A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter (menedzsmentszerv: PBKIK) a hazai klaszterfejlesztési rendszer új minősítési pályázatán az elsők között szerezte meg az akkreditált Iparági Klaszter címet. A cím megerősíti a közösség pozícióját az iparági és innovációs együttműködések élvonalában.
A minősítés komoly értékkel bír: a minősítési rendszer célja, hogy az ország klaszterei közül kiemelje azokat, amelyek tartósan magas színvonalon működnek, szakmailag megalapozott stratégiai irányokat követnek, valamint stabil menedzsmenttel és aktív tagi közösséggel rendelkeznek. A Klaszter Minősítő Testület 2025. május 28-án hozta meg döntését, amelyről hivatalos értesítést kaptak a Nemzeti Fejlesztési Központ Nemzetközi és Klaszter Osztályától.
Fontos szakmai visszaigazolás
A minősítési eljárás során a pályázatokat egy részletes szempontrendszer alapján értékelték, amely a klaszterek működési stabilitását, pénzügyi helyzetét, valamint üzleti, innovációs és nemzetközi aktivitását is vizsgálta. A szempontrendszer külön figyelmet fordított a klasztertagok közötti tényleges, szerződésekkel vagy közös projektekkel alátámasztott üzleti kapcsolatokra, valamint a klaszter menedzsment eredményességére.
A sikerhez elengedhetetlen volt, hogy a klaszter az elmúlt évek során legalább öt üzleti együttműködést, három vagy több innovációs projektet tudjon felmutatni, illetve legalább két dokumentált klaszterközi vagy nemzetközi együttműködéssel rendelkezzen – például más klaszterekkel, tudományos vagy felsőoktatási intézményekkel. Ezen felül a pályázatban igazolni kellett a nemzetközi jelenlétet (kiállításokon, szakmai rendezvényeken való részvétel), valamint a klaszter stratégiai dokumentumainak aktualitását és minőségét is.
A klaszter 30 együttműködési megállapodással rendelkezik hazai és nemzetközi klaszterekkel, valamint tudományos és felsőoktatási intézményekkel. Emellett a tagvállalatok közel 100%-os együttműködési aránya, kimagasló exportpotenciálja, bejegyzett iparjogvédelmi oltalmai, valamint az évi 6-8 benchmarking ülés és rendszeres országos marketingmegjelenések is mutatják a hálózat szakmai erejét és aktív jelenlétét. A pályázaton több mint 130 mellékelt dokumentummal bizonyították a működési múltjuknak az eredményeit.
Az akkreditált Iparági Klaszter cím megszerzése igazolja, hogy a klaszter megfelel ezeknek az elvárásoknak és érdemben hozzájárul a hazai gépipari és technológiai szektor fejlődéséhez is.
A jelentőség az országos kontextusban
A pályázat első értékelési körében csak korlátozott számú klaszter adta be kérelmét, így különösen elismerésre méltó eredmény, hogy a klaszter helytállt a korai jelentkezők között.
Ez a cím egyben belépőt is jelent a további, klasztertagok számára elérhető GINOP Plusz támogatási lehetőségekhez, ahol a minősített klasztertagság plusz pontokat biztosíthat. A pontozási rendszer véglegesítése 2025 őszére várható.
Köszönjük a közösségnek
Ez az elismerés a klaszter minden tagjának, támogatójának és partnerének közös sikere. Külön köszönet illeti azokat, akik aktívan részt vettek a minősítési dokumentáció összeállításában, a stratégiai anyagok kidolgozásában, valamint a szervezet évek óta tartó stabil működtetésében. Köszönjük a menedzsment szervezetünk, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara és a PBGSZ Nkft. folyamatos támogatását!
Bízunk benne, hogy az elért eredmény megerősíti klaszterünket abban, hogy továbbra is kezdeményező, együttműködésre épülő szakmai közösségként dolgozzunk a térség és az ágazat fejlődéséért.