A szakember-utánpótlásukat a saját kezükbe vették

A Mohács-Hő Hőszolgáltató Kft. az elmúlt években jelentős változásokon ment át. Folyamatosan fejlesztettek, újabb és újabb technológiákat vezettek be. Az elmúlt években a régi kazánjaikat, új gáztüzelésű, korszerűen szabályozható melegvizesekre cserélték, amelyek gazdaságos és biztonságos működését távfelügyeleti rendszer segíti. E mellett biomassza – faaprítékkal fűtött – fűtőművet is építettek, amit a cég leányvállalata a Bioenergy-Duna Kft üzemeltet. Jelenleg a Duna parti város 2015 lakásának és 42 egyéb fogyasztójának – óvodák, iskolák, üzletek – fűtéséről gondoskodnak és látják el azokat melegvízzel. Ugyan elsődlegesen a távhőszolgáltatásé a főszerep, azonban időről időre közintézmények épületgépészeti rekonstrukciójával is megbízzák  őket.

 

– A fejlesztések eredményeként, nemcsak korszerűbb lett a fűtőmű, de a dolgozóink egy része is új munkakörbe került – kezdi beszélgetésünket Arányi Csaba, a Mohács-Hő Hőszolgáltató Kft. műszaki vezetője. – A beruházások eredményeként ma már teljeskörűen megoldott a rendszer távfelügyelete, amelynek köszönhetően 0-24 órás emberi jelenlét nélkül üzemelnek a kazánok, a gázzal és a faaprítékkal működők egyaránt. A kazánfűtők közül, akik nem érték el a nyugdíjas kort más munkakörbe kerültek, átképeztük őket, a hiányzó szakembereket pedig megpróbáltuk hasonló szakmák képviselőivel helyettesíteni, akiknek elérhetővé tettük annak a speciális tudásnak a megszerzését, amelyekre egy fűtőműben szükség van.

Mint mondja, azonban azzal is szembe kellett nézniük, hogy egyre többen érik el a nyugdíjkorhatárt, ezért úgy döntöttek, a jövőben a szakember-utánpótlás megoldásaként elkezdenek tanulókkal foglalkozni, miután számos módon próbáltak új dolgozókat felvenni, de nem igazán jártak sikerrel. Az álláshirdetéseikre jelentkezők igen szerteágazó szakmai végzettséggel rendelkeztek, de olyan, szinte alig volt közöttük, akit azonnal foglalkoztatni tudtak volna. A legtöbben csak újabb tanfolyam, vagy szakmai vizsga letételét követően tudott volna a fűtőműben tényleges munkát végezni.

– Felvettük a kapcsolatot középiskolákkal és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karával és a kamarával – ad hangot annak, ki mindenkit kerestek meg, kikkel létesítettek kapcsolatot ennek érdekében. – Elmentünk az általános iskolákba, elsősorban azokba, ahol a fűtési rendszer távfűtéssel működik. E mellett rendhagyó környezetismeret óra keretében is bemutattuk a távhősök mindennapjait, a fűtőművet, a gyerekek mindenhova bemehettek, megismerkedhettek a kazánok működésével, az irányítási rendszerrel, a műhelyben pedig még ki is próbálhatták az egyes szerszámokat,  de még egy-egy gépet is, mint például a  menetvágót. E mellett a kamara által szervezett Szakmák Napján is megjelentünk, amelynek ma már rendszeres résztvevői vagyunk.

Az első tanulójukat 2020-ban fogadták, ebben a tanévben pedig már az új  rendszerű szakképzés keretében hárman sajátítják el náluk a központi  fűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő szakma alapjait. Mesterlevéllel is rendelkező  technikusok foglalkoznak velük, valamint villamos- és létesítmény energetikai  szakmérnöki diplomával  is rendelkező Arányi Csaba is részt vesz a gyakorlati képzésükben.

– Többen is voltak, akik hozzánk jelentkeztek, de úgy éreztük három az,  akire igazán oda tudunk figyelni, foglalkozni tudunk, ugyanis a tényleges munkában vesznek részt. Már a következő tanévre is vannak, akik nálunk szeretnék a tanulóidejüket tölteni – ad hangot hangjában nem kis  büszkeséggel annak, már most hírük ment a városban, érdemes hozzájuk jelentkezni szakmai gyakorlatra, mert a végzést követően akár alkalmazza is őket a cég.

Sz.K.