Az Enterprise Europe Network idén februárban hirdette meg EENergy pályázatát KKV-k számára, energiahatékonysági fejlesztéseikre.
Minden vállalkozás max. 10 000 EUR támogatásra pályázhatott, 100%-os intenzitással. A pályázat lényege az volt, hogy a vállalkozások olyan tevékenységeket, beszerzéseket ill. fejlesztéseket hajtsanak végre, melyekkel legalább 5%-kal csökkentik az összes energiafogyasztásukat.
Támogatott tevékenységek voltak:
- Befektetés – új szoftver, hardver, berendezés vagy egyéb technológiák beszerzése, ami hozzájárul az energiafogyasztás csökkentéséhez
- Tanácsadás – energiahatékonysági fejlesztések, valamint energiaauditok végrehajtásával kapcsolatos tanácsadási és konzultációs szolgáltatások igénybevétele
- Képzés, oktatás – munkavállalók oktatása és továbbképzése energiahatékonysági témákban.
A pályázat lezárult, a 900 nyertes közül 23 magyar KKV részesül támogatásban. A régiónkból kiválasztott 5 cég közül mutatjuk a kamarai tagokat!
MIG-TIG Kft.
A széles körű hegesztéstechnikai tevékenységet folytató MIG-TIG Kft. számára fontos a környezetbarát technológiák és a megújuló energiák alkalmazása. A hegesztő tanulók, a felnőttek és a minősített hegesztők képzése, a hegesztő berendezések szervize és javítása, valamint maga a gyártás rengeteg energiát emészt fel. Ezért a vezetőség úgy döntött, hogy a cég villamosenergia szükségleteinek kielégítéséhez a telephelyen napelemes rendszert telepítenek. A felmerülő költségek jelentős részét tudják fedezni a sikeres EENergy pályázat segítségével.
– Megérte beadni a pályázatot. Az elkészítése sem volt bonyolult, hiszen a PBKIK kollégái folyamatos támogatást nyújtottak az adminisztrációs feladatok elvégzéséhez és a pályázati felület kezeléséhez. – nyilatkozta Puska József, a cég vezetője.
– Nagy előrelépés ez a beruházás az energiafüggetlenségünk eléréséhez. – tette hozzá Barta Sándor, a Kft. tulajdonosa.
IMG Építő Kft.
Az IMG Építő Kft. a kamara által menedzselt Építőipari Technológiai Klaszter egyik alapító tagja. Fő tevékenysége az építőipari generálkivitelezés, ezen túlmenően hegesztett acélszerkezetek gyártását, csarnokok építését is végzik mind lakossági, mind közületi ügyfeleknek.
A vállalkozás a nyert pénzből napelemtáblákat szeretne felszereltetni a telephelyén.
Molnár Gábort, a cég projektvezetőjét kérdeztük, miért volt fontos nekik a pályázat.
– Az építőipar az egyik legszennyezőbb iparág világszerte. Társaságunk számára is fontos, hogy minél jobban csökkentsük a karbonlábnyomunkat. Az EENergy pályázat nagy segítség abban, hogy a már megkezdett utunkat folytatni tudjuk, hiszen nekünk is fontos, hogy minél olcsóbb energiát tudjunk használni a működésünk során.
P’-AutóCity Zrt.
A P’-Autócity Zrt. a dél-dunántúli régió több mint 25 éve meghatározó gépjárműkereskedelmi vállalkozása, a Volkswagen, Audi és Škoda márkák képviseletét látja el a régióban. Új és használt gépjárművek értékesítése mellett fenti márkák szerviz szolgáltatásait is végzi.
A társaság a pályázattal nyert pénzen energetikai auditokat fog végeztetni a megjelölt telephelyein, hogy teljeskörű képet kapjanak azokról a működési pontokról, ahol az erőforrások optimalizálása és további energiahatékonysági lépések szükségesek.
– Cégünk tevékenysége igen energiaigényes. A hatékony működéshez azonban a fogyasztáson nem csökkenthetünk, ezért keressük mi is folyamatosan az alternatív megoldásokat. Szeretnénk hosszú távon csökkenteni az energiafelhasználásunkat, ezért volt számunkra hasznos az EENergy pályázat. Az utóbbi időben sokszor elszabadultak az energiaárak, szeretnénk minél jobban függetlenedni a szolgáltatóktól. Több hasonló beruházást is megvalósítottunk már, a jelenlegi projekttel egy lépéssel megint közelebb kerültünk az energiatakarékosabb működés felé. – mondta el Liszácz Mihály, a cég vezérigazgatója.
Manual Divat Kft.
A vállalkozás fő profilja magas minőségű divat bőrkesztyűk gyártása, KARMA márkanéven. A gyártási technológia a mai napig a régi, nagy tekintélynek örvendő kézi gyártás, ami garantálja a legjobb minőséget.
Az elnyert 10.000 euróból energetikai korszerűsítést szeretnének végrehajtani nagyfelületű ablakaik olyan vedőfóliával történő ellátásával, amely beengedi a fényt, de lassítja a felmelegedést. Így kevesebb hűtésre lesz szükség a helyiségekben, a munkafolyamatokhoz pedig a lehető legtöbb természetes fényt tudják használni.
– A versenyképesség megőrzése és a fenntarthatóság a két legfontosabb szempont, ami miatt pályáztunk – mondta el Schweitzerné Hornicz Bernadett a Kft. ügyvezetője.
– Divatipari cégként a fenntarthatóság mindig is fontos volt a számunkra, termékeink gyártása során igen sok áramot használunk fel. Az elmúlt időszak magas energiaárai bennünket is érzékenyen érintettek. A külső források allokálása, az alternatív energiafelhasználás segíti a versenyképességünk megőrzését. Az EENergy pályázat segít abban, hogy a beruházással alacsonyabb költségekkel, de magas színvonalon tudjuk végezni a munkánkat. – tette hozzá az ügyvezető.
A dél-dunántúli KKV-kat a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara támogatta, mely 2008 óta tagja a vállalkozások nemzetközi sikereit elősegítő Enterprise Europe Network-nek.