Az Európai Unió szigorúan vizsgálja, ha a tagállamok támogatást nyújtanak az országaikban működő gazdasági vállalkozásoknak, hogy egyes gazdasági szereplők ne juthassanak jogosulatlan előnyhöz, és ne torzuljanak a versenyfeltételek az egységes belső piacon belül. Voltak azonban olyan támogatások, amelyeket nem vizsgáltak, mert nem volt rá szabály: ha külföldi államoktól érkezett a pénz. Az Európai Bizottság a jogszabályalkotás szokásos első állomásaként most egy úgynevezett „fehér könyvet” állított össze, amely vázolja a terveket, és véleményeket kér a gazdasági szereplőktől a könyv által felvetett alternatív lehetőségekről. A konzultáció szeptember 23-ig tart, a jogszabálytervezet bemutatása a jövő év első felében várható.
Az uniós versenyszabályok, a piacvédelmi eszközök és a közbeszerzési szabályok fontos szerepet játszanak abban, hogy az egységes piacon működő vállalkozások méltányos feltételek mellett folytathassák tevékenységüket. A torzulások elkerülése érdekében a tagállami támogatások minden esetben az uniós állami támogatási szabályok hatálya alá tartoznak. Eközben a nem uniós kormányok által az EU-n belüli vállalatoknak nyújtott támogatások egyre nagyobb hatást gyakorolnak a piaci versenyre, mégsem tartoznak az uniós állami támogatási szabályok hatálya alá. Egyre több olyan eset fordul elő, amikor a külföldi támogatások látszólag megkönnyítették az uniós vállalatok felvásárlását vagy a támogatásban nem részülő vállalatok kárára torzították a kedvezményezettek befektetési döntéseit, piaci műveleteit vagy árképzési politikáját, illetve a közbeszerzési ajánlattételi eljárásokat.
Érzékeny egyensúlyt kell megtalálni: az uniós alapszabadságok egyike a „tőke szabad áramlása”, ami nem csak az unión belüli, hanem harmadik országokból érkező pénzekre is vonatkozik, így olyan formában kell korlátozni a külföldi állami pénzek mozgását, hogy az megfeleljen a tőkemozgás szabadságának, de közben ne jelentsen torzulást a piacon, vagyis a külföldi állami pénzek felhasználói ne jussanak jogosulatlan előnyhöz más gazdasági szereplőkkel szemben.
Erre tesz kísérletet a most közzétett „fehér könyv” által kezdeményezett konzultáció. Phil Hogan kereskedelempolitikáért felelős biztos azzal indokolta az új jogszabály előkészítését, hogy „az EU a világ egyik legnyitottabb gazdasága, ahol kereskedelmi partnereink jelentős beruházásokat eszközölnek. Ugyanakkor a külföldi kereskedelmi gyakorlatok –köztük az EU-n belüli vállalatok egyenlő versenyfeltételeit torzító támogatások –egyre jobban veszélyeztetik nyitottságunkat.”
A járvány miatt kialakult súlyos gazdasági helyzetben számos csőd szélén álló európai vállalatért jelentkezett külföldi (főleg kínai) vevő, akik elsősorban a kínai államtól kapott támogatásból akarták megszerezni az európai cégeket. Ez ellen a jelenség ellen is fel lehetne lépni, ha majd az új jogszabály hatályba lép.
Jelenleg a hatályos piacvédelmi szabályok csak a harmadik országokból történő áruexportra vonatkoznak (vagyis külföldi állam nem dotálhatja az unióba exportált termékeket), de a szabályozás hiányosnak látszik az alábbi három esetben is:
- ha a külföldi támogatások uniós vállalatok felvásárlását elősegítő tőkeáramlások formáját öltik,
- ha közvetlenül támogatják egy adott vállalat EU-n belüli működését,
- illetve,ha megkönnyítik az ajánlattételt egy közbeszerzési eljárásban.
Végezetül a fehér könyv bemutatja azt is, hogy milyen módon kezelhető a külföldi támogatások kérdése uniós pénzügyi támogatás igénylése esetén. Minden gazdasági szereplőnek egyenlő feltételek mellett kell versenyeznie az uniós finanszírozásért. A külföldi támogatások azonban torzíthatják ezt a folyamatot, mivel az igényléskor előnyösebb helyzetbe hozzák e támogatások kedvezményezettjeit. A fehér könyv ezért azt javasolja az ilyen tisztességtelen előnyök megakadályozására,hogy az uniós közbeszerzési eljárásokra vonatkozóhoz hasonló eljárást kellene alkalmazni a vissza nem térítendő támogatások formájában folyósított finanszírozás esetében is.
További információk:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hu/ip_20_1070
és
https://ec.europa.eu/competition/international/overview/foreign_subsidies_factsheet.pdf
Forrás: MKIK EU Hírlevél