A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter (menedzsmentszerv: PBKIK) 85. Benchmarking Klubülését Segesden tartotta a Ferrokov Kft. telephelyén. A fórumtémák a következők voltak: Öko-lábnyom jövőbeli szerepe az exportpiacokon; új szabályok: kiterjesztett gyártói felelősség, koncessziós hulladék gazdálkodás, kötelező belső visszaélés-bejelentés rendszer.
Exportpiacra szállító klasztertagjaink érzékelték a közelmúltban, hogy a német megrendelők már nem csak elveket, hanem a konkrét mérőszámokat is elvárnak ESG szempontokból (környezeti és társadalmi hatások), egyik klasztertagunknál már pilot projektként zajlik a mérési rendszer kidolgozása. A környezetvédelmi tanúsítás (mint védőpajzs) kivédi az erre irányuló egyedi elvásárokat a megrendelők részéről.
Habár a kérdés jelenleg nem akut a beszállítóknál, de arra felkészülhetünk, hogy az uniós pályázatokban meg fognak jelenni előbb-utóbb az ökolábnyomra vonatkozó követelmények.
Érdemes napirenden tartani ezt a fórumtémát és megosztani egymással a jó gyakorlatokat, pl. megfelelő szabályzatok alkotása, üzleti titkok kiadásának megakadályozása, tanúsítványok szerzése témakörökben.
A koncessziós hulladékgazdálkodás és kiterjesztett gyártói felelősség, azaz ERP rendszer kapcsán a klasztertagoknál a regisztráció során maradtak nyitott kérdések, illetve az ERP rendszerben a gyártói díjfizetési kötelezettség kapcsán sem lehetett teljes mértékben behatárolni az érintett termékeket.
Csirke Balázs DDGK elnök ismertette a kötelező visszaélés bejelentő rendszer követelményeit. Az 50 fő feletti vállalkozásoknak EU irányelvek mentén anonimitást biztosító visszaélés bejelentő rendszert kell kialakítaniuk. A kivizsgálás módszertanáról nem rendelkezik a törvény, csak bűncselekmény esetén kell hivatali szerveknél bejelenteni az esetet. Az anonimitást biztosító visszaélési bejelentési rendszer költséghatékony módszerekkel is kivitelezhető. Lényeges, hogy legyen erre kijelölve egy munkatárs vagy egy külsős személy, aki rendszeresen foglalkozik a beérkezett bejelentésekkel, továbbá legyen feltűntetve a bejelentési lehetőség, pl. weboldalon, faliújságon, a telephely bejáratánál, stb.
A bejelentés formája lehet:
- egy kulcsra zárható doboz, amibe be lehet dobni az írásos bejelentéseket
- egy email cím, amit az illetékes személyek olvashatnak (pl. vezetők; a kinevezett személy, aki ezzel foglalkozik), egyszerhasználatos email címről is érkezhetnek bejelentések
- egy telefonszámot is megadhatunk, akit lehet keresni az ügyben
Szoftverfejlesztés vagy vásárlás előtt érdemes megfontolni a fent felsorolt lehetőségeket az 50 fő feletti vállalkozásoknál.