Tíz év után újra fogadnak tanulókat

Ahogy szinte minden cégnél, a pécsi Lég-Cső Kft-nél is szembe kellett nézniük a tulajdonosoknak azzal a ténnyel, hogy a több, mint harminc évvel ezelőtt létrehozott cég törzsgárdája lassan eléri a nyugdíjkorhatárt, gondoskodni kell az utánpótlásukról. Mindezt a két évvel ezelőtti tulajdonosváltás is szükségessé tette, ugyanis a HLS-GROUP cégcsoport érdekkörébe kerültek, amelynek Németországban is van kivitelezési részlege. Elsődlegesen közintézmények, óvodák, iskolák épületgépészeti, fűtési rendszereinek – energetikai felújítását végzik. Jelenleg a Cella Septichora gépészeti rekonstrukcióját végzik, kiemelten nagy szerepet kapott a sírkamra állandó légállapotának fenntartása.

 

– Hosszú éveken át folyt tanulóképzés a Lég-Cső Kft-nél, azonban több, mint tíz éven át nem fogadtak tanulókat – mondja Mátyás György, a HLS-Ventil Kft. ügyvezetője, ma már a cég tulajdonosa, de tagja volt a Lég-Cső Kft. régi tulajdonosi körének is. – A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara keresett meg bennünket ebben a tanévben azzal a kéréssel, hogy részt vennénk-e az épületgépészek duális képzésében, mint gyakorlati hely. Pont jókor jött a felkérés, mert nemcsak tulajdonos, de generáció váltás is zajlik a cégen belül. A szakember-utánpótlás egyik fontos eleme az oktatás. A terveink között szerepel, hogy a tanulók közül, akik megfelelnek az elvárásainknak tovább foglalkoztatjuk. E mellett a hiányzó szakemberek pótlását egyéb módon is próbáljuk megoldani. Az építőiparban bekövetkezett recesszió olyan következményekkel is járhat a jövőben, hogy számos nagy tudású, jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező, minőségi munkát végző szakember is cégnél szeretne elhelyezkedni. Mindez megoldást jelenthet a német fióktelepünk szakember utánpótlására is, ahol jelenleg pécsi és az ország más részeiből, elsősorban az északi régióból származó szakmunkások dolgoznak.

Mint mondja, első körben nyílt napot szerveztek a cég telephelyén, ahol a gyerekek nemcsak megtekinthették, de ki is próbálhatták többek között a présgépet, valamint hegesztési bemutatót is tartottak nekik. A gyakorlati idejüket a cégüknél töltő központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő három szakmunkástanuló és négy technikus-jelölt, a Baranya Megyei Szakképzési Centrum Simonyi Károly Technikum és Szakképző Iskolából érkeztek hozzájuk. A terveik szerint a jövőben tíz, tizenkettő tanulót fogadnak egyszerre.

– Úgy veszem észre, hogy egyre népszerűbb az épületgépész szakma, ezt abból is látom, hogy a szakmát választók olyan gyakorlati helyeket keresnek, ahol valóban megtanulhatják a szakma alapjait – folytatja tovább beszélgetésünket. – A jelenlegi tanulóink között van olyan, aki személyesen keresett meg. Számolunk azzal is, hogy lehet a tanulóink közül, csak néhány marad nálunk. A szakmai képzésük mérnökök irányítása mellett történik, kint dolgoznak az építkezéseken, a tényleges munkában vesznek részt, amibe folyamatosan kapcsolódnak be. Szerencsések vagyunk, mert szinte kivétel nélkül minden tanulónk érdeklődik a szakma iránt, meg akarja tanulni. Van már közöttük olyan is, aki ugyan felügyelet mellett, de képes önállóan is dolgozni.

Annak a véleményének is hangot adott, hogy a duális képzés nagy előnye, munkaszerződéssel vannak a cégnél a tanulók, ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint a dolgozókra. Szabadságot kell kivenniük, ha bárhova el szeretnének menni, a hiányzásokat igazolniuk kell. Mindez nagy segítséget jelent abban, hogy komolyan vegyék, egy munkahely tagjaivá váltak, ahol elvárások vannak velük szemben.

– A tanulóink az épületgépészet mellett megtanulnak – láng-, ív-, AWI– hegeszteni, ami nem része az iskolai képzésnek. Mi azért tartottuk fontosnak, mert a cégünk tevékenységi köre a tervezéstől egészen a kivitelezésig, a teljes körű épületgépészeti rendszerek felújításáig, kiépítéséig terjed. A régi és új rendszerek összekapcsolásánál pedig szükség van erre a speciális tudásra is – zárja beszélgetésünket.

 

Szalai Kornélia