Telephelyberuházás és hajtóműgyártás a Szabó Fogaskerékgyártó Kft.-nél

Klasztertagunk, a közel 50 éves múltra visszatekintő Szabó Fogaskerékgyártó Kft. 2007-es generációváltás óta tovább bővül: mára a cég a legnagyobb hazai fogaskerékgyártóvá nőtte ki magát, ahol évente 500 féle termék készül, a gyártósorokat évente kb. 150 ezer darab termék hagyja el különböző mérettartományban és komplexitási fokban. Jelenleg arra készülnek, hogy birtokba vegyék az új telephelyüket.

Szabó Ferenc 1976-ban indította el vállalkozását. A kezdőtőkéből egy leselejtezett esztergagépet szerzett be, ami a somogysárdi ház garázsába került be némi felújítás után. Az esztergálás, marás, köszörülés mellett az, hogy fogaskereket gyártson kisiparosként, évek és célzott fejlesztések eredménye lett – az indok egyszerű volt: fogaskerékre szinte mindenhol szükség van, az alkatrész nem igazán helyettesíthető mással a gépekben.

A kezdeti években Szabó Ferenc néhány alkalmazottal dolgozott, aztán a rendszerváltás környékén, egy 500 m2-es telephelyet épített cége számára Kaposváron, ekkor már 25-30-an voltak és kimondottan a fogaskerékgyártásra specializálódtak.

1992-ben vállalkozás kilépett a nemzetközi piacra: „Személyes kapcsolatokra volt szükség, egymásnak ajánlottak minket a partnereink, de volt olyan is, hogy egy német cég beszerzői este csöngettek be a házunkba, ahol akkor az irodánk volt”, emlékezik vissza Szabó Ferenc. A beszállítói utak aztán egyre célzottabbá váltak, olyan nagyobb gépgyártókkal sikerült hosszú távú kapcsolatokat kialakítani, akik azóta is a nemzetközi piac meghatározó szereplői.

Az alapító fia, Szabó Krisztián informatikusnak, marketing szakembernek, majd közgazdásznak tanult. Dolgozott Miskolcon, Győrben aztán Münchenben vállalatfejlesztési tanácsadóként. 2007-ben visszatért Kaposvárra, hogy beszálljon cég életébe: nemcsak az eszközbeszerzések terveit, de a termelési és gazdasági stratégiát is együtt rakják össze édesapjával.

Nem csak a kapcsolattartás módja változott azonban az eltelt évek során: a gyártástechnológia is nagyon sokat fejlődött. A forgácsolási idő majdnem ugyanaz, de ma sokkal nagyobb pontossággal, sokkal szélesebb mérettartományban tudnak fogaskereket gyártani az itteni gépeken. A Szabó Fogaskerékgyártó Kft. gépparkjában a hagyományosabb gépek mellett szoba méretű, CNC vezérlésű berendezések és precíziós mérőszerkezetek sorakoznak, 2015 óta pedig egy hőkezelő üzemrész is segíti a munkájukat.

A létszám ehhez képest még mindig ötven fő körül mozog, ugyanis a termelés szervezésénél jellemzően a hosszú ciklusú gyártási folyamatok határozzák meg a szűk keresztmetszetet, amihez igazítják a gyártási programokat, vagyis egy műszakban egy szakember akár 5-7 gépet is tud egyidejűleg kezelni. A közeljövőben mindenesetre – már az új telep beindulásával – százra szeretnék emelni a munkavállalói létszámot, ám így is megmaradna a vállalat jellege és mérete, ami egyszerre előny és hátrány.

A cég fő piaca ma Európa, a termékek 70%-a közvetlen exportértékesítés,– az itthon beszerelendő fogaskereik is külföldi piacra szánt gépekbe kerülnek, közvetve ez is exportnak tekinthető, így alapvetően nemzetközi piacon igyekeznek megállni a helyüket – például az egyre erősebb ázsiai konkurenciával szemben. Az itt gyártott fogaskerekek leginkább mezőgazdasági gépekbe kerülnek, de komoly lehetőséget látnak a vegyipari-, bányagépipari-, járműipari alkalmazásokban és a szélenergiában is.

Ennek része az új, 5000 m2-es ipartelep, amely lehetőséget fog biztosítani a már régóta tervezett fejlesztési elképzelésük, a saját hajtóműgyártás megvalósítására is. Ezzel a piacképes termékkel egyfajta paradigmaváltás is végbe mehet, hiszen nemcsak beszállító cégről, hanem összeszereléssel terméket előállító piaci szereplővé válhatnak a közeljövőben. Az új ipartelep beindulásával gyorsulhat a hőkezelő üzletág fejlesztése is. Ehhez a munkafázishoz korábban az ország számos pontjára kellett szállítani a félkész termékeiket, most viszont a teljes munkafolyamatot a kezükben tudják tartani – mellesleg szabad kapacitásukat mások számára is ki tudják ajánlani, ahogy mondják, a regionális jelentőségű hőkezelő üzem kialakításával, hiánypótló beruházást vihetnek végbe.

 

forrás