A vendégek számára is fontos a fenntarthatóság – rangos díjat kapott a Stagland Cabins

A StagLand Cabins elnyerte a Klasszis TopDesign 2024 verseny Fenntarthatóság kategóriáját. A Hosszúhetényben létrehozott panorámás prémium kabinszálláshelyek a nemzetközi zöld minősítések magasabb követelményeinek is megfelelnek. A Stagland Kft. ügyvezetőjét, Benkő Biankát arról kérdeztük, hogy milyen tevékenységével, gondolkodásával érdemelte ki a vállalkozás az elismerést.

– Szálláshelyünket már a tervezőasztalon úgy álmodtuk meg, hogy a fenntarthatóság legyen a középpontban, és minden kivitelezési döntést e szemlélet mentén hozzunk meg. Egyetemi tanulmányaim során a fenntartható szálláshelyek kialakítására és a zöld minősítési rendszerekre specializálódtam, így az akadémiai ismereteimet a projekt során a gyakorlatban is alkalmazni tudtuk. A fenntarthatóság három pillérét – környezeti, társadalmi és gazdasági szempontokat – egyaránt figyelembe vettük a tervezés és az üzemeltetés során. Hiszünk abban, hogy hiánypótló ez a megközelítés, és az embereknek szükségük van olyan szálláshelyekre, ahol nemcsak pihenhetnek, de inspirációt is nyerhetnek a fenntarthatóbb életvitelhez.

– Egy ilyen elismerésnek milyen plusz (üzleti) hozadékai vannak a vállalkozásuk megítélése szempontjából?

– A díj jelentős szakmai elismerést és széles körű megjelenést hozott számunkra, ennek köszönhetően a szakmában is egyre többen ismerik meg a Stagland Kabinokat. Számunkra azonban a díjnál is fontosabb küldetés, hogy Hosszúhetényt, ezt a lenyűgöző aktívturisztikai célpontot népszerűsítsük. Természetesen hatalmas megtiszteltetés számunkra egy ilyen rangos elismerés egy szakmai zsűritől, amely egyszerre díjazza a fenntarthatóság iránti elköteleződésünket és az igényes design iránti szenvedélyünket.  A vártnál is nagyobb az érdeklődés szálláshelyünk iránt, jelenleg március végéig szinte telt házzal üzemelünk. Fontos megemlíteni, hogy a foglalások közel 90%-a direkt foglalás a honlapunkon keresztül.

– A vállalkozás elindításától kezdve az egyik alap építőkövük a fenntarthatóság. Miért áll ez a gondolkodásuk középpontjában?

– Budapesti szálláshelyüzemeltetési tapasztalataink során sok helyen szembesültünk azzal, hogy a turizmus milyen negatív hatással lehet a helyi lakók életére. Ezért a hosszúhetényi projektünk tervezésénél már pontosan tudtuk, milyen értékekre szeretnénk építeni, és melyik célközönséget kívánjuk megszólítani. A családunkkal sokat utaztunk a világ körül, ahol számos inspiráló, innovatív fenntarthatósági kezdeményezést ismertünk meg, ugyanakkor szomorú példákat is láttunk arra, hogyan vezethet a felelőtlen turizmus a természeti környezet pusztulásához. Ezek az élmények megerősítettek bennünket abban, hogy hazatérve egy olyan turisztikai projektet valósítsunk meg, amely a környezettudatosságot és a fenntarthatóságot helyezi előtérbe.

– Üzletileg miként értelmezhető a fenntarthatóság? A vendégeiknél milyen mértékben számít ez a gondolkodás?

– Vendégeink már az érkezésük előtt egy tájékoztató e-mailt kapnak, amelyben kiemeljük, mit nem szükséges magukkal hozniuk – például palackos vizet, mivel szálláshelyünkön kiváló minőségű szűrt vizet biztosítunk újratölthető üvegpalackokban. Arra is ösztönözzük őket, hogy helyben étkezzenek, vásároljanak helyi kézműves termékeket és támogassák a helyi gazdaságot. A fenntartható működés rövid távon magasabb költségekkel jár, hiszen a tisztítószereink, a bekészítéseink kizárólag magas minőségű, etikus és környezetbarát termékek. Hosszú távon azonban hisszük, hogy egyre többen keresik és értékelik ezt a megközelítést, és hajlandók megfizetni a fenntarthatóságot képviselő szálláshelyeket. A távlati céljaink között szerepel az alternatív energiaforrások használata és az energiafogyasztásunk további csökkentése. Számunkra a Stagland Cabins egyben edukációs projekt is. Ha a vendégeink hazavisznek akár csak egy apró szeletet abból a szemléletből, amit nálunk megtapasztalnak, már úgy érezzük, hogy elértük célunk egy részét. Úgy látjuk, hogy a vendégek szívesen fizetnek valamivel többet a fenntarthatóságot előtérbe helyező szálláshelyekért, mert tudják, hogy ezzel nemcsak magas minőségű szolgáltatást kapnak, hanem egyúttal a környezet megóvását is támogatják.

– Milyen potenciál rejlik még a vállalkozás fenntartható működtetésében?

– A jövőbeni terveink között szerepel a bővítés: a rendelkezésünkre álló nagy területre további kabinokat szeretnénk építeni. Fontos célkitűzésünk a fenntarthatósági megoldások továbbfejlesztése, például a dézsafürdők vizének locsolásra történő újrahasznosítása, valamint alternatív energiaforrások telepítése, hogy tovább csökkentsük az áramfogyasztásunkat. Emellett szeretnénk aktívabb szerepet vállalni a helyi közösség támogatásában, például pénzügyi segítséget nyújtani helyi kezdeményezéseknek és újabb partnerségeket kialakítani a régióban.

K.T.