Nyílt felhívás kis- és középvállalkozásoknak és innovátoroknak a fenntartható, bioalapú és fejlett anyagok területén
Az RTIT: Knowhow Communities for Accelerating RTI Transfer in the Danube Region (RTIT: Tudásközösségek az RTI-transzfer felgyorsításáért a Duna régióban) projekt célja a fenntartható, bioalapú és fejlett anyagok területén történő innováció támogatása a kis- és középvállalkozások, kutatószervezetek és érdekelt felek összekapcsolása révén a Duna régióban, célzott tudástranszfer és demonstrációs tevékenységek segítségével.
Eurostars pályázati felhívás innovatív KKV-k számára
2025. július 4-én nyílik, és 2025. szeptember 4-ig lehet pályázni az Eurostars 9. felhívása keretében. Az Eurostars olyan finanszírozási eszköz, amely az innovatív kkv-kat és projektpartnereiket (nagyvállalatok, egyetemek, kutatóintézetek és más típusú szervezetek) támogatja nemzetközi együttműködésen alapuló K+F és innovációs projektek finanszírozásával. A részvétel révén a szervezetek minden területen hozzáférhetnek a nemzetközi együttműködésen alapuló K+F projektek állami finanszírozásához. A partnerséget az Európai Unió társfinanszírozza a Horizont Európa keretprogramon keresztül.
Miért az Eurostars? Üzleti előnyök a résztvevők számára:
- A vállalatok átlagosan 15%-os éves forgalomnövekedést tapasztalnak.
- A vállalatok 69%-a új piacokra lép be, és 68%-uk piaci részesedése javul.
- A K+F kapcsolatok üzleti kapcsolatokká alakulnak át.
- A szervezetek láthatóságának növekedése szakterületükön.
Az Eurostars egy versenyképes program, amelynek keretében a projektjavaslatok átlagosan 29%-a kap támogatást, ami azt jelenti, hogy a projektjavaslat benyújtása mindenképpen megéri. Az Eurostars benyújtási folyamata központosított, és az értékelési eljárások (amelyeket iparági szakértők végeznek) átláthatóak és alaposak.
A sikeres Eurostars-pályázathoz a következőkre van szükség:
- Projektötlet
- Nemzetközi együttműködés
- Olyan termék, eljárás vagy szolgáltatás kifejlesztése, amely könnyen kereskedelmi forgalomba hozható
A K+F és innovációs projektpályázatok 2025. szeptember 4-én 14:00 óráig (CET) nyújthatók be a projektplatformon keresztül.
A projektkonzorciumot csak innovatív kkv vezetheti, de más típusú szervezetek, például nagyvállalatok, egyetemek, kutatóintézetek stb. is részt vehetnek benne.
Hogyan pályázhat Magyarországról?
Finanszírozási információk
A projektben való részvétel esetén nyújtott támogatás összegét a nemzeti finanszírozó szerv kezeli. A finanszírozási szabályok országonként eltérőek, az adott ország nemzeti finanszírozó szerve dönt:
- hogy mely szervezetek kaphatnak támogatást,
- mely projekttevékenységek részesülhetnek finanszírozásban, és
- a támogatási arányokról.
Magyarországon a finanszírozó szerv a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Ha szervezete egy Eurostars-országból származik, a program országspecifikus oldalain megtudhatja, hogy milyen finanszírozás áll rendelkezésre, és a kapcsolatfelvételi űrlapon felveheti a kapcsolatot nemzeti vagy regionális finanszírozó szervével. A nemzeti támogató szerv projektenként vagy projektpartnerenként maximális támogatási összeggel rendelkezhet.
A nem Eurostars-országokból származó szervezetek a projekt költségeinek önfinanszírozásával vehetnek részt.
Támogathatóság
A jelentkezéshez az alábbi hét jogosultsági feltétel mindegyikének kell megfelelnie:
- A projektkonzorciumot egy Eurostars-országból származó innovatív kkv vezeti (nincs szükség bizonyítottan sikeres K+F tevékenységre).
- A projektkonzorcium legalább két, egymástól független szervezetből áll.
- A projektkonzorcium legalább két Eurostars-országból származó szervezetekből áll, amelyek közül legalább egy szervezet az EU vagy a Horizont Európa társult országából származik (ebben a felhívásban az Egyesült Királyság, a korábbiakkal ellentétben nem számít HE társult országnak).
- A részt vevő országok kkv-inak költségvetése (az alvállalkozói szerződések nélkül) eléri vagy meghaladja a projekt teljes költségének 50%-át.
- Egyetlen résztvevő vagy ország sem felelős a projekt költségvetésének több mint 70%-áért (az alvállalkozói szerződésekkel együtt).
- A projekt időtartama legfeljebb 36 hónap.
- A projekt kizárólag a polgári alkalmazásokra összpontosít.
További információ – Eurostars call for projects SEP 2025
Események, webináriumok:
- Információs webinárium a felhívásról – 2025. július 2-án REGISZTRÁLOK
- Információs webinárium a pályázatírásról – 2025. július 4-én REGISZTRÁLOK
Nemzetközi jelenlét – kapu az exportpiacokhoz
Amikor egy magyar élelmiszermárka úgy dönt, hogy kilép a nemzetközi porondra, az nemcsak bátorság kérdése – hanem stratégiai lépés is. A Vegadokk csapata a bécsi Free From & Specialty Food Expo-n vett részt, hogy bemutassa glutén-, tej- és tojásmentes, mesterséges adalékoktól mentes, növényi alapú termékeit, melyek azokhoz szólnak, akik nemcsak egészségesen, de élvezetesen is szeretnének táplálkozni. A döntés meghozta gyümölcsét: értékes visszajelzésekkel, potenciális partnerekkel és új piaci lehetőségekkel tértek haza.
Világszintű női vállalkozói találkozó Athénban – lehetőség magyar résztvevőknek is
A görögországi Athén ad otthont 2025. november 3–5. között a világ legnagyobb női vállalkozói hálózatának éves kongresszusának, a 72. FCEM Világkongresszusnak. A több mint 120 országot képviselő, 5 millió női vállalkozót tömörítő FCEM – Les Femmes Chefs d’Entreprises Mondiales (A Világ Női Vállalkozói) kongresszusa nemcsak inspiráló nemzetközi esemény, hanem valódi lehetőség magyar női vállalkozók számára, hogy globális színtéren mutatkozzanak be, bővítsék kapcsolatrendszerüket, és nemzetközi üzleti együttműködéseket alakítsanak ki.
A magyar–horvát gazdasági kapcsolatok élénkítése Zágrábban
A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara (PBKIK), valamint az általa gesztorált MKIK Magyar–Horvát Tagozat delegációja szakmai látogatást tett Zágrábban 2025. június 11-én. A program a Zágrábi Magyar Nagykövetség külgazdasági attaséja, Radácsi Milán szervezésében és támogatásával valósult meg, amelynek célja a magyar–horvát gazdasági együttműködések új alapokra helyezése, valamint a térség vállalkozásai közötti kapcsolatok erősítése volt.
Kutatás-, technológia- és innovációtranszfer a Duna régióban
Az RTIT>> projekt keretében kifejezett cél az anyagtechnológia és -kutatás terén támogatni a vállalkozásokat a sikeres piaci hasznosításban.
A 2024 januárjában indult projekt során eddig az elméleti előkészítés zajlott. Június 4-én és 5-én ismét személyesen találkoztak a projektpartnerek, az ausztriai Tulln an der Donau városában, hogy az utolsó simításokat is elvégezzék a közösen kidolgozott akcióterven, és hogy előkészítsék a vállalkozásoknak szóló felhívásokat is. Három tematikus csoport – fejlett anyagok, bioalapú anyagok, és fenntartható anyagok – keretében lesz lehetőségük a vállalkozásoknak kutatás-, technológia- és innovációtranszfer nemzetközi jó gyakorlatok kipróbálására.
A kamara a PTE MIK munkatársaival a fejlett és fenntartható anyagok terén működik együtt, a hangsúly a fenntartható építészeten lesz. A kis- és középvállalkozások számára a fenntartható építészet alkalmazása csökkenti a költségeket, növeli a versenyképességet és új piaci lehetőségeket teremt.
A projekt keretében a fentiek mellett a fenntartható építészetről szóló rövid képzések, technológiatranszfer tanácsadás és nemzetközi felhívások is várják a vállalkozásokat a közeljövőben.
A felhívások hamarosan elérhetőek lesznek a kamara honlapján is.
További információ: Nagy Eszter,
