A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara módosítási javaslatokat küldött el a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának a SZÉP-kártya juttatás rendszerének megváltoztatására.
A munkavállalóknak cafeteriaként adott SZÉP-kártya rendszerének gyors változtatási lehetőségei és azok indoklása:
- A 2020. május 31-én “lejáró” SZÉP-kártya egyenlegek felhasználhatóságának időpontját javasoljuk minimum fél évvel kitolni, amely időpontig a SZÉP-kártya tulajdonos egyenlegéből a SZÉP-kártya kibocsátó bankja ne vonhassa le a törvényben engedélyezett havi maximum 3% költséget, tehát a munkavállaló ne veszítse el a lejáró SZÉP-kártya egyenlegének maximum 18%-át a meghosszabbított időszak alatt.
- Jelen helyzetben a SZÉP-kártya három alszámlája nem használható ki a járványügyi ajánlások betartása mellett, ezért javasoljuk, hogy a 2020-as évre vendéglátásra minden alszámláról lehessen költeni (szállás, szabadidő), mint ahogy jelenleg szállás igénybevételnél is történik. Ezzel a jelenlegi helyzetben az éttermeknek tudunk segíteni. A járványügyi helyzet után viszont várakozás idő nélkül vissza kell állítani a három alszámla felhasználhatóságát a turisztikai szektor veszteségeinek kompenzálása érdekében. Összegezve ez az átcsoportosítási rendszer nemcsak a munkavállalók, de a vendéglátóipari szektort is segíti addicionális forrással.
- Szálláshelyeknél javasolt lenne egy SZÉP-kártya kupon kibocsátási rendszer, ezáltal a szálloda most juthatna bevételhez, és a majd a járványügyi helyzet után igénybe vehetőek lesznek a kuponok.
- Javasoljuk a jelenleg felhalmozott SZÉP-kártya összeg felhasználhatóságának bővítését, például a felhalmozott kerettel jelen helyzetben élelmiszerboltban való fizetésre vagy például helyi adófizetésre (gépjármű-, ingatlanadó) is használható lenne, ezzel segítve a munkanélkülivé vált állampolgárokat
- Javasoljuk az a lehetőséget, hogy a munkavállaló felajánlhassa a munkahelye részére a felhalmozott SZÉP-kártya összeget, amellyel munkabér, járulék fizetést segítene elő. Kvázi egy munkavállalói kölcsön lenne munkáltatója felé, azért, hogy a vállalkozás, ahol dolgozik a jelenlegi helyzetet “túlélje”, és a későbbiekben is tudjon munkavállalókat foglalkoztatni. Természetesen a támogató munkavállalók részére a vállalkozások visszatérítenék azt a járvány ügyi helyzetet követően.