszú várakozási időt kifogásolta leginkább a tesztelés előtt és az eredmények kézhez kapásánál is és azt is kritizálta, hogy ugyanannyiba kerül a kései teszteredmény, mint az időben érkező.

Figyelmeztet a Fed döntéshozója: újra be kell zárni Amerikát, ha nem akarunk még több áldozatot
Újabb akár hat hetes kötelező lezárásra lenne szükség az Egyesült Államokban, ha el akarjuk kerülni a további több millió megbetegedést és a tömeges halálokat – véli Neel Kashkari, a minneapolisi Fed elnöke. A Fed döntéshozója szerint a lezárások tavasszal is pozitív hatással voltak, hiszen megfékezték a járvány terjedését. Egy interjúban úgy fogalmazott, hogy a gond az volt, hogy még azelőtt elengedték a járványt, hogy az orvosok úrrá lettek volna a víruson.

Az amerikai külügy feloldotta a kiutazási korlátozást
Feloldják a koronavírus-járvány miatt ajánlott általános kiutazási korlátozást az amerikai állampolgárok számára – jelentette az amerikai külügyminisztérium. A közlemény az Egyesült Államokból kiutazó amerikaiakra vonatkozik, nem jelenti azt, hogy az amerikai határokat megnyitnák más térségekből, köztük az Európai Unió tagországaiból érkezők előtt. Az Európai Unió tagországainak többsége sem nyitotta meg határait az Egyesült Államokból beutazók előtt. Az amerikai külügyminisztérium mostantól egyenként bírálja el egyes országok járványügyi helyzetét, és ennek megfelelően tesz ajánlásokat az utazásra. Az erre vonatkozó adatok a külügyminisztérium honlapján tekinthetőek meg.

Kikerekedhetett az amerikaiak szeme
A vártnál nagyobb mértékben emelkedtek a fogyasztói árak júliusban az Egyesült Államokban a washingtoni munkaügyi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Labor Statistics jelentése alapján. A havi maginfláció közel harminc éve a legmagasabb lett. A fogyasztói árindex szezonális kiigazítással 0,6 százalékkal emelkedett júliusban az előző havihoz képest, amikor szintén 0,6 százalékos volt az árindex emelkedése.

Adócsökkentéssel hozna létre munkahelyeket Donald Trump
Donald Trump amerikai elnök a tőkejövedelmek után fizetendő adó és a középosztály jövedelemadójának csökkentését lengette be – írja a Reuters. Trump újságírók előtt egy elejtett mondatban beszélt a lehetséges adóvágásokról, mint fogalmazott: „megfontoljuk a tőkejövedelmek után fizetendő adó csökkentését, ami több munkahelyet hozna létre, és egy személyi jövedelemadó csökkentést is a középosztálybeli családoknak”.

Beváltotta fenyegetését Trump, újabb rendeleteket írt alá
A gazdasági helyzet kezelésére négy rendeletet írt alá Donald Trump amerikai elnök, beváltva azt a fenyegetését, hogy saját hatáskörében cselekszik, ha a kongresszus nem fogadja el koronavírus-járvány által megtépázott gazdaság ösztönzését célzó új csomagtervet. Az egyik elnöki rendelet részlegesen visszaállítja a válság miatt megnövelt  munkanélküliségi segély fizetését, míg a második segítséget nyújt a diákhitelek visszafizetéséhez. A harmadik rendeletben szövetségi szinten betiltják a kilakoltatásokat, a negyedik pedig felfüggeszt bizonyos, a bérekre kivetett adókat.

Egy újabb mutató, amely szerint Amerika júliusban fordulóponthoz ért a koronavírus-válságban
Több jel utal arra, hogy az amerikai gazdaság kilábalása a koronavírus-válságból lassult idén júliusban, és a New York-i Fed friss felmérése is ezt támasztja alá. A lakosság hangulata a munkaerőpiacot illetően két hónap javulás után júliusban ismét romlott. A változás annak is betudható, hogy a központi és a helyi kormányok a közelmúltban intézkedéseket hozott a járvány ismételt terjedése miatt.

A reptereken nincs visszapattanás: a koronavírus teljesen bedöntötte az utazási kedvet
Az amerikai légiközlekedés júniusban már jelentős javulást mutatott a tragikus májusi hónapokhoz képest, de még össze sem mérhető a tavalyi év azonos időszakával, és a legfrissebb, augusztusi részadatok is óriási visszaesésről árulkodnak. A 20 legnagyobb amerikai légitársaság 16,3 millió utast szállított 2020 júniusában – ez 80%-kal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt, de a májusi számnak már majdnem a kétszerese – írja a Reuters.

Hatalmasat bukott a világ legnagyobb szállodalánca a koronavírus miatt
A vártnál nagyobb veszteséget termelt a Marriott International amerikai multinacionális szállodalánc a második negyedévben, mivel a koronavírus-járvány visszavetette az utazásokat és így a szobafoglalásokat is. A világ legnagyobb szállodalánca a gyorsjelentés tanúsága szerint 1 milliárd 464 millió dollár bevételre tett szert a június 30-ával véget ért három hónapban, ami 72 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi 5 milliárd 305 millió dollárnál.

Május óta egyetlen gépet sem rendeltek a Boeingtől
Július végéig több mint 800 darab Boeing 737 MAX utasszállító repülőgép megrendelését mondták vissza az amerikai gyártó ügyfelei, új megrendelés pedig május óta nem érkezett be egyetlen gépre sem. A chicagói székhelyű repülőgépgyártó júliusi eladási statisztikájából kiderült, hogy az év hetedik hónapjában 43 darab 737 MAX megrendelését mondták vissza a légitársaságok és lízingcégek, a más típusokra való konvertálással együtt ebben az évben eddig 864 példány vásárlásától álltak el.

Már 106 millió dollárt buktak az amerikaiak koronavírusos csalások miatt
A Federal Trade Commission arra figyelmeztetett, hogy a legtöbb csalás az állami mentőcsomagokra játszik rá: azt kérik az áldozatoktól, hogy fizessenek be valamekkora összeget annak érdekében, hogy pénzhez jussanak valamilyen valójában nem létező állami segélyprogramon keresztül. Az is előfordulhat, hogy a csalók az állam nevében hiteltörlesztést ajánlanak áldozataiknak egy „kisebb összegért” cserébe, amit aztán sosem teljesítenek.

Újraindult a nemzetközi filmek forgatása Magyarországon
Az Origo Filmstúdió területére az Egyesült Államokból érkező filmesek csak két negatív koronavírusteszt felmutatásával léphetnek be. A stábtagokat heti egyszer szűrik, de vannak olyanok is, akiket hetente háromszor. A magyar filmszakma 10 milliárd forintos állami költségvetési támogatást kapott, ehhez jön a televíziós és streamingelhető műfajokra plusz hétmilliárd, ami az eddigi legnagyobb összeg, amit a hazai mozgófilmes szakma kapott.

LATIN-AMERIKA

Argentína és Mexikó közösen gyártja majd a brit fejlesztésű Covid-19 oltást
Argentína és Mexikó az AstraZeneca brit gyógyszeripari csoport és az oxfordi egyetem által kidolgozott Covid-19 elleni védőoltást fogja gyártani, hogy azt Brazília kivételével Latin-Amerikában forgalmazza, jelentette be Alberto Fernández argentin elnök.

Aggasztóan alakul a járványhelyzet Latin-Amerikában
Új negatív rekordot állított fel Mexikó az egy nap alatt azonosított koronavírus-fertőzöttek számát illetően: a középamerikai országban 24 óra leforgása alatt több mint 9500 új esetet regisztráltak.

Mobilon foglalhatnak szabad helyeket a brazil strandolók a járvány idején
Rio de Janeiro polgármestere bejelentette, hogy újra engedélyezi a tartózkodást a város világhírű strandjain, ha a járványügyi szabályoknak megfelelő távolságban helyezkednek el a strandolók, helyüket mobil alkalmazáson keresztül is foglalhatják.

AFRIKA ÉS KÖZEL-KELET

Félmillió munkahely szűnt meg az év második negyedévében Marokkóban
A koronavírus-járvány hatása miatt hivatalos adatok szerint félmillió munkahely szűnt meg a marokkói gazdaságban 2020 második negyedévében.

Enyhítenek egyes intézkedéseken Algériában
Az ország vezetésének döntése értelmében újra engedélyezik a 29 tartomány közti közlekedést, továbbá csökkentik a kijárási korlátozások időtartamát a korábbi 8-17 órás időtartamról 11-18 óráig terjedő időszakra.

Emelkednek a szaúdi üzemanyagárak és változik a felülvizsgálati gyakoriság
Az állami Saudi Aramco vállalat augusztus 10-i bejelentése értelmében az országban a 91-es oktánszámú benzin literenkénti ára 1,29 SR-ről 1,43 SR-re nő. A 95-ös benzin ára is változott, 1,44-ről 1,60 SR-t kérnek egy literért. Az üzemanyagok árát a korábbi negyedévenkénti gyakoriság helyett havonta, minden hónap 10-én vizsgálják felül, és ha szükséges módosítanak rajtuk.

Mérsékelten emelkedtek Egyiptom devizatartalékai júliusban
Az egyiptomi központi bank augusztusi közleménye alapján mérsékelten növekedtek az egyiptomi devizatartalékok. A júniusi 38,202 Mrd USD júliusban 38,315 Mrd USD-re nőtt. Előző év márciusához képest azonban (45 Mrd USD) továbbra is tartósan alacsony szinten marad az ország tartaléka.

Koronavírus: szűkítették a biztonságosnak ítélt országok listáját
Az Európai Unió a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban felülvizsgálta és ismét szűkítette azon országok körét, amelyek állampolgárai korlátozásmentesen léphetnek be az Európai Unióba. A listáról egy hónapja Montenegró és Szerbia, két héttel ezelőtt Algéria, múlt héten Marokkó került le.

A bejrúti robbanás miatt a koronavírus is elszabadulhat Libanonban
Augusztus 11-én Libanon bejelentette, hogy egyetlen nap alatt több mint 300 új Covid-19-fertőzöttet regisztráltak (ez rekordmagas adat), és heten haltak meg koronavírusban – írja a Reuters. Az ország egészségügyi rendszerére most sokszoros nyomás nehezedik, ugyanis a bejrúti robbanás miatt is túlterheltek a kórházak. Az augusztus 4-i robbanásnak legalább 171 halálos áldozata van, a sebesültek száma a hatezret is elérheti, miközben több mint 300 ezer ember maradt fedél nélkül a robbanásban megsérült és elpusztított épületek miatt.

A bejrúti robbanás letarolja a teljes gazdaságot: a koronavírus sem volt képes ekkora pusztításra
Az egyébként is nehézségekkel küzdő libanoni gazdaság súlyos visszaesést szenvedhet el, amelynek csak az egyik oka a koronavírus. A múlt heti robbanás teljes költsége elérheti a 7 milliárd dollárt, a GDP 14%-át is. Az 52 milliárdos libanoni gazdaság 24%-kal eshet vissza idén a Institute of International Finance előrejelzése szerint. A robbanást megelőzően a Washingtoni kereskedelmi és pénzügyi intézet még „csak” 15%-os visszaesést várt.

Lemond a libanoni kormány
Lemond a libanoni kormány a Bejrútban előző héten történt hatalmas robbanás miatt – jelentette be augusztus 10-én Hamad Hasszán, az ország egészségügyi minisztere. Nem sokkal korábban a pénzügyminiszter is bejelentette lemondását, ő már a kormány negyedik tagja, aki így tett az utóbbi napokban.

Az amerikai és francia elnök egyeztetett a libanoni segélycsomagról
Donald Trump és Emmanuel Macron telefonon egyeztettek, hogy több országgal együttműködve nyújtsanak segítséget Libanonnak. Franciaország az elsők között volt, akik segítséget nyújtottak az országnak – orvosokat, egészségügyi eszközöket küldtek Libanonba. Az Egyesült Államok egyelőre nem küldött segélyt az országnak. Donald Trump elmondása szerint a kormány kész segíteni Libanonon, de részleteket nem árult el a segélycsomaggal kapcsolatban.

Újabb, a bejrútihoz hasonló katasztrófa fenyeget
Katasztrófával fenyeget a hónapok óta blokád alatt álló líbiai olajterminálokban a csordultig teli olajtározók és az egyre növekvő katonai jelenlét – figyelmeztetett Musztafa Szanalla, a líbiai állami olajtársaság (NOC) vezérigazgatója. “Az olajkikötők le vannak zárva, az export leállt. Hatalmas katasztrófához vezetne, ha ezeket a túltöltött tartályokat támadás érné, vagy tűznek, illetve magas hőmérsékletnek lennének kitéve” – hangsúlyozta Szanalla a NOC honlapján közzétett videóüzenetében.

Hirtelen optimistább lett a OPEC
Az idén 9 százalékkal csökken a világ olajkereslete, de jövőre már 7,7 százalékkal növekszik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) augusztus havi olajpiaci jelentése alapján – írja az MTI. Az OPEC előrejelzésében azzal a feltételezéssel élt, hogy a koronavírus-válság következményeit már világszerte mindenhol sikerült ellenőrzés alá vonni, és “nagyobb zavarokra” már nem fog sor kerülni.

 

AUSZTRÁLIA

2022-ig lezárják Ausztrália Északi Területét
Az ott élő őslakosok védelmének érdekében 2022-ig nem léphetnek be Ausztrália Északi Területére az ország koronavírus-járvány által erősen sújtott régióiból – jelentette a helyi hatóságokra hivatkozva az MTI. Az államnak nem minősülő térségbe már korábban sem léphettek be a gócnak számító dél-ausztráliai Victoria államból és Sydney városából. Michael Gunner, a terület miniszterelnöke pedig az ABC ausztrál műsorszóró társaságnak adott interjújában úgy vélte, a korlátozásokat Ausztrália több más régiójára is ki kell terjeszteni.

A koronavírus miatt nem fogyott el a sör, most megújuló energiát állítanak elő vele
Miközben idén márciusban a koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések után bezártak Ausztráliában az éttermek és a bárok, nagy mennyiségben maradt eladatlan sör a sörfőzőknél. Viszont ahelyett, hogy kiöntötték volna a megromlott sört, alternatív felhasználási területet találtak, megújuló energiát állítanak elő a segítségével.

 

ÚJ-ZÉLAND

Korán és keményen csapott oda Új-Zéland a koronavírusnak, mennyire résen kell lenni.
Arról, hogy Új-Zélandnak miképpen sikerült ennyire jól kezelnie a vírust, korábban írtunk már bővebben, ennek apropóján azonban ismét időszerű előszedni a témát, hogy megértsük, pontosan mit csináltak jól az országban. Már csak azért is, mert a jó hír után augusztus 11-én jött a hideg zuhany: több mint három hónap után újabb fertőzéseket jelentettek Aucklandben. Ebből jól látszik, hogy sosem szabad hátradőlni, az új-zélandi kormány azonban az eddig látottak és hallottak alapján meg fog tudni birkózni a mostani helyzettel is.

Bekavart a koronavírus: halasztják a választásokat
Elhalasztották augusztus 12-én az új-zélandi parlament feloszlatását az új típusú koronavírus ismételt megjelenése miatt, és a miniszterelnök a szeptemberi általános választások elhalasztását sem zárta ki, írja az MTI. “Túl korai erről dönteni, de amennyiben szükséges, rugalmasak leszünk a választások időpontját illetően” – jelentette ki Jacinda Ardern újságírók előtt, hozzátéve, hogy november 21-e előtt bármikor megtarthatják a választásokat.

Forrás: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara