A világ más tájain jól ismerik a lovasberkekben a LotusRomeo márkanevet, amely egy pécsi vállalkozáshoz köthető, ugyanis a baranyai megyeszékhelyről gyárt prémium minőségű egyedi lovasruházatot a Torma-Székely Éva vezette vállalkozás. Amelynek magas a szakmai respektje a megrendelői körében, hiszen különleges megoldásokat is képesek kidolgozni – ráadásul az igényekhez alkalmazkodva igen rövid idő alatt. Most egy új projektbe kezdtek: légzsákos mellényekhez készítenek zakókat. A másik nagyszabású tervük a cég növekedéséhez kapcsolódik: telket vásároltak az egyik pécsi ipari parkban, ugyanis itt építik meg a nagyobb gyártóegységüket.
Az elmúlt évek járványügyi helyzete az addigi tervek újragondolását, új lehetőségek kipróbálását igényelte a LotusRomeo-Europe Kft. vezetőitől, így elsőként Budapestről Pécsre hozták a gyártásukat. A lovasboltok bezárása az online mértékvétel felé terelte a vállalkozást, ami egyéb, az online platformokra támaszkodó lehetőségeket is megnyitott számukra.
– Nagyon szépen fejlődik a vállalkozás, és látható, hogy nagy változások előtt állunk – mondja Torma-Székely Éva ügyvezető. – A közelmúltban kötöttünk szerződést egy francia céggel, amely légzsákos mellényeket készít motorosoknak, lovasoknak, sportolóknak. A lovassportban is egyre nagyobb teret hódít a légzsákos mellény használata, amellyel a versenyzők elkerülhetik a komoly sérüléseket. Az ilyen védőfelszerelésekhez készítünk nemzetközi forgalmazásra zakókat, mellényeket, megvan a minősítésünk arra, hogy hivatalosan is használhatók a termékeink a légzsákos mellényekkel. Lesz még egy jelentős előrelépés a vállalkozás életében, ami komoly rangot jelent számunkra, erről azonban egyelőre nem beszélhetek.
– Mint ahogy az is változást jelent majd, hogy Pécsett építenek egy új termelőegységet. Ez hol tart most?
– Jelenleg bérleményben dolgozunk, már régóta szeretnénk saját üzemet kialakítani. A tavalyi évünket jó árbevétellel zártuk, ekkor úgy döntöttünk, hogy ezt az összeget egy építési telek megvételére fordítjuk. Megvártuk a Pécs Építési Szabályzat (PÉSZ) módosítását, és így jutottunk egy 1200 m2-es telekhez az ipari parkban. Keressük a pályázati lehetőséget a beruházás megvalósítására, úgy tudjuk, hogy idén még várható egy ingatlanfejlesztésre szóló kiírás, ha ennek megfelelünk, akkor szívesen élünk vele. Ha nem lesz beruházási pályázat, akkor más megoldást keresünk, de mindenképpen megépítjük a varrodát.
– Mitől ilyen sikeres a vállalkozás? Mi kell ahhoz, hogy ilyen szépen fejlődjenek?
– Mi a prémium szegmens mellett tettük le a voksunkat, mert a távol-keleti olcsó gyártással nem tudunk versenyezni. A minőség mellett a nagyfokú rugalmasság az előnyünk. Mivel viszonylag kis cégnek számítunk, és szakmabeli is vagyok, pillanatok alatt tudunk vevői kívánságokat teljesíteni. Az egyedi vevői igényeknél ez rengeteget számít. Idén már tizenkét éves a cégünk, az évek során rengeteg tapasztalatra tettünk szert, akár említhetem a nemzetközi piacot is, így eljutottunk egy olyan szintre, ahol már tisztában vagyunk azzal, hogy mit szeretne a piac, mire van igény, és hogy ezt miként tudjuk a lehető leggyorsabban, a legjobb minőségben teljesíteni. Mindig készen állni a változásra és merni előremenni, változtatni, innoválni – ez a siker titka.
– Hol talál olyan munkatársakat, akik képesek szakmailag követni ezeket a változásokat?
– Mi nem átlagvarrónőkkel dolgozunk, nem szalagmunkát végzünk, nálunk tudni kell varrni. Úgy érzem, szerencsénk is volt, hogy megtaláltuk a megfelelő embereket, főleg úgy, hogy már nincs szakoktatás. Persze a megtartásukért nekünk is sokat kell tennünk. Például megfelelő munkakörülményeket biztosítani, ami sok hazai varrodára nem jellemző. Nálunk kiváló a munkatársi légkör, csapatként dolgozunk együtt, jó a munkamorál, ami annak is köszönhető, hogy szeretik ezt a munkát. Az is ösztönzőleg hat, hogy szép termékeket gyárthatnak, minden nap kikerül a kezükből egy olyan munkadarab, amire büszkék lehetnek, így megvan a napi sikerélményük. Nálunk gyakran szembesülnek kihívásokkal, itt sokszor gondolkozni is kell a megoldáson, ezekre a feladatokra sem képes mindenki. Természetesen fontos az elvárásokkal összhangban lévő fizetés is, így oda-vissza működik a lojalitás.
– Merre fejlődik a cég a jövőben?
– Növekedni szeretnénk, de egyelőre a helyhiány gátat szab ennek. 18 főig terveztük felfejleszteni a varrodát, hogy a kapacitásprobléma ne legyen akadálya a növekedésnek. Mert folyamatosan jönnek a megrendelések, a pandémia után megélénkült a piac, bízom benne, hogy ez így is marad. A korábbi évek tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy a lovas versenysportot nem érinti olyan mélyen a gazdasági válság, mint más szegmenseket.
K.T.