Újrahasznosítás így vagy úgy – lehet szép, de legyen hasznos is

A DesignPécs 2024 rendezvénysorozat, Kreatív ipar – Az ipar kreatív kiállításon mutatkozott be a ReKreáció műhely, mely nyomtatott áramkörök újrahasznosításával ékszereket készít. A megváltozott munkaképességű művészek új megközelítést alkalmaznak: a hulladékká vált, elektronikai eszközökből kibontott áramköröket ékszerekké alakítják, melyek nemcsak esztétikailag szépek, hanem elgondolkodtatóak is. Bár ezek az alkotások nem szolgálják az eredeti funkciókat, fontos társadalmi üzenetet hordoznak. Rávilágítanak az elektronikai hulladékok problémájára, és a kreatív újrahasznosítás erejére, mely alternatív megoldásként inspiráló lehet a fenntarthatósági törekvésekhez. 

 

A művészi újrahasznosítás fontos társadalmi üzenetet hordoz a hulladékproblémáról, valójában nem oldja meg a funkcionális újrahasznosítás kérdését. Az elektronikai alkatrészek eredeti funkciójukban történő újrahasználata – például az új termékekben való felhasználás – sokkal nagyobb környezeti hatást eredményezhet. Azáltal, hogy a nyomtatott áramkörök anyagai visszakerülnek a gyártási láncba, nemcsak az erőforrásokat takarítjuk meg, hanem a fenntartható technológiai fejlődés irányába is elmozdulunk, amely elengedhetetlen a körforgásos gazdaságban.

A PBKIK részvételével megvalósuló CIRC-UITS projekt célja, hogy a félvezető-alapú rendszerek újrahasznosításával és fenntartható módszerek kialakításával megoldást nyújtson az elektronikai hulladék problémájára. Az új technológiák, különösen az autóiparban és a tömegelektronikai szektorban, exponenciális növekedése miatt a félvezetők iránti kereslet folyamatosan nő, ami egyre nagyobb környezeti terhelést eredményez. A projekt a körforgásos modell mentén működik, célja, hogy az elavult nyomtatott áramkörökből és egyéb elektronikai alkatrészekből nyert anyagokat magas hozzáadott értékű új termékekké alakítsa.