Brüsszel enyhít a költségvetési szigoron

Ahhoz, hogy az európai kormányok szabadabban használhassák fel a kötvénykibocsátásokkal megszerzett forrásokat, számos uniós szabályon enyhíteni kellett. Az Európai Bizottság azt javasolta a pénzügyminisztereknek, hogy a válság miatt függesszék fel a költségvetési hiány és az államadósság mértékét szigorúan megkötő „stabilitási paktum” előírásait, és bejelentette, hogy a tagállamok pénzügyi helyzetének felülvizsgálatakor kevésbé szigorúan fog eljárni, mint „békeidőben”, amennyiben a kormányok kiadásai a koronavírus elleni védekezést és a gazdasági válság elkerülését illetve a termelés újra indítását szolgálták.

Átmenetileg nem jár majd el a korábbi szigorral az Európai Bizottság akkor sem, amikor a gazdasági szereplőknek nyújtott állami támogatásokat vizsgálja. Az Európai Bizottság versenypolitikát felügyelő ügyvezető alelnöke, a dán Margrethe Vestager a koronavírus súlyos gazdasági hatásaival magyarázta, hogy a biztosi testület ilyen gyors lépésre szánta el magát: „Összehangolt lépéseket kell tennünk, és ez az átmeneti állami támogatási keretszabályozás megteremti a tagállamok számára azt a rugalmasságot, amit a jelenlegi állami támogatási szabályok közepette lehetséges, annak érdekében, hogy ezekben a nehéz időkben támogatni lehessen a gazdaságot.”

 

Az átmeneti lehetőségek értelmében a kormányok:

  1. akár 800 ezer eurós vissza nem térítendő támogatást, adókedvezményt adhatnak a pénzzavarba került vállalkozásoknak
  2. állami garanciavállalást nyújthatnak hitelfelvételhez
  3. kamatkedvezményt adhatnak
  4. bankgaranciát nyújthatnak az állami támogatásokat a kis-és középvállalkozások számára folyósító pénzintézeteknek
  5. rövid távú exporthitel garanciát nyújthatnak.

 

Az átmeneti szabályok egyelőre december végéig lesznek érvényben, de a Bizottság időben áttekinti majd, hogy szükséges lehet-e a rendelkezések hatályának kiterjesztése. Hasonló intézkedéscsomag egyébként 2008-ban, a gazdasági világválság idején is érvényben volt. A döntés óta Spanyolország 200 milliárd eurós, Franciaország pedig 300 milliárd eurós gazdaságsegítő csomagot jelentett be a koronavírus okozta válság enyhítésére. Rómában a „Gyógyítsuk meg Olaszországot!” program 35 milliárd eurós költségvetési tartalékot mozgósított, amitől azt remélik, hogy csatlakozó bankokkal és a magánbefektetőkkel összesen 350 milliárd eurót vonhat be a gazdaságba.

 

További információ:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_496

 

Forrás: MKIK EU Hírlevél