A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter 95. Benchmarking ülésén a résztvevők megismerkedtek a Strauss Metal Kft. technológiai újdonságaival, majd a fórumon a duális szakképzés és duális mérnökképzés került a középpontba.
A program üzemlátogatással kezdődött a Strauss Metal Kft. pécsi telephelyén. A vállalkozás páncélszekrények gyártásával foglalkozik, saját fejlesztésű termékeiket lemezmegmunkálással állítják elő, CAD-CAM technológiával felszerelt üzemükben. Strausz János cégtulajdonos bemutatta a vállalkozás legújabb fejlesztéseit, köztük a kézi lézerhegesztő gépet és a csaphegesztőt. Kiemelte, hogy a lézerhegesztés – bár pontos és hatékony eljárás – komoly szakértelmet igényel, ezért különös figyelmet fordítanak a munkabiztonságra és az eszköz szakszerű kezelésére. Továbbá büszkeséggel tölti el, hogy az elmúlt években megvalósult a telephely teljes korszerűsítése, amely magában foglalta a nyílászárók cseréjét, a fűtésrendszer modernizálását, valamint az épület szigetelését új vízszintes és függőleges szendvicspanelekkel.
Az esemény különlegességeként az Alap Inspektor Kft. gyakorlati bemutatót tartott egy GOM Atos 3D optikai szkenner kitelepítésével. A vendéglátó cég pár lemeztermékét beolvasva, digitális 3D modellt készítve belőle demonstrálták az általuk használt technológia mobilitását, üzemi körülmények között is biztosítható pontosságát és az optikai méréstechnika előnyeit.
A fórumon Pál Ágnes a szakképzésért felelős elnökségi tagunk ismertette a gyakorlati oktatás fontosságát, és bemutatta a Körber Hungária Gépgyártó Kft. tapasztalatait. Rámutatott, hogy azok a tanulók, akik hosszabb időt töltenek gyakorlati helyükön, nemcsak a szakmát sajátítják el jobban, hanem fokozatosan átveszik a vállalat szemléletét és kultúráját is. Ez megkönnyíti számukra az integrációt a duális képzés után, amikor már teljes munkaidős alkalmazottként térnek vissza.
A duális képzés egyetemi nézőpontját Dolgosné Dr. Kovács Anita, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának oktatási dékánhelyettese ismertette. Az idei tanévtől a duális mérnökképzés már nemcsak nappali, hanem levelező munkarendben is elérhető mind alapképzésen, mind mesterképzésen, így munka mellett is végezhető. A PTE MIK kiemelt célja a lemorzsolódás minimalizálása, ezért már a felvételinél az országos szintnél magasabb pontszámot határoztak meg, a hallgatók kiválasztásakor pedig a mennyiség helyett a minőségre helyezik a hangsúlyt.