Gyógyszerkutatásban alkalmazható nagy precizitású automatizált fájdalomküszöb-mérő berendezést fejlesztett ki kutatóintézetek számára a Z Elektronika Kft. A vállalkozás az elmúlt években a precíziós mezőgazdasági berendezésektől kezdve a minőségirányításhoz kapcsolódó elektronikai tesztrendszerekig több fejlesztésben is aktívan részt vett, így sokrétű tapasztalatot szereztek. Mint Ulrich Gyula fejlesztési vezető mondja, céljuk saját termékek kifejlesztése és előállítása, ezáltal a gyártási kapacitásuk növelése. A jelenleg validálás alatt álló fájdalomküszöb-mérő berendezést a Pécsi Tudományegyetemmel közösen tervezték és valósították meg.
– Egy a gyógyszer-alapkutatásban használatos berendezés automatizált változatát hoztuk létre ebben a fejlesztésben, a dr. Pintér Erika professzor asszony vezetésével működő Farmakológiai Intézettel működtünk együtt egy kutatás-fejlesztési pályázat keretében. A pályázat nyertese a Z Elektronika Kft., ezért mi rendelkezünk a know-how-val, már be is adtuk a szabadalmi kérelmet a berendezésre, mert később mi forgalmazzuk majd. Maga a berendezés a kísérletekben részt vevő állatok fájdalomérzékeléséről nyújt információkat a fájdalomcsillapító anyagok teszteléséhez, eddig ezt a folyamatot a kutatók manuális módszerrel végezték. Egy teljesen automata berendezést hoztunk létre, amely kamerákkal vizsgálja az állatok mozgását, automatikusan vezérelt elektronikával és szoftverek segítségével objektív mérési eredményeket ad a kísérletekről. A berendezés használata során nem szükséges a kutató aktív jelenléte sem, hiszen az előre beállított paraméterek alapján a gép objektíven és gyorsan képes egyszerre akár több állat vizsgálatára is. A felhasználó pedig a mérés befejeztével a kamerával felvett videó alapján ellenőrzi a mérés sikerességét.
– Mi volt az újdonság, a kihívás az önök számára ebben a fejlesztésben?
– Maga a mérőműszer a vezérlése kevesebb kihívást jelentett, hiszen már több fejlesztés tapasztalatainak birtokában vagyunk. Ebben az esetben nagyon precízen, tizedmilliméter pontossággal kell az állathoz közelíteni, a feladat egyik részét még jól tudtuk kezelni a rendelkezésre álló és a piacról beszerezhető alkatrészekkel, de a komplex mechanikai struktúra kialakítása okozott meglepetéseket. Valamint volt egy számunkra kevésbé ismert terület, a mesterséges intelligenciával ellátott mozgásdetekció és a kamerarendszerrel kiértékelt információk alapján a precíziós mechanika vezérlése – ezzel most találkoztunk először. Az együttműködés minőségében is volt újdonság, az egyetemmel való kapcsolódásban, mint projektvezetők voltunk jelen, és minden olajozottan működött. Eddig viszonylag sok partnerrel dolgoztunk együtt, ebből adódóan számos igény megjelent nálunk, a korábbi megoldásokat, gondolkodásmódot most is jól tudtuk használni.
– Miként tudják biztosítani azt a szellemi potenciált, amit egy ilyen jellegű szakmai munka megkíván?
– Vállalkozásunk részt vesz a duális képzésben, az egyetemmel partnerségi kapcsolatban vagyunk, a hallgatók itt töltik nálunk a nyári gyakorlatokat, diplomamunkákat írnak, ezeken a csatornákon keresztül olyan kvalifikált szakembereket találunk, akik alkalmasak ilyen minőségi munkák megvalósítására.
– Milyen fázisban van most a fejlesztés, és hogyan tovább?
– Maga a projekt két és fél éves, lassan elérünk a második év végéhez. Megépítettük a berendezést és átadtuk az egyetemnek validációra. Jelenleg ez a folyamat zajlik a Farmakológiai Intézetben, az eredmények feldolgozása után pedig optimalizáljuk, finomítjuk a gépet. Ezt követően építjük meg a prototípust, amelyet ismét a gyakorlatban kell tesztelni és csak ezután kezdhetjük meg a termék piaci bevezetését. A novemberi düsseldorfi Medica nemzetközi orvosi kiállításon szeretnénk vele megjelenni és bemutatni a prototípust. A projekt 2024 január–februári projektzárás után indulhat a gép értékesítése. Ez a gép kutatóintézetek, gyógyszergyárak, gyógyszerfejlesztő központok kutatási segédeszköze lehet. Itt nem a volumen a lényeg, ez egy viszonylag drága, komplex berendezés, és várhatóan kis darabszámban fogjuk gyártani.
– Ezek szerint mind a gyártás, mind a forgalmazás a Z Elektronika feladata lesz majd, így saját termék született.
– Szeretnénk saját termékekkel megjelenni a piacon. Ez egy olyan potenciális lehetőség, amikor az értékesítést és a marketinget is fel kell építenünk, mint ahogy biztosítani kell az eladásra váró gépekhez a technikai támogatást – más termékek esetében is szeretnénk ezen az úton haladni. Tavaly elindítottuk a webshopunkat néhány termékünkre, szolgáltatásunkra, de még sok mindent meg kell tanulnunk, tapasztalnunk, és fejlődni ahhoz, hogy a bérgyártás mellett lépni tudjunk a saját termékek piaci értékesítése felé.