„Ilyen vanília meg karamell nincs máshol”

Mire ez a cikk megjelenik, addigra talán meg is született a legfiatalabb Szekeres.  Ha a mohácsi Szekeres cukrászda vezetőjének, Szekeres Dánielnek kislánya is ezt a szakmát választja, már a negyedik generációs cukrász lesz a családi vállalkozásban. Baranya megyében talán senkinek sem kell bemutatni a Duna-parti város kedvelt cukrászdáját, hiszen működésének 56 éve alatt generációk fordultak meg ott egy finom vaníliadesszertért, párizsi csúcsért, grillázsrúdért vagy a valódi tejből, vajból, tojásból készült fagylaltokért. A 80-as, 90-es években külön családi programnak számított Pécsről elautózni egy jó Szekeres-fagyiért Mohácsra. A családi vállalkozás a múlt hagyományaira alapozva építi a jövőt, egy dologból azonban nem engednek: a minőségből. Mint ahogy az is úgy maradt a mai napig, ahogy a nagy elődöknél: a családból valaki szinte mindig jelen van a vendégtérben, hogy beszélgessen a betérőkkel. A legnagyobb elismerést napjainkban is az elégedett vásárlók dicsérete jelenti számukra.

– Mi is reagálunk a mai igényekre, hiszen sokan keresik a formatortákat, amik régen nem voltak ennyire népszerűek, illetve elvárás az ízek sokasága, valamint a gyorsaság, hogy minden azonnal legyen kapható – foglalja össze röviden Szekeres Dániel, hogy ma miben más a cukrászat, mint apja, nagyapja korában. – Évekkel ezelőtt elindult egy trend a vendéglátásban a minőségre fókuszálva, ami a cukrászatot is elérte. Kedveltek az apró monodesszertek több betéttel és struktúrával, különleges díszítőelemekkel. Mi is igyekszünk ezt belecsempészni a termékeinkbe, megőrizve az elmúlt 56 év értékeit. Megtartottuk a hagyományos vajkrémes tortaszeleteinket, mivel hozzánk generációk járnak, és a mai napig nagyon sokan szeretik ezeket a régi ízeket. Ugyanígy ragaszkodunk a hagyományos, főzött fagylaltokhoz, ami a Szekeres cukrászda védjegye. Viszont igyekszünk mindezt fenntartható módon működtetni, hogy mindent egy 50 kilométeres körzetből beszerzett helyi alapanyagokból készítsünk.

– Hogyan zajlik a vállalkozás irányítása, együtt dolgoznak-e még a generációk?

– Természetesen együtt dolgozunk. Felosztjuk egymás között a feladatokat, például édesanyám és a feleségem döntik el, hogy adott héten miből mennyit készítsünk, hiszen hozzájuk futnak be a rendelések. A vállalkozás menedzselése, a mindennapi apró ügyek az én reszortom, viszont a nagyobb döntéseket négyen: édesapám, édesanyám, a feleségem és én hozzuk meg. Természetesen néha vannak generációs nézetkülönbségek, de ez abból adódik, hogy ma sok mindent másként csinálunk, mint évtizedekkel ezelőtt. A végeredmény a lényeg: ahogy az elmúlt 56 évben, ha ma is bejön hozzánk valaki, akkor az esetek száz százalékában megelégedettséggel távozzon.

– Mi az, amit ma a „szekerességből” igényelnek a vendégek?

– Roppant fontos számunkra, hogy miként a vállalkozás indulása óta, mindig legyen egy családtag a vendégtérben. Persze ma már kevesebb Szekeres dolgozik a cégben, de igyekszünk jelen lenni és beszélgetni a betérőkkel, hiszen fontos számunkra a visszajelzés.

– Jó látni, hogy generációk járnak vissza hozzánk és visszaemlékeznek arra, hogy az anyósom vagy az apósom mérte a fagylaltot, és milyen jót beszélgettek. Van, aki már az unokájával érkezik és mesél a régi élményeiről – erősít rá Dani mondataira édesanyja, Szekeresné Mónika.

– Én sokat vagyok az üzemben, a krém- és a fagylaltfőzés, a fagyasztás, a kiszállítás és más munkák rengeteg időmet elviszik, de én is szeretek a vendégek között lenni. Jó hallani, hogy pici gyerekként jöttek fagyizni, még ma is ugyanolyan finom a vanília és hogy ilyen puncs meg karamell nincs máshol.

Ma a Szekeres család mellett több munkatárs is dolgozik a vállalkozásban, van, aki már 30 éve készíti itt az édességeket. – Nagy szeretettel és megbecsüléssel vagyunk a kollégáink iránt, a mögöttünk álló nehéz másfél évben sem jutott eszünkbe, hogy megváljunk tőlük, hiszen úgy vagyunk, mint egy nagy család – folytatja Dániel. – Jó hangulatban telik a munka, szívesen jönnek dolgozni és együtt örülünk a sikereknek.

– Miben lehet fejleszteni a vállalkozást a jövőben?

– Ahogy említettem, a hosszú távú fenntartható fejlődést támogatjuk, emellett az előttünk álló időszakban a könnyebb áttekinthetőség érdekében a digitalizációra szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni. Gondolkodunk a technológiai fejlesztésen is, egyelőre keressük a módját. A célunk az, hogy a jövőben még jobb, még finomabb süteményeket süthessünk a vendégeinknek és egészségesebb, természetesebb fagylaltokat kínálhassunk mindenki megelégedésére.

Kis Tünde