A szaunázás tulajdonképpen egy passzív sport, mivel a hő következtében minden olyan hatás beindul, ami a sport közben is: megemelkedik a pulzus, szaporább lesz a légzés, izzadási folyamat zajlik, kitágulnak az erek. A szaunázásnál az egyik legfontosabb hatás a méregtelenítés, de mindenképpen frissíti, rekreálja a szervezetet – avat be a szaunázás jótékony hatásaiba Monoszlainé Bors Ágnes coach, integrál szemléletű családállító, szaunamester. Ágnes évek óta tart szaunaszeánszokat több fürdőben, mintegy hét éve van egy női csoportja is, így számos alkalommal megtapasztalta, hogy a szaunás esték képesek teljesen ellazítani és energiával feltölteni a megfáradt embereket.
– Hogy a szaunázás egy passzív sport és hogy milyen fantasztikus hatással van az emberi testre, illetve a szellemre, azt leginkább egy stresszindexmérő készülékkel tudjuk igazolni. A stresszindex százalékban mutatja meg, hogy milyen fizikai elváltozásokat okozott a szervezetben a stressz, elsősorban az érrendszer szintjén. Ha 25% alatt van, az rendkívül jó. Volt olyan vendégem, aki 87%-os stressz-szinttel indult neki a szaunás estének, néhány óra múlva pedig 32%-ot mértünk – mondja Monoszlainé Bors Ágnes. – Fontos megjegyezni, hogy a szaunamester által vezetett programok nagyobb hatásfokkal bírnak, mintha valaki csak úgy szaunázik. Nagyon lényeges, hogy fedetlen testtel üljünk be a kabinba, ahol a szaunamester illóolajos vizet vagy jeget tesz a kályhára, hogy gőz kerüljön a légtérbe. Ezáltal megemeli a hőérzetet, és már a legelejétől azt fogja érezni a szervezet, hogy itt hőség van, tehát védekeznie kell. A szaunamester a kabinban töltött 10-15 percben különböző technikákkal személyre szabottan oszlatja el a hőt, ezért így sokkal hatékonyabb a szaunázás.
– Milyen jótékony hatással van a szervezetre a forróság?
– Nem kell sportot űzni belőle, hogy minél hosszabb időt töltsünk el a szaunában, sokkal fontosabb a hatékonyság. Például amikor rácsapom a vendégre a forró levegőt, egy ún. borzongási élmény kapcsol be, ami pedig endorfint termel. Azáltal, hogy megizzadunk, kitágulnak a bőrpórusok, ilyenkor ezt érdemes leradírozni, illetve utána természetes anyagokkal táplálni a bőrt. A forró levegő és a hideg víz váltakozása az erek tornája és rendkívül jó a visszerekre. Ha valaki rendszeresen időt fordít a szaunázásra, akkor ellenállóbbá válik a szervezete és kevesebbszer betegszik meg.
– Mit tudhat meg magáról az ember egy-egy ilyen szaunázás közben vagy után?
– A szaunánál nagyon fontos, hogy mindenki csak önmagát tudja kontroll alatt tartani, minden alkalommal el is mondjuk, hogy bárki bármikor, akár program közben is elhagyhatja a kabint. Nem a túlélés a cél. Általában a férfiemberek gondolják azt, hogy nekik mindent ki kell bírniuk. A szaunás hölgyklubomban tapasztaltam meg, hogy azok az esték, amikor az ember óránként három alkalommal bemegy a szaunába, közben megadja magának a pihenést, ebben van valamilyen kis üzenet, olyan lelki tartalom, ami megszólít. Ezek a rövid elmélyülések hihetetlenül jó belső munkára adnak lehetőséget, olyan meditáció ez, ami közelebb visz önmagamhoz. Ezért is indítok egy programot Csakramesék címmel, ahol ez az egyik fő cél, hogy a maga tanulságával egy-egy kis mese az energiaközpontjainkban lévő blokkolásokat tudja oldani.
– Ugyanúgy, mint a szauna, az aktív sport is képes kikapcsolni, megnyugtatni az elmét.
– Azt gondolom, hogy a mai felgyorsult világban, ahogy a sportolásban is, a szaunázásban is ez az egyik hozadék, hogy meg tudjunk válni a stressztől. Ezeknek a programoknak is az az egyik legnagyobb nyereségük, hogy ki tudjunk üresedni, hogy el tudjunk engedni mindent a hétköznapokból. Arra tanítom a vendégeimet, hogy legyenek annyira fontosak a maguk számára, hogy engedjék meg ezt a nyugodt, kiüresedett állapotot, mert ha így mennek haza, akkor van miből adniuk.
– Miként tudja támogatni egy-egy ilyen program az üzletasszonyi, üzletemberi létet?
– Ma már egyre inkább előtérbe kerül a rekreáció. A szaunázást egy nagyon jó rekreációs tevékenységnek látom és ha az egészségmegőrzés oldaláról közelítjük, meg, akkor egy kisvállalkozás számára is megtérülhet ez a befektetés. Ausztriában, Nyugaton egyáltalán nem probléma, hogy csapatépítésként munkatársak is mennek szaunázni. Magyarországon ettől még eléggé messze vagyunk. Biztos, hogy megtérül a munkáltatónak, ha egy ilyen alkalom után egy kisimult, a stresszeit elengedő munkatárs megy be dolgozni. Amikor stresszoldó tréninget tartunk, arra tanítjuk meg a résztvevőket, hogy mitől van a stressz és mik azok a lehetőségek, amik segítenek a feloldásában. A szauna a stresszfaktoroknak ugyanolyan jó kanalizáló, levezető lehetősége, mint az aktív mozgás, a rendszeres sport.
Kis Tünde