Cserkúthy András a GLT Delta Kft. ügyvezető igazgatója. A cég olyan innovatív megoldásokat vezetett be az épületgépészeti kivitelezés területén, amelyek jelentősen növelik a hatékonyságot és csökkentik a kivitelezési időt. A vállalat 3D-szkennelési technológiát alkalmaz, amely hiba- és anyagveszteség nélkül lehetővé teszi az előreszerelt gépészeti rendszerek gyártását. Ennek köszönhetően a helyszíni beüzemelés ideje a hagyományos módszerekhez képest a negyedére csökkenthető. Ezek az innovációk jelentős mértékben hozzájárulnak az építőipar hatékonyságának növeléséhez és a fenntarthatósági szempontok érvényesítéséhez. Cserkúthy András munkáját a kamara Az Év Fiatal Üzletembere Díjjal jutalmazta.

A fiatal üzletember útja nem egyenesen vezetett a családi vállalkozásig, korábban több nagy cégnél és bankban is kipróbálta magát. Azért döntött mégis a GLT Delta mellett, mert izgalmas kihívásnak találta az édesapja és az üzlettársa által alapított céget.
– Édesapámék szerencsére olyan alapokat fektettek le, ami nemcsak hogy stabil, hanem nagyon izgalmas tevékenységeket foglal magában. Például 3D-felmérés, gyártás, innováció – ez mind vonzó terület volt számomra, amikor meghoztam a döntésemet, illetve perspektívát is láttam a családi vállalkozásban. Nagyon fontos, hogy a szülők, az alapítók, Strasser Tibor és édesapám, Cserkúthy László is teret hagynak a fejlődésnek. Viszonylag korán elkezdtük a generációváltást a cégben, és sokat beszélgettünk négyen a másik fiúval, üzlettársammal, Strasser Tamással együtt, hogy miként is vigyük végbe a folyamatot. Nagyon ritka, hogy az alapítók ilyen mértékben hagyják érvényesülni a következő generációt, amellett, hogy minden támogatást is megadnak.
– Mire van lehetősége az új generációnak a cégben?
– Voltaképpen bármire, ami nem szakad el nagyon a valóságtól. Ez is volt közöttünk a megállapodás, hogy teret hagynak nekünk. Beléptünk a hajóiparba, új irodát nyitottunk Budapesten és Svédországban, a közelmúltban új üzemet avattunk Szigetváron. Tehát tényleg bármibe kezdhetünk, amit jónak látunk, mindketten elmondják a véleményüket és segítenek, ahol tudnak.
– Az innováció és az új technológia tekintetében miként tudnak előrelépni, mire van szüksége a világnak?
– Nagyon nyitottan kell hozzáállni a fejlődéshez, a fejlesztésekhez, és meg kell vizsgálni, hogy cégszinten van-e értelme foglalkozni velük. Minden tekintetben befogadónak kell lenni, és folyamatosan haladni az újdonságokkal. Például apa is meg tudja nézni online a 3D-modelleket, nem mondta, hogy majd a fiatalok… Régen mindenki úgy gondolkozott, és még most is sokan vannak így, hogy ami jó volt eddig, az 20 év múlva is jó lesz. Szerintem ez megváltozott, mert ami 20 éve jó volt, az ma már majdnem biztos, hogy nem korszerű, és valószínűleg 5 év múlva sem lesz az, mert annyira gyorsan változik a világ. Ez nemcsak a technológiára, de a cégmenedzselésre, a kollégákhoz való viszonyulásra is igaz.
– Miként fejleszti a cégvezetői kompetenciáit? Hiszen attól, hogy valakit kineveznek cégvezetőnek, holnaptól még nem lesz minden tudás birtokában.
– Nem, és soha nem is lesz, szerintem ez a pozíció folyamatos tanulást igényel. Van egy rész, amit el lehet sajátítani, például tanulhatunk menedzsment-technikákat, de nem tudom néhány év alatt ugyanazt a szakmai tudást megszerezni, amit az édesapám 40 év alatt, még ha át is akarja adni, akkor sem. A másik pedig az, hogy ma már teljesen más méretű céget kell működtetni és továbbfejleszteni, mint amit annak idején ők alapítottak. Mintegy 100 fős munkatársi gárdánál már nem lehet egy személyben mindenkivel mindent megbeszélni. Egy bizonyos méret fölött más rendszerekre van szükség. Nagy biztonságot ad, hogy cégvezetőként mehetünk a saját fejünk után, hibázhatunk is, a szüleink pedig tanácsadóként ott állnak a háttérben. Meghallgatjuk a javaslataikat, amelyeket nem utasítunk el reflexből, ahogy a fiatal az időssel szemben szokta, hanem azt próbálom bebizonyítani magamnak, hogy vajon miért van igazuk. És az esetek 80–90%-ában igazuk van. A maradék 10–20%-ban nekik is igazuk van, meg nekünk is, csak adott esetben más lépést teszünk, mint ahogy ők gondolják. De ezzel nincs semmi gond.
– Cégvezetőként mit szeretne megvalósítani a közeljövőben?
– Egyre kevesebb a jó munkaerő, ezért arra kell készülni, ahogy az már Amerikában is trend, hogy olyan szakemberek is tudjanak épületeket építeni, szerelni, akik kevesebb kompetenciával rendelkeznek. Ennek a kulcsa az előregyártás, a GLT Delta már évekkel ezelőtt ebbe az irányba fordult. Az előregyártásnak van innovációs, szervezeti felépítés oldala, ez komplex kihívás számunkra. A víziónk, hogy olyan rendszerezett legyen egy építkezés helyszíne, mintha egy fejlett gyár lenne, ahol mindennek és mindenkinek megvan a pontos helye és feladata.
K.T.