Mestereket avattak Pécsett. A Kereskedelmi Központ Zsolnay terme adott helyet az ünnepi eseménynek. Autószerelők, ácsok, kozmetikusok és kőművesek – összesen huszonhatan, vehették át mesterlevelüket.
– Rendszerint egy-egy ilyen alkalommal arról szoktam beszélni, hogy egykoron milyen feltételekkel tehetett valaki mestervizsgát – kezdte köszöntőjét Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. – A jelöltek vándorútra keltek, több országban is megfordultak, ahol gyarapították a tudásukat. Miután hazatértek bemutatták az általuk készített mesterremeket. Ahhoz, hogy mesterek lehessenek meg kellett nősülniük, valamint a vizsgabizottság tagjait meg kellett vendégelniük. A mestercím magas rangot jelentett, a birtokosai nem egyszer bekerültek az adott település vezetői közé.
E gondolatokat folytatva Metzger Tibor, a Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum kancellárja, annak a véleményének adott hangot, hogy a kétkezi munka elismeréséért még mindig sokat kell küzdeni. A mester cím rangja megmaradt, az emberek számára a minőségi munkára jelent biztosítékot. E mellett az adott szakma megmaradásában is fontos szerepet játszanak a mesterek, ők azok, akik átadják a tudásukat, a szakmai fogásokat a fiataloknak.
Pécs képviseletében az ünnepi alkalmon részt vett, Ruzsa Csaba, az önkormányzat tanácsadója is, aki arról szólt, hogy a szakmák felértékelődtek az utóbbi években, egyre nagyobb a presztízsük, a jó szakemberekre egyre nagyobb az igény. Pécsen is egyre nő azoknak a szakembereknek a száma, akiknek a keze alól magas minőségben elvégzett munka kerül ki.
Várszegi Gyula, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési alelnöke, egyebek mellett arra hívta fel a megjelentek figyelmét, hogy minden ember életében vannak mérföldkövek. A szakmák, a kétkezi munkát végzők esetében a legmagasabb elismerés a mester cím elnyerése. Mindezzel azonban együtt jár az is, hogy olyan emberré kell válniuk akire felnéznek, példaképnek tekintenek. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy folyamatosan képezzék magukat, a mostani folyamatosan változó gazdasági környezet megköveteli a naprakészséget. A tudás hatalom, aki rendelkezik vele, az mindig megél.
Kitért arra is, a minőségi munka egyre jobban felértékelődik, a magas színvonalon és határidőt betartva dolgozók neve szájhagyomány útján terjed, továbbadják a nevét, címét a korábbi megrendelőik a rokonaiknak, ismerőseiknek.
– A mesterek a szakmák megmaradásában fontos szerepet játszanak, továbbviszik az egykori mestereik tudását. Ahogy változik a világ, úgy változnak a velük szembeni elvárások is. Azok pedig akik, felvállalják, hogy a megszerzett tudásukat átadják a következő generációnak, biztosak lehetnek abban, lesz aki továbbviszi szakmájukat.
Balogh Tamás a Mesteravatón vehette át a mesterlevelét. A Bezedeken élő és a családi vállalkozását a feleségével ott alapító ácsmester már gyerekkorában is közel került a fához.
– Már gyerekként is szerettem fával foglalatoskodni – mondja. – Azt azonban tudtam, hogy nem asztalos szeretnék lenni, hanem valami olyan szakmát szeretnék, ahol nagy dolgokat lehet létrehozni. A szomszéd faluban, Majson volt egy idősebb ács, ott megnézhettem mit is takar ez a szakma.
A tanuló éveit a BÉV-nél töltötte, s nagyon szerencsésnek érzi magát, mert ott a szakma szinte minden területével megismerkedhetett. Akkoriban épült a Kertváros Pécsen, sok ház tetőszerkezetét ők építették meg. A végzést követően dolgozott cégeknél, de Németországban és Ausztriában is, sőt felkérésre Írországban.
– A családi vállalkozásunkat 2012-ben hoztuk létre a feleségemmel közösen – folytatja tovább beszélgetésünket. – A mestervizsgát már régóta szerettem volna letenni, de hosszú éveken át nem indult Pécsen. Nagyon megörültem, amikor meghallottam, hogy ismét megszervezik. Eleinte nem is tudtam mivel is a jár a mesterképzés. Kicsit furcsa is volt, hogy kéthetente két napra be kell ülnöm az iskolapadba, de aztán egyre jobban élveztem az újbóli iskolába járást. Jó volt olyanokkal együtt lenni, akikkel közös volt a témánk, a problémáink, s tudtunk egymásnak ötleteket adni. Sokat kaptam a felkészítés ideje alatt, sok új ismerettel gyarapodtam. A Baranya Vármegyei SZC Pollack Mihály Technikum és Kollégium tanműhelyében zajlott a gyakorlati képzés, ahol a legújabb eljárásokkal, berendezésekkel is megismerkedhettünk. Nem volt könnyű a vizsga, de megérte. A mesterlevél növeli a bizalmat a megrendelőkben is, mert alátámasztja, hogy bármilyen munkát magas színvonalon tudok elvégezni.
– Az első időkben, csak a saját bőrproblémáimra kerestem a választ – mondja Petrán Ágnes, szintén ezen ünnepi alkalommal vehette át a mesterlevelét. Építészmérnöki diplomája megszerzését követően évekig a szakmájában dolgozott, azonban a pályamódosítás mellett döntött. – Tinédzser koromtól kezdve bőrproblémákkal küzdöttem, mindennek utánanéztem, hogy milyen módon tudok megszabadulni tőlük. Először sminkesnek tanultam, hogy tudjam miként fedjem el a bőrhibáimat, aztán egyre inkább úgy éreztem, hogy szeretnék segíteni másoknak is, meg egyre fontosabbnak éreztem, hogy ne csak elfedni tudjam a bőrhibákat, hanem megoldást is találjak azok megszüntetésére is. Akkor döntöttem el, kozmetikusnak tanulok. A végzést követően megnyitottam a saját szalonomat. Mostanra érett meg bennem a gondolat, hogy a tudásomat tovább gyarapítsam. Sokat kellett készülni a mestervizsgára, nyár óta csak ezzel foglalkoztam, erre készültem. Azonban megérte, az eltelt hónapok sokat adtak nekem. Az oktatóink kivétel nélkül a tudásuk legjavát adták át nekünk. A tanfolyam ideje alatt számos új eljárást, alapanyagot, valamint új trendeket ismerhettem meg.
Az ünnepségen 4 szakma képviselői vehették át mesterlevelüket.