Végéhez közeledik az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által indított Vállalkozz Fenntarthatóan! program. Az idén tavasszal indult program az Országos Vállalkozói Mentorprogram részeként segít a hazai kkv-nak a fenntarthatóságban, a zöld gondolkodásban. Az országos projektben olyan mentor vállalatok segítettek a vállalkozásoknak, akik nem csak a saját területükön dolgoznak profin, hanem a fenntarthatóság területén is bizonyítottak. Ezeket az eredményeket, jógyakorlatokat mutatták be a jelentkezőknek céglátogatások alkalmával. Ezen túlmenően mind a mentor, mind a mentorált vállalkozások részt vehettek csoportos mentorálási alkalmakon, ahol szakértők segítettek, hogy milyen problémák merülhetnek fel egy-egy vállalkozás életében, és példákon keresztül bemutatták, hogyan tudják ezeket orvosolni. Ilyenek lehetnek többek között az energiával, levegővel, hulladékkal, vízzel kapcsolatos feladatok, problémák.
www.pexels.com
A jelenlegi energia válságos időszakban nem csak a vállalkozások, de a magánszemélyek is érintettek abban, hogyan tudják kezelni a kialakult helyzetet. Ennek apropóján kérdeztük meg a programban mentorként résztvevő Lafarge Cement Magyarország Kft.-t, valamint a Matro Kft.-t. Mentorált vállalkozásként pedig a Yuva Kft.-t.
– Jelentek-e versenyelőnyt a vállalkozásnak a részben vagy teljes egészben megvalósult fenntarthatósági tervek? A LAFARGE azon partnereinek, akik a vásárlóik, akiknek beszállítanak számít-e, hogy a cég fenntartható módon állítja elő a termékeit? Többet vásárolnak a termékekből, csak ezért választják a céget, mert fenntartható? Pl. különböző szűrőberendezések használata, más energia hatékony módszerek, amivel a pl. a CO2 kibocsájtás csökkenthető.
– A LAFARGE Cement Magyarország Kft. stratégiai prioritása a fenntarthatóság, azon belül is a minél kisebb ökológiai lábnyom elérése. Ennek érdekében nem kisebb célt tűztünk ki magunk elé, minthogy 2050-re elérjük a nettó szénsemleges működést. Célunk érdekében eddig megvalósított, valamint a jövőben tervezett környezetvédelmi intézkedéseink, fejlesztéseink teljes egészében áthatják a vállalatunk minden egyes részlegét. Kezdve a nyersanyagok beszállításától a gyártási folyamaton keresztül a végtermék értékesítési pontokra történő eljuttatásáig, valamint a kapcsolódó irodai munkákig.
A LAFARGE beszállítói hálózatának (alvállalkozóinak) több mint 70%-a magyarországi vállalat. Ugyan partnereink üdvözlik a LAFARGE fenntarthatóságot célzó beruházásait, újításait, azonban hazánkban a KKV szektort tekintve még csak most kezd egyre nagyobb hangsúlyt kapni a vállalati működések tekintetében a fenntarthatóság. Ezt felismerve a LAFARGE-nál elkötelezettek vagyunk a vállalatok támogatása iránt a szénsemleges jövő felé vezető úton. Elsősorban tudásmegosztással támogatjuk nemcsak partneri körünket, hanem a Baranya megyei vállalatokat is, amit a Pécs-Baranya Kereskedelmi és Iparkamara által elindított Mentorprogram segítségével valósítunk meg.
Mindemellett a helyi közösségek vonatkozásában is fontosnak tartjuk a szemléletmód váltást. A zöld gondolkodás és a zöld építészeti megoldások népszerűsítése érdekében indítottuk el a tavalyi évben a magyar építőiparban elsőként a LAFARGE betON podcastot. A LAFARGE célja, hogy a zöld gondolatok ezáltal is nagyobb hangsúlyt kapjanak. Hiszünk abban, hogy az építőipari innovációnkkal, munkavállalóink és a helyi közösségek aktív részvételével a Királyegyházi Cementgyár Európa zöld szívévé válik. Zöld megoldásainkkal fenntarthatóbb módon építjük tovább a bolygó és az emberiség jövőjét.
-Jelentenek-e versenyelőnyt a Matro Kft-nek a részben vagy teljes egészben megvalósult fenntarthatósági tervek?
-A MATRO Kft. fenntarthatósági mentor szerepet tölt be a Dél-dunántúli régióban. A korábbi beruházásaink a környezetvédelem és a fenntarthatóság terén most ezzel a programmal előtérbe kerültek, sőt a jelenlegi gazdasági helyzetben ezek a megvalósított intézkedések most a működési költségeink mérséklését és a gazdasági mutatóink stabilizálását segítik elő a cég számára. A mentor szerepünk miatt a GINOP pályázatokon is pluszponthoz tudunk jutni, melyekkel már eddigiekben is számos fejlesztést tudtunk végrehajtani, mint géppark modernizálási, mint energetikai berázások terén.
Gyakorlati példánk a zöldenergiát előállító naperőmű projektünk alapján: Tekintettel arra, hogy a csúcsfogyasztásunk 400KW környékén alakul így a kialakításra kerülő napelem park ideális időjárási körülmények között a teljes fogyasztási igényünket el fogja tudni látni. Ugyanakkor 3 műszakos és folyamatos termelés is zajlik cégünknél, ami azzal jár, hogy a nem napsütéses órákban is magas a fogyasztásunk, ennek okán összességében kb. 30%-kal tud hozzájárulni az éves fogyasztásunk csökkentéséhez, mely így kb. 740.000kWh lesz kevesebb.
– Miért csatlakozott a programhoz a Yuva Kft.? Mit vár, milyen előnyt jelent majd a cég tevékenységében a fenntarthatósági szemlélet, a vállalkozás zöldítése?
-Cégünk 2005 óta üdítőitalok és szörpök gyártásával foglalkozik. 2014-ben fogalmazódott meg bennünk a gondolat, hogy miképpen tudnánk a PET kibocsátásunkat csökkenteni. Így született meg mára már fő termékké előlépő FruttaMax termékcsaládunk, melynél egyetlen palack 12 liternyi kész üdítőitalt rejt. Most már fogyasztóink is értik ezt a szemléletet, így a szörp kiválóan működik a piacon.
Azért csatlakoztunk a programhoz, hogy információhoz jussunk a technológia területén is alkalmazható fenntarthatósági lehetőségekről. Az előadások és a gyárlátogatások során megismerhettünk néhány módszert, melyek közül néhány integrálható a működésünkbe.
Például hasznosítani fogjuk a kompresszorok által megtermelt hőt csarnokunk fűtéséhez, modern klímákat teszünk fel a gázfogyasztásunk csökkentése érdekében.
De vannak saját törekvéseink is. A töltéseknél keletkezett selejt palackokat, valamint a fújásnál keletkezett, használatra alkalmatlan palackokat képesek vagyunk ledarálni és a darálékot az előformát gyártó céghez visszajuttatva újrahasznosítjuk.
Természetesen a szelektív hulladékgyűjtést is alkalmazzuk.
A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara kiemelt feladata, hogy a helyi üzleti közösség tagjait támogassa információval és bemutassa a jó példákat.
- Energiabeszerzési közösség
- Szélerőmű
- Napelemes tetőcserép
- Hidrogéntechnológia
- Közös beszerzés
- Széchenyi Kártya MAX – államilag támogatott hitelek
- Napelem lízing