Idén már 41. alkalommal rendezte meg a Pécs–Harkány országúti futóversenyt a Pécsi Vasutas Sportkör (PVSK) március 9-én. 340 egyéni nevező és 130 (háromfős váltó-) csapat tette meg a 25,6 km-es távot. A sportesemény évről évre egyre népszerűbb a cégek körében, a vállalkozások egyfajta céges csapatépítőként indítanak teameket váltóban, van, aki több trióval is nevez. Freier Balázs versenyigazgató szerint az indulók nemcsak a közös élmény miatt küzdik le a távot, az eredményeket is komolyan veszik.

– Kezdetben a PVSK-s tájfutók és atléták a téli alapozás felméréseként futottak el Harkányba, később csatlakoztak hozzájuk a komlói atléták is, és az esemény egy nem hivatalos versennyé nőtte ki magát. 1985-ben minősítették hivatalosan versennyé a Pécs–Harkány futást, amelyet az utóbbi 20–25 évben a PVSK rendez meg. Sokáig csak versenysportolók indultak rajta, mert a tömegfutás nem volt annyira népszerű, mint manapság, aztán egyre több szabadidősportoló is csatlakozott. Eleinte még váltók sem voltak, csak egyéni táv, ami a versenysportolók számára is kihívás volt a téli szezon befejezésével.
– Mitől lett ennyire kedvelt esemény az elmúlt években?
– Pontosan 25,6 km a táv, ami kihívást jelent az embereknek. Itt nem tehetik meg, mint a városi versenyeknél, hogy ha elfáradtak, akkor kiállnak. Itt fel kell készülni. Eleve úgy jönnek a versenyzők, hogy már edzenek a versenyre, és tisztában vannak vele, hogy ezt a távot le kell futniuk.
– Idén 130 csapat teljesítette a távot, ezek jó része céges team volt. Sok helyen látni, hogy örömmel osztják meg a kommunikációjukban a versenyen való részvételt.
– Nagyon sokan, akik nézőként kísérték végig a programot, megjegyezték, hogy annyira jó ez a verseny, szívesen indulnának rajta, azonban ekkora távot nem tudnak egyedül lefutni. Akkor találtuk ki, hogy legyen váltófutás. Mérlegeltünk, hogy körülbelül három fő tud kisebb felkészüléssel is odaállni versenyezni. Három kategóriát alakítottunk ki, de aztán láttuk, hogy sok cég is nevez, így nem tartottuk igazságosnak az értékelésnél, hogy profi futókkal szemben kell versenyezniük. Ekkor jött az az ötlet, hogy a cégeknek rendezzünk külön versenyt. A céges váltófutók száma egyre csak nőtt, és azt vettük észre, hogy gyakorlatilag már a váltófutó csapatok legalább a felét a céges váltók adják ki. Valószínűleg ez az esemény támogatja a vállalati sportolást, segíti az összetartást, a kollégáknak egy remek élményben lesz részük, amiről sokáig mesélhetnek egymásnak. Vannak olyan vállalatok, ahol négy csapattal is indulnak.
– Milyen visszajelzést kapnak a céges résztvevőktől?
– Elsősorban abból látjuk, hogy tetszik nekik a verseny, hogy a következő évben is jönnek. A visszajelzések többsége arról szól, hogy köszönik szépen, nagyon jól érezték magukat, és jövőre is itt lesznek.
– Önök esetleg valamilyen módon tudják-e segíteni a felkészülést?
– Próbálkoztunk már azzal, hogy felkészülési tervet készítünk, de ha valaki elakad egy betegség vagy egy sérülés miatt, az nem tudja folytatni az előre meghatározott edzésadagot. Ha kérnek segítséget, akkor nagyon szívesen segítünk a felkészülésben, de az a jellemző, hogy az indulók maguktól készülnek fel. Azt látjuk, hogy a verseny valóban verseny, nem gondoltuk, hogy ennyire fontos a futók számára a beérkezési sorrend. Ha néha van egy-egy elcsúszás a helyezésekben, felszólalnak, hogy márpedig szerintük ők voltak a harmadikak vagy negyedikek. Ekkor meg kell vizsgálnunk, hogy tényleg így történt-e a beérkezés.
– Milyen élményt adhat a futóknak egy-egy ilyen verseny?
– Azt vettem észre, hogy várják ezt az eseményt, ezt a lehetőséget. A célba érés után igyekszünk olyan plusz dolgokat is nyújtani, amitől igazán jól érzik magukat. Az, hogy lefutott egy ekkora távot, már önmagában egy nagy élmény a futónak, de ha a végén a harkányi fürdőbe is bemehet, az megkoronázza a napját. Ezért biztosítunk belépőt a fürdőbe, hogy a fáradt izmokat ki tudják lazítani. A célban frissítő italokkal, banánnal, szőlőcukorral, teával, vízzel várjuk a futókat, majd az eredményhirdetést is igyekszünk színessé tenni. A műsorvezető gyakorlatilag névről ismeri a versenyzőket, hogy sokan várják a versenynek ezt a részét is. Korosztályonként hirdetünk eredményt, a profik pénzjutalomban is részesülnek. Számos cég felajánlásával ajándékcsomagokkal ismerjük el a kiváló teljesítményeket. Idén a befutónál, hogy fokozzuk a hangulatot, a színpadon egy DJ szolgáltatta a zenét. A jó hangulathoz persze kell a jó idő is, ez a rendezés egyik legfontosabb feltétele, mert hiába jó a szervezés, hiába van minden a helyén, ha kifogtunk volna egy szeles, hideg, esős időt, akkor valószínűleg mindenki egyből a strand felé vette volna az irányt. De biztosan akkor is jól érezték volna magukat, mert ilyenkor felszabadul az adrenalin, és bent a vízben a futók egymásnak szokták mesélni az élményeiket, hogy kinek hol volt a holtpontja, melyik rész volt a legjobb, mikor volt számukra a legnehezebb.
Kamarai kollégák is részt vettek az eseményen. Sárszegi Noémi, a női abszolút kategória ezüstérmese lett, míg a #ajelenajövőd csapat – Authné Kállai Kata, Pohli Krisztina, Sárszegi Noémi – kategóriájában a 4. helyen végzett. Császár Gergely egyéniben teljesítette a távot.

