Európai szinten is egyedülálló állategészségügyi tevékenységet folytat dr. Szabóné dr. Benyeda Zsófia és dr. Lipthay Tamás vezetésével a mohácsi székhelyű Prophyl Kft. A vállalkozás által fejlesztett ún. SPF-tojásokon termelnek olyan világszerte felhasznált oltóanyagokat, mint a sárgaláz, az influenza, a veszettség, de SPF-tojás eredetű szöveten állítanak elő egyes daganatos betegségek kezelésére szánt készítményeket is. Az elmúlt 20 év munkájának eredményeképp mára Európa egyik legnagyobb SPF-tojás-előállítójává váltak. Az állategészségügyi kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó szolgáltatások terén is jelentős szerepe van a cégnek. Dr. Szabóné dr. Benyeda Zsófia munkáját a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Az Év Üzletembere Díjjal ismerte el.

– Nagyon örülök a díjnak, és mindenkinek köszönöm, aki hozzátett ahhoz, hogy ilyen sikereket érjünk el. Ez valahol egy személyes siker, ugyanakkor ennek az elismerésnek részese a családom és a szüleim, akik a bizalmukat adták, támogattak és hittek bennem, illetve természetesen részesei a munkatársaim is, akik velünk együtt elkötelezetten dolgoznak a közös jövőért. Az Év Üzletembere Díjat 2016-ban édesapám is megkapta, aki 2017-ben adta át nekem a cég vezetését, amit két éve már nem egyedül viszek. A díj megerősíti bennem azt a meggyőződést, hogy jó irányba megyünk, sikeresen túlléptünk a generációváltáson, és a Prophyl Kft. továbbra is fejlődik és prosperál.
– Mitől válik valaki jó üzletemberré, üzletasszonnyá, milyen képességekkel és látásmóddal kell rendelkeznie?
– Azt gondolom, hogy nagyfokú nyitottságra, alkalmazkodókészségre és a munkatársak felé irányuló bizalomra van szükség. Sikerünknek fontos eleme, hogy olyan kiváló szakemberekkel és munkatársakkal dolgozunk együtt vezetői, középvezetői vagy munkavállalói szinten, akik jelentős mértékben járulnak hozzá a cég fejlődéséhez. Vezetőink olyan felhatalmazást kaptak, ami erős bizalomra és nyitottságra épül, ugyanakkor ez a fajta együttműködés jelentős lendületet ad nekem és a cégnek is.
– Hogyan lehet megtanulni a cégvezetést?
– Tapasztalatból, tanulásból és mintákból. Állatorvosként végeztem, a PhD-munkám is a szakmához köthető. Amikor megszületett bennem a döntés, hogy szeretnék részt venni ennek a cégnek a munkájában, akkor az még nem volt olyan méretű és összetett, hogy komoly vezetői kompetenciákat igényelt volna. Mire odajutottam, hogy átvegyem a céget, a szakmai ismeretek mellett már sokkal erősebb volt az igény a menedzseri szemléletre. Ezen a területen azonban nem volt tapasztalatom. Láttam édesapám működését, dolgoztunk egy külsős cégvezetővel is, de kellettek a saját tapasztalataim, jó és rossz döntéseim, valamint munkatársaim támogatása. A közös együttműködésünk hozta meg azt a fejlődést, ami az elmúlt években előrevitt minket. Két éve hátrébb léptem az aktív cégvezetéstől és egy nagyvállalati, iparági környezetben jártas és vezetői tapasztalatokkal is rendelkező állatorvos kolléga vette át az irányítást. Az ő belépése megint egy új szemléletet és lendületet adott a működéshez. Ezt a vonalat viszi tovább jelenlegi ügyvezető társam is, akivel nagyon jó együttműködést alakítottunk ki
– Mit tanult meg cégvezetőként az édesapjától?
– Azt gondolom, hogy az a szakmai és minőségi szemléletet az, amit kezdettől fogva képviselt cégünk működésében és a különböző tevékenységeink fejlesztésében, és ez volt az, ami a sikerünket hozta egy olyan üzletágban, ahol kevés hozzánk hasonló, családi tulajdonban lévő közép-európai szereplő van. Emellett a stratégiai gondolkodást, az új dolgok iránti nyitottságot, a bátorságot és az alázatot tartom még első körben követendő példának.
– Miként lehet baranyai cégként jellemezni a Prophylt?
– A munkavállalóink többsége Mohács és környékén vagy a telepeink térségében él. A vezetőink, középvezetőink vagy a szakirányú végzettséget igénylő pozíciókban dolgozók kollégáink egy része, messzebbről jár hozzánk. A beszállítóink és az együttműködő partnereink többsége környékbeli, a Pécsi Tudományegyetemmel is van együttműködésünk, azonban tevékenységeink sajátos igényei miatt egyes partnereink távolabbról érkeznek. Ezzel szemben megrendelőink és felhasználóink elsősorban az Európai Unió országaiban működő multinacionális cégek és többnyire nyugat-európai közép- és nagyvállalatokkal versenyzünk.
– Milyen jövőbeni célkitűzéseik vannak, merre szeretnék vinni a vállalkozást?
– Szeretnénk továbbra is az iparág meghatározó szereplője maradni. Az elmúlt évek kihívásai, válságai és változásai azt mutatták, hogy a gyógyszeriparban minden külső hatás ellenére stabilan tudunk előrefelé haladni. Célunk, hogy ne csak alapanyagot állítsunk elő, hanem – akár saját alapanyagunkat felhasználva – magasabb hozzáadott értékű terméket állítsunk elő a gyógyszeripari szereplőknek.
K.T.