A Contrall fejlesztette a Richter Dorogi hygienes és mikrobiológiai laborjának elektronikus folyamatkövető rendszerét

Egy, a gyógyszergyártás igen szigorú feltételeinek megfelelő gyógyszer-sterilitásellenőrző és nyilvántartó informatikai rendszert fejlesztett a Richter Gedeon Nyrt. számára az ipari területen alkalmazott hardver- és szoftverfejlesztéssel foglalkozó Contrall Kft. Mint Urbán Miklós, a Contrall termékfejlesztési vezetője mondja, bár igen szűk volt a határidő, még így is egy hónappal a tervezett időpont előtt át tudták adni a rendszert.

 

– A Richter folyamatosan ellenőrzi gyógyszerei csíramentességét, a gyártósorról kiemelt termékeket igen összetett és szigorú kritériumok mentén vizsgálja. A gyógyszer az egész világon egy kiemelten bizalmi termék, ezért laboratóriumokban ellenőrzik a sterilitását, és más jellemzőit. A mintaként szolgáló ampullákat, tablettákat speciális táptalajon vizsgálják egy meghatározott protokoll szerint, ehhez a körülményeknek is csíramentesnek kell lenniük. Minden fázist, eszközt, állapotot részletesen dokumentálni kell, ami roppant nagy körültekintést kíván. Mi egy olyan komplex informatikai rendszer fejlesztésére kaptunk megbízást, amely a készletnyilvántartás és a vizsgálati eljárásrend mellett a teljes folyamat adminisztrációját lefedi. Az összetettség mellett nehezítő tényező volt, hogy egy kiemelt, ún. GxP-besorolású eljárásról van szó, ami extra szigorú ellenőrzési követelményeknek való megfelelést jelent. A fejlesztésen kívül a projekt dokumentációja is rendkívül összetett és szerteágazó volt.

– Ez egy bonyolult és igen széles spektrumú megbízás volt, mégis mi volt benne a legnagyobb kihívás a Contrall számára?

– Az volt az egyik legfontosabb, hogy megértsük, miként zajlik az egész folyamat, majd az, hogy egy olyan rendszer készüljön el, mely a munkatársak napi tevékenységét a legjobban képes támogatni. A kiírásban egy magas szintű feladatleírás szerepelt, és mindig menet közben derült ki, hogy valójában mit értettünk meg az elvárásokból, pontosan hogyan kellene egy funkciót kialakítani. Egyébként a projekt elindulása több hónapot csúszott, viszont a határidő fix volt, de a módszertanunk és kollégáink rátermettsége és szakmai tapasztalata biztosította, hogy még így is sikerült egy hónappal az év vége előtt elkészülni a munkával.

– Mennyiben hasonlított ez a korábbi megbízásaikhoz?

– Az alapszoftverünk, amit évek óta fejlesztünk, egy termelést nyomon követő rendszer, és a legtöbb szoftverfejlesztés alapvetően ugyanúgy néz ki: egy folyamatot informatikai eszközökkel kell támogatni, adatokat menedzselni, majd ezeket az adatokat fogyasztható formában visszaadni. Ezek az adatok bizonyos feltételek mellett bizonyos időpontokban, státusok mellett változnak. Ilyen szempontból ez is egy ilyen klasszikus fejlesztési feladat volt, amiben van rutinunk, itt azonban a gyógyszeripari környezet a maga nagyon magas szintű műszaki és minőségbiztosítási elvárásaival egyedi volt.

– Miért a Contrallt választották ki a munkára?

– Azt gondolom, hogy sikerült megértenünk a feladatot, ezt az ajánlatunkban világosan és egyértelműen le tudtuk írni. Az árképzésünk is kedvező volt, reálisan és jól indokoltuk a fejlesztés során előadódó feladatokat. Valamint már az ajánlatban is jeleztük, hogy agilis módszertannal állnánk a feladathoz, ez biztosítja ugyanis, hogy az adott idő- és büdzsékeretek között elkészüljünk. Fontos kiemelni, hogy a Richter projektcsapatának jelentős szerepe van a sikerünkben, általában a nagyvállalatoknál, ráadásul az igen szigorú előírásokkal jellemzett gyógyszeriparban nem igazán támogatják az agilis üzemmódot. Az agilitásnak az a lényege, hogy rendszeresen, esetünkben kéthetente az ügyfél is megnézte, hogy miként haladtunk, így közösen tudtuk meghatározni a következő etap irányát, időközben ők is tudtak módosítani vagy új igénnyel előállni. A folyamatos kapcsolat lehetőséget ad az állandó tesztelésre, ez biztosítja, hogy ne menjen félre a megrendelői igény és a szállítói teljesítmény. Ehhez a módszerhez általában nagyon nehezen tud alkalmazkodni egy nagyvállalat, de ennél a munkánál kiváló partneri együttműködés valósult meg.

K.T.