Dr. Takács András, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának (PTE KTK) dékánja irányításával a kar számos innovatív képzést indított, megerősítette a kutatás-fejlesztési tevékenységeket, valamint a kar nemzetközi és hazai elismertségét. Kiemelkedő szerepet játszik abban, hogy a hallgatók a piaci igényeknek megfelelő képzést kapjanak és gyakorlati kapcsolatba lépjenek a helyi vállalkozásokkal. Dr. Takács András munkáját a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Elnöki Kitüntető Oklevéllel ismerte el.

– A hagyományos, és természetesen továbbra is karunk alappillérének számító diplomát adó képzések mellett nagyobb hangsúlyt helyeztünk azokra a tevékenységekre, amelyek a régióbeli vállalkozások vezetőit, munkavállalóit célozzák meg specializált és rövidebb képzési idejű képzési formákkal. Egyrészt megerősítettük és szélesítettük azt a portfóliót, ami szakirányú továbbképzésekben, rövid ciklusú, úgynevezett mikrotanúsítványt adó képzésekben testesül meg. Mindemellett dékáni vezetésem alatt megnőtt azoknak a kari rendezvényeknek a száma és mérete, amelyekbe aktív szereplőként bevonjuk a vállalkozói szférát. Említhetem a hallgatói üzleti ötletversenyeket, például az iExpot, amelyen sok száz hallgató és mintegy 80 vállalati szakértő vesz részt, és ahol a hallgatói csapatok vállalati ötleteket prezentálnak. Egy olyan üzleti környezetet szimulálnak, ahol egy ifjú vállalkozónak néhány perce van arra, hogy meggyőzze a tőkét biztosító másik felet az életképes és hosszú távon profitábilis ötletéről. Számos ilyen jellegű rendezvényt tartunk. Azt látjuk ugyanis, hogy vége azoknak az időknek, amikor a vállalkozói szféra egyszerűen csak igényt fogalmaz meg, majd egy ahhoz illő végeredményt vár a képzésekkel kapcsolatban. Mi a vállalkozókat, a vállalatok munkatársait aktívan bevonjuk a munkaerő kiképzésébe, a tanterven túl pedig mindazokba a rendezvényekbe, amelyek a gyakorlat világához köthetők – válaszolja dr. Takács András arra a kérdésre, amely a kar sajátosságaira irányul.
– A közelmúltban milyen sikerek köthetők a KTK működéséhez?
– 2020-ban második hazai és az első nem budapesti egyetemként meg tudtunk szerezni az angol nyelvű alapképzésünkre egy nemzetközi akkreditációt, amit aztán meg is újítottunk. Időközben kiegészítettük egy mesterképzési programakkreditációval, ami így egy teljesen egyedi pozíciót jelent számunkra, hiszen Magyarországon nincs másik intézmény, amelynek egyszerre lenne alap- és mesterképzésre akkreditált programja. Az ilyen folyamatokban az intézménynek definiálnia kell önmagát. Természetesen tudományegyetemi kar vagyunk, tehát tradicionálisan van egy jelentős tudományos hátterünk, viszont emellett egy gyakorlatorientált képzést adó intézményként határozzuk meg magunkat. A minősítő szervezetek pozitív döntései mögötti írásos riportokban minden esetben a kiemelt területek között említették meg a gyakorlat világát, és azt, hogy milyen kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkezünk, hogy nálunk mennyire aktívan vannak jelen a vállalkozók. Szerencsés egybeesés, hogy a régióbeli vállalkozásvezetők jelentős része valamikor nálunk végzett, és ismeri a kar tevékenységét, programjait, a tanterven kívüli rendezvényeit.
– Egyetemi karként milyen kutatás-fejlesztési tevékenységet folytatnak, kikkel működnek együtt?
– Önmagában a gazdaságtudomány kevésbé adja magától értetődően ezeket a lehetőségeket, úgyhogy a kutatás-fejlesztés leginkább olyan együttműködésekben valósul meg, amelyekben valamilyen műszaki tartalom van, így sokszor a Műszaki és Informatikai Karral kapcsolódva tudunk részt venni ilyen projektekben. Az önálló kutatásaink között említhetem a hálózatkutatást, a kollégák rendszeresen kapnak megbízást az NKFIH-tól ezen a területen, és általában nagy elégedettséggel fogadják a munkájukat.
– A jövőre vonatkozóan mik a prioritások, a főbb célok, amelyek felé a KTK fordul?
– A legfontosabb célunk, hogy 2030-ig megszerezzük mindkét jelentős nemzetközi akkreditáló szervezet – az EFMD és az AACSB – intézményi akkreditációját, mellyel már nem adott képzést vagy képzéseket, hanem a kart (mint üzleti képzőintézményt) szeretnénk akkreditáltatni. E két szervezet intézményi akkreditációjának megszerzése megkérdőjelezhetetlen bizonyítékot jelentene arra, hogy a PTE KTK a rangos nyugat-európai, ill. amerikai intézményekkel azonos minőségű képzést biztosít. Emellett szeretnénk kiépíteni egy teljesen önálló új lábat a vállalati kapcsolatok terén, egy tanácsadási pillért, amely a jelenleg ad hoc módon működő tevékenységeink összecsomagolásával egy teljesen jól beazonosítható profilt hozna létre. A karon dolgozó szakemberek nagy többsége messze túlmegy az egyetemi oktatói léten, kiterjedt szakmai, vállalati tanácsadói tapasztalattal rendelkezik. Ezt a tapasztalatot szeretnénk behozni a karra és intézményként kínálni elsősorban a régióbeli vállalkozások számára.
K.T.