Nem győzzük forgatni a fejünket jobbra, balra. Záporoznak a hírek. Hazai országos relevanciával bíró események, nemzetközi ügyek és persze a helyi, baranyai és pécsi hírek. Kinek van ideje mindezt nemcsak figyelemmel követni, de értelmezni és a sok kis puzzle elemet rendszerezni?
Miközben a vállalkozások vezetői és munkatársai összeszorított foggal dolgoznak, küzdenek a hazai és nemzetközi piacokon, ne adj isten fejlesztenek; addig a politikai szereplők hevesen győzködik és gyűrik egymást, próbálva megértetni a másikkal igazukat. Releváns vitákat látunk és hallunk? Mi az ami a helyi vállalkozások számára érdekes, megfontolandó, aktivitást gerjeszt(het). Az egyetemi modellváltás? A gazdaságfejlesztési zóna program? A GINOP plusz pályázatok? Új multinacionális vállalkozások érkeznek Pécs városba?
Ha egy KKV (de akár nagyvállalat) vezetője csak fenti ügyekre fókuszálna, akkor a vezetett cég minden bizonnyal napi likviditási problémákkal küzdene hamarosan. A pécsi kamara hivatalból egyeztet minden érdekelt féllel, minden releváns stratégiai program ügyében. Az egyeztetések alapját a vállalkozói vélemények adják. Képviseljük a piaci és gazdasági érdekeket.
Az egyetemi modellváltás a helyi gazdaság számára annyiban érdekes, amennyiben a modellváltó egyetem képes lesz a helyi cégek fejlesztéseinek konkrét támogatását, piaci K+F projektek megvalósítását menedzselni és elvégezni. Amennyiben a helyi gazdaság számára megfelelő impulzusokat ad akár a fejlesztések és innováció, akár piaci trendek témákban. Amennyiben az egyetemről kikerülő mérnök és közgazdász, nyelvész, jogász kollégák a munkaerőpiaci elvárások jelentős részét teljesítik. Modellváltás nem egyenlő a kuratóriummal és a működési mechanizmusok fejlesztésével. Új attitűd, cselekvő egyetemi munkatársak, nyitott helyi gazdasági kapcsolatrendszer, piaci igények teljesítése. Ez a nehezebb pálya!
Gazdaságfejlesztési zóna programban ha nem jutunk/jutnak dűlőre a periféria érdekeit szolgáló források és kapcsolódó pályázati programok területén, akkor az évtizedes lemaradást tovább rögzítjük. Befagyasztjuk a megyét és a régiót. Pontszerű fejlesztések helyett rendszerszemléletű programozás kell, ahol mindenki tudja mi a dolga! mindenki ismeri saját kompetenciáit! képes a célra fókuszálni! képes a célrendszer mentén kizárólag saját javát szolgáló fejlesztésekről lemondani!
Jönnek a pályázatok. A felkészült cégek csőre töltött projektekkel várják a megnyíló lehetőségeket. Felkészültek a várható túljelentkezésre és a bürokrácia kihívásaira is.
Új multi érkezik! Összeszalad apraja s nagyja. Támogassunk 10 hazai tulajdonú KKV-t, legyen 200 millió ft/cég. Támogassunk 100 hazai tulajdonú KKV-t, legyen 100 millió Ft/cég. Egyszer 2 MRD, második esetben 10 MRD ft támogatás érkezik a cégekhez (multicégeknél 1 fő teremtett munkahelyre 15-25 m Ft támogatás vetül). Minek lesz nagyobb a hatása? Egy felsőoktatási hasonló milliárdos projektnek? A cégek támogatásának? Egy multi érkezését támogatni? /persze a megyében működő multik egy része példamutatóan működik/
Döntsön kedves olvasó. Ha számolni van kedve partnerek vagyunk benne.
Létezik közös igazság. Tudjuk, hogy van egyensúlyos gazdaságfejlesztési és tudományfejlesztési stratégia. Lehet egymással kompetensen versenyezni és lehet szektorokat egymással értelmetlen versenyre kényszeríteni. A párnabokszolás során minden fél kifulladva hirdeti magát győztesnek, majd kezdjük elölről.
Tessék az egymással együttműködő (egymással versengő) szolidáris üzleti közösségről példát venni. Magukra optimalizálnak, így eleget tesznek hivatásuknak. A közjó érdekében vállalják a kockázatokat, vállalkoznak.
Jó egészséget és kitartást kívánunk továbbra is.