Mit javasol az energiakereskedő?

Nem újdonság, mindenkit érint, és mindenki a megoldást keresi. Természetesen az energiabeszerzésről van szó. Az MKIK ipari kollégiumának ülésén a villamosenergia piacon kialakult helyzet okairól, várható következményeiről is szó volt, de, ami a legfontosabb, a vállalkozások számára hasznos információk és tanácsok is elhangzottak. Hogy mik voltak ezek?

A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezésére indult ősszel egy mélyinterjú sorozat több kérdőíves felmérés után, amely mélyebb betekintést engedett az energiaválság vállalkozásokra gyakorolt hatásaira. A mélyinterjú sorozat nyomán készülő javaslatokat az MKIK vezetése jövő héten terjeszti elő a kormánynak. Addig is, az MKIK Ipari kollégiumának ülésén az Audax Renewables Kft. energiakereskedő cég képviselője, Göbl Erik ismertette a piaci helyzetet, és tett javaslatot a vállalkozásoknak.
Sok vállalkozás, önkormányzat és közintézmény szembesült azzal az utóbbi időben, hogy a villamosenergia kereskedő, akivel eddig szerződésben állt, nem adott ajánlatot a következő időszakra.
Ennek több oka is van:
Illikvid az energiapiac. Nincs elérhető villamos energia a piacon, ha pedig van, az kevés, és persze drága.
A jelenleg tapasztalt 8-10-szeres áremelkedést egyik fél sem vállalhatja fel fix áras konstrukció mellett. A vállalkozásnak nem érdeke, hogy hosszú távra, évekre szerződjön ilyen árak mellett, míg a villamos energia kereskedő nem tudja megfinanszírozni előre ezt a beszerzést.
A kereskedők több kockázattal is szembenéznek. A költségszint növekedése miatt finanszírozási nehézségek alakulnak ki. Előfordulhat, hogy a kereskedő által megvásárolt volument az ügyfelek mégsem fogyasztják el. Ha pedig nem sikerült megfelelően felmérni a vállalkozás igényeit, akkor a pótlólagos beszerzés az emelkedő árak esetén komoly többlet terhet hárít a kereskedőre, hiszen 1-2%-os eltérés akár 100 millió forintos tételt jelenthet egy nagyfogyasztó esetében. A kereskedő legfőbb célja pedig még mindig a meglévő ügyfélkör ellátásbiztonságának garantálása.
És hogy milyen mozgástere van a vállalkozásoknak?
A kereskedők új konstrukciókat dolgoznak ki. Az Audax Renewables Kft. esetében például van előre fizetős, spot-áras és kombinált (base load + spot áras) konstrukció.
Az előre fizetős konstrukcióban a vállalkozás a tervezett fogyasztását előre kifizeti, majd hónap végén elszámol a kereskedővel. Ha többlet keletkezett, azt a kereskedő vagy továbbgördíti következő hónapra, vagy visszatéríti a díjat. Minden hónapban az adott havi áron történik az elszámolás, ha csökken az ár, akkor a vállalkozás is kedvezőbb áron jut villamos energiához. Így hónapról-hónapra kigazdálkodható az összeg, és nem betonozzák be a magas fix árakat. Az Audax Renewables Kft.-nél ez a fajta szerződés is egy évre szól, de az árak nem fixek. (A tervek között olyan új konstrukció is szerepel, amely spot árasnak indul, majd, ha az árak megfelelően alacsony szintet érnek el, fix árassá válik.)
A spot áras konstrukció az adott napon, vagy akár órában érvényes árakat veszi alapul a számlázáskor.
És hogy mit javasol a kereskedő?
Jelenleg alig érhető el fix áras szerződés a piacon, vagy ha igen, akkor adott esetben a szerződési feltételek csak szerződéskötés után válnak ismertté. Ebben az esetben, ha csökkennek a piaci árak, a vállalkozás akkor is magas fix árat fizeti.
Tehát azt javasolják a vállalkozásoknak, hogy keressék meg jelenlegi energiakereskedőiket, érdeklődjenek a különböző konstrukciókról, és kérjenek ajánlatot minél több kereskedőtől. Az előre fizetős és spot áras konstrukció ugyan nem tervezhető költséget jelent, de érdemes a magasabb árszinttel tervezni, és “meglepődni”, amikor csökken az ár.
Nem állítjuk, hogy egyszerű folyamat, de megéri az időt és a munkát.