Mintegy 25-30 féle mozgásformát tesz lehetővé egy új, pécsi szakemberek által kifejlesztett edzőeszköz, amelyet akár otthoni, akár közösségi használatra is igénybe vehetnek a saját testsúlyos edzést végzők. A SmartFitCube a katonai kiképzésben nagy gyakorlatot szerzett, az utóbbi években több Elite Challenge tábort is levezénylő Koltai Arnold tapasztalataira építve született meg, az eszközhöz készül egy applikáció is, amely a saját edzést felügyeli. Ahogy a volt katonai parancsnok mondja, a rendszeres edzés kitartásra és megküzdésre nevel, motivációt ad, ez pedig az élet minden területén hasznukra válik az embereknek.
– A SmartFitCube-ot négy célközönség számára fejlesztettük ki: otthoni használatra, a városok közterein sportolni vágyók számára, de van a professzionális konditermek, fitnesztermek részére kialakított, illetve a fegyveres szervezeteknek létrehozott prototípus is. Az eszköz tulajdonképpen nem más, mint egy 2 x 2 x 2,5 m fémkocka, amelyre különböző kiegészítőket: húzódzkodó, tolódzkodó állványt, fekvenyomót, súlytartó füleket lehet elhelyezni, de önmagában az állvány is alkalmas arra, hogy különböző fogásokat, pozíciókat találjunk rajta, ezáltal pedig edzést tudjunk végezni. Kb. 25-30 féle mozgást tesz lehetővé. A saját testsúlyos edzések rendszerében ez egy praktikus megoldás, a gyerekektől az idősebb korosztályig mindenki tudja használni.
– Az eszközzel végzett mozgásnak milyen élettani, pszichés előnye van, tehát miért hasznos, ha valaki ezzel edz?
– Amikor elkezdtük az Elite Challenge programot, éveken keresztül azt tapasztaltuk, hogy az indulók között nagyon sokaknak dinamikai vagy a mozgáskultúrából eredő hiányossága van, amelyet szerettünk volna valamilyen módon orvosolni. Maga a SmartFitCub-bal végzett mozgás élettanilag semmiben sem különbözik attól, mint ha valaki egy edzőteremben edz, azonban ezzel az eszközzel mindenki a saját programja szerint, szabadon tud otthon mozogni, legyen kezdő vagy haladó szintű. Pszichésen azért jó, mert az ember rászokik arra, hogy egyedül is megteheti ezt, nem kell arra várni, hogy más noszogassa őt, valamint a fáradsággal történő egyéni megküzdést is elvárja tőlünk.
– Az eszközhöz készült egy edzésprogram-applikáció, ez miben és hogyan segít?
– Az applikáció, mint egy személyi edző segít az edzésben, megtalálhatók lesznek benne a használathoz útmutatók, fényképek, videók. Ha valaki otthon vagy a konditeremben edz és szeretné monitoringozni a végrehajtott feladatokat, megnézni, hogy milyen ismétlésszámot csinált és azt helyesen végezte-e, megfelelő-e az a mozgásintenzitás, amely egy szabályos végrehajtásnál kell, ahhoz nagyon jó szolgálatot tesz egy virtuális edző. Az okosapplikáció mindent figyel, az adatokat összehasonlítja egy adatbázissal és értékelést is ad. Az applikáció segítségével az edzést végző mindig pontosan fogja tudni, hogy hol tart, képes lesz korrigálni a mozdulatait, ha azok nem megfelelők. A program nem olyan megbocsájtó a felhasználóval szemben, mint az saját magával lenne, hiszen néha – valljuk be – hajlamosak vagyunk könnyíteni a feladatokon. Az alkalmazás segítségével gyorsabban lehet fejlődni.
– Általában véve miért hasznos a rendszeres fizikai aktivitás és hogyan befolyásolhatja az életünk más területeit, akár a vállalkozói gondolkodást, működést?
– A céljaink eléréséhez el kell végezni a sikerhez szükséges mennyiségű és minőségű munkát. Nyilván ugyanúgy, mint bármilyen másik program, ez sem tudja az ember helyett megtenni ezt, de meg tudjuk mutatni azt az utat, amelyen ha elindul, sikert érhet el. Kitartásra és önfegyelemre nevel, motivációt ad, az önmotivációnkat fejleszti. A kitartásunk senki máson nem múlhat, csak rajtunk, azon az emberen, aki kitűzi a célt saját maga elé. Mint az edzésen, úgy az életünk más területén is az a kérdés, hogy végigcsináljuk-e, amit elhatároztunk, becsületesen, még ha senki sem lát, akkor is, hiszen ha nem így teszünk, magunkat csapjuk be. Az edzés önfegyelemre nevel, fejleszti a kitartásomat, a motivációmat és arra tanít, hogy senki más nem fogja helyettem megtenni a célhoz vezető utat, ne várjam más segítségét. Ha például van egy edzőtársunk és valamiért eltűnik mellőlünk, ez hátráltathat, visszavethet minket, itt jön a saját motiváció kérdése, hogy miért akarom elérni a célomat. Ehhez kell az egyén. Kitartás, célorientáltság, makacs céltudatosság szükséges ahhoz is, hogy a magánéletben és az üzleti életben is megálljuk a helyünket. Nem szabad megijedni az első akadályoktól, mint ahogy a következőtől sem, és ahogy egyre jobban hozzáedződik az ember a mindennapi kihívásokhoz, az a problémamegoldó képességét is meg fogja erősíteni.
K.T.
Az eszközt az Interreg V_A Magyarorország-Horvátország együttműködési Program 2014-2020 BLight Scheem, 2019-LPP3-005 „Smart Elite Training Box” keretein belül fejlesztették ki.