A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara folyamatosan nyújt információt mind saját mind partnerei elemzései alapján a koronavírus helyzet okozta változásokról az export, logisztika, nemzetközi vállalkozói partnerség témában. Közreadjuk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2020.05.29-én készített hírösszefoglaló elemzést, mely a vállalkozások számára nyújt naprakész információt a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő, legfontosabb intézkedésekről és az esetleges áruforgalmi korlátozásokról.
ALBÁNIA
Albánia 174 millió EUR kölcsönt vesz fel az IMF-től
Az albán parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága jóváhagyta, hogy Albánia 174 millió EUR kölcsönt vegyen fel a Nemzetközi Valutaalaptól a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére. A hitel kamata 4,05%, és az országnak 5 év alatt kell visszafizetnie a kölcsönt az IMF részére.
A turizmus az albán gazdaság várható visszaesésének fő oka
Az idegenforgalom albán gazdaságban betöltött kiemelkedő szerepe lehet az egyik fő oka a várható gazdasági visszaesésnek. Albániában a foglalkoztatottak 22%-a dolgozik az idegenforgalomban, és ez a szektor adja a GDP több mint 27%-át. A járvány hatására a június 30-ig terjedő időszakra a külföldi turisták nagyrészt lemondták korábbi foglalásaikat. A koronavírus-járvány következtében az IMF 5%-os, a Világbank 9%-os csökkenéssel számol.
AUSZTRIA
Aktuális információk a korona vírussal kapcsolatos tudnivalókról Ausztriában-frissítve
Fontos információk a korona vírus kapcsán hozott rendelkezésekről, utazási korlátozások tekintetében, az osztrák vírus-helyzettel kapcsolatos hivatalos információk (közúti személy és teherforgalmat, vasúti személyforgalmat, légi forgalmat érintő intézkedések, határinfó)
Az osztrák, cseh és szlovák határ is hamarosan megnyílhat a magyarok előtt
A határokon bevezetett korlátozó intézkedések könnyítéséről egyeztetett videokonferencián Szijjártó Péter osztrák, cseh és szlovák kollégájával – erről a külgazdasági és külügyminiszter élő videó bejelentkezésben számolt be hétfőn a közösségi oldalán. Szijjártó Péter hangsúlyozta: négy olyan országról van szó, amelyek Közép-Európában szorosan egymásra vannak utalva. Mint fogalmazott, rendkívül aktívak a gazdasági kapcsolataink és a határmenti közösségeink kapcsolati hálója is sűrű.
Koronavírus: Kinyitnak az osztrák hotelek, fürdők
Szigorú óvintézkedések mellett nyithatnak újra a szállodák, a fitnesztermek és a fürdők pénteken Ausztriában. A koronavírus-járvány esetleges terjedésének megelőzésére elrendelt szabályokról szerda délután Bécsben Rudolf Anschober egészségügyi miniszter tájékoztatott. A tárcavezető “ésszerű cselekvésre” szólította fel a lakosságot. Elsősorban a kötelező távolság betartásának és a szájmaszk viselésének fontosságára figyelmeztetett.
Enyhítene a korlátozásokon az osztrák kancellár
Enyhítene a koronavírus-fertőzés visszaszorítása érdekében bevezetett korlátozásokon Sebastian Kurz osztrák kancellár. Ausztriában tovább csökkent az aktív betegek száma, jelenleg 732 esetet tartanak nyilván. Összesen 16 494-en kapták meg a koronavírus-fertőzést, közülük 15 182-en időközben meggyógyultak. A szövődményekbe 643-an haltak bele.
Külön mentőcsomagot raktak össze a tömegközlekedésnek Ausztriában
Az osztrák kormány 300 millió eurós segélycsomaggal támogatja a tömegközlekedést – jelentette be Leonore Gewessler környezetvédelmi miniszter és Gernot Blümel pénzügyminiszter pénteken Bécsben egy sajtótájékoztatón. Eddig ez a legjelentősebb tömegközlekedésre szánt befektetés – mondta Gewessler. Hozzátette: a csomag a gazdaság újraindításával kapcsolatos intézkedések része, a pénzt elsősorban az infrastruktúra kiépítésére, valamint a szolgáltatások bővítésére fordítják.
Jöhetnek a vadászok Ausztriából
A vadgazdálkodási ágazat szempontjából fontos fejlemény, hogy beléphetnek Magyarországra Ausztria terültéről azok az osztrák és magyar állampolgárok, akik megfelelő teszteredménnyel igazolják, hogy nincs szervezetükben koronavírus – tájékoztatta a Napi.hu-t Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászati Védegylet főmunkatársa.
BENELUX ÁLLAMOK
Belgiumi kereskedelem: akár 70%-os árbevétel veszteség
A nem alapvető élelmiszereket árusító boltokban nincs vevő és bevétel. A COMEOS (Belga Kereskedelmi és Szolgáltatási Szövetség) szerint elsősorban a bevásárlóközpontokban található üzletek járnak a legrosszabbul. Két héttel az üzletek újbóli megnyitása után elérkezettnek látszik az idő egy első értékelésre a nem élelmiszeripari kereskedők és boltok számára. “Az üzletek látogatottsága 40%-kal volt alacsonyabb a szokásosnál “- mondta Dominique Michel, a COMEOS vezérigazgatója. A bevételek területén erős csökkenés tapasztalható, átlagosan 30 -40% közötti a csökkenés. A COMEOS szerint a bevásárlóközpontokban található üzletek értékesítése még ennél is jobban, 60–70%-kal esik vissza, amely jelenség nagy valószínűséggel annak tulajdonítható, hogy a fogyasztók zárt és zsúfolt helyen találják magukat, amely félelemmel tölti el őket.
Turizmus: vakációs fejfájás Belgiumban
Sok belga turista, aki júliusban és augusztusban általában más ország felé indul útnak autóval vagy repülővel, az idén újra felfedezheti Belgium varázslatos helyeit? De vajon lesz-e mindenkinek hely? A STATBEL (Belga Statisztikai Hivatal) adatai szerint a belgák alig több, mint 6 millió utazást tesznek meg júliusban és augusztusban, amely nyaralások 80% -a külföldre irányul (egy belga állampolgár a nyári időszakban általában több alkalommal is utazik). Ezzel szemben csaknem 400.000 külföldi turista érkezik például Vallóniába (Belgium déli, francia nyelvű régiójába) és kb. 1,4 millió külföldi Flandriába, végül valamivel több mint 500.000 külföldi turista Brüsszelbe. De vajon mi fog történni, ha ezeknek a belga és külföldi turistáknak a jelentős része felül kell, hogy vizsgálja nyaralása terveit a Covid-19 globális világjárvány miatt?
Belgium eddig már 13 milliárd eurót folyósított a koronavírus elleni küzdelemre
Mennyibe fog kerülni a járványból és a kijárási korlátozásokból fakadó gazdasági válság? Komplex válasz egy egyszerű kérdésre. És nem csak azért, mert még mindig korai teljesen világosan látni a jövőt. Ez a milliárdok „keringője”. A koronavírus járványból kiinduló gazdasági válság és az azt követő korlátozások a gazdaság számára 45 milliárd eurós veszteséget fognak eredményezni –összegezte április elején a BelgaNemzeti Bank (BNB -Banque Nationale de Belgique) és a Szövetségi Tervezési Iroda (BFP-Bureau Fédéral du Plan) jelentése.
Az országban a hét kezdetén újabb enyhítéseket vezettek be, az iskolák újra megnyitották kapuikat az felsőosztályosok számára, illetve a börtönökben szigorú feltételek mellett a látogatás újra engedélyezett. Pieter de Crem belügyminiszter a belga televízió VTM nevű kereskedelmi csatornáján kijelentette, hogy Belgiumban akkor sem vezetnek be újra szigorú korlátozásokat, lezárásokat, ha a járvány újabb hulláma eléri az országot. Helyette kiterjedtebb teszteléssel és mobiltelefonos vírusnyomkövetéssel védekeznének.
Sültkrumpli-népszerűsítő kampány indult Belgiumban
A turizmus koronavírus-járvány okozta leállása, a sütödék ideiglenes bezárása, valamint az export visszaesése miatt felhalmozódott mintegy 750 ezer tonna burgonya és a termelők megmentése érdekében az ország szimbólumának számító sültkrumpli fogyasztását serkentő kampányt indítottak helyi civil szervezetek Belgiumban –számolt be a belga sajtó alapján az MTI.
Hollandia elutasítja az Európai Újjáépítési Alap francia-német tervezetét
Hollandia, Ausztriával, Dániával és Svédországgal együtt a múlt szombaton ellenezte a francia-német 500 milliárd euró értékű európai segélycsomag javaslatot -az NU.nl. birtokában lévő dokumentum szerint. Egy vitaanyagban a 4 ország elveti a francia-német tervet, és kijelentik, hogy inkább egy olyan támogatási csomagra lenne szükség, amely kölcsönökből áll, szigorú reformfeltételekkel.
A Holland Vasutak azzal számol, hogy az elkövetkezendő 5 évben 4,7 milliárd euró bevételtől esik el
Az NS (Nederlandse Spoorwegen azaz a Holland Vasutak) vezetése úgy véli, hogy 5 évbe telik majd, mire avasúttársaság ugyanannyi utast szállíthat újra, mint amennyit a koronavírus okozta válság előtt. Ezért az elkövetkező 5 éves periódusban 4,7 milliárd eurós bevételcsökkenéssel fognak számolni -állítja az NS egy sajtóközleményben május 23-i sajtóközleményben. A várható bevételkiesés nagy részét a személyszállítás csökkenése okozza. Bert Groenewegen, az NS pénzügyi igazgatója az NRC (Nieuwe Rotterdamse Courant) c. napilapban megjelent interjúban elmondta, hogy a válságot követően az utasok nem fognak azonnal újból vonattal utazni.
Luxemburg a GDP-je 5%-át leteszi az asztalra
A miniszterelnök szerdán bejelentett újraindítási csomagját a pénzügyminiszter ismertette. Van egy további 700–800 millió eurós terv is, amely célja, hogy mindenki „egyfajta likviditási játékban” vehessen részt. Pierre Gramega (DP-Parti Démocratique, Demokrata Párt) az intézkedéscsomagot „progresszív válaszlépésnek” nevezte, amelyet a leginkább érintett ágazatokra hirdettek meg, s amely “az országot sújtó nagy recesszió nagylelkű megoldása” szándékozik lenni.
A LUXAIR TOURS az első utasait a portugáliai FARO-ban fogadja május 31-től
A Luxair (Luxembourg Airlines) után a LuxairTours is hamarosan újraindítja a tevékenységét. Stockholm, Lisszabon, Portó, Hamburg és München -5 desztinációt kínálnak a pünkösdi hétvégétől kezdődően. Az utazási kedv, valamint a bizalom erősödése, amelyet az utak újraindításának bejelentése óta észleltek, arra ösztönzik a Luxair-t és a LuxairTours-ot, hogy bővítsék utazási kínálatukat.
BOSZNIA-HERCEGOVINA
Tovább enyhítenek a korlátozásokon Bosznia-Hercegovinában
Bosznia-Hercegovinában egy nap alatt 2406-ról 2416-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma. Az országban néhány napon belül megnyithatnak a bevásárlóközpontok – a döntést az új fertőzöttek alacsony számával indokolják a szakértők. Mivel a vírus még mindig jelen van, mindenkit felelősségteljes fellépésre, az elővigyázatossági intézkedések betartására kérnek.
Az utazással kapcsolatos korlátozások fokozatos enyhítése
Szarajevó május 20-án visszavonta a kéthetes otthoni elkülönítés kötelezettségét az országba hazatérők számára. A külföldiek továbbra is csak üzleti ügyben, meghívólevéllel, és 48 óránál nem régebbi, negatív koronavírus teszttel léphetnek be az országba, a várakozások szerint azonban június elsejétől ez a korlátozás is megszűnik.
Későbbre halasztják a bosznia-hercegovinai választásokat
Az ország választási bizottsága október 4-ről november 15-re halasztotta az önkormányzati választást, mert sem a választási törvényt, sem a költségvetést nem fogadták el a koronavírus-járvány miatt. A helyzetet fokozza, hogy a koronavírus-járvány hatását nem számolták bele az eredeti költségvetésbe, pedig a Világbank előrejelzései alapján Bosznia-Hercegovina gazdasági teljesítménye 3,2%-kal fog romlani idén. A kormány azt reméli, május 31-re meglesz a 2020-as költségvetés.
BULGÁRIA
Bulgária beengedi az unióból és a schengeni vízumövezetből érkezőket
Bulgária ezentúl beengedi az Európai Unióból (EU) és a schengeni vízumövezetből érkezőket, a térségre vonatkozó beutazási korlátozásokat eltörölték. A tilalom feloldása kiterjed San Marinóra, Andorrára, Monacóra és a Vatikánra is. A hatóság ugyanakkor kiemelte, hogy a Bulgáriába érkezőknek továbbra is 14 napot karanténban kell eltölteniük. Ez utóbbi korlátozás alól azonban ezentúl mentesülnek a bolgár állampolgárok, valamint azok az uniós állampolgárok is, akik humanitárius céllal érkeznek, továbbá kereskedelmi, gazdasági és befektetési tevékenységeket képviselnek. A karanténkötelezettség nem vonatkozik a közvetlen építőipari, karbantartási, üzemeltetési tevékenységet végzőkre, valamint azokra sem, akik Bulgária stratégiai fontosságú, alapvető infrastruktúrájának biztonságát szavatolják.
Bulgáriában június elsején újra kinyitnak az éttermek, bárok és a kávézók – május 5-én az említett szolgáltatások kültéren már újraindulhattak, június 1-től pedig már teljes mértékben, a zárt helyiségeket is működtethetik. A mostani rendelet hatálya kiterjed a kulturális és más szórakoztató rendezvényekre, így a színházakra és koncertekre, továbbá a színpadi előadásokra is. Újrakezdhetnek a tánciskolák, de csupán helyiségeik belterületének 30, külterületük 50 %-án. A diszkók, a zongorabárok és az éjszakai lokálok ugyanakkor még zárva maradnak a Covid-19-járvány elleni korábbi korlátozásoknak megfelelően előreláthatólag június 14-ig. Bulgáriában május 27-én 2460 igazolt koronavírusos fertőzöttet tartottak nyilván, eddig 133-an meghaltak. A közösségi helyeken továbbra is érvényben maradtak a távolságtartás szabályai.
CSEHORSZÁG
Csehország majdnem teljesen újranyitott
Két és fél hónapos szünet után hétfőn Csehországban újra megnyíltak az általános iskolák alsó tagozatai, a vendéglők, a szállodák, a strandok és a múzeumok, illetve újra látogathatók a kórházak és az idősotthonok. A csehországi köztereken már arcmaszkok nélkül is lehet járni, de a tömegközlekedési eszközökön és a zárt termekben továbbra is kötelező az orr és a száj eltakarása. Legfeljebb 300 fő részvételével tömegrendezvényt is lehet tartani és újraindult az első osztályú cseh labdarúgó bajnokság is. A közéletet és a gazdasági tevékenységet korlátozó, március közepén elfogadott intézkedések döntő többségének feloldását –a szigorú higiéniai szabályok betartása mellett –az egyre javuló járványhelyzet tette lehetővé.
Május 26. éjféltől Magyarország, Szlovákia és Csehország megnyitja a határokat egymás között
Éjféltől Magyarország, Szlovákia és Csehország megnyitják határaikat egymás állampolgárai számára -erősítette meg újságírói kérdésre válaszolva Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere Kolozsváron, a Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Szijjártó Péter elmondta: tegnap éjjel és ma reggel abban állapodott meg a cseh és a szlovák kollégájával, hogy éjféltől azon a magyar, szlovák és cseh állampolgárok számára teszik lehetővé az országaikban való karanténmentes tartózkodást, akik tartózkodása a másik ország területén nem haladja meg a 48 órát.
Csehország: a cégek nagy része jól teljesít a válság idején is
Miközben a világjárvány miatt munkahelyek szűntek meg, a multinacionális vállalatok számára távoli segítséget nyújtó szolgáltató központok terjeszkednek. Olyan ázsiai testvérvállalatoktól veszik át az üzletet, amik nem tudták megoldani alkalmazottaik otthoni munkáját. A digitális átalakulás fontos, és új lehetőségeket teremtett a csehországi üzleti központok számára is. Az Üzleti Szolgáltatási Vezetők Szövetsége (ABSL) szerint szinte minden úgynevezett üzleti hub tovább bővült. Néhányan át tudták helyezni az üzletet az ázsiai-csendes-óceáni térségből Európába.
EGYESÜLT KIRÁLYSÁG
Minden Egyesült Királyságba érkező személyre 14 napos karantén vár
A brit belügyminiszter, Priti Patel bejelentése szerint június 8-tól minden utasnak, aki az Egyesült Királyságba érkezik, kötelezően 14 napra izolálnia kell magát. Ez érvényes a külföldiekre és a britekre egyaránt. Aki megszegi a karanténrendelkezést, 1000 fontos büntetésre számíthat, de ha a brit esetszámok emelkednek, a büntetés mértéke is emelkedni fog. A rendelkezés nem érvényes az Írországból, a Csatorna-szigetekről, illetve a Man-szigetről érkezőkre, ők tehát szabadon utazhatnak Nagy-Britanniában. Emellett néhány szakmát is kiemeltek a karanténra kötelezettek köréből, így a szállítmányozásban dolgozókat. Akik a gyümölcstermés betakarítására érkeznek az országba, azoknak sem kell a belépés helyén karanténba vonulniuk, de a munkavégzés környezetét nem hagyhatják el.
Június közepén nyithatnak a boltok Nagy-Britanniában
Bejelentette az újranyitás részleteit Boris Johnson. A koronavírus-járvány megfékezését célzó, március végén elrendelt korlátozások további fokozatos enyhítésének jegyében június 1-jétől először a szabadtéri piacok nyithatnak ki ismét, valamint azok az autókereskedések, amelyeknek van megfelelő szabadtéri bemutatóterük –jelentette be a brit miniszterelnök csütörtökön. Boris Johnson azt is elmondta, hogy kéthéttel később, június 15-én a nagyáruházaktól a kisboltokig az összes olyan üzlet is kinyithat, amely nem alapvető közszükségleti cikkeket árusít.
ÉSZAK-MACEDÓNIA
Észak-Macedóniában május 26-ról 27-re 1999-ről 2014-re emelkedett a nyilvántartásba vett fertőzöttek száma. Két és fél hónap után május 27-től megszűnt a kijárási tilalom a nyugat-balkáni országban, május 28-tól pedig a vendéglátóhelyek is megnyithatnak. Ezen felül megszűnt a hatósági karantén, ehelyett az országba lépőknek otthon kell eltölteniük az előírt elszigetelődés 14 napját. Észak-Macedónia ugyanakkor nem siet a határok megnyitásával, várhatóan majd csak június közepén engedélyezi a belépést és a kilépést a határain.
A koronavírus-járvány politikai hatásai Észak-Macedóniában
A parlamenti pártok nem tudnak egyezségre jutni, hogy mikorra tűzzék ki a korábban áprilisra tervezett, majd a koronavírus-járvány miatt elhalasztott parlamenti választásokat. A kormányzó szociáldemokraták június 15-én szeretnék megtartani a voksolást, míg az ellenzéki jobboldal inkább augusztus végét, szeptember elejét tartja erre alkalmasnak. Egy friss közvélemény-kutatás szerint az észak-macedón állampolgárok is inkább a nyár végén járulnának az urnák elé, a júniusi szavazást túl elhamarkodottnak vélik. A szociáldemokraták szerint viszont, ha csak augusztusban vagy szeptemberben lesz a választás, akkor a május 31-én véget érő szükségállapotot további legalább 30 nappal meg kell hosszabbítani.
FRANCIAORSZÁG
Versenyképesség és ökológia: az újjáépítési terv az „és ugyanakkor” szempontjából
A francia kormány arra kéri a nagy gazdasági csoportokat, hogy legyenek versenyképesek és környezetbarátok. Ellenben, amikor az olyan társaságok, mint az Air France-KLM, az Airbus vagy a Renault a túlélésért küzdenek, ez a rendelkezés ellentmondásosnak tűnik és nehéz feladat elé állítja őket -Jean-Michel Bezat, a Le Monde újságírójának elemzése. A Covid-19 az „elhízásban szenvedő óriás”, az Airbus A380 korai végzetéhez vezetett. Az Air France-KLM május 20-án, szerdán bejelentette a repülőgéptípus működésének és használatának “végleges leállítását”, amelyet eredetileg csak a 2022. év végére terveztek.
A francia vállalatok szembesülnek a várható csődhullámmal
A csődhullám még nem érkezett meg, de a Covid-19 válság okozta sokkhullám már erősen érezhető Franciaországban. A társadalombiztosítási díjak elhalasztása, az államilag garantált kölcsönök, valamint a részleges munkanélküliség intézményének bevezetése, mindezek az intézkedések lehetővé tették a kijárási korlátozások nehéz heteinek a túlélését, gyakorlatilag nagyobb társadalmi zavarok nélkül. Amikor majd a részletes számadásra kerül a sor, a számok bizony szédülést fognak okozni. A nyolc hét korlátozási időszak a francia gazdaság számára 120 milliárd euróba került, az OFCE (Observatoire français des conjonctures économiques -francia gazdasági konjunktúrakutató intézet) adatai szerint, köztük mintegy 40 milliárd, amely a vállalkozásokat terheli.
Az államadósság, amely 2019 végén a GDP 100% -a alatt volt, a világjárvány miatt jelentősen megemelkedett. Az egészségügyi válsággal szemben a gazdaság támogatására irányuló intézkedések súlyosan érintik az államháztartást. A francia adósság kétségkívül meg fogja haladni a bruttó hazai termék 115% -át az év végére – figyelmeztetett Gérald Darmanin, francia államháztartási miniszter.
Emmanuel Macron személyesen ismerteti az autóipar támogatási tervét
Emmanuel Macron francia elnök a napokban “fontos bejelentéseket” fog tenni a koronavírus-válság sújtotta autóipar támogatására irányuló terv részeként – jelentette szombaton egy, az államfői végrehajtó testülethez közeli forrás az AFP-nek (Agence France-Presse). “Ennek a tervnek különféle elemei vannak: az ipari szuverenitás, a tiszta járművekre való áttérés, és célja az ágazat versenyképességének a megőrzése” –idéz a forrás.”Az ágazati tervet személyesen az elnök fogja ismertetni” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy van egy “ipari kérdés, a munkahelyek kérdése és az ágazat átalakulása a tiszta járművek irányába “.
Több mint tízmillió virtuális látogatója volt a Louvre-nak
A koronavírus-járvány idején, március 12. és május 22. között tíz és fél millió virtuális látogatója volt a párizsi Louvre-nak. A közönség nagy része az Egyesült Államokból volt kíváncsi a világhírű múzeum gyűjteményére, amelyet március közepén kénytelenek voltak bezárni a járványterjedésének feltartóztatására elrendelt franciaországi korlátozó intézkedések miatt.
A franciák spórolni akarnak a 2024-es olimpia rendezésével
A koronavírus-járvány okozta válsággal és a tokiói nyári játékok elhalasztásával feléledtek a viták Párizsban a 2024-es olimpiarendezésről. Több választott tisztségviselő vetette fel a héten, hogy a francia fővárosnak “át kell gondolnia” az előkészületeket, míg a városi tanács egyik tagja, Danielle Simonnet újra elővette népszavazásra vonatkozó korábbi kampánytémáját. Twitter-bejegyzésében azt írta, ez most “aktuálisabb”, mint eddig bármikor.
HORVÁTORSZÁG
Horvátország május végén megnyitja a határait a szlovákok, csehek, magyarok és az osztrákok előtt
Horvátország május végén megnyitja a határait a szlovákok, csehek, magyarok és az osztrákok előtt –tájékoztatott Gari Cappelli horvát idegenforgalmi miniszter. Május 28-án kezdi meg működését az az online rendszer, amely az előzetes regisztrációknak köszönhetően felgyorsítja a külföldiek számára a határátkelést, így a külföldi vendégeknek nem kell majd a határon várakozniuk, ha előtte kitöltik az online formanyomtatványt. Ahogy korábban valószínűsíthető volt, Horvátország kétoldalú együttműködések alapján nyitja meg határait, hogy megmentse a gazdaság nagyjából 25 százalékát kitevő idegenforgalmat.
Feloldották a korlátozást Brac szigetén
A közép-dalmáciai Brac szigetén május 23-án feloldották a horvát hatóságok a május 9-én elrendelt 14 napos karantént, így az élet újra visszatérhet a rendes kerékvágásba a szigeten. Zágráb a járvány enyhülésével –szigorú óvintézkedések mellett –fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, és újraindította a gazdaságot. Ugyanakkor továbbra sem lehet 40 fő feletti csoportos összejöveteleket tartani és sporteseményeket rendezni az országban, mely intézkedések feloldását május végére tervezi a kormány.
Elindult az oktatás Horvátországban is
Horvátországban a koronavírus-járvány enyhülésével, szigorú óvintézkedések mellett május 11-én kinyithattak a felsőoktatási intézmények, az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatos osztályai, azonban a szülőkre bízták, hogy engedik-e a gyerekeiket iskolába, így az elmúlt két hétben a kisiskolások mindössze 2%-a tért vissza az iskolapadokba. Az oktatási minisztérium legújabb rendelete szerint május 25-től csak megfelelő indoklás esetén maradhatnak ki a gyerekek az iskolából. Blazenka Divljak oktatási miniszter az új intézkedést azzal magyarázta, hogy az otthoni munkavégzésről szóló kormányrendelet hatályát vesztette, így az alkalmazottaknak fokozatosan vissza kell térniük a munkahelyeikre.
KOSZOVÓ
Enyhítő intézkedések Koszovóban
Koszovóban az utóbbi 24 órában 1038-ról 1047-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. Május 28-tól Koszovó is enyhít a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedéseken. A korábban érvényes, szigorú, néhány órányi szabad mozgást engedélyező kijárási korlátozások helyett éjszakai kijárási tilalmat vezetnek be 21 és másnap reggel 5 óra között. A határokat feltételezhetően június elsején nyitják meg.
A koronavírus-járvány hatása Koszovó külkereskedelmére
A koronavírus-járvány kemény csapást mért a koszovói gazdaságra, a statisztikai hivatal adatai szerint áprilisban 34,4 százalékkal esett vissza az import az egy évvel korábbi adatokhoz képest, míg az export 11,5 százalékos csökkenést produkált.
LENGYELORSZÁG
Koronavírus: Lengyelországban egy haláleset sem történt az elmúlt 24 órában
Lengyelországban az utóbbi huszonnégy óra alatt egy haláleset sem történt a koronavírus-járvány miatt, az új fertőzések többségét pedig a szilézai bányavidéken kialakult gócban jegyezték fel hétfőn. A varsói kormány a korlátozások további feloldására készül. Vasárnap estétől hétfő reggelig 148 újfertőzést mutattak ki, ebből 89-et a Sziléziai vajdaságban regisztráltak. Sziléziában a járványgóc május elején alakult ki, ott a fertőzöttek 48 százaléka bányász -eddig több mint 3,3 ezer ember, akik a statisztikák szerint általában tünetmentesen vagy könnyű tünetekkel vészelik át a megbetegedést.
Lengyelország eltörölte a karantént az ukrán vendégmunkások számára
Lengyelország mezőgazdasági minisztere bejelentette, hogy eltörli az országba érkező ukrajnai vendégmunkásoknak a kéthetes karantént, adta hírül a Radio Lublin. A vendégmunkások hiánya negatívan hat a nyugat-európai országok gazdaságára, ezért a lengyel kormány úgy döntött, segít a gazdálkodók problémáján. Hogy intézkedésük nyomán hány külföldi munkavállalóra számíthatnak, egyelőre nem tudják megjósolni. A farmergazdaságokba érkező ukrajnaiak már másnap munkába állhatnak, ezt egyetlen más szférában sem engedélyezték.
MONTENEGRÓ
3 hete nincs új fertőzött Montenegróban
Montenegróban több mint három hete nem regisztráltak új fertőzöttet. A járvány ideje alatt 324 fertőzöttet vettek nyilvántartásba. Amennyiben június 2-ig nem regisztrálnak új megbetegedést, hivatalosan is úgy tekintik, hogy a koronavírus-járvány Montenegróban véget ért. Járványügyi szakértők szerint a koronavírus-járvány második hulláma őszre várható, és elkerülhetetlen lesz, ezért fel kell rá készülni. Montenegró június elsejétől megnyitja a határait bizonyos országok-Horvátország, Szlovénia, Ausztria, Németország, Lengyelország, Csehország, Magyarország, Albánia és Görögország-állampolgárai előtt, de a szomszédos Szerbia lakosai előtt nem.
A koronavírus-járvány hatása a montenegrói vállalkozásokra
A járvány ideje alatt az országban tevékenykedő vállalatok több mint 40 százaléka állt le, 35 százalékuk pedig csak részben működött, míg a vállalatok 23 százalékában egyáltalán nem állt le a munka, igaz, egy részét otthonról végezték a dolgozók. A gazdasági felmérések szerint a koronavírus-járvány gazdasági szempontból a legjobban a mikro-és kisvállalkozásokat viselte meg.
NÉMETORSZÁG
Információ a németországi karanténmentességről (05.27.)
Uniós tagállamokra, valamint Izlandra, Liechtensteinre, Norvégiára, Svájcra és az Egyesült Királyságra nem vonatkozik karanténkötelezettség a Németországba történő belépéskor. A német szövetségi állam és a tartományi kormányok kötelező kéthetes karantént írnak elő minden olyan személyszámára, aki az úgynevezett harmadik országokból belép a Német Szövetségi Köztársaságba. Harmadik országok az Európai Unión (EU) kívüli országok.
Németországban tartózkodók részére
Tájékoztatás a német szövetségi, illetve tartományi szintű korlátozó rendelkezések jogszabályairól
Németország június 29-ig meghosszabbítja a közösségi korlátozásokat
A német szövetségi kormány és a tartományok vezetői megállapodtak, hogy június 29-ig meghosszabbítják a közösségi korlátozásokat a koronavírus-járvány megfékezése érdekében–írja a Reuters. Németországban eddig 8302 fő halt meg a járványban, ami lakosságarányosan jelentősen alacsonyabb szám, mint a spanyol, az olasz, a francia, a brit vagy a svéd halálozási adatok. Az országban az óvatos lazítások megkezdése után sem volt tapasztalható nagyobb megugrás az új fertőzöttek számában.
Angela Merkel szerint “bátorságra és éberségre” lesz szükség a korlátozások feloldásakor
“Bátorságra és éberségre” intette Angela Merkel kancellár a német tartományokat hétfőn a koronavírus-járvány megfékezése érdekében bevezetett korlátozások feloldásával kapcsolatban. A kancellár szerint az ajánlások és javaslatok nem elegendőek -közölte Steffen Seibert kormányszóvivő. Merkel szükségesnek tartja, hogy továbbra is kötelező maradjon a 1,5 méteres távolságtartás, a személyes találkozások minimálisra szűkítése és a higiéniai előírások betartása. A kancellár szerint,ha ezeket az alapvető szabályokat figyelmen kívül hagyják, akkor elveszhetnek a járvány megfékezésében eddig elért sikerek.
Nőtt a német kivitel a kelet-európai országokba 2020. első negyedévében – Ost-Ausschuss elemzés
Az Ost-Ausschuss Osteuropaverein elemzése szerint a német kivitel 29 kelet-európai országba a válság és az általános tendencia ellenére 1,7 %-kal növekedni tudott 2020 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest, míg a teljes német kivitel 3,2 %-kal csökkent. Egyedül a Lengyelországba irányuló német export 1 Mrd EUR-val nőtt, és ezzel Lengyelország megelőzve Nagy-Britanniát és Olaszországot, két hellyel előbbre az 5. helyre került a német külkereskedelmi partnerek rangsorában. A V4-ek továbbra is a legfontosabb kereskedelmi partnere Németországnak, összesített külkereskedelmi forgalmuk 57 %-kal haladja meg az USA vagy Kína külkereskedelmi volumenét.
Új gyár épül Debrecenben – Így halad az építkezés
Elérte legmagasabb pontját a német Deufol debreceni gyárának épülete. A leendő csomagoló-és logisztikai üzem 20 millió eurós beruházással Európa egyik legmodernebb logisztikai és csomagolóüzeme lesz, amely egyben a cég délkelet-európai regionális központjává is válik. Logisztikai fejlesztésekről általában a budapesti agglomerációból szoktunk beszámolni, ezúttal azonban az ország második legnépesebb városában is fontos fejlesztés zajlik, felkerült ugyanis a bokréta a Deufol német logisztikai cég debreceni gyárának épületére.
Nem húzza keresztül a zalaegerszegi tesztpálya építését a járvány
A járványhelyzet ellenére zavartalanul folytatódik, és hamarosan a végső, azaz a harmadik üteméhez érkezik a Zalazone zalaegerszegi járműipari tesztpálya építése – jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter pénteken, a pályán rendezett nemzetközi online konferencián. Hozzátette: minden évben május 21-én tartják a pálya napját, napra pontosan egy éve az első ütem átadását jelentették be. A második ütem kivitelezése még tart, miközben a harmadik ütem terveit véglegesítik.
6,6 %-os gazdasági visszaeséssel számol az Ifo intézet 2020-ban
A koronavírus okozta gazdasági válság hatására a német gazdaság bruttó hazai terméke az idén 6,6 százalékkal csökken a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet 2020/2021-re vonatkozó legfrissebb előrejelzése alapján. A rekord csökkenés után viszont erőteljes fellendülésre számítanak. Az intézet három lehetséges forgatókönyvet mutatott be elemzésében. A legvalószínűbb szcenárió szerint várhatóan kilenc hónapra lesz szükség az üzletmenet normalizálódásához. 2021-re már 10,2 százalékos GDP-növekedést jeleznek előre. A teljes korlátozások idején a gazdasági teljesítmény 17 százalékkal esett vissza Németországban.
Kijöttek a végleges adatok: nagyot esett a német gazdaság
Németország hazai összterméke (GDP) 2,3 százalékkal csökkent az idei első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest – közölte a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) hétfőn végleges adatként. A német GDP ennél nagyobb mértékben 2009 második negyedévében csökkent, akkor 7,9 százalékos volt éves összevetésben a visszaesés.
A németgazdaság második negyedévi konjunktúraindexe újabb mélyponton
Májusban rekordmélységbe esett a DIW Berlin gazdaságkutató intézet második negyedévre vonatkozó németországi konjunktúraindexe. A DIW Berlin (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) szerdán az MTI-hez eljuttatott felmérése alapján a májusban rendelkezésre álló makrogazdasági mutatók alapján újmélységi rekordra, 20 pontra esett az áprilisi 37 pontról a német gazdaság második negyedévi konjunktúraindexe.
Duplázza a járatok számát a Lufthansa, de 10-ből 8 gépük még mindig a földön marad
Megduplázza a forgalomba visszaállított repülőgépei számát júniustól a Lufthansa csoport (Lufthansa Group), Európa második számú légiközlekedési vállalkozása, de a koronavírus-járvány miatt a flotta csaknem 80 százaléka továbbra is a földön marad – írta a Bild am Sonntag című vasárnapi német lap. A júniusi menetrend szerint az eddigi 80 után már 160 gép közlekedik, ami a 760 repülőből álló flotta 21 százalékát jelenti.
Beintettek a németek Brüsszelnek
A Lufthansa nem kér az állami segítségből, ha cserébe fel kellene adnia jogait két legfontosabb bázisán, Franfkfurtban és Münchenben. Élesedik az ellentét Brüsszel és Berlin között. A Lufhtansa felügyelőbizottsága visszautasította a német kormány részéről felkínált 9 milliárd eurós mentőcsomagot miután az Európai Bizottság fájdalmas feltételeket támasztott. Cserébe a cégnek le kellett volna mondania a frankfurti és a müncheni repülőtereken meglévő slotjai (le-és felszállási résidői) egy részéről.
A Volkswagennek fizetnie kell a megtévesztett autótulajdonosoknak
Németországban a bíróság a Volkswagen gyártó ellen döntött egy autótulajdonos javára a dízelautók kibocsátási adatainak meghamisítása ügyében –írja a DW. A bíróság hétfői döntése szerint azok az autótulajdonosok, akik manipuláló szoftverrel felszerelt Volkswagen járművet vásároltak, pénzügyi kompenzációra jogosultak. A károsultak visszajuttathatják a járművet, és részleges pénzügyi visszatérítést kaphatnak a gyártótól.
Macron népszerűségét elvitte, Merkelét visszahozta a járvány kezelése
Németországban a járvány viszonylag kevés életet követelt, ez meg is mutatkozik kormány támogatottságában. Olaszországot térdre kényszerítette a koronavírus, de az olaszok több mint fele elégedett a védekezéssel, ugyanakkor a franciák 63 százaléka szerint a kormány rosszul kezelte a járványt. Mindez kihat a politikai vezetők népszerűségére is. Kezdetben Macron francia elnök, Angela Merkel német kancellár és Giuseppe Conte olasz miniszterelnök népszerűsége is nőtt, de Macronnál ez a növekedés utóbb a visszájára fordult.
Még mindig tüntetnek a karanténellenesek Németországban, bár egyre kevesebben
Lanyhul a karanténellenes tüntetők elszántsága Németországban, bár szombaton még megjelent egy csoportjuk a berlini Brandenburgi-kapunál. A rendőrség felszólította őket, hogy adjanak helyet azoknak a demonstrációknak, amelyeket szabályosan bejelentettek aznapra. A karanténellenesek azonban csupán néhány utcával hajlandóak odébb vonulni. Hét hete tüntetnek így a kormány korlátozó intézkedései ellen, és volt, amikor számuk a több ezret is elérte.
Elmentek egy étterembe, aztán többen is koronavírusosak lettek Németországban
A német egészségügyi hatóságok hétfőn bejelentették, hogy koronavírusos fertőzötteket azonosítottak egy nemrégiben újra megnyitott alsó-szászországi étterem vendégei között, és már száznál több embert karanténba helyeztek. Kezdetben hét embernél mutatták ki a kórt azt követően, hogy a moormerlandi Alte Scheune nevű étteremben jártak május közepén. Vasárnapra megduplázódott a fertőzöttek száma. Azóta további négy embernél állapították meg a koronavírus jelenlétét.
OLASZORSZÁG
Felszólította az olaszokat a miniszterelnök: ne menjetek külföldre nyaralni
Olaszországi vakációzásra szólította fel az olaszokat Giuseppe Conte kormányfő a járványkorlátozások enyhítése után eltelt első négy napot értékelő beszédében a római parlamentben csütörtökön.
Hatvanezer önkéntes ellenőrizheti Olaszországban a távolságtartást
Olaszországban a regionális ügyek minisztériuma azt tervezi, hogy 60 ezer önkéntes fogja ellenőrzi majd a koronavírus-járvány terjedése ellen előírt személyes távolságtartást, a szabályszegőket pedig meggyőzi annak betartásáról. Az elképzelést hétfőn jelentette be Francesco Boccia, a regionális ügyek minisztere.
Az olasz külügyminiszter szerint az unió június 15-én nyissa meg határait
Luigi Di Maio olasz külügyminiszter azt javasolja, hogy az Európai Unió tagállamai egyidejűleg nyissák meg határaikat annak érdekében, hogy a koronavírus-járvány miatti korlátozások után az idegenforgalom egyszerre indulhasson újra.
Keddtől tilos lesz állva alkoholt fogyasztani Milánóban
A járványgörbe folyamatosan lefele ível. Május 29-én várható a bejelentés arról, hogy június 3-tól mely tartományok között lehet majd ismét szabadon mozogni. Az egészségügyi hatóságok aggodalmukat fejezték ki a társadalmi távolságtartást nem mindig betartó fiatalok miatt, valamint a járvány esetleges terjedésétől tartanak Dél-Olaszországban is.
OROSZORSZÁG
Moszkva is készen áll a korlátozások lazítására
Moszkva az alapvető mutatók alapján készen áll arra, hogy lazítson a Covid-19-járvány miatt bevezetett korlátozásokon –jelentette ki Jelena Andrejeva, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) fővárosi részlegének vezetője egy szerdai sajtótájékoztatón. Andrejeva szerint Moszkva a három alapvető mutató szerint a kötelező karanténelőírások lazításának nemcsak az első, hanem a második körét is megengedhetné. Rámutatott, hogy a fertőzés reprodukciós rátája 70 napja 1 alatt jár, a fővárosnak kellő mennyiségű kórháziágy-tartaléka van, és megfelelő a helyi tesztelési arány is (100 ezer főként 384). A lazítás első köre a Roszpotrebnadzor korábban kihirdetett irányelvei szerint lehetővé teszi majd az utcai sportolást, valamint megnyitnak majd a kisebb üzletek és szolgáltatások. A második körben szabad lesz a családi séta, valamint megkezdhetik a működést a nagyobb alapterületű üzletek és néhány tanintézmény is –írja az MTI.
Putyin a járvány második, őszi hullámától tart
Oroszországban a járványhelyzet stabilizálódott, de ősszel a Covid-19 új hulláma jelentkezhet –figyelmeztetett az orosz elnök egy kormányzati tisztségviselők és egészségügyi szakértők bevonásával megtartott pénteki videokonferencián. Vlagyimir Putyin szerint az az országnak fel kell készülnie erre a forgatókönyvre és tartalékokat kell képeznie kórházi kapacitásból erre az október végi, novemberi időszakra. Anna Popova, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője bejelentette, hogy a Covid-19-fertőzés terjedése gyakorlatilag megállt Oroszországban. Bejelentette, hogy június harmadik harmadában az egész országra kiterjedően megkezdődik az antitestszűrés, amely a lakosság mintegy 0,5 százalékát érinti majd. Szerinte a felmérés megmutatja majd, hogy mennyire készült fel az ország az őszre.
Önmagukon próbáltak ki egy vektorvakcinát a Nyikolaj Gamaleja nevét viselő Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet (NICEM) munkatársai, a kísérlet sikerrel járt, alanyaiban negatív mellékhatások nélkül alakított ki immunitást –tájékoztatta Alekszandr Gincburg akadémikus, a központ igazgatója pénteken az Interfax hírügynökséget.
ROMÁNIA
Közösen tisztázták a határátlépés feltételeit a román és a magyar hatóságok
A két ország érintett hatóságai közösen tisztázták a határátlépés –járványügyi intézkedésekkel összhangban lévő –feltételeit, miután a múlt hét vége óta ismét megnőtt a várakozási idő a Nyugat-Európában munkát vállalók nagy számban történő utazása miatt. A felek megegyeztek abban, hogy a koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot előtt állandó jelleggel működő határátkelőhelyek közül nyolcat tartanak fenn a kétirányú személy-és áruforgalomnak (Pete–Csengersima, Csanálos–Vállaj, Érmihályfalva–Nyírábrány, Bors–Ártánd, Gyulavarsánd–Gyula,Tornya–Battonya, Nagylak (I.)–Nagylak, Nagylak (II.)–Csanádpalota). A további három átkelőhelyen csak a határsáv 30 kilométeres körzetében élő, a szomszédos országban munkát vállaló ingázók, vagy a határ két oldalán földet művelők járhatnak át (Székelyhíd–Létavértes, Nagyszalonta–Méhkerék, Nagycsanád–Kiszombor). A két ország közti személyforgalom-korlátozás továbbra is érvényben van még, tehát csak munkavállalókat vagy átutazókat engednek át, vagy rendkívüli esetben szabad belépni a szomszédos ország területére.
Romániában visszaütött a lazítás
Miután Romániában május 15-től lazítottak a koronavírus-járvány elleni óvintézkedéseken, május 24-én egy hét után először haladta meg a 200-at az újonnan igazolt koronavírus-fertőzések száma. A rendkívüli állapot feloldása utáni első fertőző gócok Olt megyei, iasi, és sebesi egészségügyi intézményekben jelentek meg. A járvány újraéledésének kockázataként tekintenek Romániában arra is, hogy az utóbbi tíz napban a külföldön élő román állampolgárok újabb hulláma indult haza, és a rendkívüli állapotot felváltó veszélyhelyzetben nem hatósági karanténba, hanem csak otthoni elkülönítésbe küldik a külföldről érkezőket (amit sokkal nehezebb betartatni).
Újraindítja menetrendszerinti járatait a román Blue Air
Július elején indítja újra fokozatosan menetrendszerinti járatait a Blue Air román diszkont légi társaság, amely a második legnagyobb piaci szereplő a romániai piacon. Figyelembe veszik a hatósági rendelkezéseket, a járatok száma kezdetben korlátozott lesz. A Blue Air jelenleg Dublinba működtet járatot kérésre, emellett chartereket is indít, amennyiben van erre igény. Amennyiben feloldják a hatósági korlátozásokat, a Blue Air először Belgiumba, Dániába, Finnországba, Franciaországba, Németországba, Írországba, Izraelbe, Olaszországba, Nagy Britanniába, Norvégiába, Spanyolországba és Svédországba indít gépeket. Emellett Olaszországban és Ciprusban belföldi járatokat is indítanak.
Közel félmillió munkahely szűnt meg Romániában az elmúlt két hónapban
A felfüggesztett és megszüntetett munkaszerződésekre vonatkozó, naponta közölt kimutatás szerint a koronavírus-járvány kezdete óta május 22-én haladta meg a 403 ezret a megszüntetett munkaszerződések száma. A kiskereskedelemben és a feldolgozóiparban 71-71 ezer munkaviszony szűnt meg, az építőiparban csaknem 60 ezerrel csökkent a munkaszerződések száma. A felfüggesztett munkaszerződések száma a korábbi 1 millióról 586 ezerre csökkent, miután számos területen újraindult a termelés a járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések és kijárási tilalom feloldása után. A rendkívüli állapot március közepi kihirdetésétől eltelt 67 nap alatt mintegy 45 ezer vállalat volt kénytelen korlátozni tevékenységét vagy teljes egészében beszüntette azt, emellett a kis-és középvállalkozások 96 százaléka bizonyos mértékű árbevétel-kiesést jegyzett.
Koronavírus-antitest tesztet végeznek a romániai lakosságon
A román egészségügyi minisztérium kijelentette, hogy 30 ezer állampolgáron végzi el a koronavírus-antitestek kimutatásához szükséges tesztet annak érdekében, hogy megtudják, mennyire terjedt el a Covid–19 az országban. Az információk szerint a lakosság vizsgálására gyorsteszteket használnak majd.
SPANYOLORSZÁG
Spanyolország bevezeti az alapjövedelmet
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök bejelentette, hogy a kabinet jövő heti ülésén elfogadja a létfenntartáshoz szükséges alapjövedelem bevezetését, amely mellett a kormányprogramban kötelezték el magukat a koalíciós pártok. Az első támogatásokat júniustól fizetik a rászoruló 850 ezer háztartásnak, amelynek mintegy felében él gyerek is. Az intézkedés éves költségvetési vonzata 3 milliárd euró.
Tíznapos nemzeti gyászt rendel el kedden a spanyol kormány
A koronavírus-járvány áldozatainak emlékére tíznapos nemzeti gyászt rendel el a spanyol kormány. A gyász ideje alatt félárbocra engedik a közintézményekre kihelyezett zászlókat, és amikor a járványügyi korlátozások fokozatos feloldása befejeződik az országban, az uralkodó részvételével nagyszabású hivatalos megemlékezést tartanak az áldozatok tiszteletére.
Spanyolország is megnyitja határait a külföldi turisták előtt
Arancha Gonzales külügyminiszter tweetelt arról, hogy a legrosszabbon már túl van az ország, ezért júliustól fokozatosan újranyitják a határokat a külföldi turisták előtt, a karantén intézkedéseket is enyhítik, emellett minden szükséges egészségügyi intézkedést meghoznak.
Koronavírus: egyre jobb a helyzet Spanyolországban – kiderült, hogy nyitnak ki a strandok
Hétfőtől országszerte tovább folytatódnak a járványügyi enyhítések, például Madrid és Barcelona is a lazítások újabb, egyes szakaszába léphet. Az egyes fázis az ország 47 millió lakosa közül 25 millió embert érint, 22 millióan pedig a további könnyítéseket tartalmazó kettes fázisba kerülnek.
SVÉDORSZÁG
A második hullámból derülhet ki, jól döntött-e Svédország
A brit kormány visszafordult róla, Európa többi része el sem indult azon az úton, amelyet Svédország járt be a Covid-19-járvány kezelésében. Kiragadott adatokkal kudarcnak és sikertörténetnek is be lehet állítani a svéd modellt, de valójában csak hosszabb távon derül ki, hogy megérte-e a lehető legkevesebb korlátozással nekimenni a járványnak. A svédek mindenesetre nem vesztették el bizalmukat a kormányban, még akkor sem, amikor a járványügyi felelős elismerte: nem számítottak ennyi halottra az idősek körében sem.
SZERBIA
Megnyílt a magyar-szerb határ a két ország állampolgárai számára
Megnyílt Magyarország és Szerbia közös határszakasza a két ország állampolgárai számára. Május 25-én délelőtt tíz órától a szerbek és a magyarok korlátozások és karanténkötelezettség nélkül léphetnek át a kilenc működő átkelőn.
Szerbiában engedélyezik a 100 fős tömeges rendezvényeket
Május 22-től az országban szabadtéren és zárt helyiségekben is engedélyezték a legfeljebb százfős rendezvényeket. Korábban ötven főben maximálták az egy helyen tartózkodók számát. A munkaügyi miniszter a koronavírus-járvány gazdasági következményeit elemezve elmondta, március és május közepe között a hétmilliós Szerbiában közel 16 ezren vesztették el a munkájukat.
Új járványmegelőzési intézkedések Szerbiában
Mivel még nem múlt el a koronavírus-járvány, új járványmegelőzési intézkedéseket vezetnek be a szerbiai munkahelyeken. Kötelező fertőtlenítést végezni, a légkondicionáló berendezéseket csak indokolt esetekben lehet bekapcsolni, és a dolgozóknak maszkot kell viselniük, ha nem tudják tartani folyamatosan a kétméteres távolságot egymástól.
Szerb válasz a montenegrói intézkedésekre
Szerbiában egy nap alatt 11 193-ról 11 227-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Mivel Montenegró egy nappal korábban közölte, hogy június elsejétől megnyitja a határait bizonyos országok állampolgárai előtt, de a szomszédos Szerbia lakosai előtt nem, Belgrád válaszlépésként megtiltotta a montenegrói légitársaság, a Montenegro Airlines gépeinek a landolást a belgrádi repülőtéren.
SZLOVÁKIA
Könnyítenek a cseh és a szlovák határátlépésen
Május 27-től kezdve a cseh, a szlovák és a magyar állampolgárok legfeljebb 48 órára, azaz két napra szabadon utazhatnak egymás országába anélkül, hogy negatív koronavírustesztre lenne szükségük, illetve karanténba kellene vonulniuk.
Tovább enyhítenek a szlovákok is
A koronavírus-járvány terjedésével összefüggésben bevezetett újabb korlátozásokat enyhítenek vagy oldanak fel Szlovákiában május 27-től, illetve a jövő héten. Az enyhítések az üzleteket, szolgáltatásokat és éttermeket is érintik. A változás esetükben az eddigiekhez képest annyi, hogy míg eddig 15 négyzetméterenként legfeljebb egy vendéget engedhettek be az üzemeltetők, mostantól eltekinthetnek ettől a korlátozástól, ha biztosítani tudják, hogy vásárlóik, vendégeik között legalább 2 méteres távolságot tartanak. Ugyancsak kivonják az ideiglenesen bevezetett vasárnapi kötelező zárva tartás hatálya alól a mozikat és a színházakat. Szlovákiában az elmúlt napokban továbbra is viszonylag alacsony szinten maradt a koronavírus-fertőzéssel újonnan diagnosztizáltaknapi átlaga: ez a szám már mintegy négy hete öt alatt van.
Szlovákia szeretné mielőbb újraindítani a nemzetközi személyszállítást
A határok fokozatos megnyitásával összhangban a közlekedési minisztérium igyekszik újraindítani a nemzetközi személyszállítás minden formáját. Andrej Doležal, a közlekedési tárca vezetője elmondta, hogy a szakértői konzílium bizonyos korlátozások mellett május 25-én előzetes hozzájárulását adta a légi közlekedés újraindításához, a döntést a központi válságstábnak kell meghoznia. A nemzetközi vasúti és autóbuszos közlekedés újraindítását egyelőre nem hagyták jóvá a szakértők. A tárcavezető bejelentette, hogy a közlekedési minisztérium betartja az iskolák június 1-jei újbóli megnyitásával kapcsolatos ígéretét, és az iskolások újra ingyen utazhatnak a vonatokon.
A Szlovák Nemzeti Bank rontotta előrejelzését a szlovák gazdaság kilátásairól
A Szlovák Nemzeti Bank pontosította márciusban kiadott előrejelzését a külkereskedelmi kereslet változásának és a gazdaságmentő intézkedések hatásainak figyelembevételével. A bizonytalan helyzet miatt a Nemzeti Bank újra 3 forgatókönyvet készített. A szlovák gazdaságban idén 5,8 és 13,5% közötti lesz a visszaesés, a 9%-os visszaesést tartják a legvalószínűbbnek. A kormányzati intézkedéseknek köszönhetően csak mérsékelten emelkedik a munkanélküliség, úgy becsülik, hogy mintegy 50 ezer munkahelyet sikerül megmenteni. A közszféra költségvetésének GDP arányosan 6,9 és 10,3% közötti hiányt becsülnek, az államadósság GDP arányosan 57 és 64% közötti szintre növekszik. Legfontosabb kockázati tényezőnek tartják a világjárvány további kimenetelét, a karantén-intézkedéseket –elsősorban külföldön, illetve a pénzügyi piacok és a fogyasztók viselkedését.
A koronavírus-járvány miatt hozott szlovákiai megszorítások soha nem látott zuhanáshoz vezettek az idegenforgalomban: a turisták száma már a megszorítások első hónapjában, márciusban is a kétharmadával esett vissza. Márciusban teljesen leállt az országban az idegenforgalom, a szállodák országszerte zárva voltak. A szállodák, éttermek, üdülőhelyek kötelező bezárása miatt márciusban gyakorlatilag teljesen leállt az idegenforgalom, amire még soha nem volt példa az ország történetében. A Statisztikai Hivatal legfrissebb, május 25-én közzétett adatai szerint márciusban –legalábbis, azon a pár napon, amíg még erre volt lehetőség –152 ezer turista szállt meg a szlovákiai szálláshelyeken, akiknek a kétharmada volt hazai. Ez utóbbiak száma az egy évvel korábbihoz képest 64, a külföldieké 67 százalékkal csökkent. A vendégéjszakák száma 56 százalékkal, 516 ezerre esett vissza, vagyis egy-egy turistára átlagosan 3,4 vendégéjszaka jutott, miközben e tekintetben is a hazai turisták vezetnek.
Kétszázmilliós kieséssel néz szembe a szlovákiai autópiac
A koronavírussal sújtott első (és remélhetőleg utolsó) teljes hónapban 3424 új személygépkocsit vásároltak Szlovákiában. Ez nemcsak a tavalyi áprilishoz (8894 db) képest lesújtó eredmény, hanem például az idei februárhoz is (7200). A félig már korlátozásokkal fékezett márciusban 5013 autó talált gazdára. Ami viszont igazán szomorú, az a tavalyi és az idei év első 4 hónapjának összehasonlítása: tavaly 32 791, idén 22 390 eladott autó, ami a gazdasági elemzők szerint kb. 200 millió eurónyi kiesést jelentett a piacon.
Júniustól a szlovák Jaguar Land Rover is két műszakosra növeli a gyártást
A szlovák Jaguar Land Rover az országban működő összesen négy autógyár közül utolsóként növelte kétműszakosra a gyártást. A márka nyitrai üzemében, május 18-án fokozott egészségbiztonsági intézkedések mellett, egy műszakban indult újra a két hónappal korábban a koronavírus-járvány terjedésével összefüggésben leállított termelés. Június 1-től két műszakban működő gyártósorokon a márka Land Rover Defender és Discovery modelljei készülnek. A gyártást fokozatosan indítják újra, tekintettel arra, hogy világszerte a bemutatótermek kétharmada még mindig zárva van.
SZLOVÉNIA
Mostantól Szlovéniába is mehetnek a turisták
Szlovéniába május 26-tól beléphetnek azok a külföldi állampolgárok, akik üzleti vagy más gazdasági érdekeltség miatt utaznak az országba, beleértve azokat a turistákat is, akik idegenforgalmi célokból látogatnak oda, feltéve, ha szállásfoglalásról szóló igazolást tudnak felmutatni a határon. Azok a schengeni övezethez tartozó országok és az Európai Unió állampolgárai léphetik át korlátozások nélkül a szlovén határt –azaz nem kell 14 napra karanténba vonulniuk -, akik üzleti, illetve más gazdasági érdekeltség miatt utaznak az országba, vagy Szlovéniában rendelkeznek ingatlannal. A korlátozások feloldása nem csak a közúti, hanem a légi-és vízi közlekedésre is vonatkozik. Az enyhítések emellett a határ menti ingázókra, a nemzetközi fuvarozókra és azokra a mezőgazdasági vállalkozókra is vonatkoznak, akik a szlovén határ mindkét oldalán rendelkeznek ingatlannal vagy művelnek földeket. A karantén alól kivonhatják magukat továbbá azok az uniós állampolgárok, akik oktatási vagy egészségügyi célokból érkeznek az országba –ilyenek a hallgatók, a tanárok és a kutatók, valamint az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vevők. Azoknak sem kell karanténba vonulniuk, akik egy napra –például temetésre vagy családlátogatásra –érkeznek az országba. A nem uniós állampolgároknak –ha nincs bejelentett lakcímük Szlovéniában –továbbra is karanténba kell vonulniuk. Ez alól mentességet kapnak azok a diplomaták, fuvarozók, valamint rokonaik temetésére vagy üzleti útra érkező-és átutazóban lévő személyek, akik még aznap elhagyják az országot.
Üdülési csekket vezet be Szlovénia a turizmus fellendítésére
A turizmus és a vendéglátás területén két intézkedést léptetett életbe a kabinet. Azok a vállalkozások, amelyek forgalma több mint 10 százalékkal csökken 2019-es évhez képest, és ezért kényszerszabadságra kell, hogy küldjék alkalmazottaik egy részét, az állam átvállalja az otthon maradt dolgozók bérének 80 százalékát, és a munkáltató mentesül az adó-és járulékfizetés alól. Továbbá úgynevezett üdülési csekket vezetnek be a belföldi turizmus fellendítésére: felnőttenként 200 euró (70 ezer forint), gyerekenként 50 euró (17,4 ezer forint) értékben, amelyet csak belföldi szálláshelyeken lehet majd felhasználni. Ettől a rendelkezéstől 5 millió vendégéjszakát vár a kormány.
Négyszáz dolgozójától válik meg a Renault Szlovéniában
A francia Renault mintegy négyszáz munkatársát készül elbocsátani a szlovéniai Revoz gyáregységéből a COVID-19 okozta világjárvány miatt bekövetkezett keresletcsökkenésre hivatkozva. A Novo mesto városában található Revoz az ország egyetlen autógyára, egyúttal az egyik legnagyobb exportőre. A 3200 főt foglalkoztató üzemben a jövőben csupán kettő műszakban fog zajlani a termelés. Szlovénia egyébként az európai államok közül az elsőként jelenthette ki, hogy túljutott a járványon. Idáig mindössze 1467 fertőzöttről és 104 vírushoz köthető halálesetről tudnak a hatóságok. Az exportorientáltság miatt ugyanakkor a gazdaság nem fogja megúszni a jelentős visszaesést, idén a kormány 8 százalékos csökkenéssel számol.
Korlátozások nélkül utazhatnak a magyarok Szlovéniába
Anže Logar szlovén külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Hosszúfalu (Dolga Vas)-Rédics határátkelőn tartott május 28-i megbeszéléseik után közös sajtótájékoztatón jelentették be, hogy május 28-án délutántól mindkét ország polgárai karantén és más korlátozások nélkül átkelhetnek a két állam határán. A döntést az indokolja, hogy mindkét ország epidemiológiai helyzetét sikerült azonosan mérsékelt szinten tartani.
UKRAJNA
Május 25-én Andrij Jermak, az Elnöki Hivatal vezetőjének kezdeményezésére és Denisz Smihal miniszterelnök elnökletével megbeszélést tartottak azon egészségügyi felszerelések beszerzését illetően, melyek elengedhetetlenek a SARS-CoV-2 koronavírus okozta Covid–19 megbetegedés elleni küzdelemhez és a betegek kezeléséhez. Denisz Smihal a megbeszélés elején kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök személyes ellenőrzése alatt tartja a védőfelszerelések biztosítását, s napi szinten érdeklődik azokat illetően. Arszen Zsumagyilov elmondta, hogy az egészségügyi felszerelések beszerzésével foglalkozó állami vállalat május 26-án kezdi meg a vételezést a ProZorro rendszer egyszerűsített eljárása által. Erre a célra jelenleg 3 milliárd hrivnyával rendelkeznek, az egy hónapra elegendő felszerelésekre 750–760 millió hrivnya szükséges. Az állami költségvetési alapból vásárolt eszközök mellett jelenleg is folynak a tárgyalások a nemzetközi szervezetek támogatásával kapcsolatban. A Világbankkal kötött megállapodás például respirátorok vásárlását biztosítja 1,2 millió dollár értékben.
KAZAHSZTÁN
Az elnök szerint fel kell készülni a koronavírus második hullámára
„Fel kell készülnünk a koronavírus második kitörésére, a helyzetet súlyosbítják a tartós természetes gócpontok és más, különösen veszélyes fertőzések jelenléte hazánkban és a szomszédos országokban. Számos következetlen reform és átszervezés elfogadása az egészségügyi-járványügyi felügyeleti szolgálat és a fertőzés-ellenőrzőrendszer gyengüléséhez vezetett” – jelentette be Kaszim-Zsomart Tokajev. Az államfő utasítást adott a Kazah Köztársaság biológiai biztonságáról szóló törvény kidolgozását az év végéig.
ÜZBEGISZTÁN
Taskent régióban több várost a „piros zónába” sorolták be
Május 26-tól a régióban több várost (Bekabad, Nurafsan) sorolták a „piros zónába”, ami az jelenti, hogy a személygépjárművek közlekedése kizárólag 7:00 és 10:00, valamint 17:00 és 20:00 óra között engedélyezett.
KÍNA
Szijjártó: egy hét alatt több, mint 1000 lélegeztetőgép érkezett az országba
Az elmúlt egy hétben a magyar-kínai légihídon érkezett védőfelszerelésekről, eszközökről posztolt a Facebookon Szijjártó Péter. A hosszútávú egészségügyi védekezés alapfeltétele, hogy rendelkezésre álljanak a megfelelő mennyiségű és minőségű készletek.
Eddig száz gép, 131 millió maszk és 3000 lélegeztetőgép érkezett Kínából
Csütörtöktől szombatig közel 4 millió maszk érkezett Kínából Magyarországra. Pénteken megérkezett a Wizz Air 100. repülőgépe, amely Kínából szállított egészségügyi védekezéshez szükséges eszközöket Budapestre –írta közösségi oldalán Szijjártó Péter külügyminiszter. Összesítése alapján „mára ott tartunk, hogy az elmúlt másfél hónapban a Wizz Air gépeivel együtt összesen 130 repülőgép közlekedett a Kína és Magyarország közötti légihídon.”
Kínaiak ellen lázadnak magyarok
Ölre megy a Vasas Szakszervezeti Szövetség egy igazi nagyágyúval: beperli a kormány stratégiai partnerét, a Wescast Hungary Autóipari Zrt.-t, amely ráadásul a mintának tekintett kínai gazdaság egyik zászlóshajója -írjaa 24.hu. Azt kéri az érdekképviselet a bíróságtól, állapítsa meg, hogy jogellenesen járt el a kínai hátterű cég, mert nem fizetett a dolgozóinak arra az időre, amíg leállították az üzemet.
Online rendszert indít el Kína az új koronavírus globális terjedésének előrejelzésére – adta hírül a Hszinhua kínai állami hírügynökség a projektet vezető kutatók közlésére hivatkozva. Az északnyugat-kínai Kanszu tartomány székhelyén található Lancsou Egyetem innovációs központjának kutatói által kidolgozott rendszerhétfőtől kezdve 30 napon át jelzi előre, hogy a világ 180 országában naponta hány újabb fertőzéses eset bukkanhat fel.
Koronavírus: bajban a kínai bankszektor
Nagy esély van rá, hogy a kínai bankszektornak 2020-ban csökkenő nyereséggel kell szembenéznie, mivel a koronavírus számos nehézséget okoz a gazdaságban. A kínai kereskedelmi bankok 2020 első negyedévében 600,1 milliárd jüan (84,2 milliárd dollár) nettó nyereséget realizáltak, ami 5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, főként a bankok vagyonának bővülése és az alacsonyabb kezelési költségek miatt.
TÖRÖKORSZÁG
Törökországban tovább lassult a járvány terjedése
Törökországban május 26-án tovább lassult az új koronavírus-járvány terjedése, az utóbbi 24 óra leforgása alatt 948 ember szervezetében mutatták ki a kórokozót, így a fertőzöttek száma elérte a 158 762-őt. A naponta regisztrált fertőzöttek száma az április 11-ei 5138-as érték óta lassan mérséklődik, a gyógyultak száma meghaladja a 120000 főt. A 83 milliós országban a hatóságok eddig körülbelül 1,87 millió vírustesztet végeztek el.
Újra kamatot csökkentett a török jegybank
A várakozásoknak megfelelően ismét kamatcsökkentést hajtott végre Törökország központi bankja, tavaly nyár óta kilencedik alkalommal, hogy támogassa a gazdaságot és ellensúlyozza a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásait. A jegybank monetárispolitikai bizottsága május 21-én tartott ülésén 50 bázisponttal, 8,75 százalékról 8,25 százalékra vitte le az irányadó, egyhetes repókamatot. Közleményében a jegybank rámutatott, hogy a gazdaság kezd magához térni, de a járvány visszavetette a külkereskedelmet, az idegenforgalmi ágazatot és a hazai keresletet. Törökországot továbbra is fenyegeti a magas infláció, és ez megnehezítheti a kamatok további csökkentését. A jegybank megítélése szerint a fogyasztói árak rövidtávon erősebben növekedhetnek amiatt, hogy az élelmiszerek szezonális okok, illetve a járvány következtében nagyobb mértékben drágulhatnak, de az év második felében a kereslet csökkenése dezinflációs hatásokkal jár majd.
A Turkish Airlines nem tervez elbocsátásokat a következő két évben
A Turkish Airlines elnökének nyilatkozata alapján a cég még a járvány légi közlekedésre gyakorolt, globális romboló hatásai mellett is vállalja, hogy két évig megőrzi a jelenlegi alkalmazotti szintet. A friss adatok szerint a vállalat idén márciusban 53 százalékkal kevesebb utast szállított, mint egy évvel korábban. A cégvezető szerint a Turkish Airlines egyelőre megpróbálja egyedül megoldani a felmerülő pénzügyi gondokat, többek között új finanszírozási források keresésével. A tervezett intézkedések között említette, hogy eladják régebbi, ezért kevésbé költséghatékony repülőgépeik egy részét, és az újabb, korszerűbb típusok irányába mozdulnak el. Csökkentik továbbá külföldön működő képviseleti irodáik számát, illetve Törökországban is bezárnak néhány telephelyet. A vállalat emellett arra számít, hogy drágulni fognak a jegyárak.
AFRIKA ÉS KÖZEL-KELET
Világbank: 500 millió dolláros segítség a sáskajárás által sújtott országoknak
A Világbank Igazgatótanácsa egy 500 millió USD értékű csomag a sáskajárás által legnagyobb mértékben érintett országok számára történő létrehozása mellett döntött. A pénzügyi segítség célja a természeti katasztrófa során nehéz helyzetbe került gazdálkodók és farmok közvetlen módon történő megsegítése, kárenyhítés. A programban résztvevő első 4 ország, Dzsibuti, Kenya, Etiópia és Kenya 160 M USD összegre számíthat.
A globális válság ellenére 1,87%-kal nőtt Nigéria gazdasága 2020 első negyedévében
Nigéria Nemzeti Statisztikai Hivatala által kiadott közleménye szerint az ország gazdasága a globális válság ellenére ez év első negyedévében 1,87%-os növekedést ért el. A GDP növekedés azonban elmaradt a 2019-ben mért 2% fölötti értékektől. 2020. első negyedévében az előző év azonos időszakához (1,99 M hordó 6nap) és 2019 utolsó negyedévéhez (2 M hordó/nap) viszonyítva is növekedett és elérte a napi 2,07 millió hordót.
A tunéziai kormány jóváhagyta a 18,3 M EUR értékű IBRD hitel felvételét
A tunéziai kormány jóváhagyta a május 11-én a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal aláírt hitelmegállapodást, melynek értelmében a pénzügyi szervezet 18,3 M EUR értékben nyújt pénzügyi támogatást a koronavírus járvány és globális hatásai által sújtott az észak-afrikai országnak. Tunéziának, ahol várhatóan a járványügyi enyhítések következtében június elején újranyithatnak az éttermek és mecsetek, 15 éven belül kell visszafizetnie a 0,5 % kamatozású hitelt.
A dubai vállalatok 70%-a függesztheti fel tevékenységét a következő félévben
A Dubai Kereskedelmi és Iparkamara (DCCI) április 16 és 22 között 1228 megkérdezett cégvezető bevonásával elkészített felmérése alapján a válaszadók kétharmada nyilatkozott úgy, hogy nagy a valószínűsége annak, kénytelenek elhagyni a piacot a koronavírus járvány hatásai miatt. A felmérés szerint továbbá a Dubaiban működő hotelek és éttermek várhatóan szüneteltetni fogják szolgáltatásaikat a következő hónapban, a turisztikai irodák és ügynökségek 74%-a és a szállítmányozási, illetve raktározási tevékenységet végző vállalatok 34%-a fogja előreláthatóan felfüggeszteni működését.
Forrás: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara