A téli hidegben a munkavégzés során a hatályos jogszabályok különböző előnyöket biztosítanak a munkavállalóknak, és kötelezettségeket rónak a munkaadóra.
A hideg időben végzett munkára külön jogszabályok vonatkoznak, így például vannak olyan csoportok, akiknek egyenesen tilos nagy hidegben dolgozniuk. Ezen felül a munkavállalóknak az extra pihenőidő mellé, forró, ízesített teát is szolgáltatni kell, egyéni ivópoharakban.
A munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló rendelet szerint például fiatalkorú nő és férfi egyaránt, valamint várandós dolgozó hideg vagy váltakozóan hideg és meleg munkakörnyezetben munkát nem végezhet.
Hideg munkakörnyezetben ráadásul nem csak a várandós anyákra, de a nemrégen szült dolgozókra és a szoptató anyákra is vonatkozik a tiltás. Azt pedig, hogy mi számít hideg munkahelynek, a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről c. rendelet rendezi.
Ezek alapján fő szabály szerint az számít hideg munkahelynek, ahol “a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50 százalékánál hosszabb időtartamban, szabadtéri munkahelyen a +4 °C-ot, illetve zárttéri munkahelyen a +10 °C-ot nem éri el”. A hatályban lévő jogszabály szerint, ha a munkavégzésünk helye hideg munkahelynek minősül, akkor jogunk van óránként legalább öt, de legfeljebb tíz perc pihenőidőhöz.
Ez azonban korántsem azt jelenti, hogy ha abbahagyjuk a munkát, akkor fagyoskodhatunk, mert a rendelet meghatározza azt is, hogy a “a munkavállalók részére tiszta levegőjű, kellő megvilágítású, szükség esetén fűthető” helységet kell biztosítani pihenőhelyként.” Ezen felül a munkavállalók részére hidegnek minősülő munkahelyen 50 °C hőmérsékletű teát kell kiszolgáltatni. A tea ízesítéséhez a (9) bekezdésben előírtak figyelembevételével cukrot, illetve édesítőszert kell biztosítani – határoz a rendelet, ami szerint a “védőital és a tea elfogyasztásához legalább a dolgozók létszámát elérő mennyiségben, személyenként és egyéni használatra kiadott ivópoharakról kell gondoskodni. A védőital, valamint a tea készítése, tárolása, kiszolgálása a közegészségügyi követelmények betartása mellett történhet.”
Ezzel a hideg környezetben való munkaszabályozásnak még nincs vége, a munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről szóló rendelet hőmérséklet okozta veszélyként határozza meg a hideget, és “esőben vagy hideg időben végzett szabadtéri munkák” esetére vízhatlan öltözék biztosítását írja elő.
A vízhatlan öltözéken túl pedig egyéni kockázatértékelés alapján más védőöltözékekre (például sapkára, sálra vagy kesztyűre) is szükség lehet, melyeket szintén biztosítani kell a munkavállaló számára. Ezzel együtt hideg időben korántsem csak a kültéri munkavégzésre vonatkoznak szabályok, a korábban már bemutatott munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló rendelet szerint a zárt térben lévő munkahelyeken, a biztosítandó hőmérséklet télen
- szellemi munka esetén 20-22 fok,
- könnyű fizikai munka esetén 18-20 fok,
- közepesen nehéz fizikai munka esetén 14-18 fok,
- nehéz fizikai munka esetén pedig 12-14 fok.
(Forrás: penzcentrum.hu)