Mayer Zsanett a Holcim Magyarország Kft. munkatársa, ahol Geocycle menedzserként dolgozik. A Geocycle a Holcim Cégcsoport hulladékkezeléssel és körforgásos gazdálkodással foglalkozó divíziója, amelynek célja a fenntartható és környezetbarát megoldások alkalmazása az építőiparban. A Holcim Magyarország elkötelezett a fenntarthatóság iránt, és célja, hogy 2040-re elérje a nettó zéró emissziót a vállalat teljes működését tekintve. A vállalat Geocycle vezetőjeként Mayer Zsanett feladatai közé tartozik a hulladékkezelési folyamatok irányítása és a körforgásos gazdálkodási stratégiák megvalósítása, hozzájárulva ezzel a Holcim fenntarthatósági céljainak eléréséhez. Munkáját a kamara Környezetvédelmi Díjjal ismerte el.

– Szerintem manapság még mindig az az egyik legnagyobb kihívás, hogy az emberek jelentős része nincs tisztában azzal, mi történik a hulladékokkal, mit hogyan érdemes gyűjteni. Továbbá fontos lenne eljutni oda, hogy maga a hulladékcsökkentés legyen a legfőbb cél, azaz mérsékeljük a mennyiségét és előzzük meg a termelődését. Ipari oldalon az jelent kihívást, hogy nem minden iparágban ismert még, hogy a cementgyártás milyen sokféle hulladék hasznosítására képes. Egyes cégeknél fel sem merül, hogy a hulladékukat hasznosítani lehetne és nem csak lerakóba vinni. E hulladékokkal tovább lehetne növelni a cementgyártás során hasznosított anyagok mennyiségét.
– A Királyegyházi Cementgyárban számos jelentős beruházást végeztek az elmúlt években a környezet védelme érdekében. Miben egyediek ezek?
– Az elmúlt években több mint 4,5 milliárd forint értékben valósítottunk meg olyan beruházásokat, amelyek eredményeként mára több mint 90%-ban tudjuk kiváltani a fosszilis tüzelőanyagokat alternatív tüzelőanyagokkal. Ezen a terén egy további fejlesztési lehetőség lehetne a szárított szennyvíziszap hasznosítása, amely kapcsán egyeztettünk már több szennyvíztisztítóval is. A jövőben tervezett beruházásaink inkább már az anyagukban hasznosítható hulladékokra irányulnak, például az építési és bontási hulladékok, amelyeket a cementgyártás során újra fel lehet használni, ezzel bezárva egy kört az építőiparban. Cement termékporfóliónkat is folyamatosan fejlesztjük, ezáltal is csökkentve a termékek karbonlábnyomát. Mindezek mellett folyamatosan optimalizáljuk egyéb folyamatainkat is – például már napenergiát hasznosítunk a Királyegyházi Cementgyárban – annak érdekében, hogy 2040-re elérjük a nettó karbonsemleges működést.