A 100%-ban magyar tulajdonban álló CAADEX Kft. egy 1994-ben alapított családi cégcsoport legfiatalabb tagja. A cég fő tevékenységei közé tartozik az acélszerkezetek és gépek gyártása, a lézervágás és a bádogos munkák. Egyik legjelentősebb innovációjuk az építkezéseknél használható „ipar 4.0” okosállvány, amely az összeállításból eredő hibára figyelmeztet. A fémszerkezet erősebb a piacon jelenleg elérhető termékeknél, másrészt elektronikus érzékelői révén képes figyelmeztetni felhasználóját, ha az összeállítás során hiba történt, vagy az állványrendszer karbantartást, felülvizsgálatot igényel. Az eszköz létrehozásáért a kamara Baranyai Innovációs Díjban részesítette a CAADEX Kft.-t.

– Az okosállvány ötletét egy nagyon kedves barátom sajnálatos halála adta, ő egy nem túl stabil építőipari állvány miatt veszítette az életét. Ezért döntöttem el annak idején, hogy építek egy olyan digitális eszközt, ami folyamatosan méri az állvány rezgéseit, a mozgásokat, a változásokat. Emellett azt is tapasztaljuk, hogy a világban egyre hiányosabb az építőiparban dolgozók szakmai felkészültsége, ezért megnő az ilyenfajta balesetek rizikója. A digitalizált eszköz azonban előrejelzi a problémát – ismerteti az okosállvány létrejöttének hátterét Szanyi Gábor ügyvezető, akinek több újítása is van, jelenleg a zöldebb energia előállításával kapcsolatban folytat kutatásokat.
– Honnan jön ez az innovációs szemlélet a cégben?
– Magyar vállalkozóként majdnem mindenki beszállítóként kezd, és nem visz saját terméket a piacra. Viszont egyre nagyobb akadályokba ütközünk. A multinacionális cégek saját know-how-val rendelkeznek, lényegesen magasabb bért tudnak fizetni a munkavállalóknak, ezért szép lassan leépül a beszállítói kör. Azt gondolom, hogy minden magyar vállalkozásnak végig kell gondolnia a jövőben, hogy képes-e saját terméket előállítani olyan nyereséggel, amivel magasabb bért tud adni a kollégáknak és életképes is marad. Ezért innoválunk, hogy ne csak mint egy beszállító jelenjünk meg a piacon, hanem mint egy értéket képviselő cég, amely olyan problémát old meg, ami a többiek számára megtakarítást jelent. Törekszünk a több lábon állásra, mert ezek a cégek sokkal stabilabbak tudnak működni egy válságban. Demján Sándor mondta annak idején, hogy mindig készülni kell a pillanatra, amikor minket kiválaszt a sors, és valami szembejön, hogy akkor felkészülten tudjuk fogadni. Ezért nem elég egy adott szegmensben nagyon jónak lenni, minden szegmensre koncentrálni és életünk végéig tanulni kell.
K.T.