A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara folyamatosan nyújt információt mind saját mind partnerei elemzései alapján a koronavírus helyzet okozta változásokról az export, logisztika, nemzetközi vállalkozói partnerség témában. Közreadjuk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2020.05.07-én készített hírösszefoglaló elemzést, mely a vállalkozások számára nyújt naprakész információt a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő, legfontosabb intézkedésekről és az esetleges áruforgalmi korlátozásokról.
ALBÁNIA
Járványügyi helyzet és kapcsolódó intézkedések Albániában
Albániában 2020. június 23-ig meghosszabbították a természeti katasztrófa-helyzetet, ugyanakkor május 4-ével megkezdődött a szigorú korlátozó intézkedések enyhítése. A járványügyi korlátozások enyhítésének részeként Albánia és Görögország megállapodást írtak alá az albán idénymunkások belépésének engedélyezésére (május közepétől). A mintegy 7.000-10.000 albán munkásra a görög mezőgazdasági szektor számít kiemelt jelentőséggel. Az albán Idegenforgalmi és Környezetvédelmi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium megkezdte a turisztikai szezon megnyitására vonatkozó szabályozások kidolgozását, lehetőséget biztosítva az idegenforgalmi üzletág beindítására. Albániában az oktatási intézmények a 2019/2020. tanévben már nem nyitnak meg (a tantermi oktatás kizárólag az érettségire felkészülő diákok számára biztosított a május 18. – június 5. közötti időszakban).
A 2020. évi költségvetés felülvizsgálata
Az albán Parlament Jogi-, Gazdasági és Pénzügyi Bizottsága elfogadta a 2020. évi állami költségvetés felülvizsgálatát célzó második normatív határozatot. Anila Denaj gazdasági és pénzügyminiszter megerősítette, hogy a normatív határozat célja a 7,3 milliárd ALL értékű második pénzügyi támogatási csomag allokálása a járvány miatt bezárni kényszerült vállalkozások és magánszemélyek számára. A parlament április 30-i ülésén jóváhagyták a 2020. évi költségvetés módosítását.
AUSZTRIA
Aktuális információk a korona vírussal kapcsolatos tudnivalókról Ausztriában- frissítve
Fontos információk a korona vírus kapcsán hozott rendelkezésekről, utazási korlátozások tekintetében, az osztrák vírus-helyzettel kapcsolatos hivatalos információk (közúti személy és teherforgalmat, vasúti személyforgalmat, légi forgalmat érintő intézkedések, határinfó)
A kormányrendelet értelmében Csehország, Lengyelország, a Koreai Köztársaság, Németország, Ausztria és Szlovákia állampolgárai üzleti utazási céllal a felsorolt országok területéről korlátozás nélkül beléphetnek Magyarországra. Magyar állampolgár személyforgalomban az ország területére korlátozás nélkül – beléphet, ha a magyar állampolgár olyan belföldi vagy a megjelölt államok egyikében bejegyzett gazdasági társaság vezető tisztségviselője vagy munkavállalója, amely egyben a megjelölt állam legalább egyikében bejegyzett további gazdasági társasággal vállalkozási viszonyban áll.
Péntektől változik az Ausztriába tartó teherforgalom útvonala
A 7,5 tonnát meghaladó össztömegű tehergépjárművek péntektől csak a Hegyeshalom-Nickelsdorf autópálya határátlépési pontot használhatják Győr-Moson-Sopron megyében Ausztria felé – közölte a rendőrség a honlapján. Az osztrák hatóság tájékoztatása alapján május 1-jén 0 órától az érintett járművek az Ausztriába való belépéshez a Sopron-Klingenbach és a Kópháza-Deutschkrautz határátkelőhelyet már nem vehetik igénybe.
Ausztria lazít a beutazási szabályokon
Negatív koronavírus-lelettel már nem kell karanténba vonulniuk az országba beutazóknak. A tesztet 200 euróért azonnal meg lehet csináltatni a bécsi reptéren is. Ez valóban sokba kerül, de az utazóknak ezentúl ezt is bele kell számítaniuk az utazási költségekbe. Amíg a járvány nem ér véget, és amíg nincs más megoldás a fertőzésre, addig ez a megfelelő Ausztria számára, és pillanatnyilag az ország járványügyileg jobban áll sok másik államnál.
Itt az új, válságkezelési példa Ausztriából
Az osztrák kormány növeli azoknak a cégeknek a támogatását, amelyek elbocsátás helyett a részmunkaidős foglalkoztatást választották. A részmunkaidős foglalkoztatás előnye, hogy megakadályozza a tömeges munkanélküliséget – mondta Gernot Blümel pénzügyminiszter bécsi sajtótájékoztatóján, amelyet Christine Aschbacher munkaügyi és Margarete Schramböck gazdasági miniszterrel közösen tartott a koronavírus-járvány okozta válság következtében az osztrák munkaerőpiacon kialakult helyzetről.
Tíz százalékos GDP-csökkenést várnak Ausztriában
Az idén 10 százalékos GDP-csökkenésre számít Ausztriában a koronavírus-járvány gazdasági következményei miatt az UniCredit Bank Austria pénzintézet prognózisában. A bruttó hazai termék a bank számításai szerint 36 milliárd euró értében csökken az idén. A termeléskiesés minden gazdasági ágazatot érinteni fog, a kiskereskedelemben és turizmusban közvetlenül érintett ágazatoknál azonban a kiesés akár 40 százalékos is lehet a bank becslése szerint.
Koronavírus: újabb jó hírek érkeztek Ausztriából
Tovább csökkent az aktív koronavírusos betegek száma Ausztriában, szerdán az egészségügyi minisztérium jelentése szerint 1437 beteget tartottak nyilván. Ausztriában összesen 15684 ember koronavírus-tesztje lett pozitív, közülük 13 639-en időközben meggyógyultak. Az elmúlt 24 órában 20 új beteget diagnosztizáltak, a legtöbbet Alsó-Ausztriában, illetve Bécsben. A betegek közül 418-an szorulnak kórházi kezelésre; az intenzívosztályon kezeltek száma ugyanakkor száz alá csökkent, így már csak 97-en vannak, akiknek súlyos az állapotuk.
BENELUX ÁLLAMOK
Lassul a járvány terjedése a Benelux-államokban
Noha jelentősen lassuló tendenciát mutat a koronavírus-járvány terjedése a Benelux-államokban, Belgiumban átlépte az 50 ezret, Hollandiában a 40 ezret az igazolt fertőzöttek száma. Luxemburg szintén a járvány terjedésének további lassulásáról adott hírt hétfőn – írja az MTI.
A közegészségügyért felelős belga hatóság friss bejelentése szerint a hétvégén 750 embernél mutatták ki a fertőzést, ezzel 50 267-re emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma az országban. A közzétett grafikon szerint lassul a járvány terjedése az országban. A betegség március elejére datált belgiumi megjelenését követően alig másfél hét leforgása alatt, azaz hét héttel ezelőtt vasárnap 886-an voltak a fertőzöttek. Egy héttel később, március 22-én 3401 fertőzöttet tartottak nyilván az országban. Az azt követő vasárnap 10 836-ot, egy hónapja 19 691-et, három hete 30 589-at, két hete vasárnap mintegy 38 500-at, egy hete pedig 46 134 igazolt esetet tartottak számon. A hatóság az egy héttel ezelőtti adatoknak kevesebb, mint a feléről, 80 koronavírussal összefüggő újabb halálesetről számolt be hétfőn. A héten közel ezren, a hétvégén 159-en váltak a betegség áldozatává, jelenleg 7924 haláleset köthető a vírusfertőzéshez Belgiumban. Kórházakban 41-en, idősek otthonában 39-en haltak meg. Kórházba 59 embert vittek az elmúlt 24 órában, amely adat mintegy negyede az egy hete közzétett számoknak. A járvány miatt foglalt kórházi ágyak száma folyamatosan csökken, jelenleg 3044 ágyat foglalnak el a fertőzöttek, nagyjából 900-zal kevesebbet, mint egy hete. A kórházban kezeltek közül 655 ember részesül intenzív ellátásban, 200-zal kevesebben, mint múlt hétfőn. Március 10. óta 12 378-an hagyhatták el gyógyultan a kórházakat. Az elmúlt 24 órában 16 729 vírustesztet hajtottak végre Belgiumban, a járvány kezdete óta elvégzett tesztek száma pedig 440 700 – közölték. Hollandiában a helyi közegészségügyi intézet (RIVM) szintén a járvány további lassulásáról adott hírt, noha 40 770-re emelkedett az igazolt fertőzöttek száma. A hétfő délután közétett adatok szerint az elmúlt három nap alatt 1379 embernél lett pozitív a teszt eredménye, egy hét alatt mintegy háromezer embernél. Az elmúlt héten valamivel több, mint 500-an, vasárnapról hétfőre 26-an haltak meg az országban. Jelenleg 5082 elhunytat tartanak nyilván. Kórházba a korábbi átlagos 100-110 helyett 42 embert szállítottak, ezzel jelenleg 11 037 embert ápolnak egészségügyi intézetekben. Luxemburgban szintén tovább lassult a vírus terjedése. A frissen közzétett adatok szerint az elmúlt négy napban 55 új esetet regisztráltak, egy hét alatt mintegy 80-at. A nagyhercegségben 3827 fertőzöttet tartanak nyilván. 95 elhunytról érkezet jelentés, ez az adat 10-zel magasabb, mint egy hete. Az elhunytak átlagéletkora 85 év, a fertőzötteké 46 év. A helyi egészségügyi hatóság közlése szerint a múlt hét elején közreadott adatokhoz képest mintegy 50-nel kevesebbet, jelenleg 115 embert ápolnak kórházakban, közülük 22-en részesülnek intenzív ellátásban. Ez idáig 850-en távozhattak gyógyultan a kórházakból.
Luxemburgban a hétvégén 3223 vírustesztet végeztek, az elkövetkező hónapokban induló, a teljes népesség szűrését célzó terv részeként – tették hozzá.
Hollandia ipari termelése a 2000. évi szintre esett vissza
Az ipari termelés a legnagyobb csökkenést tapasztalta meg az adatközlés bevezetésének 2000. évi kezdete óta, számolt be május 4-én a Holland Beszerzési Menedzsment Szövetség (NEVI : Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement ) Az úgynevezett NEVI beszerzési menedzser-index másnevén a NEVI PMI a márciusi 50,5-ről áprilisra 41,3 pontra esett vissza. Ez a legalacsonyabb érték 2009. május óta. “Ez azt jelzi, hogy a koronavírus-járvány következtében a termelési ágazat jelentős mértékben romlott” – áll a nyilatkoztukban. Mind a gyártási volumen, mind az új megrendelések száma óriási mértékben csökkent. Az ellátási lánc nyomása nőtt, ami a vizsgálat 2000-es kezdete óta a leghosszabb szállítási időket eredményezte. A legrosszabb még hátravan – kommentálta a hírt Albert Jan Swart, az ABN AMRO közgazdásza. “Annak ellenére, hogy a kormány számos intézkedést hozott a munkahelyek megőrzése érdekében, a foglalkoztatás 2009.július óta nem látott negatív rekordot ért el. Az ipari termékek iránti kereslet egyelőre nem várható, hogy helyreálljon.”
Újraindítja budapesti járatait a holland KLM légitársaság
Újraindítja budapesti járatát május 4-től a KLM, a gépek naponta egyszer közlekednek a két főváros között. A holland királyi légitársaság szerdai közleményében azt írta, naponta egy járat közlekedik majd, amely délelőtt indul Amszterdamból, és délben indul vissza. A KLM azt tanácsolja, hogy az utasok a foglalás előtt ellenőrizzék a különféle korlátozásokat, amelyek országonként és személyenként változóak, és bármikor változhatnak. A légitársaság új szabályokat is bevezetett: ha a gépeken kevés ember utazik, a KLM igyekszik két utas között a lehető legtöbb ülőhelyet szabadon hagyni. A biztonság érdekében az amszterdami Schiphol reptéren több szolgáltatásért is csak kártyával lehet fizetni, az utasok pedig csak kisebb csoportokban szállhatnak fel a gépre. A légiutas-kísérők maszkban és kesztyűben dolgoznak, elkülönített mosdót vesznek igénybe, valamint gyakran használnak kézfertőtlenítőt és egyéb extra higiéniai termékeket.
A holland VAPIANO étteremlánc csődöt jelentett
A Vapiano étteremlánc, amelynek 10 étterme működött Hollandiában, május 4-én csődöt jelentett. A Gelderland-i bíróság elindította a csődeljárást a fizetésképtelenség nyilvántartásba vétele alapján.
A lánc első étterme, amely a “friss és egyszerű ételek, olasz ízekkel” koncepció jegyében nyitott, 2002-ben nyitotta meg kapuit Hamburgban. A koncepció ezután Európában és a világ más részein, beleértve Ausztráliát és Dél-Amerikát is életképesnek bizonyult és sikeresen működött. Az anyavállalat honlapja szerint a láncnak jelenleg 185 étterme van világszerte, több, mint 30 országban, ebből majdnem 80 db Németországban található. Az étteremlánc franchise rendszerben működik, minden egyes Vapiano étterem 50-80 munkahelyet jelent.
Az anyavállalat március 20-án kért költségei kifizetésére halasztást, hivatkozva a koronavírus miatt kialakult válságra, ezt követően a hollandiai fiókvállalat április 24-én kérte kifizetéseinek elhalasztását. Az étteremlánc Hollandiában nem igazán működött sikeresen, a koronavírussal kapcsolatos intézkedések voltak az utolsó csepp a pohárban. Hollandiában az éttermek zöme Rotterdamban, Amszterdamban és Hágában működött.
Belgiumban a vállalkozások többsége a bevételei mintegy felét elveszíti
A koronavírus miatti korlátozások és az ország gazdaságának leállása sok belga vállalkozást nagyon súlyosan érintett. Egyesek a bevételeiknek akár 44% -át is elveszítették, és tőketartalékaik olyan gyorsan olvadnak, mint a hó a napsütésben.
Az elmúlt hetekben a vállalkozók valóságos hullámvasúttal szembesültek ”- jegyzi meg Olivier Morel, a CBC bank és biztosítótársaság vezérigazgatója. “Sokaknak egyik napról a másikra kellett bezárniuk az üzletüket vagy vállalkozásukat. Ezzel a bevételeiket elveszítik, ugyanakkor az állandó költségeik továbbra is változatlanok maradnak. Ma sok vállalati vezető igen kényes pénzügyi helyzetben van. Nagyon súlyos csapást jelent ez különösen azok számára, akiknek a munkája és vállalkozása az életben maradásról szól.”
Az Ipsos Intézet által az Echo Connect és a CBC kérésére végzett vizsgálat feltárta a koronavírus-válság gazdasági következményeit. A felmérésben szereplő vállalkozások vezetői és a kereskedők háromnegyede szerint a jövedelem és a cash flow átlagosan 44%-kal esett vissza. Az 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásokat különösen érinti a tartalékok rohamos csökkenése, amely tartalékok átlagosan 52%-kal „apadtak le” ezidáig. A megkérdezettek csaknem egyharmada nem hisz vállalkozása rövid vagy középtávú fenn ill. megmaradásában.
A megkérdezett vállalatok 54%-a esetében nőtt a fizetési hátralék az ügyfeleik körében. Különösen a B2B, szegmensben jellemző ez, ahol a fizetési hátralékok átlagos növekedése mintegy 30%. Ezenkívül minden negyedik vállalkozó beismeri, hogy saját maga is késedelemmel fizet a beszállítóinak, így a késedelmes fizetés egy láncolatot indít el ill. alkot.
A belga pénzügyi szektor már nagyon sokat dolgozott egy biztonságosabb helyzet elérése céljából, pl. megállapodott a szövetségi kormánnyal, hogy október 31-ig tolja ki a fizetési határidőt a hitelek visszafizetésére azon vállalkozások és egyéni vállalkozók számára, amelyek tevékenysége életképes és fenntartható. Ezenkívül garanciarendszert vezettek be minden új, legfeljebb 12 hónapos hitelre és hitelkeretre, amelyet a bankok az életképes nem pénzügyi és független vállalkozásoknak nyújtanak.
„A meglévő hitelekhez nyújtott újraegyeztetett fizetési határidő és az új hitelek felvételének lehetősége már rövid távon is nagy különbséget jelenthet.” – nyilatkozta a Twitteren Olivier Morel, a CBC vezérigazgatója.
A nyári szezon kihagyása lenne a legnagyobb baj a Charleroi Airport számára
Philippe Verdonck, a Brussels South Charleroi Airport (BSCA) vezérigazgatója 35 millió eurós üzemi veszteségre számít az idei évben, azzal a feltétellel, ha a repülőtér megnyithat és újraindul a nyári szezonra. Amennyiben nem így történik, még rosszabb éve lesz Belgium második legnagyobb forgalmú repülőterének.
A BSCA március 24-én zárta be kapuit a koronavírus miatt kialakult helyzetben. Jelenleg 8–9 millió euró veszteséget „termel” havonta, és a legjobb forgatókönyvek szerint is csak június 8-án lesz esélye az újranyitásra. “Ha a tavalyi éves utasszám 60%-át elérnénk 2020-ban, az nem lenne rossz” – elemzi Philippe Verdonck, a BSCA vezérigazgatója.
Ahhoz, hogy ezt a teljesítményt elérjék, a repülőtér vezetése reméli, hogy a nyári szezonban már számolhat némi utasforgalommal. “Fenntartjuk a likviditási helyzetünket, és problémák nélkül képesek leszünk az évet befejezni, de nyilvánvalóan minden attól függ, hogyan fog menni az újranyitás” – mondta Verdonck. Nem zárja ki annak sem a lehetőségét, hogy a repülőtér a jövőben kénytelen lesz állami segítséget kérni, ha az események nehezebben alakulnak. Annyit már sikerült elérniük, hogy a repülőtér késedelmi kamat kifizetésével, de késve fizetheti a repülőtér bérleti díját a régió számára (Sowaer).
A BSCA menedzsmentje nem tartja valószínűnek, hogy 2022 előtt képes lenni elérni a 2019.évi utasforgalom szintjét, ami 8,2 millió utas volt. Remélik, hogy 2023-ra már a növekedés is beindulhat. A BSCA éves teljesítménye nagyban függ a Ryanair-től, amely légitársaság a repülőtér forgalmának 77% át képviseli. Az ír cég vezetése már jelezte, hogy nem fogja újraindítani a járatait, ha azt az ún. „szociális távolságtartás” kritériumaihoz fogják kötni. Philippe Verdonck vezérigazgató ugyanakkor bízik abban, hogy a Ryanair, tekintettel a kialakult helyzetre, a többi, a repülőtéren működő légitársasággal – WizzAir, TUI Fly, Belavia – együtt és egy időben fogja újraindítani a tevékenységét és a járatait. Új és pozitív hír, hogy a WizzAir július 1-től kezdődően meghirdette új és egyben 14. Charleroi-ból indított napi járatát, Charleroi-Bécs útvonalon.
90%-kal kevesebb légijárat a Brussels Airport-on áprilisban
Áprilisban csak 2.358 járat érkezett a brüsszeli repülőtérre, ill. indult el onnan, vagyis átlagosan napi 79 járat. Ez csak a töredéke (12 %-a) a tavaly áprilisi repülési számadatnak, ami 19 710, vagyis napi 657 járat volt.
Április az első hónap, amikor már teljes egészében lehet értékelni a koronaválság légiközlekedésre gyakorolt hatását, amely példátlan mértékben csökkentette a légiközlekedést Európában és szerte a világon. A márciusi hónap első fele még „normálisabban” zajlott, s akkor “csak” 40%-kal esett vissza Brussels Airport járatforgalma, így áprilisban következett be az igazán drasztikus csökkenés. A leszállásra és felszállásra készülő repülőgépek túlnyomó többsége áprilisban áru és nem személyforgalom volt. A csúcsnapokon 50 – 60 air cargo járat érkezett és indult Brüsszelből – mondta Ihsane Chioua Lekhli, a brüsszeli repülőtér szóvivője. A személyszállító repülők száma napi 10-20-ra korlátozódott.
Luxemburg gazdasági tevékenysége 25%-kal esett vissza a koronavírus-csúcs időszakában
Jóllehet Luxemburg gazdasága soha nem látott leállást élt át hosszú heteken keresztül, a Luxemburgi Statisztikai Hivatal (STATEC) úgy látja, hogy a gazdaság jobban lábal ki majd a válságból, mint a szomszédos országokban (Belgium, Franciaország és Németország), amelyben fontos szerepet játszik a pénzügyi szektor túlsúlya.
A nemzeti statisztikai hivatal legutóbbi konjunktúra felmérésében sem tulajdonít különösebb jelentőséget annak a ténynek, hogy április hónapban a luxemburgi gazdasági szereplők üzleti bizalma gyakorlatilag összezuhant. A STATEC elemzése nem látja annyira sötéten a helyzetet, mint a gazdasági szereplők. Ennek megfelelően a március és április hónapok között megfigyelt aktivitáscsökkenés meglehetősen kedvezően viszonyul a többi referenciaként számon tartott ország adataihoz képest. A sokk ugyanolyan erős volt, mint a hirtelen érkezett járvány. Március 23. (az építkezések és beruházások leállításának bejelentése) és április 17. (a munkálatok és egyes szolgáltatások újraindítása) között az STATEC becslése szerint a nagyhercegségben a gazdaság teljesítményének csökkenése 25 % volt. A gazdasági elemzők ezt a viszonylag jó teljesítményt elsősorban a luxemburgi pénzügyi szektor súlyával és erejével magyarázzák. Valójában a pénzügyi szektor az ország teljes hozzáadott értékének egynegyedét képviseli, ugyanakkor a három szomszédos országban ez az arány csak az 5%-ot közelíti meg. Így míg a gazdaság egésze lebénult a világjárvány következtében, a luxemburgi pénzügyi szektor tevékenysége “csak” 10%-kal esett vissza. A gazdaság többi szektorát viszont katasztrofális mértékben sújtotta a válság: az ipari tevékenység 47%-kal, ezen belül az építőiparé 90%-kal csökkent, hasonlóan -90% a szállodák és az éttermek teljesítménye, -60% a csökkenés a logisztikai szektorban, és – 39% a kereskedelemben. A STATEC éves szinten -2%-os GDP csökkenést prognosztizál, ehhez természetesen szükséges a gazdaság június 11-től meghirdetett fokozatos újraindítása is. A munkaerőpiacot illetően az elmúlt 2 hónapban a munkavállalók 30%-a lett részlegesen munkanélküli, ami a 2008-2009 éves gazdasági válság adatát is meghaladja.
BOSZNIA-HERCEGOVINA
A Világbank elemzése a koronavírus-járvány gazdasági és szociális hatásairól Bosznia-Hercegovinára
A Világbank az idei évben 3,2-4,2% közötti gazdasági visszaesésre számít Bosznia-Hercegovina esetében, míg az IMF és más elemzők 5-10% közé várják a GDP visszaesését. A 2018-ban regisztrált 18,4%-ról 2019-ben 15,7%-ra csökkent a munkanélküliségi ráta, azonban a koronavírus-járvány következtében számos munkahely megszűnésére lehet számítani, főleg a szolgáltató szektorban. A Világbank várakozása szerint az infláció 2019-hez hasonlóan (0,6%), 2020-ban is alacsony (0,7%) lesz, aminek az oka a kőolaj világpiaci árának zuhanása és a belső kereslet visszaesése lesz. A Világbank 2020-ban a költségvetési hiány növekedését prognosztizálja, amely így a tavalyi 0,5%-ot követően 3,7%-os lehet. A GDP arányos államadósság 2020-ban várhatóan 37,4%-ra nő a 2019-ben regisztrált 34,6%-ról. A koronavírus-járvány elhúzódása nemcsak a gazdaság jelentős lassulását okozná, hanem a tervezett infrastrukturális, energetikai és közlekedési fejlesztéseket is komolyan veszélyeztetné. A Világbank szerint a kilátásba helyezett gazdaságvédelmi intézkedések hatékonyságára a legnagyobb veszélyt az ország bonyolult államigazgatási struktúrája és korlátozott erőforrásai jelentik.
A boszniai kormány elővigyázatosságból júniusig biztos nem indítja újra a légiforgalmat
A boszniai kormány közölte, elővigyázatosságból júniusig biztos nem indítja újra a légiforgalmat. Bosznia-Hercegovina egyetlen tengerparti városában, Neumban a járvány kitörése óta kötelező a belépő járművek fertőtlenítése, és május 1-től kezdve ezt fizetős szolgáltatássá változtatták, az így befolyó összeget pedig további fertőtlenítőszerekre költik.
Lassan visszatér az élet a rendes kerékvágásba Bosznia-Hercegovinában
Bosznia-Hercegovinában egy nap alatt 1946-ról 1987-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma május 7-én, míg egy héttel korábban még átlagosan 50-60 új fertőzöttet regisztráltak, vagyis a tendencia jelentősen csökkent. Az országban lassan visszatér az élet a rendes kerékvágásba, újranyitottak az üzletek, az éttermek, és hamarosan azok, akik otthonról dolgoztak, visszatérhetnek a munkahelyükre. A kijárási tilalom már csak 22 órától másnap reggel 5 óráig tart, és a jövő héttől az óvodák is újranyitnak.
BULGÁRIA
Bulgária is enyhít a járványügyi korlátozásokon – a Maszol.ro portálról
Bulgária nem hosszabbítja meg a koronavírus-járvány miatt március 13-án elrendelt egészségügyi vészhelyzetet május 13-át követően, mert már nem szükséges. A járványügyi óvintézkedések és korlátozások egy része hatályban maradhatna május 13. után is, melyek főként a gazdasági és társadalmi szférát érintik. Május első napjaiban engedélyezték a parkok felkeresését, az egyéni sporttevékenységet, illetve megnyitották az uszodákat is. A kávézókban, éttermekben és gyorséttermekben csak a szabad ég alatti kiszolgálást engedélyezték a járvány elleni intézkedések betartásával. A védőmaszkok viselése már csak a zárt középületekben kötelező.
CSEHORSZÁG
Saját nemzeti oltásuk lesz a cseheknek
Csehország nem kispályázik: a prágai Egészségügyi Minisztérium vezetésével több intézet összefogva saját oltás kifejlesztését teszteli. Nem titkolják, hogy ezt tartják a legjobb megoldásnak. Csehország beszáll abba a versenybe, amelyben a koronavírus-oltás kifejlesztésének elsőségéért folyik – derült ki a Radio Praha tudósításából. A prágai Egészségügyi Minisztérium bejelentése szerint a nemzeti oltóanyag kifejlesztése jelenleg az első laboratóriumi teszteknél tart és várakozások szerint hónapokig fog tartani.
Aktuális munkanélküliségi adatok és újabb gazdaságvédelmi lépések bejelentése Csehországban
Csehországban a márciusi 3%-ról áprilisban 3,4%-ra nőtt munkanélküliségi ráta. A cseh munkaügyi hivatalok áprilisban 254 040 fő regisztrált állaskeresőt tartottak nyilván, ami 28 400 fővel több mint márciusban. Maláčová Munka- és Szociálisügyi miniszterassszony szerint egyes cégek már bejelentették szándékukat a tömeges elbocsátásokra. A Sokolovi szénbánya például ezév második felében 1000 fő elbocsátását tervezi, de hasonló tervvel állt elő a japán cégcsoport csehországi AGC Automotive Czech gyára is. A cseh Gazdasági Kamara április 21-23 között végzett felmérése szerint a csehországi cégek fele nem csökkentett létszámot és nem is tervez elbocsátásokat. Az építőipari cégek esetében ez az arány 71% volt, azonban az éttermi szolgáltatások esetében csupán 28% jelezte, hogy nem tervez ilyen lépéseket. Az elbocsátásokat tervező cégek 2/3-a átlagban 20%-os leépítést tervez. Maláčová szerint a jelenlegi munkanélküliségi mutató még mindig bizakodásra ad okot, azonban meg kell várni május végét, június elejét, amikor is a legnagyobb hullámra lehet majd számítani. A Munka-és Szociálisügyi minisztérium egyik anyagában 5%-os munkanélküliségi ráta növekedést prognosztizál. A minisztérium szerint a járvány gazdasági hatása attól függ majd, hogy hányan és mennyi ideig lesznek munka nélkül Csehországban. Eközben a cseh kormány újabb gazdaságvédelmi lépéseket jelentett be. Ezek szerint az év végéig teljesen felfüggesztik az elektronikus on-line kassza alkalmazását illetve annak tervezett kibővítését. A 13 év alatti gyerekkel rendelkező egyéni vállalkozók napi 424 korona helyett áprilistól visszamenőlegesen 500 korona napi gyermekgondozási ellátásban részesülnek az iskolák és szociális intézmények zárva tartása miatt. Az állam 50 %-os bérleti díj hozzájárulással támogatja azokakat a vállalkozókat,akik kénytelenek voltak bezárni a bérelt üzlethelyiségeiket. Ennek előfeltétele, hogy a bérlő 30%-os bérleti díj csökkentésében állapodjon meg a bérbeadóval április 1 és június 30 közötti időszakra (tehát a bérbeadó összességében 30%-tól esik el). A bérlő így 20%-ot kell, hogy önerőből álljon. Az intézkedés 150-200 ezer vállalkozást érinthet és 4 Mrd. korona (52 Mrd.HUF) többletkiadást jelent. A kormány szintén döntött a családi vállalkozások támogatásáról. Ennek lényege a 2-3 fős kis családi Kft-k (családi vállalkozások) megsegítése, egyszeri napi 500 koronával (6500 HUF), március 12-től visszamenőlegesen június 8-ig. A támogatás feltétele, hogy rokonsági viszony legyen a tagok között.
Csehország-szerte alkalmazzák már az intelligens kontaktkeresést
Csehországban országos szinten használják péntektől a mobilszolgáltatók adatait a koronavírus-fertőzöttek kontaktszemélyeinek meghatározásához, Nagy-Britanniában pedig jelentősen meghaladta a célként kitűzött napi százezret az új esetek megállapítását célzó szűrések száma. Az úgynevezett „intelligens karanténrendszer” révén a cseh közegészségügyi hatóságok a mobilszolgáltatók adatai segítségével nagyon gyorsan meg tudják határozni, hogy egy-egy új koronavírus-beteg kikkel találkozott az előző öt napban, hogy őket szintén letesztelhessék.
Csehország, Dánia: a lazítást nem követte a járvány fellobbanása
Csehországban és Dániában a járvány miatt elrendelt korlátozások részleges feloldása után nem kezdett hevesebben terjedni a koronavírus-fertőzés. „Több mint egy hete 100 alatt marad Csehországban az új fertőzöttek száma” – közölte Adam Vojtěch, cseh egészségügyi miniszter. A fertőzés a boltok és szolgáltatások újbóli megnyitása után sem kapott lábra. „A lazításnak nincs hátrányos következménye” – mondta Vojtěch, aki hozzátette, hogy a korlátozások óvatos, fokozatos enyhítésével Csehország jó úton jár a járvány megfékezésében. Csehországban és Dániában egyébként korán megkezdték a járvány elleni védekezést is.
A csehek meglépték – helyreáll a nemzetközi buszforgalom
A cseh kormány hétfőn döntött a nemzetközi vasúti és buszközlekedésre vonatkozó korlátozások feloldásáról, május 11-től így újra közlekedhetnek buszok és vonatok a nemzetközi forgalomban – írja a Reuters. Az intézkedést március 14-én fogadták el. Mint azt korábbi cikkünkben megírtuk, a csehek rendkívül sikeresek voltak a járvány visszaszorításában, pedig márciusban még náluk emelkedett a legmeredekebben a járványgörbe.
ÉSZAK-MACEDÓNIA
Járványhelyzet Észak-Macedóniában
Észak-Macedóniában május 7-re az előző napi 1526-ról 1539-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Egy héttel ezelőtt még napi 40-50 új fertőzött volt az országban, most már csak 15-20 új fertőzöttet regisztrálnak. Míg a kormány az új fertőzöttek számának csökkenésével indokolja a korlátozó intézkedések lazítását, az ellenzék szerint nem az új fertőzöttek száma csökken, hanem kevesebb tesztet végeznek, mint korábban, így a regisztrált esetek száma is csökkenni látszik. Az alkotmánybíróság mindeközben arról döntött, hogy nincsenek meg a feltételek arra, hogy újra összeüljön a parlament, és ismét szavazzon a szükségállapotról, mint ahogyan azt az ellenzék követelte. A parlament legközelebb a választások után, az új képviselők eskütételekor ül össze.
FRANCIAORSZÁG
Egyre kevesebb a koronavírusos beteg Franciaországban
Franciaországban az elmúlt 24 órában 278-cal 25 809-re nőtt a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma az előző napi 330 után, de a kórházakban hetek óta fokozatosan csökken a betegszám, ezért országszerte folytatódott a felkészülés az általános karantén jövő heti feloldására. Az egészségügyi minisztérium szerda esti összesítése szerint a kórházakban 177-en, az idős otthonokban és szociális intézményekben 101-en vesztették életüket a Covid-19 fertőzés következtében az előző nap óta. Kórházban 23 983 fertőzöttet ápolnak, ami 792-vel kevesebb, mint kedden, de még mindig csaknem kilencszáz új betegfelvétel történt szerdán. Az intenzív osztályokon csaknem egy hónapja csökken a betegszám, kedd óta 283-mal. Jelenleg 3147-en vannak lélegeztetőgépen, míg az április 9-i tetőzéskor 7200 volt ez a szám. A súlyos betegek számának egyenletes csökkenését biztató jelnek tartják a szakemberek, ugyanis az egészségügyi rendszer leterheltségén múlik, hogy milyen mértékben oldhatók fel jövő héten a szigorú kijárási korlátozások, amelyek megyékre lebontott pontos és végletes részleteit csütörtök délután ismerteti Edouard Philippe miniszterelnök. Az Odoxa közvélemény-kutatóintézet szerdán közzétett felmérése szerint a franciák kétharmada támogatja és várja a karantén befejezését, ugyanakkor 60 százalékuk nem bízik abban, hogy a kormány stratégiája sikeres lesz annak érdekében, hogy az országot ne érje el a járványnak egy második hulláma. Legvitatottabb kérdés az iskolák megnyitásának menetrendje és a tömegközlekedési eszközök biztonsága. Az általános karantént hétfőn felváltó óvintézkedések bevezetése fokozatos lesz. Jövő héten a franciák már igazolás nélküli is elhagyhatják az otthonaikat, de június 2-ig csak a lakóhelyük körüli 100 kilométeres körzetben mozoghatnak. A vendéglátóiparon kívül a kereskedelmi egységek megnyithatnak, de a mozik, színházak, koncerttermek továbbra is zárva maradnak, ahogy a parkok, játszóterek, sportlétesítmények, tengerpartok, strandok és az uszodák is, gyülekezni pedig csak 10 főig lesz engedélyezett. A kormány június elejétől reméli tovább enyhítések engedélyezését.
Franciaország közel félmillió munkahelyet veszített el az idei első negyedévben
A Francia Statisztikai Hivatal (INSEE) adatai szerint a munkahelyek száma április hónapban „csak” 33%-kal csökkent, így mindösszesen 453.800 munkahely szűnt meg az első negyedévben, túlnyomó részben a Covid-19 vírus miatt bekövetkezett gazdasági válság következtében.
Az INSEE szerint a fizetett foglalkoztatás 2,3%-kal csökkent. Az ideiglenes munkavállalók és munkahelyek fizették a legnagyobb árat, hiszen ebben a szegmensben közel 300.000 munkahely szűnt meg, s 37%-kal csökkent a foglalkoztatottság, ugyanakkor a visszaesés jóval kisebb mértékben figyelhető meg a kereskedelmi szolgáltatásokban (-3,5%), valamint az iparban (- 0,3%), és a mezőgazdaságban (- 0,5%). Az építőiparban a tendencia még pozitív is lett, a fizetett munkahelyek + 0,4%-os növekedésével.
A jövőt illetően Julien Pouget, az INSEE gazdasági osztályának vezetője szerint “Minden attól is függ, hogy a vállalatok hogyan viselkednek a beruházások, továbbá a háztartások a fogyasztás szempontjából.” Bizonyos gazdasági ágazatok, mint például a szállodák, vendéglátás és a turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások működtetése továbbra sem engedélyezett, bár a teljes gazdasági tevékenység mintegy 5% át képviselik, amelyik az egyik legfontosabb elem jelenleg, amelytől az újraindulás és helyreállítás erőssége függ az elkövetkező hónapokban.
Franciaország nem fogja karanténba zárni az európai turistákat
A francia elnöki hivatal a CNN megkeresésére vasárnap megerősítette, hogy nem tervezik 14 napos karanténba zárni a schengeni övezetből és az Egyesült Királyságból érkező utasokat a jövőben, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségűek. Egy nappal korábban Olivier Véran francia egészségügyi miniszter ugyanakkor még épp az ellenkezőjét állította ennek. A politikus közleményében úgy fogalmazott, mindenkit karanténba helyeznek majd, aki külföldről, Korzikáról vagy más, az országhoz tartozó tengerentúli területről érkezik Franciaországba. A francia kormány kedden (május 05.) tárgyal majd a két hónappal ezelőtt bevezetett rendkívüli állapot meghosszabbításáról. A schengeni övezethez 26 európai ország tartozik, melyek között az állampolgárok szabadon mozoghatnak. Köztük van Magyarország is. A lépés azért is érdekes, mert az ázsiai államok tapasztalataiból kiindulva a járvány második hulláma úgy alakulhat ki a legkönnyebben, hogy a vírust külföldről ismét behurcolják egy adott országba. A nyár közeledtével viszont a turizmust mindenki fel szeretné támasztani a tetszhalotti állapotból, amin a turisták kéthetes karanténba zárása nyilvánvalóan nem segítene.
HORVÁTORSZÁG
A horvát kormány intézkedéseinek hatásai az ország gazdaságára
Andrej Plenkovic miniszterelnök úgy értékelte az első gazdaságvédelmi csomagot, hogy az intézkedéseknek köszönhetően a járvány okozta válság miatti munkanélküliség-növekedés jelentősen kisebb mértékű, mint más országokban. 85 ezer vállalkozás 485 ezer munkahely megtartására kapott dolgozónként 3.250 HRK (433,33 EUR) állami támogatást, ami összesen 1,576 Mrd HRK-s (210,16 M EUR) kiadást jelent az állami költségvetésnek. Ezen felül a költségvetésből fedezték a bérekkel kapcsolatos járulékok összegét is, ami további 349 M HRK (52,54 M EUR) költséget jelent. A horvát kormány – a nemzetgazdasági teljesítményhez képest bőkezű – munkahely-megőrzési programjának is köszönhetően várhatóan az idei év rekord költségvetési hiánnyal zárul majd, ami az euró-bevezetési céldátumot az európai jegybanki értékelése szerint is évekkel kitolhatja. A horvát kormány várakozásai szerint a horvát gazdaság idén 9,4 %-kal zsugorodhat, az állam központi adóssága is megközelíti a 90 %-ot.
Enyhítik a korlátozásokat Horvátországban
Mivel jelentősen lassult az új koronavírus terjedése Horvátországban és Szlovéniában is, szigorú óvintézkedések mellett a kormányok fokozatosan enyhítenek a korlátozásokon. Horvátországban leszerelik az Arena Zágráb sportcsarnokban kialakított ezer férőhelyes ideiglenes kórházat. Május 11-ig még érvényben lesz a lakhelyelhagyási tilalom, amelyet korábban annyival enyhítettek, hogy a megyéken belül szabadon lehet mozogni. Mindkét országban kinyithattak az üzletek, május 4-től pedig fokozatosan elkezdhetik működésüket azok a kávézók és éttermek, amelyek rendelkeznek terasszal, továbbá a fodrász- és kozmetikai szalonok, valamint az óvodák és általános iskolák is. Ugyanakkor Horvátországban és Szlovéniában is zárva tartanak a boltok vasárnap, és vannak arra vonatkozó kezdeményezések, hogy ez a járvány vége után is így maradjon.
Kimérten startol a légiközlekedés Horvátországban
Egyelőre nem lehet Magyarország és Horvátország között repülni, de a szomszédos országban lassan megindul a légi forgalom. Belföldi járatokkal és egy nemzetközi útvonallal kezdi meg a működést a Croatia Airlines. Május 11-én indul meg a légi forgalom a horvátoknál. A helyi Turistički Svet idegenforgalmi magazin szerint a Zágráb – Split – Zágráb és a Zágráb – Dubrovnik – Zágráb vonalon napi két járat indul majd, egy reggel és egy este. Egy nemzetközi menetrendet is beharangoztak, mégpedig Németországba repülhetnek majd a horvátok a Zágráb – Frankfurt – Zágráb reláción. Külföldre azonban csak egy járatot indítanak naponta.
Horvátországban is átfogó szerológiai vizsgálatot indítanak
Horvátországban 24 óra alatt héttel – néggyel kevesebbel, mint egy nappal korábban -, 2119-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma május 6-ra. A négymilliós országban eddig 41 053 koronavírustesztet végeztek. Krunoslav Capak, a horvát közegészségügyi intézet igazgatója a válságstáb szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette: hamarosan Horvátországban is átfogó szerológiai vizsgálatot indítanak, hogy világosabb képet kapjanak a járvány kiterjedéséről és a megbetegedések valós számáról az országban.
Horvátország a nyáron megnyitja a strandjait a turisták előtt
Horvátország megnyitja az adriai strandjait a turisták előtt, a nyár azonban más lesz, mint az új koronavírus által okozott világjárvány előtti időkben – jelentette be Krunoslav Capak, az ország tisztifőorvosa. A helyi rendőrségnek és hatóságoknak, valamint a strandok üzemeltetőinek biztosítaniuk kell majd, hogy a napernyők ne legyenek szorosan egymás mellett”. Horvátország az idegenforgalomtól függő állam, ezért arra törekszik, hogy egész Európára kiterjedő szabályozás kerüljön bevezetésre, amely egyszerűsíti majd az utazást. Az országba történő beutazás tilalma egyelőre május 18-ig van érvényben, de valószínű, hogy a hatóságok meghosszabbítják ezt a határidőt, bár több kivételre is engedélyt adhatnak.
KOSZOVÓ
Járványügyi helyzet Koszovóban
Koszovóban május 7-re az előző napi 856-ról 860-ra emelkedett az igazolt fertőzöttek száma. Egy héttel ezelőtt még húszas nagyságrenddel nőtt egy nap alatt a fertőzöttek száma, mostanra csak napi 5-6 új esetet regisztráltak. Járványügyi szakemberek szerint az új fertőzöttek számának csökkenésével együtt ki kell deríteni azt is, hogy hányan estek át a fertőzésen úgy, hogy nem voltak tüneteik, illetve nem végeztek rajtuk tesztet. A második hullám őszre várható, addigra Koszovónak jól fel kell készülnie.
A járvány befejeződése után a legfontosabb feladat a gazdaság megmentése lesz Koszovóban
A parlamenti pártok szerint a járvány befejeződése után a legfontosabb feladat a gazdaság megmentése lesz, arról viszont egyik pártnak sincs konkrét elképzelése, hogy ezt hogyan lehet majd megvalósítani Európa egyik legszegényebb országában, amelyet a koronavírus-járvány előtt is több mint 30%-os munkanélküliség sújtott.
LENGYELORSZÁG
Koronavírus: Lengyelország megnyitja a határ menti forgalmat
Lengyelország hétfőtől megnyitja a határ menti forgalmat a munkavállalók, illetve a belső uniós határok közelében tanulók számára, és az érintettekre nem vonatkozik majd a határátlépés után egyébként kötelező kéthetes házi karantén – jelentette be csütörtökön Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő. A döntést Varsó “mélyreható járványügyi elemzés” alapján hozta meg, a cseh, a litván, a szlovák és a német kormánnyal, valamint a helyi önkormányzatokkal is egyeztetve – írta Morawiecki a Facebook-oldalán.
Eldőlt: elhalasztják a lengyel elnökválasztást a koronavírus miatt
Jaroslaw Kaczynski szerda éjjel jelentette be, hogy elhalasztják a vasárnap esedékes elnökválasztást. A májusi szavazás elhalasztását a koronavírus-járvány miatt a kisebb kormánykoalíciós párt, az Egyetértés is támogatja. Jaroslaw Gowin, az Egyetértés elnöke a nyilatkozatban beleegyezett abba, hogy a későbbi elnökválasztást levélszavazás formájában tartsák meg, amint ezt a kormánypárti többség korábban javasolta. Gowin áprilisban lemondott kormányfő helyettesi posztjáról, nem akart ugyanis beleegyezni a még a járvány kitörése előtt meghirdetett május 10-i szavazásba, mert adott körülmények között nem tartotta ezt biztonságosnak levélszavazás formájában sem.
MONTENEGRÓ
Montenegróban az utóbbi 24 órában nem jelentettek új esetet, így a fertőzöttek száma 324 május 7-én. Az Adria-parti államban az utóbbi egy hétben csak két fertőzöttet regisztráltak, volt olyan, hogy öt napig egy új fertőzött sem volt. Az Európai Unió 60 millió eurós kedvezményes hitelekkel segíti a montenegrói gazdaság helyreállítását, a kormány pedig minél hamarabb újra akarja indítani a turizmust.
Montenegróban várhatóan 5,9%-kal csökken a gazdaság teljesítménye 2020-ban
Az Európai Bizottság számításai szerint Montenegróban várhatóan 5,9%-kal csökken a gazdaság teljesítménye 2020-ban a koronavírus-járvány negatív hatásainak következtében. Montenegró gazdasága nagyban függ az idegenforgalomtól, mely a GDP-növekedés, a devizaállomány, a foglalkoztatás és a költségvetési bevételek jelentős hányadát adja. Montenegró munkaerő piacára jellemző, hogy sok a külföldi idénymunkás, ami ebben a helyzetben bizonyos mértékben csillapítja a járvány munkanélküliségre gyakorolt negatív hatását.
Montenegrói parlamenti képviselők az egészségügynek adnák fizetésük egy részét
A kormánypártok azt javasolták, hogy a parlamenti képviselői fizetések egy részét az egészségügynek utalják át. A kezdeményezéssel mindenki egyetért, az ellenzék csak azt kifogásolja, hogy nem egyenlő arányban vonnák le a támogatást a képviselőktől.
NÉMETORSZÁG
A Nagykövetség Németországot érintő utazási tanácsai – frissítve 04.28-án
Németországban kb. 200.000 magyar állampolgár tartózkodik. A koronavírus okozta válsághelyzetben többen már hazatértek Magyarországra, míg másokat élet- és munkakörülményeik továbbra is itteni tartózkodási helyükhöz kötik. Az alábbiakban azon állampolgároknak kívánunk minél hitelesebb és aktuálisabb információkkal szolgálni és segíteni, akik útnak indulnak, vagy a hazaút gondolatával foglalkoznak.
A kormányrendelet értelmében Csehország, Lengyelország, a Koreai Köztársaság, Németország, Ausztria és Szlovákia állampolgárai üzleti utazási céllal a felsorolt országok területéről korlátozás nélkül beléphetnek Magyarországra. Magyar állampolgár személyforgalomban az ország területére korlátozás nélkül – beléphet, ha a magyar állampolgár olyan belföldi vagy a megjelölt államok egyikében bejegyzett gazdasági társaság vezető tisztségviselője vagy munkavállalója, amely egyben a megjelölt állam legalább egyikében bejegyzett további gazdasági társasággal vállalkozási viszonyban áll.
Németországban tartózkodók részére
Tájékoztatás a német szövetségi, illetve tartományi szintű korlátozó rendelkezések jogszabályairól
Maradnak a határellenőrzések Németországban
Ismét meghosszabbították a koronavírus-járvány miatt bevezetett határigazgatási szigorításokat Németországban, a korlátozások keddtől május 15-ig változatlanul érvényesek. A szövetségi belügyminisztérium közleménye szerint a törékeny járványügyi helyzet miatt továbbra is fenn kell tartani a Németország Ausztriával, Svájccal, Franciaországgal, Luxemburggal és Dániával közös határszakaszán bevezetett állandó ellenőrzést, és ugyancsak folyamatosan ellenőrizni kell az Olaszországból és Spanyolországból légi úton érkezőket.
Koronavírus: Németországban részben visszatérhet az élet a régi kerékvágásba
Németországban a szövetségi kormány megállapodott a tagállamokkal a fokozatos újraindulásról, ennek értelmében az államok saját hatáskörben dönthetnek például az egyetemek, éttermek és mozik kinyitásáról.
A német szövetségi állam és a tagállamok megállapodtak arról, hogy minden bolt és amatőr sportlétesítmény kinyithat, és az egyes tagállamok önálló hatáskörben rendelkeznek a fokozatos újraindulásról – írja a Reuters egy tervezetre hivatkozva.
Koronavírus: közel kétmillióan kaphatták el a vírust Németországban
Csaknem kétmillióan kaphatták el az új típusú koronavírust Németországban egy hétfőn ismertetett becslés szerint. A bonni egyetemi klinika virológiai intézetének és klinikai kémiai és farmakológiai intézetének közös szervezésében végzett kutatás alapján hozzávetőleg 1,8 millió ember – a 83 milliós ország lakosságának 2,1 százaléka – fertőződhetett meg az új vírussal május elejéig.
Szijjártó Péter: a BMW-gyár építési munkálatai már most is zajlanak
A vállalat vezetőivel ma is egyeztettünk, arról biztosítottak minket, hogy természetesen továbbra is elkötelezettek a debreceni gyárépítés mellett– közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a BMW debreceni gyárépítésének elhalasztásáról szóló sajtóértesülések kapcsán a Facebook-oldalán. A miniszter azt is írta, hogy jövő pénteken Debrecenbe jönnek a gyár leendő vezetői és a beruházás irányítói, akikkel személyesen is megbeszélést fog folytatni.
A Német Szövetségi Munkaügyi Hivatal jelentése
A Szövetségi Munkaügyi Hivatal legfrissebb jelentése szerint egy hónap alatt a munkanélküliek száma 308.000 fővel 2,644,000 nőtt, ami az előző hónaphoz képest 0,7 %-os növekedést jelent, és így a munkanélküliségi ráta elérte az 5,8 %-ot. A gazdaságkutatók csupán 95,000 fős növekedéssel számoltak. Még drámaibban, 751,000-re növekedett azon vállalatok száma, akik rövidített munkaidő kompenzáció (Kurzarbeitergeld) igényt jelentettek be.
Németország termelése a valaha mért legnagyobb mértékben csökkent
A statisztikák vezetése óta a legnagyobb mértékben esett vissza márciusban az ipari termelés Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki jelentése alapján. Márciusban az előző havihoz képest ár, szezonális és naptári kiigazítással a várt 7,5 százalék helyett 9,2 százalékkal csökkent az ipari termelés Németországban a februári 0,3 százalékos havi növekedés után.
Támogatási elképzelések a német autóipar ösztönzésére
Autóipari csúcsot tartottak Németországban, melynek témája a koronavírus okozta krízis gazdasági hatásainak ellensúlyozása volt. Az autógyártóknak azonban továbbra is várniuk kell a támogatásra. A szövetségi kormány és az autóipar képviselői a következő hetekben munkacsoportban dolgozzák ki a konkrét támogatási intézkedéseket. A munkacsoportot a kormány részéről Peter Altmaier (CDU) szövetségi gazdasági miniszter vezeti, az autóipart az VDA elnöke, Hildegard Müller képviseli.
Beinthetnek a németeknek, Merkel közbeléphet
Az ECB irányító testületének tagjai várhatóan nem tesznek eleget a német alkotmánybíróság döntésének, így akár durva huzavona is indulhat Németország és az EU között. Ez pedig akár komoly zavart is okozhat az eurózóna gazdaságát menteni hivatott program végrehajtásában. Merkel közbelépését várják.
Sikeres magyar digitális biztosítási termékek jelentek meg a német piacon
Sok éves előkészítő munka után a CHERRISK termékek beléptek az Európai Unió egyik legnagyobb biztosítási piacára, Németországba – jelentette be a magyarországi startup. Ezzel a CHERRISK modell lett az első hazai insurtech, amely egy központból nyújt szolgáltatást mindkét célpiacra. A határokon átívelő platform nyilvános tesztelése az egyik legfontosabb momentum a CHERRISK életében, amelynek sikere igazi áttörést hozhat a piacon.
Csak ősszel indulhat újra a Lufthansa, és még kérdéses, hogy sikerül-e elkerülni a csődöt
Csak ősszel indulhat újra a Lufthansa Group, a német légitársasági csoport 100 géppel csökkenti flottáját és 10 ezer ember elbocsátásra készül – mondta Carsten Spohr vezérigazgató a Lufthansa Group online éves közgyűlésén, kedden. A vezérigazgató hangsúlyozta: most naponta alig 3 ezer embert szállítanak a csoport légitársaságai, de optimizmussal tekintenek a jövőbe, annak ellenére, hogy pontosan nem tudni, mi lesz Európa egyik legnagyobb légitársaságával a járvány után.
Német nagyvárosokban tüntettek a korlátozások ellen
Több ezren tüntettek szombaton Stuttgartban, tiltakozva a koronavírus-járvány megfékezése érdekében hozott hatósági korlátozó intézkedések ellen, illetve a fővárosban, Berlinben is tartottak jóval kisebb létszámú demonstrációt. A délnyugat-németországi Stuttgartban a tüntetést kezdeményező Michael Ballweg szerint ötezer ember demonstrált, míg az egy héttel ezelőtti, ugyancsak pártoktól független tüntetésen alig néhány százan jelentek meg.
Megcsappant a repülőforgalom, jobb híján teherautók járnak Németország és Kína között
A polgári repülés leállása miatt márciusban 23 százalékkal csökkentek a légi áruszállítási kapacitások Európa és Ázsia között (az utasszállítók jellemzően szállítanak valamennyi árut is), ami miatt jelentősen megemelkedtek a charterárak is. Emiatt egyes cégek számára rentábilissá vált a légi útvonal közúton való kiváltása is, azaz kamionkonvojok kezdtek el közlekedni Eurázsia két vége között.
Még májusban folytatódik a Bundesliga
A magyarhoz hasonlóan még májusban, zárt kapus mérkőzésekkel folytatódik a német labdarúgó bajnokság.
A döntés azután született meg, hogy Angela Merkel kancellár tárgyalt a tartományi miniszterelnökökkel. Pontos időpont még nincs, az ügyben csütörtökön újabb videokonferenciát tartanak. A dpa hírügynökség korábban arról számolt be, hogy legközelebb május 15-én vagy 21-én játszhatnak mérkőzést a Bundesligában.
OLASZORSZÁG
Olaszország megpróbál újraindulni több mint két hónap után
A legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera szerint Olaszország megpróbál újraindulni a koronavírus-járvány február 20-val kezdődött terjedését, tetőzését, valamint megfékezését követő hetek után. Május 4-től újraindul az eddig leállított, „nem létfontosságú” termelés: megnyitnak a gyárak, újraindul az autó-, a textil- és az építőipar, valamint a divatágazat. A kereskedelemnek május 18-ig, a vendéglátásnak júniusig kell várnia a kormányütemterv szerint.
Olaszország azért még messze van az igazi újranyitástól
Az országban nagyon óvatosan indult meg az élet, vannak, akik már türelmetlenek. Május 4-én elkezdtek enyhíteni az olasz járványügyi korlátozásokon, de ez azért még ne képzeljünk el valódi újranyitást. Ha valaki azt gondolja, hogy máris viszontláthatja a mindenki által ismert Olaszországot, az csalódni fog. Ez érthető is, hiszen miközben másfél hónapja az ország lehúzta a rolót, azért naponta még mindig ezernél több új koronavírus-fertőzöttet regisztrálnak, és száznál többen halnak meg a vírusfertőzöttek közül.
Az UniCredit a vártnál nagyobb veszteségről számolt be
Elemzők által vártnál lényegesen nagyobb negyedéves veszteséget jelentett az UniCredit, a mérlegfőösszegét tekintve legnagyobb olasz bank. A pénzintézet szerdán azt közölte, hogy a március végével záródott negyedévben az adózás utáni vesztesége 2,71 milliárd euró volt, nagyobb az elemzők által becsült 1,53 milliárd euró mínusznál.
Olasz koronavírus: a CIB anyabankjánál egyelőre nem sok látszik
Az elemzői várakozásokat felülmúlva 10%-os nyereségnövekedésről számolt be az első negyedévre vonatkozóan az Intesa Sanpaolo. Elsősorban a kereskedési bevételek, illetve az Olaszországban tomboló koronavírus-járvány hatásait még kevéssé tükröző relatíve alacsony kockázati költségek magyarázzák a jó eredményszámot. A bank részvényárfolyama 2,9%-os pluszba lendült a hírre az olasz tőzsdén.
Puffog az olasz miniszterelnök a német alkotmánybíróság EKB-t is érintő döntése miatt
Miután kedden a német alkotmánybíróság az Európai Központi Bankot lényegében megfeddő döntést hozott és az eszközvásárlási programjának alaposabb indoklására kényszerítette, felháborodásának adott hangot az olasz miniszterelnök. Ez nem véletlen, hiszen az EKB pénznyomtatási programjának egyik legnagyobb haszonélvezője éppen Olaszország, a program végrehajtásába pedig az EKB iránymutatásával a német jegybankot is bevonták és éppen a Bundesbank további részvételét tiltaná el a német alkotmánybíróság ebből a programból.
OROSZORSZÁG
Az orosz kormány feloldotta a maszkok és a védőruházat exportjára vonatkozó tilalmat
Feloldotta az orosz kormány vasárnap az orvosi maszkok és a biológiai védőruházat kivitelére vonatkozó tilalmat.
A március 2-án a Covid-19-járvány miatt bevezetett kiviteli stop eredetileg június 1-ig lett volna hatályos. A visszavont tilalom a maszkok és a védőruházat mellett a kötszerekre, a lélegeztetőgépekre, a fertőtlenítőkre és néhány más eszközre vonatkozott.
Megkezdődött a korlátozások feloldásának tervezése Oroszországban
Megkezdődött a tervezés azzal kapcsolatban, hogy az orosz régiókban hogyan oldják fel a Covid-19-járvány miatt bevezetett korlátozásokat a helyi adottságoknak megfelelően – jelentette ki Vlagyimir Sztarodubov, az orosz tudományos akadémia orvostudományi karának titkára. Mihail Misusztyin miniszterelnök “a járványhelyzet javulásának végéig” meghosszabbította a külföldiek oroszországi beutazására vonatkozó, március 18-án bevezetett tilalmat, amelynek hatálya csütörtökön járt volna le. A korlátozás nem vonatkozik az importált berendezéseket üzemeltető szakemberekre. A kormányfő egyúttal utasította a minisztériumokat, hogy május 25-re készítsék el a foglalkoztatás és a jövedelmek helyreállításának és a gazdasági növekedés ösztönzésének nemzeti tervét.
Ideiglenes kórházakat építenek Moszkvában, ahol már stabilizálódott a járványhelyzet
Ideiglenes kórházakat építenek az orosz fővárosban Covid-19 betegséggel fertőződött emberek kezelésére – jelentette ki Pjotr Birjukov moszkvai polgármester-helyettes a Rosszijszkaja Gazeta című kormánylapban pénteken megjelent nyilatkozatában. A létesítményeket Birjukov szerint egyebek között a Népgazdaság Vívmányainak Kiállítása (VDNH), valamint a krilatszkojei sportkomplexum területén a Szokolnyiki parkban és a Moszkva kereskedelmi központban fogják megépíteni. Korábbi sajtóközlések szerint hasonló kórházat egy rendezvényközpontban és egy autószalonban is létrehoznak. Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester a Rosszija 24 televíziónak csütörtök este adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a járványhelyzet Moszkvában mostanra stabilizálódott, és nem zárta ki, hogy május 11. után lazítani fog a fővárosban elrendelt korlátozásokon. Ugyanakkor helyetteséhez hasonlóan közölte: a moszkvai önkormányzat, annak ellenére, hogy még mindig jelentős kórháziágy-tartalékkal rendelkezik, a járvány dinamikájának felerősödése esetére tanulmányozza annak lehetőségét, hogy a VDNH, a stadionok és a bevásárlóközpontok területén szükség esetén ideiglenes kórházakat állítson fel.
ROMÁNIA
Ezentúl ebben az időintervallumban léphetnek be az uniós állampolgárok Magyarország területére
A Magyarországra utazó vagy az országon áthaladó, uniós állampolgársággal rendelkező személyek ezentúl (román idő szerint) reggel 7 és éjjel 1 óra között (az eddigi 11-23 óra között helyett) léphetnek be az ország területére a nagylaki országúti határátkelőhelyen – írta közleményében a román határrendészet. A magyar hatóságok május 5-től már a megváltozott időintervallumban engedik a beutazást az országba a nagylaki országúti határátkelőhelynél. A határátlépés feltételei: vállalni kell egy szűrővizsgálatot, amelynek keretében felmérik az utasok egészségügyi állapotát, és megbizonyosodnak arról, hogy nincsenek a COVID-19-re utaló tüneteik, jogosultnak kell lenniük a schengeni térségben való közlekedésre (EU-állampolgárok), valamint a külföldi munkavállalóknak igazolniuk kell úti céljukat, illetve, hogy beléphetnek a célországba.
Adókedvezménnyel ösztönöznék a lakbérek csökkentését Romániában
Elengednék az ingatlan bérbeadásából befolyó bevétel után fizetendő adót Romániában azon tulajdonosok számára, akik a koronavírus-járvány közepette átmenetileg legalább 30%-kal csökkentik a lakójuknak felszámított házbért a februári szinthez képest. A kedvezménnyel az átmeneti lakbércsökkentés idején, de legfeljebb az év végéig élhetnek az ingatlantulajdonosok. A törvény egy másik rendelkezése szerint a járvány miatt anyagi gondokkal küzdő jogi és magánszemélyek is igényelhetik az általuk bérelt ingatlan bérletidíj-befizetésének elengedését a rendkívüli állapot idejére. A cégek akkor kérhetik ezt az adóhatóságtól, ha tevékenységüket felfüggesztették, vagy a járvány legalább 15%-os bevételcsökkenést okozott számukra.
Románia igyekszik felpörgetni a gazdaságot
Románia az állami beruházási programokkal, a magánberuházások ösztönzésével és a kényszerszabadságról visszatérők bérköltségének részleges átvállalásával akarja támogatni a koronavírus-járvány által sújtott gazdaság újraindulását. Az ehhez szükséges források előteremtésénél – a költségvetési források az európai támogatás mellett – a lakossági megtakarítások bevonására is számítanak, ennek érdekében meghatározott célú állampapírok kibocsátását tervezik egy “Románok a románokért” elnevezésű kötvénykibocsátási program keretében. A május 14-én lejáró rendkívüli állapotot követően a bukaresti kormány azt tervezi, hogy átvállalja az állásukba visszatérő alkalmazottak bérköltségének 35 – 41,5%-át, vagyis a bérek adó- és járulékterheit.
Az Európai Bizottság 6%-os gazdasági visszaeséssel számol az idén
Az Európai Bizottság 6%-os gazdasági visszaeséssel számol az idén és 4,2%-os növekedéssel jövőre Romániában, az államháztartási hiány pedig a GDP 9,2%-a lehet 2020-ban. A jövő évi államháztartási hiány az Európai Bizottság szerint elérheti a GDP 11,4%-át, amennyiben a bukaresti kormány nem változtat a költségvetés jelenlegi szerkezetén. Ezt a hiányt főleg a szeptemberben esedékes, 40%-os nyugdíjemelés, a 2021 őszére tervezett nyugdíj-újraszámolás, illetve a gyermekek után fizetendő családi pótlék megduplázása növelné. A tavalyi téli jelentésében az Európai Bizottság még 3,8%-os román gazdasági növekedéssel számolt 2020-ra. A jelentős változást a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozásokkal magyarázzák.
Negatívra rontotta az eddigi stabilról Románia államadós-osztályzatának kilátását néhány napja a legjelentősebb nemzetközi hitelminősítő intézet egyike, a Moody’s. Korábban a másik nagy hitelminősítő intézet, a Fitch is negatívra rontotta a román adósosztályzat kilátásait. Románia jelenleg mindhárom mérvadó hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategória legalsó szintjén áll, a Standard&Poor még tavaly decemberben rontotta negatívra a kilátásokat.
SZERBIA
Szerbia május 7-től feloldja a szükségállapotot
Szerbia feloldja a koronavírus-járvány miatt március közepén bevezetett szükségállapotot május 7-től. Aleksander Vucic mindezt az új fertőzöttek számának jelentős csökkenésével indokolta. Szerbia a jövő héten újraindíthatja a távolsági buszjáratokat és a vasúti személyforgalmat, a légiközlekedés pedig a hónap végéig indulhat be. A bevásárlóközpontok, kávézók, szállodák és éttermek a távolságtartási szabályok betartása mellett szintén fogadhatnak vendégeket a korlátozások feloldását követően. Predrag Kon járványügyi szakember szerint a koronavírus elleni küzdelemben hozott higiéniai és orvosi intézkedések nagy része hatályban marad. Szerbiában május 7-ig 9791 fertőzöttet regisztráltak.
Várhatóan június 21-én lesznek a koronavírus-járvány miatt elhalasztott önkormányzati, vajdasági tartományi és országos parlamenti választások Szerbiában – jelentette be Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök azt követően, hogy egyeztetett a választáson részt venni kívánó pártok vezetőivel Belgrádban. Aleksandar Vucic közölte azt is, hogy májusban nem lehet még pártrendezvényeket szervezni, júniusban azonban – a járványügyi helyzettől függően – várhatóan teljes erővel folyhat a kampány.
Érkezik a szerb gyártású klorokin a szerb kórházakba
A COVID-19 vírus által kiváltott betegség kezelésére használt klorokint május 1-én kezdték el kiszállítani a szerbiai kórházakba. A klorokin nevű gyógyszert egyébként a malária kezelésére használják, de alkalmazzák a rheumatoid arthritis és a lupus kezelésében, de hatásosnak bizonyult a koronavírus ellen is. Több országban felvették a terápiás gyógyszerek közé. Szerbia eddig importálta a klorokint, a zimonyi Galenika gyógyszergyár április folyamán elkezdte gyártani, és ennek ereményeként hamarosan megérkezik a kórházakba is.
Szerbia kétmillió eurót adományoz a koronavírus elleni küzdelemre
Szerbia kétmillió euróval támogatja a koronavírus elleni védőoltás kifejlesztését, illetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) járvány elleni küzdelmét. Ana Brnabić szerb kormányfő bejelentése szerint az ország egymillió euróval a vakcina kifejlesztését, további egymillióval az Egészségügyi Világszervezetet kívánja támogatni.
Május 31-ig várhatóan nem indulnak be a turisztikai célú utazások
Az Utazási Irodák Szerbiai Szövetsége (YUTA) azt ajánlotta a szerbiai utazási irodáknak, hogy május 31-ig ne szervezzenek turisztikai jellegű utazásokat, mert a járványügyi helyzet ezt egyelőre nem teszi lehetővé sem belföldön, sem pedig külföldön. Aleksandar Seničić, a YUTA igazgatója szerint ez az időpont még valószínűleg változik és elképzelhetőnek tartja, hogy június 15-ig tolják ki.
SZLOVÁKIA
Változások a szlovák-magyar határon
Május 4-én 6:00 órától újra megnyitották a hatóságok a Bódvavendégi (Hosťovce/Kassa-vidéki járás)-Tornanádaska határátkelőt mindkét irányban a személyi- és a teherforgalom (3,5 t-ig) előtt – 6:00 és 18:00 óra közötti nyitvatartási idővel. A Bódvavendégi-Tornanádaska határátkelő csak a Szlovák Köztársaság és a Magyarország közötti forgalom előtt lesz nyitva. A Sajószentkirály (Kráľ/Rimaszombati járás)-Bánréve határátkelőt is megnyitották a nemzetközi kamionforgalom előtt – csehországi és lengyelországi fel- illetve kirakodóhellyel is.
Szlovákiában mérséklődik a járvány terjedése, újabb korlátozásokat oldottak fel
Több hete folyamatosan csökkenő tendenciát mutat az új típusú koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltak száma, ezért a kormány május 6-án reggeltől egyidejűleg léptette érvénybe a kéthetes ciklusokban tervezett enyhítések második és harmadik fázisát. Míg két héttel ezelőtt – az első szakaszban – a kisebb alapterületű üzletek és szolgáltatók nyithattak meg, május 6-tól a nagyobb alapterületen működő üzletek és szolgáltatások, a kisebb bevásárlóközpontok, a kültéri sportpályák, a rövid távú szállást nyújtó intézmények, illetve a kültéri turistalátványosságok indíthatták újra működésüket, engedélyezték az istentiszteleteket, és kinyithattak a múzeumok és galériák, illetve az éttermek és bárok teraszai is. Szlovákiában jelenleg 1429 fertőzöttet tartanak nyilván, a járványban eddig 25-en vesztették életüket.
SZLOVÉNIA
Szlovéniában feloldották a lakhelyelhagyási tilalmat
Mivel jelentősen lassult az új koronavírus terjedése Szlovéniában, a szlovén kormány április 30-tól feloldotta a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére még március 18-án elrendelt lakhelyelhagyási tilalmat. Nagyobb összejöveteleket viszont addig biztosan nem lehet tartani, amíg védőoltást nem találnak a koronavírusra. Szlovéniában kinyithattak az üzletek, a május 4-i héttől pedig fokozatosan elkezdhették működésüket azok a kávézók és éttermek, amelyek rendelkeznek terasszal, továbbá a fodrász- és kozmetikai szalonok, valamint az óvodák és általános iskolák is. Ugyanakkor zárva tartanak a boltok vasárnap, és vannak arra vonatkozó kezdeményezések, hogy ez a járvány vége után is így maradjon.
Szlovéniában a válságkabinet szerint 2-4%-os lehet a fertőzöttség
A vírussal szemben termelt ellenanyagot kimutató országos szerológiai tesztek eredménye szerint 2-4%-ot tesz ki a koronavírussal megfertőződöttek valós aránya Szlovéniában. A reprezentatív teszteredmények alapján készült tanulmány készítői 1368 – különböző korú és más-más régiókból származó – személyt vizsgáltak. Országos szinten 42 ezer és 82 ezer közé tehető a koronavírus-fertőzésen átesett szlovén állampolgárok száma, ami több a vártnál, ugyanakkor viszonylag alacsony átfertőzöttséget mutat. A vizsgált személyeket 6 hónapig megfigyelés alatt tartják, októberben újra tesztelik őket. Szlovéniában május 6-án 1448-ra emelkedett az ismert koronavírus-fertőzöttek száma.
Így próbálják megmenteni a szlovénok a szezont
Zdravko Pocivalsek szlovén gazdasági miniszter szerint legalább még négy hónapig vagy az év végéig állami támogatásban kell részesíteni az idegenforgalmi vállalkozásokat, és egy külön alapot kell létrehozni, amely vissza nem térítendő támogatásokkal, valamint kedvezményes kölcsönökkel segíti majd a turizmus újraélesztését. Szlovéniában szigorú óvintézkedések mellett már a jövő héten újranyithatnak a kisebb, legfeljebb 30 fő befogadásra alkalmas szálláshelyek, júniustól pedig a hotelek, wellnessközpontok és más turisztikai létesítmények is. Minderről még a kabinet konzultálni fog a járványügyi szakemberekkel.
UKRAJNA
Az ukrán kormány kiegészítette a május 11-től engedélyezett tevékenységek listáját
Az ukrán kabinet támogatta a gazdasági minisztérium javaslatát a karantén feltételeinek enyhítéséről 2020. május 11-től. Ezt az ukrán gazdaságfejlesztési, kereskedelmi és mezőgazdasági minisztérium sajtószolgálata jelentette be. A sajtószolgálat szerint a karantén alatt engedélyezett gazdasági tevékenységek, az engedélyezett kereskedelmi és fogyasztói szolgáltatások listáját bővítették ki. A gazdasági minisztérium sajtószolgálata szerint a május 4-i kormányülésen eldöntötték, hogy május 11-ig véglegesítik ezeket a normákat, amelyek tovább bővítik a gazdasági tevékenységek listáját a karantén enyhítésének első szakaszában.
Több európai ország is követeli az ukrán vendégmunkások visszatérését
Ukrajna európai partnerei arra kérik Kijevet, hogy mihamarabb segítse elő a koronavírus-járvány miatt evakuált ukrán vendégmunkások visszatérését. A külföldi munkavállalással foglalkozó országos vállalat elmondása szerint elsősorban Szlovákia, Csehország, Finnország, Lengyelország és Németország érdekelt az ügyben. Finnországba nemrég repült el 200 ukrán állampolgár, azonban más országok is igyekeznek charter járatokat biztosítani a munkások szállítására.
Május 22-ig meghosszabbítják a karantént Ukrajnában
Az ukrán kormány május 4-én, hétfőn a rendkívüli ülésén meghosszabbította a karantént május 22-ig, de május 11-én enyhítenek számos korlátozó intézkedést – adta hírül a Korrespondent.net hírportál. Denisz Smihal miniszterelnök azzal magyarázta ezt a döntést, hogy az üzleti vállalkozásoknak egy hetet kell adni tevékenységük újra indulásának felkészülésére.
KAZAHSZTÁN
A karantén enyhítésének második szakaszáról számolt be az észak-kazahsztáni régió akimja
Az első szakasz során, április 27-től újraindult több kis- és középvállalkozás, szolgáltató- és építőipari cégek. Május 4-től újabb vállalkozások folytathatják munkájukat – például a fogászatok, virágboltok, PR ügynökségek, fodrászatok.
A vizsgálatokat végző egyetem szerint, az immunplazma transzfúziója jelenleg a legígéretesebb kezelési módszer. A megkapott támogatás keretein belül az egyetem körülbelül 75 ezer ember plazmavizsgálatát tervezi elvégezni. Azokat a pácienseket, akiknek a vérében COVID-19 elleni antitesteket állapítanak meg, a donor csoportba foglalják. Az immunplazma vizsgálata lehetővé teszi az egyes betegek számára egyedi és tudományosan megalapozott kezelési módszerek kidolgozását és alkalmazását, figyelembe véve a beteg klinikai állapotát, testjellemzőit, laboratóriumi vizsgálatait és egyéb fontos paramétereket.
Bővítették a kazahsztáni országos tisztifőorvos hátáskörét
Mostantól az országos tisztifőorvos jogosult az egész ország területén történő korlátozó intézkedések bevezetésére és megszüntetésére. A döntései nem kötelezhetőek állami regisztrációra sem.
KÍNA
Maszkban tértek vissza a diákok az iskolákba Vuhanban
A vesztegzár elrendelése után újra megnyitottak az iskolák Vuhanban – írja a kínai állami médiára hivatkozva a bbc.com. Egyenlőre csak az idősebb, végzősök mennek iskolába, azok, akik a közelgő vizsgáikra készülnek, igaz, az ő számuk is megközelíti az 57 ezret.
Kiszivárgott: nemzetközi megtorlástól retteg Kína a koronavírus miatt
A bennfentesek azt állítják, hogy még április elején készített egy jelentést a kínai állambiztonsági hivatal a pekingi felső vezetésnek, köztük Hszi Csinping elnöknek, melyben az áll, hogy az 1989-es, Tienanmen-téren történt vérengzés óta nem látott Kína-ellenes közhangulat ütötte fel a fejét a világon. A közhangulatot a jelentés szerint főleg az Egyesült Államok korbácsolja Kína ellen, állítólag még arra is figyelmeztetik az ázsiai ország vezetőit, hogy legrosszabb esetben még fegyveres összecsapásra is sor kerülhet a két ország közt.
Vuhani laborból szabadult el a koronavírus? Reagált Kína a vádra
A Global Times blöffnek nevezte Pompeónak az ABC amerikai televíziós csatornának adott interjújában tett kijelentését, miszerint “több jelentős bizonyíték” van arra, hogy a vírus a közép-kínai Vuhanban található laboratóriumból ered. “Ebben az esetben be kellene mutatnia ezeket a bizonyítékokat a világnak, és különösen az amerikaiaknak, akiket folyamatosan megpróbál átverni” – olvasható a cikkben az amerikai külügyi tárca vezetőjének részleteket nélkülöző állításáról.
Gratulált a WHO a koronavírus-járvány első gócpontjának számító Vuhannak
Vuhan városának gratulált Dr. Maria van Kerkhove, az Egészségügyi Világszervezet vészhelyzeti programjának vezetője, amiért a kínai város meg tudta állítani az új koronavírus terjedését, és ma már nincs regisztrált súlyos esetük. Vuhanban alakult ki először gócpont, innen terjedhetett el a vírus Kínában. A hatóságok januárban lezárták a várost, és egészen áprilisig tartottak a szigorú korlátozások. Kerkhove örvendetesnek tartja, hogy már nincsenek súlyos esetek és új megbetegedések abban a városban, amit a járvány kitörése a legsúlyosabban érintett.
TÖRÖKORSZÁG
A törököknél a gyógyultak száma meghaladta az aktív esetekét
Törökországban május 3-án először haladta meg a koronavírus-járvány gyógyultnak minősített eseteinek a száma azokét, akiket továbbra is fertőzöttként tartanak nyilván. A török hatóságok május 7-ig 131.744 koronavírusos esetet regisztráltak, és míg az aktív esetek száma még mindig 49.958, a gyógyultnak minősítetteké már 78.202. Az elhalálozások üteme az április 19-ei 127 óta lassú ereszkedést mutat.
Törökországban enyhítik a korlátozásokat
Recep Tayyip Erdogan török elnök május 4-én Isztambulban ismertette a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások enyhítésére vonatkozó terv első ütemét. Korlátozott időre, de elhagyhatják lakhelyüket hétvégén is a 65 év felettiek, és május közepétől a 20 év alattiak is. A 31 tartomány közül, melyek április 4. óta le vannak zárva a személyforgalom előtt, 7 tartomány, úgymint Antalya, Aydin, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin és Mugla esetében május 11. éjféltől feloldják a korlátozást. Május 11-től adott feltételek mellett újranyithatnak a borbélyok, a fodrászatok, a szépségszalonok, valamint a bevásárlóközpontok és ezek bizonyos üzletei.
A Turkish Airlines (THY) repülési tervet állított össze a nyári hónapokra
A THY a járvány miatt korábban arról hozott döntést, hogy május 20-ig leállítja a belföldi járatait, május 28-ig pedig a külföldi járatait is. A légitársaság célja, hogy a belföldi járatok júniusban újrainduljanak, a külföldi járatokat pedig fokozatosan fogja újraindítani. A 3 hónapos periódusra összeállított repülési terv szerint júniusban 19 ország 22 úti céljára, hetente 75 járatot fognak indítani, melyek közt nem szerepel Budapest. A tervek szerint júniusban belföldön minden úti célra folytatni fogják a repülést, első körben a normális körülményekben tervezett járatok 60%-át fogják elindítani. A THY júliusban és augusztusban tovább tervezi növelni a járatok számát.
AFRIKA ÉS KÖZEL-KELET
Nigéria: a Covid-19 járvány miatt a vállalkozások 83%-a tervez fizetéscsökkentést vagy elbocsátást
A nigériai Lagos Kereskedelmi és Iparkamarájának elnöke, Mrs. Toki Mabogunje tájékoztatása alapján az országban működő vállalatok 83%-a működésük fenntartása érdekében az alkalmazottjait érintő fizetéscsökkentési intézkedések bevezetését, vagy a dolgozók számnak csökkentését tervezi. Az elvégzett felmérés alapján a vállalkozások fele érzi szükségesnek a banki kamatcsökkentést és a banki kölcsönök visszafizetésére vonatkozó moratórium bevezetését. 29% tartaná fontosnak az adókötelezettségek csökkentését.
Fokozatosan enyhülnek az üzleti tevékenységet is korlátozó járványügyi intézkedések Ruandában
A több mint 6 hete tartó kijárási korlátozások május 4-i feloldását követően lehetővé tették a lakosság 5 és 20 óra közötti szabad mozgását, továbbá kizárólag az üzemeléshez szükséges létszámmal újranyithatnak az üzletek, újraindíthatják tevékenységüket a feldolgozóipari és építőipari vállalatok is. A piacok működését a kereskedők 50%-ban maximalizálták. Az éttermek és hotelek működése is engedélyezett, azonban nyitvatartásuk 19 óráig tarthat. Az ország határai továbbra is zárva vannak, a tartományok közötti utazás tiltásának feloldására sem került még sor.
7,8%-ra emelkedhet Egyiptom költségvetési hiánya a következő pénzügyi évben
Az egyiptomi pénzügyminiszter bejelentése alapján a koronavírus járvány következményei miatt a 2020 júliusában kezdődő pénzügyi év tekintetében a korábban prognosztizált 6,2% helyett 7,8%-os hiánnyal számolnak. A GDP 5%-át adó turisztikai ágazat a kereskedelmi járatok márciusi leállítása és a turisták elmaradása miatt tulajdonképpen teljes mértékben leállt, a GDP 10%-át jelentő, a külföldön dolgozó egyiptomiak hazautalásai pedig szintén nagy arányban csökkentek. A járvány elhúzódása esetén az államadóság a korábban tervezett 83%-helyett a GDP 88%-át teheti ki.
Öt új útvonalat jelentett be Abu-Dhabi nemzetközi repülőtérére a Wizz Air
A légitársaság közleménye szerint Budapestről és Bukarestből júniusban, Kolozsvárról, Katowicéből és Szófiából szeptemberben indulnak a járatok az Egyesült Arab Emírségek fővárásába, amennyiben addig újraindul a légi személyszállítás az érintett országokban. Abu-Dhabi a tervek szerint évi 220 ezer utas számára lesz elérhető. Az új járatra 19 490 forinttól foglalhatók jegyek. A légitársaság első Európán kívüli leányvállalatáról márciusban született megállapodás: a Wizz Air Abu Dhabi a Wizz Air és az ADQ állami befektetési holding közös vállalatként indul.