Pesti András fotográfus mester. Mint gyakorlati és szakmai oktató közel két évtizede, 2005 óta aktív a baranyai szakképzésben. Az évek során vállalkozásánál közel 100 fő szerezte meg a fotográfus szakmai képzettséget. Szakképzési szakértőként is több mint másfél évtizede segíti a kamara duális képzési feladatait. A Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum Simonyi Károly Technikumának oktatója, szerepel a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mesterelnöki névjegyzékén, a kamara Szakképzési Bizottságának a tagja. Pesti András munkáját a kamara Baranyai Szakképzési Díjjal ismerte el.
– Pedagógus családból származom, és már annak idején megéreztem, hogy van affinitásom a tudásátadáshoz. A gimiben németből korrepetáltam a gyengébb társaimat, jól megtaláltam az egyensúlyt az oktatói és a diáknyelv között. A mai napig ezt igyekszem követni. A fotós oktatás tulajdonképpen akkor kezdődött, amikor egy fotólabort üzemeltettünk a belvárosban, és tanfolyamokat tartottunk azoknak, akik szerettek volna megtanulni fényképezni.
– A fotózás igen gyorsan fejlődik mind az eszközöket, mind a technikát illetően. Ma mit érdemes megtanítani a fiataloknak?
– Ez szinte tanévről tanévre változik. Alapvetően a hozzáállást kell megtanítani. Az oktatás során rengeteget beszélgetünk a diákokkal, többek között arról, hogy mi a szép, mi tartozik a giccs kategóriájába. Vagy arról, hogy honnan lehet ötletet meríteni, mi az inspirálódás és a plagizálás közötti különbség stb. A hangsúly az ízlésformáláson, továbbá a technikai és technológiai ismeretek átadásán van, de a fotózás üzleti részébe is be szoktam vonni őket: például megéri-e lecserélni az eszközeinket, vagy nem. De a szakmán kívüli üzleti magatartásról, a panaszkezelésről is szó esik, hiszen ez is hozzátartozik a fényképezéshez.
– Az elmúlt mintegy két évtized milyen sikerélményeket hozott?
– Mindig igazolást nyer a szisztematikus oktatás, amikor tudod, hogy mennyit adsz, és pontosan tudod, hogy mit követelsz. Az én módszerem is ez, mert megfelelő kereteket ad a gyerekeknek, így az ő számukra is egyértelmű, hogy mit kérek számon. Minden végzett diák utólag megköszöni ezt a hozzáállást, és azt mondja, hogy igen, akkor egy kicsit nehéz volt, de most már érti, hogy miért. Sikerélmény számomra az is, amikor a záróvizsgát követően 100%-ban a szakmában helyezkednek el a nálunk végzettek.
K.T.