A végzettek a szakmájukban helyezkednek el

Az építőipar Baranyában is munkaerő gondokkal küzd, nehezen tudják a cégek betölteni az üres álláshelyeket, különösen a jól képzett, minőségi munkát végzők hiánya jelenti a legnagyobb problémát. Ennek feloldására három évvel ezelőtt hozta létre a Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara közösen az Építőipai Technológiai Klaszter hét tagjával – BGW Kft., IMG Építő Kft., Kőház Zrt., MB-BAU Kft., Nork Kft., Nyáry-Terv Kft., Vörös Bau Kft. – a Pécsi Ágazati Képzőközpontot,  ahol  az építőipari szakmák oktatása, verseny-, és vizsgafelkészítés mellett szakirányú tanfolyamokat és  továbbképzéseket  is tartanak. Ezek jegyében szerelték fel a műhelyeket korszerű építőipari gépekkel, eszközökkel, szerszámokkal.

 

Szerteágazó tevékenységet folytatnak a képzőközpontban, szervezik a tanulók szakirányú oktatását, a Pollackos diákok nyári gyakorlatát minden szakmában,  valamint szorosan együttműködnek a pécsi önkormányzattal.  Az elmúlt időszakban  részt vettek számos óvoda, szociális intézmény felújításában, és a Tüke Busz műhelyét is a tanulóik festették ki.  A Vasarely emlékév előkészítésében is aktívan részt vesznek.

A végzettek jelentős része az általa választott szakmában helyezkedik el, illetve sokan visszatérnek másodszakmát tanulni. A most záróvizsgát tettek között sokan érettségi után választottak szakmát, és vannak olyanok is, akik már a második szakmájukat szerezték meg.

Az új szakképzési rendszer keretében 2022-ben pályázati forrás felhasználásával létrejött képzőközpontnak, ez már a harmadik tanéve. Az alapítók elképzelésének helyességét jól mutatja, hogy a Szakma Kiváló Tanulója Verseny országos döntőjében a Szakma Sztár Fesztiválon negyedik helyen végzett a kőműves tanulójuk és egy másik, aki érettségi után tanulta ki a szárazépítő szakmát, jelenleg a Dániában, szeptember 9-13 között megrendezésre kerülő  EuroSkills-re készül.

Hat szakmában – ács, burkoló, festő, mázoló, tapétázó, kőműves, magasépítő technikus, szárazépítő, kőfaragó – fogadják a tanulókat 9. illetve 12. osztály után. A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt. Sok esetben ilyenkor derül ki, hogy igazán nem is tudják, miért választották az adott szakmát. Azonban egyre többen vannak olyanok, akik a szüleik, szomszédok, rokonok mellett dolgoztak egy-egy építkezésen. Az is előfordult már, hogy a nyílt napon tetszett meg valakinek egy adott szakma. Azonban azt megfigyelték, hogy meglepően kevesen jelentkeznek ácsnak, pedig volt, amikor a cégek akár húsznak is munkát tudtak volna adni, már akár a tanulmányi idejük alatt is.

– Az építőiparon belül a kőművesekre van a legnagyobb igény a cégek részéről, de a diákok körében a burkoló szakma a legnépszerűbb jelenleg, erre jelentkeznek a legtöbben –  mondja Dallmann Krisztina, a Pécsi Ágazati Képzőközpont ügyvezető igazgatója. – A központ létrehozását az építőipari cégek kezdeményezték, egyrészt, hogy saját részükre biztosítani tudják a munkaerő utánpótlást, másrészt ebben látták a biztosítékát annak, hogy magas szintű képzésben részesülnek a tanulók, ugyanis az intézmény a Pollack Mihály Technikum területén működik, a tanárai, oktatói mind a két helyen tanítanak.

Szólt arról is, hogy hozzájuk a diákok a Dél-Dunántúl egész területéről érkeznek,  akik egy jó szakmát szeretnének kitanulni, amiből a későbbiekben el tudják tartani magukat és családjukat.  Közülük sokan nehéz körülmények között élnek, igénylik a személyes kapcsolatot, ezért náluk mindig nyitva vannak az ajtók, bármilyen problémával, kéréssel fordulhatnak hozzájuk.  A tanulóiknak adható bért 11. osztálytól a tanulmányi eredményeik alapján módosítják, a 3,5 átlag felett teljesítőkét megemelik.

Az elsődleges  cél, amit kitűztek maguk elé, hogy a náluk  végzettek a záróvizsga letételét követően már önállóan, vagy csak minimális felügyelet mellett tudjanak dolgozni.  Ennek jegyében igyekeznek a tanulóikkal minél több oldalról megismertetni az általuk választott szakmát. Annak köszönhetően, hogy sok, 70-80 építőipari céggel állnak kapcsolatban, több helyen is végezhetnek szakmai gyakorlatot. Ez által megismerkedhetnek számos eljárással, technológiával, alapanyaggal. S miután a tényleges munkában vesznek részt, megtapasztalhatják azt is, hogy az építőipar minden területén nehéz fizikai munka vár rájuk.

Sz.K.