Az EU 145,5 millió eurót különít el az európai kiberbiztonság erősítésére

Az Európai Bizottság 145,5 millió eurót biztosít a kis- és középvállalkozások, valamint a közigazgatási szervek számára a kiberbiztonsági megoldások bevezetése és a kiberbiztonsági kutatások eredményeinek alkalmazása érdekében.

E célból az Európai Kiberbiztonsági Kompetenciaközpont két pályázati felhívást tett közzé.

Az első felhívás a Digitális Európa program része, költségvetése 55 millió euró. Ebből 30 millió euró a kórházak és az egészségügyi szolgáltatók kiberbiztonságának javítására fordítható, segítve őket a kiberfenyegetések, különösen a zsarolóprogramok felismerésében, nyomon követésében és az azok elleni fellépésben. Ez növeli az európai egészségügyi rendszer ellenálló képességét, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzetben, összhangban az EU kórházak és egészségügyi intézmények kiberbiztonságáról szóló cselekvési tervével.

A Horizont Európa program keretében meghirdetett második pályázati felhívás költségvetése körülbelül 90,5 millió euró. Ez a kiberbiztonsági alkalmazásokhoz, az operatív kiberbiztonsághoz szükséges új, fejlett eszközök és folyamatok, valamint a magánélet védelmét szolgáló technológiák és a posztkvantum kriptográfia területén a generatív mesterséges intelligencia felhasználását és fejlesztését támogatja.

Az első pályázati felhívás benyújtási határideje október 7., a másodiké pedig november 12. Mindkét pályázati felhívást az Európai Kiberbiztonsági Kompetenciaközpont kezeli. A támogathatósági feltételek és az összes vonatkozó dokumentum a finanszírozási és pályázati portálon található.

Eurostars pályázati felhívás innovatív KKV-k számára

2025. július 4-én nyílik, és 2025. szeptember 4-ig lehet pályázni az Eurostars 9. felhívása keretében. Az Eurostars olyan finanszírozási eszköz, amely az innovatív kkv-kat és projektpartnereiket (nagyvállalatok, egyetemek, kutatóintézetek és más típusú szervezetek) támogatja nemzetközi együttműködésen alapuló K+F és innovációs projektek finanszírozásával. A részvétel révén a szervezetek minden területen hozzáférhetnek a nemzetközi együttműködésen alapuló K+F projektek állami finanszírozásához. A partnerséget az Európai Unió társfinanszírozza a Horizont Európa keretprogramon keresztül.

 

Miért az Eurostars? Üzleti előnyök a résztvevők számára:

  • A vállalatok átlagosan 15%-os éves forgalomnövekedést tapasztalnak.
  • A vállalatok 69%-a új piacokra lép be, és 68%-uk piaci részesedése javul.
  • A K+F kapcsolatok üzleti kapcsolatokká alakulnak át.
  • A szervezetek láthatóságának növekedése szakterületükön.

Az Eurostars egy versenyképes program, amelynek keretében a projektjavaslatok átlagosan 29%-a kap támogatást, ami azt jelenti, hogy a projektjavaslat benyújtása mindenképpen megéri. Az Eurostars benyújtási folyamata központosított, és az értékelési eljárások (amelyeket iparági szakértők végeznek) átláthatóak és alaposak.

A sikeres Eurostars-pályázathoz a következőkre van szükség:

  • Projektötlet
  • Nemzetközi együttműködés
  • Olyan termék, eljárás vagy szolgáltatás kifejlesztése, amely könnyen kereskedelmi forgalomba hozható

A K+F és innovációs projektpályázatok 2025. szeptember 4-én 14:00 óráig (CET) nyújthatók be a projektplatformon keresztül.

A projektkonzorciumot csak  innovatív kkv vezetheti, de más típusú szervezetek, például nagyvállalatok, egyetemek, kutatóintézetek stb. is részt vehetnek benne.

 

Hogyan pályázhat Magyarországról?

 

Finanszírozási információk

A projektben való részvétel esetén nyújtott támogatás összegét a nemzeti finanszírozó szerv kezeli. A finanszírozási szabályok országonként eltérőek, az adott ország nemzeti finanszírozó szerve dönt:

  • hogy mely szervezetek kaphatnak támogatást,
  • mely projekttevékenységek részesülhetnek finanszírozásban, és
  • a támogatási arányokról.

Magyarországon a finanszírozó szerv a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

 

Ha szervezete egy Eurostars-országból származik, a program országspecifikus oldalain megtudhatja, hogy milyen finanszírozás áll rendelkezésre, és a kapcsolatfelvételi űrlapon felveheti a kapcsolatot nemzeti vagy regionális finanszírozó szervével. A nemzeti támogató szerv projektenként vagy projektpartnerenként maximális támogatási összeggel rendelkezhet.

A nem Eurostars-országokból származó szervezetek a projekt költségeinek önfinanszírozásával vehetnek részt.

 

Támogathatóság

A jelentkezéshez az alábbi hét jogosultsági feltétel mindegyikének kell megfelelnie:

  • A projektkonzorciumot egy Eurostars-országból származó innovatív kkv vezeti (nincs szükség bizonyítottan sikeres K+F tevékenységre).
  • A projektkonzorcium legalább két, egymástól független szervezetből áll.
  • A projektkonzorcium legalább két Eurostars-országból származó szervezetekből áll, amelyek közül legalább egy szervezet az EU vagy a Horizont Európa társult országából származik (ebben a felhívásban az Egyesült Királyság, a korábbiakkal ellentétben nem számít HE társult országnak).
  • A részt vevő országok kkv-inak költségvetése (az alvállalkozói szerződések nélkül) eléri vagy meghaladja a projekt teljes költségének 50%-át.
  • Egyetlen résztvevő vagy ország sem felelős a projekt költségvetésének több mint 70%-áért (az alvállalkozói szerződésekkel együtt).
  • A projekt időtartama legfeljebb 36 hónap.
  • A projekt kizárólag a polgári alkalmazásokra összpontosít.

További információ – Eurostars call for projects SEP 2025

Események, webináriumok:

  • Információs webinárium a felhívásról – 2025. július 2-án REGISZTRÁLOK
  • Információs webinárium a pályázatírásról – 2025. július 4-én REGISZTRÁLOK

EIC Pre-Accelerator pályázat

Az EIC Pre-Accelerator egy pilot program, amelyet az Európai Innovációs Tanács (EIC) és a WIDERA (Widening Participation and Strengthening the European Research Area) közösen hirdet meg. Célja a korai fázisú, mélytechnológiával foglalkozó startupok üzleti, technológiai és befektetési érettségének növelése, különösen a „widening” régiókban.

Bővebben…

50 ezer eurós támogatás gyártó KKV-knak

A MANTRA (Fenntartható és Innovatív Gyártás) program keretében 50 európai KKV részesülhet pénzügyi és technikai támogatásban. Elsődleges cél a hagyományos gyártócégek zöld és digitális átállásának segítése, innovációs képességük fejlesztése, és versenyképességük növelése.

Bővebben…

Közel egymilliárdos fejlesztési projekt a GLT Delta Kft.-nél

A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter tagja (menedzsmentszerv: PBKIK) tagja, a GLT Delta Kft. innovatív 3D szkenneléssel gyakorlatilag hiba- és anyagveszteség nélkül tud előreszerelt gépészeti rendszereket gyártani. A vállalkozás újabb mérföldkőhöz érkezett: uniós forrásból új csarnok épült, megújultak az irodák, korszerűsítették az eszközparkot és jelentős energetikai fejlesztést is végrehajtottak.

Bővebben…