2024 januárjától új elnöke van a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Információtechnológiai bizottságának. Zalay Buda – aki 2016 óta irányította a bizottságot – a Körber új ügyvezetői, valamint az egyetemi feladatai miatt adta át a vezetést a korábbi alelnöknek, Lengvárszky Szabolcsnak. Az új elnök több szálon is kapcsolódik az informatikához, bár maga nem ebben a szakmában szerezte egyetemi diplomáját. Az informatikai tagozatos gimnázium után településmérnökként végzett, és 14 éve dolgozik a távközlésben. A vezetékes és vezeték nélkül internetszolgáltatással, hálózatfejlesztéssel, valamint informatikával foglalkozó VANNET Telekommunikációs Kft. ügyvezetője.
– A vállalkozásunk alapításakor csatlakoztam a kamarához és viszonylag hamar a Kisvállalkozás-fejlesztési bizottság tagja lettem. Több programban igyekeztem aktív szerepet vállalni, és személyes sikeremnek érzem, hogy az én kezdeményezésemre alapították a kamarában Az Év Fiatal Üzletembere díjat. Az Információtechnológiai bizottság megalakulásától dolgozom ebben a közösségben, 2020-tól alelnöki pozícióban. Zalay Buda kért fel, hogy folytassam a munkát immár az elnökként.
– Egy speciális helyzetben következett be a váltás, hiszen idén kamarai választások lesznek, ami ezt a megbízatást is érinti.
– Valóban, éppen emiatt nem is tervezek jelentős stratégiai változtatást. Azt gondolom, hogy most az értékelésnek van itt az ideje, áttekinteni, hogy meddig jutottunk el ebben a ciklusban, valamint tervezni a jövőt, hiszen a kamarai választások után új kamarai stratégia lesz, a bizottságoknak is majd ahhoz kell igazodniuk. A választások előtti feladatunk, hogy úgymond összeállítsuk a csapatot, megnézzük, hogy kikkel tudunk a korábbi két ciklusban megteremtett alapokra építkezni. Szeretnénk nyitni a város felé is, az egyetem felé pedig erősíteni. Az előző években én is nyitott szemmel jártam, többek között ellátogattunk egy másik megyébe, hogy megnézzük, ott miként működik egy hasonló informatikai közösség, és azt tapasztaltuk, hogy nemcsak cégek, hanem különböző szereplők is részt vesznek a munkában. Ez szerintem Pécsett is fontos lenne.
– Az informatika területén ma melyek a legnagyobb kihívások, amelyekre a bizottságnak is érdemes reagálnia?
– Az informatika jelenleg olyan esszenciális területe a gazdasági működésnek, mint a véráram, ami ugyan nem biztos, hogy szem előtt van, de nélküle semmi sem működik. Hatalmas robbanásban van a mesterséges intelligencia, a kibervédelem területe, ezek rendkívül fontossá váltak és egyre több cég érdeklődik irántuk.
– Milyen eredményeket ért el az Információtechnológiai bizottság eddigi működése során?
– Mivel a bizottsági tagok társadalmi munka keretében végzik a tevékenységüket, ezért korlátozottak az erőforrások, viszont a kamarai apparátustól jelentős segítséget kapunk – ezt is figyelembe kell venni a munkánk értékelésekor. A bizottság a kamara stratégiája mentén négy területen működött idáig: az IT munkaerőpiac regionális megerősítése, a kkv-k informatikai felkészítése, a szakmai közösség összetartása és a digitális tudás terjesztése, az IT-szemlélet, -gondolkodásmód erősítése a régióban. A legtöbb energiát a munkaerő-utánpótlásba tettük, létrehoztunk egy rendezvénysorozatot IT és TI néven középiskolásoknak azzal a céllal, hogy az informatika irányába tereljük őket. Csatlakoztunk az Ivetárhoz (Informatikai Vezetők Társasága), már másodjára adtuk át közösen az Év Informatikatanára díjat (TanIT díj). Részt vettünk egy informatikai gimnáziummal kapcsolatos stratégiaalkotásban, de az ágazati képzőközpontban is volt szerepvállalásunk, ahol már 200 fölötti tanuló van.
Létrehoztuk a megye IT-cégeit tömörítő itpecs.hu website-ot is, ami jó alapja lesz majd a közösségépítés következő szintjeihez. Mindenképpen eredményként könyvelhető el, hogy a Covid idején IT-javaslatokkal szolgáltunk a cégek számára, hogy miként tudnak hatékonyan, gyorsan átállni az otthoni munkavégzésre. Ez talán ma már evidens, de akkor egy hirtelen előállt helyzetben szükség volt a javaslatainkra.
– Milyen tervek fogalmazódtak meg a bizottságban a jövőre nézve?
– Szeretnénk megerősíteni az informatikai cégek szakmai közösségét, valamint nagyobb fókuszt helyezni a régió kkv-inak informatikai fejlesztésére. Ennek keretében a terveinkben szerepel egy a kamarai HR-konferenciához hasonló IT-nap megrendezése, ami az információcserén kívül olyan aktuális témák körüljárásáról szólhatna, mint a már említett mesterséges intelligencia és kiberbiztonság, a cloud, de az űripar vagy a honvédelem is sok potenciált rejt magában, amiről sokan nem is tudnak. Az a cél, hogy kicsi, de látható lépésekben haladjunk a bizottsággal, és a cégek számára is legyen hasznos, hogy létezik ez a bizottság.
K.T.