Szakemberképzés a Körbernél

A Körber Hungária legnagyobb értékét a képzett és tapasztalt munkatársak jelentik. A szakmai utánpótlás biztosítása stratégiai cél, ezért ennek támogatása érdekében szorosan együttműködnek mind a Pécsi Tudományegyetemmel, mind a megyei középfokú szakképző intézményekkel. A duális képzés 2013-ban, egy pilot program keretében indult, azóta több diákból már kolléga lett.

„Immár több mint egy évtizede esztendőről esztendőre fogadunk tanulókat, nyolc képzésre rendelkezünk akkreditációval – kezdi beszélgetésünket Pál Ágnes senior képzési referens. – Az oktatás erre a célra létrehozott tanműhelyünkben folyik, mindenki saját gépen dolgozik, a végzősök pedig integrátor támogatása mellett már a termelésben is részt vehetnek. A duális tanulók a 9. osztály után – 14-16 évesen – kerülnek hozzánk: egy hetet töltenek a cégnél, egyet pedig az iskolában. Az elméleti képzésük ugyanis a Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum intézményeiben – Angster József Technikum, Szakképző Iskola és Szakiskola, Mohácsi Radnóti Miklós Technikum és Szakképző Iskola, Komlói Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium – folyik. Emellett nálunk végzik négy hetes, nyári szakmai gyakorlatukat a Zipernowsky Károly Műszaki Technikumból az utolsó éves, gépgyártás-technológiai technikusok és a mechatronikai technikusok.”

Mint mondja, nagyon komoly szabályoknak kell megfelelniük a tanulóiknak. Nem késhetnek, munkaruhába átöltözve és kipihenten kell munkába állniuk. Ezt nem egyszerű teljesíteniük: van, aki hajnali 3-kor kel, hogy időben beérjen. Ugyanis a megye egész területéről érkeznek, sokan az Ormánságból és a Hegyhátról. A tanulók nagy része az általános iskola befejezése után kerül hozzájuk, de akadnak érettségizettek is.

„Az első pillanattól kezdve olyan mesterek foglalkoznak velük, akik a kamara által indított képzés keretében gyakorlati oktatói képesítést szereztek – folytatja tovább beszélgetésünket Pál Ágnes. – Jelenleg négy szakmában – hegesztő, épület- és szerkezetlakatos, villanyszerelő, gépi és CNC forgácsoló – összesen 28-an sajátítják el nálunk az alapokat. A legnagyobb létszám a hegesztőké és a villanyszerelőké, a legkevesebben, mindössze négyen az épület- és a szerkezetlakatos mesterséget tanulják. Viszont már ez is magas számnak számít, ugyanis tavaly mindösszesen egy ilyen tanulónk volt. Ez számunkra is nehezen érthető, mert hiányszakmáról van szó, aki kitanulja, sokoldalúan hasznosítható, komplex tudást szerez. Egy másik keresett szakmára – fémszerkezetfelület-bevonó, lényegében egy speciális ipari festő – évek óta nem volt jelentkező.

Pál Ágnes kitért arra is, hogy a képzési rendszeren keresztül a legegyszerűbb olyan munkavállalót találni, aki szinte azonnal beállítható a termelésbe. Hiszen mind a szakmai alapokat, mind a munkakultúrát a Körber falain belül sajátítja el. A duális képzés indulása óta a tanulók hatvan százalékát továbbfoglalkoztatták az iskola elvégzése után. A nyáron végzett hat gépi és CNC forgácsoló közül például mindenkit alkalmaztak és a villanyszerelők közül is ketten maradtak, csak harmadik társuk választotta az egyetemi továbbtanulást.

A Körber Hungária jó kapcsolatot ápol a Pécsi Tudományegyetemmel. Hivatalos együttműködő partnerként a Műszaki és Informatikai Karon tanuló villamosmérnökök, gépészmérnökök és mérnökinformatikusok duális képzése zajlik náluk. Ők elsősorban projektek megvalósításában vesznek részt. Jelenleg harmincan vannak. A diploma megszerzését követően egy éves határozott idejű szerződéssel tovább foglalkoztatják őket. Ez idő alatt eldől, hogy maradnak a cégnél, vagy egyéb lehetőséget választanak.

Az egyetem többi karáról is fogadnak szakmai gyakorlatra hallgatókat. A Természettudományi Karról gazdaságinformatikusokat, a Közgazdaságtudományi Karról pedig gazdálkodás és menedzsmentre, kereskedelem-marketingre és pénzügy-számvitelre szakosodottakat. Mindezek mellett iskolaszövetkezeten keresztül is foglalkoztatnak hallgatókat, közülük is sokan maradnak a diploma megszerzése után.

„A minőségi munkaerő megtartása, a munkatársaink tudásának folyamatos fejlesztése érdekében tanulmányi szerződés alapján munkaidő-kedvezménnyel, tanulmányi szabadsággal támogatjuk a továbbtanulásukat. Folyamatosak a nyelvvizsgával záruló nyelvi képzések is. Ezeket részben a cég igényei, részben a kollégák kérései alapján szervezzük meg angol és német nyelvből. Különlegességünk a cégen belüli CNC-akadémia. Más területen dolgozó saját munkavállalóinknak és külsősöknek indítottunk 10 hónapos, vizsgával záruló forgácsoló képzést. A résztvevők már a kurzus ideje alatt megkapták a hivatalosnál természetesen magasabb körberes minimálbért, a sikeres vizsga után pedig teljes jogú munkavállalói státust ajánlottunk fel nekik. A lehetőség kifejezetten népszerű, hiszen egy keresett szakmát tanítunk meg és munkalehetőséget is kínálunk mellé” – zárja Pál Ágnes a beszélgetést.

Szalai Kornélia