A folyamatos fejlesztés a jövő záloga

A tavalyi év igen mozgalmas volt az Egyházasharasztiban működő gépészeti, illetve javítási feladatokat ellátó Titán Kft. számára, azonban az építőiparban tapasztalható visszaesés az idei megrendelések számában is visszaköszön. Mint Göncző Gábor tulajdonos-ügyvezető mondja, ahogy korábban, most is szívesen mennek külföldre is dolgozni, amire várhatóan az év második részében lesz lehetőségük.

 

– Az elmúlt másfél évben nagyon sok munkánk volt, Magyarországon leginkább a cementgyárakban, illetve a BMW-gyárban voltunk szerelni, külföldön pedig többségben németországi erőművekben dolgoztunk. Közben Egyházasharasztiban átadtunk egy gyártócsarnokot, amelyben kisebb gyártási volumenű munkákat végzünk a külföldi és belföldi partnereink részére. A tavalyi fordulatszám idénre lecsökkent, a hazai cementgyárakban is visszaesett a munka, és a magyarországi piacot látva gyenge lesz mind az idei és várhatóan a jövő év is. Nyáron a saját telephelyünk és a gépeink karbantartására helyezzük a fő hangsúlyt, majd Németországba megyünk dolgozni, ősszel pedig Szicíliában vár ránk egy nagyobb volumenű munka, ami egészen decemberig elhúzódik. A legnagyobb kihívást továbbra is a jó szaktudással és hozzáállással rendelkező szakemberek megtalálása jelenti. Az idősebbek elmentek nyugdíjba, a pótlásuk jelentős feladatot jelent mindenki számára. Hiába kezdtük el a szakképzést évekkel ezelőtt közösen a siklósi szakképző iskolával, az eddig végzettek közül összesen egy alkalmas fiatalembert tudtunk fölvenni cégünkhöz.

– Miként lehet reagálni a piac hektikusságára?

– Folyamatos fejlesztéssel. Most is indulunk pályázatokon, amelyek által gyártóeszközöket, illetve vállalatirányítási rendszert szeretnénk bevezetni, ez a jövőben amellett, hogy nagyban segítené a munkánkat, külföldi partnerek gyártási feladatainak elvállalásához is hozzásegítene bennünket. Ezzel stabilabbá, kiszámíthatóbbá tehetnénk a vállalkozásunkat. 2006 óta irányítom a céget, a nagy projekteket kivéve általában három hónapra szoktam előre látni a munkákat. Eddig nem kellett megbízás után mennünk, mindig minket kerestek meg. A cementiparban, a nehéziparban aránylag kevés cég képes olyan speciális szolgáltatást nyújtani, mint mi, hiszen itt 50 tonnás alkatrészeket kell megmozgatni, amire nem mindenki képes.

– A külföldi munkák vállalásához milyen hátteret kell biztosítani?

– 2010 óta járunk rendszeresen külföldre dolgozni, ehhez természetesen szükség van némi nyelvismeretre, és olyan fokú tájékozottságra, amellyel könnyebbé tehetjük az adminisztrációt. Ismernünk kell az adóhivatallal kapcsolatos ügymenetet, különleges munkavédelmi papírokat és erkölcsi bizonyítványt kell beszereznünk minden munkatársunk számára, nem beszélve a komoly védőfelszerelésekről… Több évnek el kellett telnie, mire a megfelelő ismeretek birtokába jutottunk, hogy minden zökkenőmentesen mehessen.

– Említette a pályázati lehetőségeket, bár az utóbbi években igencsak megcsappant a számuk.

– Igyekszünk minden pályázati lehetőséget kihasználni. Jelenleg két pályázatunk van bent, a Demján Sándor-programra, illetve egy innovációs pályázat. Bízom benne, hogy kedvező elbírálásban részesülnek. Eddig a pályázatokkal olyan gépeket, berendezéseket sikerült beszerezni, ami jelentős segítséget jelentett a cégünk számára. A fejlesztések mindenképpen szükségesek az új munkák megszerzéséhez, mivel a leendő partnereink szigorú auditok keretében győződnek meg cégünk teljesítményéről és a kapacitásainkról.

– A Titán Kft. tagja a kamara által menedzselt Dél-Dunántúli Gépipari Klaszternek, mégis mennyire maradnak magukra a problémáikkal, a kihívásaikkal? Van-e olyan közösség, szervezet, ahonnan segítséget kérhetnek?

– A bátyámmal ketten vezetjük a céget, illetve egy gépész kollégát bevonva hármasban tudjuk megbeszélni az adott lehetőségeket és meghozni a döntéseket. A külföldi munkákkal kapcsolatban sem volt segítségünk, mindent maguknak kellett kijárni és megtanulni. Annyira elvisznek bennünket a napi teendők, hogy nem vetődött fel bennem annak a gondolata, hogy valakihez is fordulhatnék a problémáimmal. Biztosan lehetne könnyebb is az út, ám ehhez még nem találtam megfelelő támogatást.

– Milyen célok megvalósításán dolgoznak jelenleg?

– Az elsődleges cél, ha ez a két pályázat sikerrel zárul, hogy beszerezzük a megfelelő gépeket, illetve bevezessük a vállalatirányítási rendszert, így mind a gyártást, mind a szerelést tekintve teljes lenne a palettánk. Ez esélyt adna nagyobb volumenű, úgymond generálban végezhető munkák elvállalására. Egyben belépőt jelentene a munkaerő fejlesztéséhez is, mert ezáltal nyílna lehetőségünk a potenciális vállalatok minél jobb megismerésére. Az továbbra is fontos számunkra, hogy a lehető legjobb teljesítményt nyújtó kollégák képviseljenek bennünket, hiszen az emeli a cég elismertségét, ami pedig a további fejlődésünk záloga.

K.T.