A koronavírussal kapcsolatos nemzetközi gazdasági hírek 2020.10.05.

A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara folyamatosan nyújt információt mind saját mind partnerei elemzései alapján a koronavírus helyzet okozta változásokról az export, logisztika, nemzetközi vállalkozói partnerség témában. Közreadjuk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2020.10.05-én készített hírösszefoglaló elemzést, mely a vállalkozások számára nyújt naprakész információt a külkereskedelem szempontjából fontosabb országok aktuális gazdasági helyzetéről, az országokat érintő, legfontosabb intézkedésekről és az esetleges áruforgalmi korlátozásokról.

 

ALBÁNIA

 

Koronavírus-helyzet Albániában

Albániában szeptember 30-án 131 új koronavírus-megbetegedést regisztráltak, mely csökkenést jelent az előző heti adatokhoz képest. A betegségben elhunytak száma 3 fővel, 387-re nőtt. Nő az aktív fertőzöttek száma, jelenleg 5 415 beteget tartanak nyilván, a járvány márciusi kitörése óta 13649-en fertőződtek meg.

 

Az albán gazdaság 10%-kal esett vissza 2020 második negyedévében

Az albán statisztikai hivatal jelentése szerint az albán GDP 10,23%-kal esett vissza a koronavírus-járvány következtében 2019 azonos időszakához viszonyítva, míg az első negyedévben még csak 2,5%-os volt a csökkenés. Negyedéves összehasonlításban 8,8%-os GDP visszaesést mértek az április-júniusi időszakban. A szektorokat tekintve a legnagyobb visszaesés a kereskedelemben, illetve a bányászatban volt tapasztalható.

 

A közvetlen külföldi befektetések 10,6%-kal estek vissza 2020. második negyedévében

2019  azonos időszakához viszonyítva 10,6%-kal, 221,3 millió euróra estek vissza a közvetlen külföldi befektetések Albániában 2020. második negyedévében. A legnagyobb befektetők Svájc, Hollandia és Törökország voltak, és a legtöbb befektetés a villamosenergia gáz-és vízellátás, illetve a pénzügy és biztosítások területén valósult meg.

 

AUSZTRIA

 

Szijjártó Péter: Ausztria az egyik legfontosabb szövetségese Magyarországnak

Ausztria az egyik legfontosabb és legszorosabb szövetségese Magyarországnak -jelentette ki Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter megbeszélést folytatott Karoline Edtstadler osztrák Európai Unióért és alkotmányért felelős miniszterrel pénteken Budapesten. Megjegyezte, hogy Ausztria a második legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak, a harmadik legnagyobb beruházó az országban, és 2500 itt működő osztrák cég mintegy 70 ezer embernek ad munkát. Karoline Edtstadler hangsúlyozta: Magyarország megbízható partnere Ausztriának, baráti ország, az együttműködésük nagyon fontos, és ennek így kell maradnia a jövőben is.

 

Kitartanak a nagyok a magyar piac mellett

A RegioJet októberi újraindulása elhasalt, a FlixBus is felkészült a további kényszerszünetre. Akárhogy alakul is a jövő, nem tervezik feladni a magyarországi tevékenységüket. Az októberre érvényes jegyek –ahogyan az a szeptemberieknél is történt –a RegioJetnél visszaválthatók, illetve későbbi időpontra átfoglalhatók. Az eljárásról értesítik az utasokat.

 

Korlátozásokat vezet be Ausztria a síszezonra

A téli szezon megmentése érdekében szigorúan szabályozza a turizmus kereteit az osztrák kormány, Bécs és Alsó-Ausztria pedig még regisztrációs kötelezettséget is bevezet a vendéglátóhelyeken -írja a Turizmus.com. Ausztria turisztikai intézkedéscsomag bevezetéséről döntött, miután egyre több ország sorolja őket a kockázatos úti célok közé. A csomag lényege, hogy a síelés, a wellness és az étterembe járás is lehetséges lesz, de más formában, mint ahogy eddig a turisták megszokhatták.

 

100 eurót ad Bécs javításra

Az elromlott háztartási eszközök újrafelhasználása érdekében Bécs városa átvállalja az osztrák fővárosban lakók eszközei javítási költségének felét, maximum 100 eurót (36 500 forintot) -közölte Bécs Város Külképviseleti Irodája az MTI-vel. A kampánnyal csökkenteni kívánják a környezeti terhelést, egyben hozzájárulnak a vállalkozások járvány következtében lecsökkent forgalmának növeléséhez.

 

BENELUX ÁLLAMOK

 

Belgiumban továbbra is egyre több embert szállítanak kórházba a járvány következtében

Az előző hét adataihoz képest 144 százalékos emelkedéssel 168,3-ra szökött fel a 100 ezer lakosra jutó aktív koronavírussal fertőzöttek száma vasárnapra Belgiumban -közölte a belga nemzeti közegészségügyi intézet vasárnap. A fertőzöttek átlagos napi száma 1528,7-re nőtt az elmúlt egy hétben, ami 24 százalékkal nagyobb a múlt vasárnap közölt adatokhoz képest. A fertőzési ráta 1,353-ra rúg, ami azt mutatja, hogy a járvány erősödik. Az igazolt esetek száma jelenleg 112 803 az országban. A hét folyamán több mint 10 ezer új fertőzöttet szűrtek ki a tesztközpontok.

 

Egy hétre rövidül a hatósági karantén Belgiumban, a maszkviselésen is enyhítenek

A belga biztonsági tanács szerdán enyhítette a járvány terjedését megelőzni hivatott korlátozásokat, az új fertőzöttek számának erőteljes emelkedése ellenére. A módosított szabályok értelmében jövő hónaptól a légzőszerveket elfedő maszk viselése csak zsúfolt helyeken, tömegközlekedési eszközökön, mozikban és színházakban szükséges. A kötelező karanténidő két hétről egyre csökken. Sophie Wilmes kormányfő közölte, hogy a járvány belgiumi harmadik hullámában arra  teszik  a  hangsúlyt,  hogy  az  „élet  hosszú  távon  újra  visszakerüljön a  normális  kerékvágásba” –írta  az MTI. Belgiumban az elmúlt egy hétben naponta átlagosan 1374 új fertőzöttet regisztráltak a hatóságok. Jelenleg 486 fertőzöttet kezelnek kórházban. Intenzív ápolásban 87-en részesülnék. A 11,5 millió lakosú országban eddig közel tízezren lettek a kór áldozatai.

 

Hollandiában rekordot döntött az új fertőzöttek száma

2777 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak Hollandiában az elmúlt 24 órában, ami új rekord a járvány kezdete óta, írja a Guardian. Ezzel két nap alatt már másodszor dőlt meg a csúcs, csütörtökön 2544 új esetet diagnosztizáltak Hollandiában és felfutóban van a járvány második hulláma, ami augusztus végén kezdődött. Mark Rutte miniszterelnök arról beszélt, mindenkinek be kell tartania a távolságtartási szabályokat a vírus terjedésének lelassítása érdekében, és ha szükséges, a kormány célzott intézkedéseket fog hozni a súlyosan érintett területekre. A hollandoknál az iskolák és a bárok nyitva tarthatnak, a maszk viselése pedig csak a tömegközlekedési eszközökön kötelező.

 

Új járványügyi intézkedések Brüsszelben

A belga főváros kávézóinak és bárjainak (az éttermeknek nem) 23 órakor be kell zárniuk szeptember 28-tól kezdődően három héten keresztül. Tíznél több ember gyülekezése tilos este 23 és reggel 6 óra között -így döntött szombaton a Brüsszel fővárosi válságtanács, amely a belga főváros 19 kerületének polgármestereit, valamint a rendőrségi övezetek képviselőit tömöríti. Azoknak a könyvesboltoknak, amelyeknek van játékterme, és minden egyéb vállalkozásnak, amely akár italokat vagy ételeket is árusít, 22 órakor be kell zárnia. Október 1-től, a jelenleg minden közterületen kötelező maszkviselés a forgalmasabb helyekre (mint kereskedelmi egységek és üzletek, valamint az iskolák) korlátozódik. Ezeket a területeket és a viselési kötelezettség alkalmazásának pontos időszakát a kerületek polgármesterei határozzák meg.  A nyilvános piacokon nem lehetséges mostantól az étel ill. italfogyasztás. Az új intézkedések meghozatalára azért volt szükség, mivel a COVID-19fertőzöttek száma folyamatosan növekszik a Brüsszel Főváros Régióban (1 hét leforgása alatt 2.353 új fertőzött, ami 327,7 esetet jelent 100.000 lakosra kivetítve).

 

Amszterdam és Hága a legtöbb pozitív koronavírus esetszám európai TOP 10-es listában

Amszterdam és Hága már azon európai régiók top 10-es csoportjában vannak, ahol a legmagasabb az aránya a koronavírus fertőzötteknek a lakosság számához képest -állítja a holland RTL  Nieuws, tizenegy európai ország koronavírus statisztikáinak elemzése alapján. (Nagy) Amszterdam a 6. helyen áll, heti 194 pozitív koronateszttel 100.000 lakosra vetítve, míg Hága és környéke ugyanezen a listán a 10. helyezett, itt 100.000 lakosra 180 eset jut. A lista élén Párizs áll, ahol 100.000 lakosra 231 fertőzés jut, ezt további négy francia régió követi. A TOP 10-es listán található továbbá Liverpool, Brüsszel és az Egyesült Királyság Blackburn régiója is. Összességében elmondható, hogy Hollandia nem áll jól a koronavírus elleni küzdelemben, az ország 40 régiójában átlagosan minden héten 15 új koronavírus fertőzött jut 100.000 lakosra, ami rosszabb eredményt jelent, mint pl. Németország, Olaszország és Írország régióiban. Az elemzés összesen 950 régiót hasonlít össze a koronavírus fertőzöttségek alapján Európában.

 

Hollandiában a turizmus a kilencvenes évek szintjére esett vissza

Az idén Hollandiába érkező külföldi turisták száma 70 %-kal volt alacsonyabb, mint tavaly. A belföldi turizmus tekintetében megállapítható, hogy csaknem 40 %-kal kevesebb holland vett részt az idén belföldi nyaralásban. Ezekkel a számadatokkal a holland turizmus a kilencvenes évek szintjére esett vissza. A Holland Turizmus és Kongresszusi Iroda (NBTC: Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen) idei évértékelőjén igen borús helyzetet és jövőképet festett le a cég vezetése.  “Több mint 21 millió nemzetközi látogatóra számítottunk még az év elején, ez most 14 millióval kevesebb, azaz 7 millió lett” -mondja Jos Vranken, az NBTC vezérigazgatója. “Ráadásul a hollandok is lényegesen kevesebbet voltak belföldön nyaralni, mint tavaly. Ezek az adatok a kilencvenes évek szintjét mutatják.” Az idei évre prognosztizált 7%-os növekedés helyett tehát 70%-os csökkenést kellett elkönyvelniük a szakmában dolgozóknak.  Az NBTC vezetője úgy véli, hogy a helyreállítás csak 2024-re történhet meg.

 

BOSZNIA-HERCEGOVINA

 

Koronavírus-helyzet Bosznia-Hercegovinában

Bosznia-Hercegovinában szeptember 30-án 243 új koronavírus-megbetegedést regisztráltak. A betegségben elhunytak száma 13 fővel, 856-ra nőtt. Az utóbbi pár napban csökkent, az aktív fertőzöttek száma, jelenleg 5 997 beteget tartanak nyilván, a járvány márciusi kitörése óta pedig 27 469-en fertőződtek meg.

 

600 millió BAM-mal csökkent Bosznia-Hercegovina ÁFA-bevétele

A bosznia-hercegovinai adóhatóság igazgatója, Miro Dzakula bejelentése szerint 600 millió BAM-mal csökkent az ország ÁFA-bevétele 2020 első nyolc hónapjában a tavalyi évhez viszonyítva, mivel a koronavírus-járványkövetkeztében csökkent a gazdasági tevékenység és sok cég ment csődbe. Dzakula kiemelte továbbá, hogy az export és az import is visszaesett.

 

A Szarajevói Nemzetközi Repülőtéren jelentősen visszaesett a járatok és az utasok száma is

2020 március 1. és augusztus 31. között a Szarajevói Nemzetközi Repülőtéren 70%-kal esett vissza a járatok száma és 90%-kal az utasforgalom az előző év azonos időszakához képest. Csak a 3 nyári hónapot tekintve is drasztikus  a csökkenés; míg 2019 nyarán 480000 utast regisztráltak, 2020 nyarán mindössze 39000-et. Míg 2019-ben Szarajevóból mintegy 20 desztinációt lehetett elérni 16 légitársaság közvetlen járataival, jelenleg csupán 6 légitársaság indít járatokat a repülőtérről. A Qatar Airways eredetileg október 25-ére tervezte boszniai járatainak újraindítását, azonban ezt elhalasztották 2021. március 28-ra.

 

BULGÁRIA

 

Koronavírus-helyzet Bulgáriában

Bulgáriában két hónapos rekordot döntött az új fertőzöttek száma szeptember 24-én, amikor 290-nel nőtt az újonnan azonosított  koronavírus-fertőzöttek  száma. Szeptember    30-án  is  rekordközeli  értékkel,  286-tal  nőtt  az  új megbetegedések száma, mellyel az eddig regisztrált fertőzések száma elérte a 20 833-at. Jelenleg 5374 aktív fertőzöttet tartanak nyilván, és szeptember 30-án 12 fővel 825-re nőtt a járvány halálos áldozatainak száma.

 

CSEHORSZÁG

 

Újra háromezer körül a napi esetek száma Csehországban

Csehországban szerdán 2932 új koronavírus-fertőzést mutattak ki a laboratóriumok, ami a járvány kezdete óta a harmadik legmagasabb napi esetszám -derült ki a cseh egészségügyi minisztérium honlapján csütörtökön reggel megjelent  legfrissebb  kimutatásokból.  Az  első  koronavírus-fertőzéses  esetet  március  elején  regisztrálták Csehországban, s azóta a fertőzések száma már meghaladta a 70 ezret. Jelenleg 36 619 fertőzöttet tartanak nyilván, többségüknél a betegség enyhe lefolyású.

 

Csehországban hétfőtől szükségállapotot vezetnek be

Csehországban várhatóan hétfőn szükségállapotot hirdetnek, hogy erősítsék a koronavírus-járvány elleni központi intézkedéseket -jelentette be az egészségügyi miniszter kedden Prágában, sajtótájékoztatón. Roman  Prymula  a szükséghelyzet kihirdetését “a romló járványügyi helyzettel” indokolta. Prymula szerint október végén a csehországi kórházakban  egyebek  között  “férőhelyhiány”  léphetne  fel,  ha  a  hatóságok  időben  nem  hoznának  semmiféle intézkedéseket.

 

Döntött a cseh kormány a bérek állami támogatásáról

A cseh állam válsághelyzetekben vállalná az alkalmazotti bérek 70 százalékának a kifizetését. Az úgynevezett kurzarbeit javaslatát pénteken rendkívüli ülésen fogadta el a cseh kormány. A tervezetet a kormány, a munkáltatók és a szakszervezetek  több  hónapos  egyeztetése  és  kölcsönös  kompromisszumok  alapján  a  munkaügyi  minisztérium dolgozta ki. Az elképzelések szerint a rendszert novemberben vezetnék be, azt követően, hogy lejár a hasonló céllal a tavaszi koronavírus-járvány következményeinek mérséklésére elfogadott úgynevezett Antivírus-program.

 

EGYESÜLT KIRÁLYSÁG

 

Boris Johnson: október végén már napi félmillió teszt lesz

Nagy-Britannia jó úton halad, hogy október végéig 500 ezerre emelkedjen a naponta elvégezhető koronavírus-tesztek száma –mondta Boris Johnson brit miniszterelnök. Hozzáfűzte: a fejenkénti napi tesztelési kapacitás már most meghaladja Németországét, Franciaországét és Spanyolországét. A koronavírus-betegek kezelésére külön felépített és berendezett hét nagy-britanniai kórházban több mint kétezer ágy vehető igénybe szükség esetén –tudósított a távirati iroda. A brit kormányfő jelezte azt is: négy hónapra elegendő raktárkészlet van az egészségügyi ellátórendszer dolgozóinak beszerzett maszkokból, szemvédőkből, steril köpenyekből, valamint az ellátáshoz szükséges egyéb védőeszközökből.

 

Közel 20 százalékkal esett a brit GDP

A korábbi becslésnél valamivel kisebb mértékben, de így is csaknem 20 százalékkal –hat és fél évtizede nem mért ütemben –zuhant a brit gazdaság teljesítménye az idei második negyedévben a koronavírus-járvány súlyos negatív hatásai miatt. A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdán ismertetett végleges adatsora szerint a brit hazai össztermék (GDP) a júniussal zárult három hónapban 19,8 százalékkal esett vissza az első negyedévhez mérve. Az ONS első becslésében 20,4 százalékos negyedéves összevetésű GDP-zuhanás szerepelt a második negyedévre.

 

Betartatja a kötelező távolságot egy mobilalkalmazás

Ultrahangvezérléssel felügyeli a járványügyi távolságtartást egy az Egyesült Királyságban kifejlesztett mobilalkalmazás: az applikációt letöltők eszközei hangjelzéssel figyelmeztetik tulajdonosukat, ha a másik felhasználó túl közel megy hozzájuk. Az okoseszközök kijelzőjén is feltűnik a figyelmeztető felirat, de ami igazán hatásossá teszi, az a rövid, éles hang. Az alkalmazás neve a londoni metróból ismerős, szintén figyelmeztető kifejezés, a Mind the Gap. Az appot kifejlesztő startup-cég hangsúlyozza, hogy az alkalmazás segíteni szeretné a többi járványügyi intézkedést, és nem kiváltani azokat.

 

Tombol a járvány Angliában, két hétre bezárhatják akár a pubokat is

Azt  fontolgatja  a  brit  kormány,  hogy  szigorúbb  korlátozásokat  vezet  be  Anglia  területén,  különösen  a  külön háztartásban élők társaság érintkezésére vonatkozóan –írja a Reuters. Helen Whately egészségügyi államtitkár a Sky Newsnak nyilatkozott arról, hogy nem szeretnének új korlátozásokat életbe léptetni,de folyamatosan a járvány terjedési rátáján kell tartaniuk a szemüket. “Meglátjuk, mit tehetünk” –fogalmazott. A brit The Times azt írta, Észak-Anglia nagy részére és akár Londonra is teljes zárat vezethetnek be a társas érintkezésre vonatkozóan. A lap szerint minden pubot, éttermet és bárt két hétre bezárnának.

 

Négymillió forintos bírság is kiszabható a karanténszegőkre Angliában

Hétfőtől akár 10 ezer fontot (átszámítva hozzávetőlegesen négymillió forintot) is fizethet az, aki Angliában nem tartja be a hatósági karantén szabályait. Hatósági karanténba az kerülhet, akinek pozitív koronavírustesztje van, vagy kapcsolatban áll valakivel, aki fertőzött. A hatalmas bírságra azért van szükség, mert egy kutatás megállapította, hogy a tünetekkel rendelkezőknek csak a 18%-a vonul karanténba. Akiket az NHS (Brit Országos Egészségügyi Szolgálat) utasított, hogy vonuljon karanténba, azoknak csak a 11 százaléka tette ezt meg.

 

Csúcson a második hullám az EU-ban, két várost is lezártak Nagy-Britanniában

Walesben vasárnap estétől az ott élők nem hagyhatnak el nyolc megyét illetve a két legnagyobb várost, Cardiffot és Swansea-t, illetve máshonnan ezekre a területekre nem lehet belépni. A kivételek közé tartozik, ha valakinek csak máshol hozzáférhető sürgős orvosi ellátásra van szüksége, ha valaki az érintett területeken kívüli iskolába jár, vagy a lezárt térségen kívül van a munkahelye és otthonról nem tudja ellátni munkáját.

 

Boris Johnson egységbe szólítja a világ vezetőit a járvány ellen

A brit miniszterelnök egy járvány-előrejelző globális rendszert javasol. A koronavírus-járvány megtépázta az országok közötti kapcsolatokat, ezért a világ vezetőinek össze kell fogniuk a „közös ellenség”, a Covid-19 betegség vírusa ellen –jelentette ki Boris Johnson brit miniszterelnök szombaton abban a videóra vett beszédében, amelyet  az  ENSZ Közgyűlése ülésszakán játszottak le. Kilenc hónappal a világjárvány kezdete után „már maga az a fogalom is, hogy nemzetközi közösség, foszlányokból áll. Soha többé nem szabad 193 külön hadjáratot folytatnunk egyazon ellenség ellen” –mondta  az ENSZ-tagországok számára utalva. Johnson felvázolt egy tervet arra, hogy miképp lehetne megelőzni egy újabb világjárványt, és ebben fő szerepe van a zoonotikus kutatólaboratóriumok világhálózatának, amely azonosítani tudná a veszélyes kórokozókat, mielőtt még állatokról átterjednek emberekre. Arra kérte a világ országait, hogy információik megosztása révén hozzanak létre egy járvány-előrejelző globális rendszert, és felszólította őket, hogy az alapvető élelmiszerekre ne vezessenek be exportkorlátozást, amint tette azt több ország a járvány elején.

 

Lassan kivérezteti a Brexit és a koronavírus a brit részvényalapokat

Rekordalacsony szintre csökkent a lakossági befektetők brit részvényalapokban tartott pénze, miután a megtakarítók közel 1,3 milliárd fontot vontak ki a kategóriából a Brexittől és a koronavírustól való félelem miatt –írja a Financial Times. Egyre  több brit  veszi  ki  pénzét  az  ottani  részvényalapokból,  a  lakossági  befektetők  részvényalapokban  lévő megtakarítása rekord alacsony szintre esett. Június végén a brit lakosság megtakarításainak csupán 14%-a  volt  brit részvényalapokban, holott ez az arány 2015-ben még 23% volt (egy évvel a Brexitről szóló népszavazás előtt), és 40%-ot tett ki még 2003-ban.

 

Brutális pénzeket tol a gazdaságba Nagy-Britannia

Londoni makrogazdasági elemzők számításai szerint a jelenlegi pénzügyi évben több mint 300 milliárd font hitelből fedezendő költségvetési többletkiadással jár a nagy-britanniai koronavírus-járvány gazdasági kárainak elhárítása. Az Institute for Government (IfG) nevű, a kormányzati tevékenység elemzésére szakosodott független londoni gazdasági tanácsadó és kutatóműhely csütörtökön ismertetett tanulmányában kimutatja, hogy ha a brit hazai össztermék (GDP) a 2020-2021-es pénzügyi évben a konszenzusos előrejelzési átlagnak megfelelően 13,3 százalékkal zuhan, a GDP-érték a jövő áprilisig tartó pénzügyi év végén 336 milliárd fonttal (134 ezer milliárd forinttal) lesz alacsonyabb a nagy-britanniai járvány márciusi elhatalmasodása előtt várt szintnél.

 

ÉSZAK-MACEDÓNIA

 

Koronavírus-helyzet Észak-Macedóniában

Az elmúlt egy héten csökkenő tendenciát mutatott a napi új fertőzöttek száma Észak-Macedóniában, azonban szeptember  30-án ismét megugrott a regisztrált fertőzöttek száma, és 191-gyel  17  977-re emelkedett. Az aktív fertőzöttek száma 2279-re nőtt, és 2 újabb halálesettel 739-re nőtt a betegségben elhunytak száma.

 

Az észak-macedón kormány 470 millió eurós intézkedési csomagot jelentett be

Az észak-macedón miniszterelnök, Zoran Zaev bejelentése szerint a kormány újabb, 470 millió eurós intézkedési csomagot dolgozott ki a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak ellensúlyozására. A járvány kezdete óta ez a 4. intézkedési csomag, melynek fő célja a munkahelyek védelme, a munkanélküliek és a szociálisan rászorulók támogatása.

 

FRANCIAORSZÁG

 

A franciáknál tovább tombol a járvány, keményebb szigorítást sürgetnek

Franciaországban az elmúlt 24 órában 11 ezer 123 új koronavírusos fertőzöttet regisztráltak, ami arra utal, hogy a COVID-19fertőzés intenzíven terjed az országban -közölte vasárnap este az egészségügyi minisztérium. A napi esetszám több mint  egy hete  10 ezer fölött van, csütörtökön 16 ezer 96-tal meg is dőlt a rekord. A járvány kezdete óta vasárnap 538 ezer  569-re emelkedett az igazolt fertőzöttek száma. A járvány erősödésére utal az is, hogy a pozitív tesztek aránya napról napra nő, vasárnap 7,4 százalékvolt. A COVID-19fertőzés következtében az elmúlt 24 órában 27-en hunytak el, a halottak száma 31 727-re nőtt. Kórházba az elmúlt héten 4203-an kerültek, 43 százalékkal többen, mint az előző héten, közülük 786-an intenzív osztályra, ami pedig 40 százalékkal több mint szeptember közepén.

 

Egyetemeken és középiskolákban terjed rohamosan a járvány Franciaországban

Egy hétig biztosan, de lehet, hogy kettőig nem nyithatnak ki a vendéglátóhelyek Marseille-ben. A francia hatóságok szigorítanak a rendszabályokon, mert a hétvégén országszerte elérte a 14 ezret az új koronavírusos esetek száma, és már több mint egy hete 10 ezer fölött van naponta. A legtöbb járványgóc jelenleg az egyetemeken és a középiskolákban alakul  ki.  Az  új  esetek  harmadát  a  francia  oktatási  intézményekben  azonosítják.  A  szakemberek  drasztikus intézkedéseket sürgetnek.

 

A francia államadósság hatalmasat ugrott

Rekordmértékben  emelkedett  Franciaország  GDP –arányos  államadóssága  a  második  negyedévben  az  első negyedévvel összevetve elsősorban a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban megnövekedett állami kiadások miatt. Az INSEE francia statisztikai hivatal honlapjára pénteken felkerült adatok szerint az államadósság 2.638,3 milliárd euró volt június végén. Ez a hazai össztermék (GDP) 114,1 százalékának felel meg és 12,7 százalékponttal magasabb a március véginél. Ilyen jelentős növekedés nem volt azóta, hogy az adatot 1995 óta jegyzi az INSEE. A statisztikai hivatal azzal számol, hogy az államadósság tovább emelkedik, az év végén a GDP 117,5százaléka lesz.

 

Van, ahol bekeményítenek a koronavírus miatt, máshol viszont nem bírják már a szigort –Franciaország szigorít

“A  helyzet  folyamatosan  romlik  egyes  országrészekben,  és  az  egészségügyi  ellátórendszer  leterheltsége  újabb intézkedéseket követel” -fogalmazott Olivier Véran egészségügyi miniszter Párizsban tartott sajtótájékoztatóján, emlékeztetve arra,hogy minden mutató (napi esetszám, kórházi betegek és elhunytak száma) napok óta fokozatosan emelkedik. A miniszter bejelentette, hogy Marseille-en kívül a tengerentúli Guadeloupe szigetét is maximális riasztási övezetbe sorolta a kormány. Ez a legmagasabb riasztási szint a kijárási korlátozásokat is lehetővé tevő egészségügyi rendkívüli helyzet előtt. Megerősített riasztási állapotot léptetett életbe a kormány 11 nagyvárosban, köztük a fővárosban is, és ennek értelmében a bároknak és kávéházaknak este 10 órakor be kell zárniuk, az éttermek viszont megszokott nyitvatartás szerint üzemelhetnek, a sportklubok és egyesületi tevékenységekre fenntartott helyiségek hétfőtől nem nyithatnak ki.

 

A francia gazdasági fellendülés üteme egyre bizonytalanabbá válik

A koronavírus-járvány terjedésének felgyorsulása, valamint az újabb korlátozó intézkedések Franciaországban a háztartások és a vállalkozások bizalmának csökkenését eredményezhetik a gazdaság fellendülésével kapcsolatosan. Szeptember közepén, a vártnál jobb nyári növekedési adatok tükrében a Francia Nemzeti Bank (BF: Banque de France) 16% -os gazdasági növekedéssel számolt a harmadik negyedévre, ami lehetővé tenné a 2020.évi recessziónak a 8,7%-os csökkenési bázisértéken történő tartását. Ugyanakkor az új egészségügyi korlátozó intézkedések lehűtötték a gazdaság szereplőit. “Ami történik, nem túl biztató a jövőre nézve” -ismeri el Denis Ferrand, a Rexecode vezérigazgatója. “Az év vége egyre bizonytalanabb” –teszi hozzá Julien Pouget, a Francia Statisztikai Hivatal (INSEE) igazgatója.  A kávézók és bárok kora esti (vagy akár teljes, pl.: Marseille) bezárásának gazdasági következményei továbbra is korlátozottak: ezek a létesítmények csak a franciák fogyasztásának a 0,7% -át képviselik, míg az éttermek 2,9%, a szállodaipar pedig 1,3%. Rövid távon a kockázat inkább az esetleges társadalmi feszültségekben rejlik: a CHR szektor (kávézók, szállodák és éttermek) 1 millió munkavállalót érint, akik képesek tiltakozó mozgalmakat indítani.

 

A gazdaság fellendítésének finanszírozására Franciaország 260 milliárd eurós adósság felvételét tervezi

Franciaország azt tervezi, hogy 2021-ben 260 milliárd euró értékű közepes és hosszú lejáratú államkötvényt bocsát ki a piacokon, amiből az ország gazdaságának a helyreállítási terve finanszírozható lenne. A kormány várható finanszírozási igénye  2021-re  282,3  milliárd  euró  lesz,  beleértve  a  rövid  lejáratú  állampapírok  (18,8  milliárd  euró)  értékének növekedését is. A jelenlegi prognózisok szerint a francia állam finanszírozási igénye 2020-ban 114,2 milliárd euróval növekszik az eredeti pénzügyi törvényhez képest. Megemlítendő, hogy az idén a kormány több, mint 460 milliárd eurót fordított az egészségügyi válság és hatásainak kezelésére, továbbá a 2021.évi költségvetés fókuszában az a 100 milliárd eurós összeg került betervezésre, ami a helyreállítási terv főösszege.

 

HORVÁTORSZÁG

 

Horvátországban tovább nőtt a fertőzöttek száma

Horvátországban egy nap alatt 213-mal nőtt és elérte a 16 593-at az azonosított fertőzöttek száma. 5 haláleset történt, a  járvány  halálos  áldozatainak  száma  így  280-ra  nőtt.  Kórházban  ápolnak  288  beteget,  közülük  23-an   vannak lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 1256, és 8155 ember van hatósági karanténban.

 

A koronaválság kezdete óta a kereskedelemben a pénzügyi számlák értéke 22,7 milliárd kunával csökkent

2020 február 24. és szeptember 20. közötti időszakban az előző év azonos időszakához viszonyítva, a pénzügyi nyomtatott számlák száma 26%-kal, az értékük pedig 18%-kal  csökkent. Idén az említett időszakban 1,08 milliárd számlát állítottak ki, összértékük elérte a 100,2 milliárd kunát (1 HRK kb. 49 HUF), míg a tavalyi év azonos időszakában 1,47 milliárd számlát állítottak ki, összértékük 122,9 milliárd kuna volt. Éves szinten a kereskedelemben a számlák száma 21%-kal, 664 millióra, míg értékük 10%-kal, 70,3 milliárd kunára csökkent. A vendéglátó és idegenforgalmi szektorban a számlák 40%-kal, 161 millióra, míg a számlák összértéke 47%-kal csökkent.

 

KOSZOVÓ

 

Koronavírus-helyzet Koszovóban

Szeptember  30-án az eddig regisztrált fertőzöttek száma Koszovóban 54-gyel  15  574-re emelkedett, míg az aktív fertőzöttek száma 18-cal 1453-ra csökkent. Koszovóban az utóbbi 24 órában 3 halálos áldozata volt a járványnak, így a betegségbe eddig 625-en haltak bele.

 

Koszovóba csak negatív koronavírus-teszttel lehet beutazni a magas kockázatú országokból

A koszovói kormány bejelentése szerint az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ által kockázatosnak ítélt országokból érkezők csak negatív koronavírus teszt bemutatásával léphetnek be Koszovóba. Az átutazóktól nem kérnek tesztet, nekik egy nyilatkozatot kell csak kitölteniük, hogy 3-5 órán belül elhagyják az országot. Az országban egyéb  korlátozó  intézkedéseket  is  bevezettek:  közterületen  maximum  5  fő  gyülekezhet,  a tömegközlekedési eszközökön maximum a helyek 50%-át használhatják az utasok, továbbá rövidebb ideig lehetnek nyitva azok a helyek, melyek vendéglátóegységet működtetnek.

 

A koszovói GDP 9,28%-kal csökkent 2020 második negyedévében

2020 második negyedévében 9,28%-kal csökkent a koszovói GDP, míg az első negyedévben még 1,31%-os  volt  a növekedés. Az ország GDP-je folyó áron elérte az 1,6 milliárd eurót az április-júniusi időszakban. A módosított koszovói költségvetés előrejelzése alapján 3%-os gazdasági visszaesést várnak 2020-ra és a költségvetési hiány várhatóan eléri a GDP 6,5%-át.

 

LENGYELORSZÁG

 

Újabb szigorításról döntöttek Lengyelországban

Szigorítanak a járványügyi intézkedéseken Lengyelország egyes, a fertőzések nagyobb számát regisztráló járásaiban -közölte keddi sajtóértekezletén Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter. A bejelentett intézkedések a “piros” és “sárga” járásokat érintik, vagyis olyan térségeket, ahol korábban a két hét folyamán több mint 12, illetve 6-12 új esetet jegyeztek 10 ezer lakosra számítva. Jelenleg a 380 lengyelországi járás közül kettő minősül “pirosnak”, 18 pedig “sárgának”.

 

A magyar és a lengyel GDP-előrejelzést rontotta legkevésbé az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) működési területén élők csaknem háromnegyedének személyes sorsát befolyásolja a koronavírus-járvány okozta válság –áll a nemzetközi pénzintézet csütörtökön Londonban ismertetett őszi regionális felmérésében és előrejelzésében. A közép-európai EU-térségen belül az EBRD a magyar és a lengyel gazdaság teljesítményére szóló prognózisait rontotta a legkisebb mértékben, ugyanakkor a balti gazdaságokat tartja a leginkább ellenállóképesnek.

 

Lengyel cégé lehet a világ első Covid-gyógyszere

Izomba adott injekcióval kell az emberi szervezetbe juttatni az új gyógyszert, amely semlegesíti, tehát elpusztítja a mostani világjárványt okozó koronavírust –hangzott el a Biomed Lublin vállalat által fejlesztett és gyártott ampullák első szériájának sajtóbemutatóján. A világra szóló bejelentésről a lengyel állami hírügynökség (PAP) tudósított elsőként.

 

MONTENEGRÓ

 

Koronavírus: Montenegró szigorít

A rossz járványügyi mutatók miatt szeptember 28-tól éjszakai kijárási tilalmat vezettek be Montenegró 3 városában, Niksicben, Beranében és Andrijevicán. A helyi sajtó beszámolója szerint a kijárási tilalom 22 és reggel 5 óra között van érvényben  mindennap mindaddig,  amíg  nem  javul  a  járványhelyzet  az  adott  településen.  Emellett  bezárták  a vendéglátóhelyeket, és megtiltották a családi és baráti látogatásokat is, egy-egy lakásban csak az adott család tagjai tartózkodhatnak. A koronavírus-járvány márciusi kitörése óta 10772 esetet regisztráltak az országban, az aktív fertőzöttek száma 3411 fő, a betegség következtében pedig 169-en vesztették életüket.

 

Nem halasztják tovább a tanévkezdést Montenegróban

A kedvezőtlen koronavírus-járványhelyzet és a szigorúbb intézkedések bevezetése ellenére a montenegrói kormány úgy döntött, nem halasztja tovább a korábban október elsejére tolt tanévkezdést. Az általános iskolákban elsőtől hatodik osztályig tantermi oktatás folyik majd legfeljebb 4, harmincperces órával, míg a középiskola első osztályában legfeljebb 6, harmincperces órát lehet megtartani. A többi tanuló otthonról tesz eleget tankötelezettségének.

 

NÉMETORSZÁG

 

Németországban tartózkodók részére

Tájékoztatás a német szövetségi, illetve tartományi szintű korlátozó rendelkezések jogszabályairól

 

Koronavírus: három magyar megyét minősített kockázatos területnek Németország

Budapest és Győr-Moson-Sopron megye után Csongrád-Csanád, Vas és Pest megyét is felvették az új típusú koronavírus (SARS-Cov-2) terjedése miatt kockázatosnak minősülő területek listájára Németországban. A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) szerdán késő este frissített listájára egy sor további európai térség is felkerült, köztük a Romániában, Erdély északnyugati részén fekvő Kolozs (Cluj) megyét, a szlovéniai Koroska régiót és Belgium teljes területét.

 

Merkel: el kell kerülni az újabb országos zárlatot

Mindenképpen újabb országos zárlat nélkül kell megfékezni a koronavírus-járvány erősödését Németországban, ezért a térségi és a helyi szintre kell helyezni a védekezés súlypontját -mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben, a tartományi kormányfőkkel folytatott megbeszélése után. Hangsúlyozta, hogy a legfontosabb a gazdaság, az oktatási rendszer és a napközbeni gyermekellátás folyamatos működésének fenntartása.

 

Merkel 100 millió dollárt ígér a szegény országoknak koronavírus vakcinára

Angela Merkel német kancellár szerdán 100 millió dollárt ígért a fejlődő országok számára a koronavírus elleni oltáshoz való hozzáférés segítse érdekében -írja a Reuters. Merkel bejelentésének előzménye, hogy David Malpass, a Világbank elnöke szerint  a  globális  gazdasági  fellendülés  egyik  legfontosabb  eleme  az  oltásokhoz  való  „széles,  gyors  és megfizethető” hozzáférés, csak így tudnak az országok kilábalni a válságos helyzetből.

 

A német áfacsökkentés megtette a hatását

A vártnál is erősebben csökkentek a fogyasztói árak szeptemberben Németországban, ami alapvetően az energiaárak zuhanására és az általános forgalmi adó kulcsainak mérséklésére vezethető vissza -írja az MTI a német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) kedden közölt előzetes adatai alapján.Az egy évvel korábbihoz képest 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak szeptemberben.

 

Koronavírus-válság: jó hír érkezett Németországból

Németországban a kiskereskedelmi forgalom augusztusban havi szinten a vártnál lényegesebben nagyobb mértékben nőtt, ami felerősítette azokat a reményeket, hogy a koronavírus-járvány okozta sokk után a háztartások fogyasztása erőteljes gazdasági fellendülést eredményezhet a harmadik negyedévben. A német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) szerdán azt közölte, hogy a kiskereskedelmi forgalom 3,1 százalékkal nőtt júliushoz képest, amikor 0,2 százalékos csökkenést regisztráltak.

 

Állami részesedésszerzési stratégia és pénzügyi segítség külföldi tulajdonú cégeknek

Állami részesedésszerzési irányelveket dolgozott ki stratégiai jelentőségű cégek esetében a Szövetségi Gazdasági Minisztérium, amelyek útmutatóul szolgálnak az állami részvényfelvásárlásnál, részletezve, hogy milyen esetekben és milyen feltételek mellett valósuljon meg az állam részleges tulajdonszerzése magánvállalatokban. A kormány azt kívánja megakadályozni, hogy a stratégiailag fontos vállalatok a koronaválság hatására csődbe menjenek, vagy külföldi versenytársak nyomott áron felvásárolják azokat.

 

Vastagon mínuszban a német hozam

A járvány miatti aggodalmak mínusz fél százalék alá tolták a német tízéves szövetségi kötvény hozamát, pedig Berlin megemelte  idei  állampapír-eladási  célját.  A  fejlett  országoknak  hosszú  időre  negatív  reálhozamokra  kell berendezkedniük a Reuters elemzői felmérése szerint.

 

Hiába a koronavírus, a Volkswagen nyereségre számít 2020-ban

A Volkswagen csoport (VW) megerősíti 2020-ra szóló várakozását, amely szerint a koronavírus-világjárvány ellenére valamennyi üzletágban nyereséget érnek el -közölte a német autógyártó csoport szerdán. A VW a január-augusztusi időszakban 5,6 millió járművet szállított ki a megrendelőknek, ami ugyan 21,5 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi 7,1 millióhoz képest, de így is felülmúlja a teljes piac teljesítményét, és azt is jelenti, hogy a csoport 13 százalékra növelte globális piaci részesedését az egy évvel korábbi 12,6 százalékról.

 

Fridays for Future demonstrációk Németországban

Több hónapos kényszerszünet után ismét megrendezésre került a Fridays for Future demonstráció Németországban. Berlinben több mint 10 000 fő vett részt a pénteki klímatüntetésen, ahol a Peter Altmaier (CDU) szövetségi gazdasági miniszter által meghirdetett klímaprogram is a kritika középpontjába került. Németország szerte több mint 400 helyszínen, Berlinben több mint 10 000 fő részvételével került megrendezésre a Fridays for Future klímavédelmi demonstráció.

 

Újítás jön az Aldinál

Új szolgáltatást tesztel a britAldi: a bevásárláshoz nem kell bemenni az üzletekbe, az online megrendelt árukat egy előre meghatározott időpontban lehet majd elmenni, ahol a dolgozók érintésmentesen adják át a csomagot a parkolóban. A szolgáltatás a Deliveroo futárcéggel indul egyelőre egy Aldi-üzletben, ahol az ott dolgozók között tesztelik a megoldást. Ha az Aldi szerint beválik a módszer, akkor a vásárlók között is elindulna a tesztprojekt a következő hetekben.

 

OLASZORSZÁG

 

Az olasz maffia segíti a járvány miatt bajba jutott családokat

Az olasz hatóságok szerint a maffia segíti a koronavírus-járvány miatt bajba jutott családokat. Az uzsoraellenes rendkívüli kormánybiztos szerdai tudósítások szerint a járványnál is veszélyesebbnek nevezte a szervezett bűnözés terjeszkedését.

 

Újra kellett nyitni Olaszországban a járványkórházakat

A  tartományok  újranyitották  a COVID-19fertőzötteknek  fenntartott  kórházakat  tizenegyezer  intenzív  hely biztosításával,  miközben  a  járványgörbe  lassan  emelkedik  Olaszországban.  Egy  nap  alatt  1648  új  fertőzöttet regisztráltak, a halottak száma 24 volt az egészségügyi tárca kedd esti adatai szerint.

 

Tovább emelkedő esetszámra készülnek az olaszok, de a „járványcunamit” elkerülnék

A betegszám fokozatos emelkedését várja, ugyanakkor kizárja az újabb “járványcunamit” az olasz egészségügyi államtitkár, aki pénteken kifejtette, hogy a tavasz óta érvényben lévő óvintézkedések és a lakosság fegyelmezettsége miatt jobb az olasz koronavírus-helyzet, mint több más országban.

 

Átlépte az 50 ezret az aktív fertőzöttek száma Olaszországban

Szicília szigetén elrendelték a szájmaszk kötelező használatát szabadtéren is. Hatéves kortól mindenkinek viselnie kell még az utcán is, ha nem biztosított a személyek közötti legalább egyméteres távolság. Az ötmilliós szigeten jelentősen emelkedett a szűrt fertőzöttek száma.

 

Olaszországban helyi lezárásokkal tervezik megállítani a vírust

Olaszország célzott lezárásokról dönthet azokon a helyeken, ahol az szükséges, hogy megállítsák a koronavírus terjedését, és egyben elkerüljék az egész ország lezárását -mondta Giuseppe Conte miniszterelnök a Stampának adott interjújában.

 

ROMÁNIA

 

Koronavírus Romániában: új negatív csúcs, 2000 fölé ugrott a napi fertőzöttek száma -a Maszol.ro portálról

2020 szeptember 30-án 2 158 új fertőzést igazoltak, a nyilvántartott fertőzöttek száma 127 572-re emelkedett. Ez az új negatív csúcs: a korábbi a napi 1 767 új eset volt. A járvány terjedésének gyorsulását a román főmikrobiológus is megjósolta. Összesen 33 új halálesetet jelentettek, az áldozatok száma így 4 825-re nőtt. A járvány kezdetétől 102 476-an gyógyultak meg, így az aktív fertőzöttek száma 20 271-re emelkedett. Eddig 2419 691 koronavírusteszt eredményét dolgozták fel Romániában.

 

Romániában új törvény segíti az ingázókat

Klaus Iohannis román elnök szeptember 25-én kihirdette azt a jogszabályt, amely megkönnyíti a határátlépést a koronavírus-járvány  idején  az  ingázóknak,  akik  különleges  bánásmódban  részesülnek.  A  román  képviselőház szeptember elején fogadta el a jogszabályt, július végén a szenátus is megszavazta, így már csak az elnöktől függött, hogy hatályba léphet vagy sem. A törvény egyebek mellett azt szabályozza, hogy a naponta határátlépésre kényszerülő ingázók családtagjaikkal együtt -így az ingázó iskolások is -egy igazolványt igényelhetnek a román hatóságoktól. Ennek birtokában az érintettek könnyebb feltételek mellett léphetik át a határt, a román határrendőrség külön közlekedési sávot biztosít nekik. A belügyminisztériumnak a jogszabály hatályba lépésétől számított 30 napon belül kell kidolgoznia a törvény alkalmazási szabályait.

 

Állami támogatás romániai regionális reptereknek

A kabinet a szeptember 24-i ülésén döntött úgy, hogy a bákói, nagyszebeni, iaşi, kolozsvári és craiovai repterek összesen 22 millió lejes (közel 4,8millió euró) állami támogatásban részesülnek a koronavírus miatti veszteségek kompenzálására. A kabinet most a megyei önkormányzatok tulajdonában lévő, normális viszonyok között évi kétszázezer és hárommillió közötti utaslétszámot felmutató reptereknek nyújtott mankót.

 

SPANYOLORSZÁG

 

Koronavírus: Spanyolország lezárta Madridot, a helyiek nem hagyhatják el a várost

Madrid lakosai nem hagyhatják el a várost a szerdán bemutatott új rendelet értelmében, kivéve azokat a létfontosságú utakat, amelyeket a rendelet kivételként felsorol. Emellett lezárják a parkokat, és korlátozzák a lakosság érintkezését is. Madrid tartományi vezetése és a központi kormányzat között óriási feszültség alakult ki a járványügyi megszorítások tekintetében, mivel a szigorításokat a központi kormányzat hozta és a madridi autonóm közösség vezetése ebben a formában elutasítja azokat.

 

Tüntetnek Katalóniában a függetlenségpárti elnök elítélése miatt

Quim  Torra  katalán  elnököt  a  spanyol  legfelsőbb  bíróság  másfél  évre  eltiltotta  közhivatal  betöltésétől, emellett harmincezer eurós pénzbüntetést is fizetnie kell. A katalán függetlenségi politikust azért ítélték el, mert nem tett eleget a központi választási bizottság (JEC) utasításának a 2019-es tavaszi parlamenti választásokat megelőzően, és többszöri felszólítás ellenére sem távolíttatta el a középületekről a politikai szimbólumokat a kampányidőszakban.

 

Bankösszeomlás Spanyolországban: megúszta a börtönt az IMF egykori vezére

Összesen 34 gyanúsítottat, köztük az IMF egykori ügyvezető igazgatóját, Rodrigo Ratót is felmentették a spanyol Bankia pénzintézet 2011-es, később katasztrofálisnak bizonyult tőzsdei részvénykibocsátása során gyanított számviteli és pénzügyi csalások vádja alól.

 

Drámai a fiatalok munkanélkülisége Spanyolországban

Drámai méreteket ölt a fiatalok munkanélkülisége Spanyolországban, de a spanyolországi fiatalok helyzete már a koronavírus-járvány előtt is kritikus volt. Ugyanis nagyon elterjedt volt a határozott időre szóló munkaszerződés. A fiatalok így aligha számíthatnak biztos, hosszútávú munkára.

 

SVÉDORSZÁG

Több száz üzletet zár be a H&M

Több száz üzletét zárja be a H&M, a világ második legnagyobb lakossági ruházati üzletlánca világszerte. A cég nyeresége a vártnál lényegesen jobb lett a harmadik negyedévben, a döntést inkább az indokolja, hogy nagyobb hangsúlyt helyez a vezetés az online értékesítésre -írja a Reuters. A boltbezárások 2021-ben kezdődnek, összesen 250 üzletet, vagyis a hálózatuk mintegy 5%-át zárná be a H&M. A svéd központú vállalat a harmadik negyedévben 2,37 milliárd koronás nyereséget jelentett, ami a vártnál lényegesen jobb lett, viszont elmaradt a tavalyi, 5,01 milliárd koronás bázishoz képest.

 

SZERBIA

 

Jutalmazni akarják a lakosokat: Szerbiában enyhítettek a korlátozásokon

Enyhített az eddigi járványkorlátozásokon, engedélyezte a többi között a vendéglátóhelyek hosszabb nyitvatartását a koronavírus-járvány kezelésével megbízott szerbiai válságstáb szeptember 29-én. A testület azzal indokolta döntését, hogy az európai országok közül Szerbia azok közé tartozik, amelyek a legsikeresebben küzdöttek meg a járvánnyal, az emberek fegyelmezettségét pedig valamivel „jutalmazni kell”. Kilátásba helyezték, hogy ha hasonlóak maradnak a mutatók,  akkor  hamarosan  a  tömeges  rendezvényeken  részt  vevők  számának  növelését  is  engedélyezhetik. Szeptember 30-án a regisztrált fertőzöttek száma Szerbiában 65-tel 33 551-re emelkedett, az aktív fertőzöttek száma pedig  1  266-ra nőtt. Az elmúlt 24 órában nem volt halálos áldozata a járványnak, a betegségkövetkeztében eddig összesen 749-en vesztették életüket.

 

Október 1-én megkezdődik az egyetemi oktatás Szerbiában

Megkezdődik az egyetemi oktatás Szerbiában október 1-én, a legtöbb helyen a hallgatók tantermekben fognak tanulni, ahol viszont nem megoldható a kellő elővigyázatossági intézkedések betartása, ott a tavaszihoz hasonló virtuális oktatást folytatják.

 

SZLOVÁKIA

 

Életbe lépett a veszélyhelyzet Szlovákiában –egyelőre 45 napra

Október 1-én életbe lépett a veszélyhelyzet, amelynek bevezetéséről a kormány a szeptember 30-i ülésén döntött. A tavaszival ellentétben ezúttal általános veszélyhelyzet lépett életbe, amely nemcsak az egészségügyre, hanem az élet minden területére kiterjed. A veszélyhelyzet egyelőre 45 napig lesz érvényben. A törvény értelmében veszélyhelyzet idején a  kormány  korlátozhatja  az  emberek  alapvető  szabadságjogait  és  a  szabad  mozgást,  kijárási  tilalmat rendelhetnek el bizonyos időre, vagy belépési tilalmat veszélyes területre. A kormány ugyanígy korlátozhatja a gyülekezéshez való jogot is. Ami az egészségügyet illeti, a veszélyhelyzet idején egyszerűbben és gyorsabban lehet az egészségügyi segédeszközöket eljuttatni egyik helyről a másikra, de hasonlóan az egyes kórházak alkalmazottai is áthelyezhetők más részlegre munkaerőhiány esetén. Az egészségügyi alkalmazottak a veszélyhelyzet idején nem hirdethetnek sztrájkot. Az országban szeptember 30-ig összesen 10938 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak és 48-an vesztették életüket. A napi új esetek száma az elmúlt napokban jelentősen nőtt, szeptember 30-án rekordmértékű 797 új fertőzöttet azonosítottak, az aktív fertőzöttek száma 6 270-re nőtt.

 

Félmilliós állami és 4 milliós beruházási hitelt vesz fel Dunaszerdahely

A szlovák kormány a Covid-19 járvány miatt bevezetett szigorításokból következő adókiesést kívánja kompenzálni azzal, hogy lehetőséget biztosít legfeljebb a hiányzó adóbevétel mértékében visszatérítendő pénzügyi támogatás felvételére az önkormányzatoknak. Dunaszerdahely esetében ez az összeg a benyújtott határozat szerint valamivel több mint 518 ezer euró, ezt venné fel lényegében kamatmentes hitelként a város. A támogatást október végéig lehet igényelni, és az év végéig lehet felhasználni. Törlesztése 2024-ben kezdődik és négy évig, 2027-ig tart. A nagyobb összegű, 4 millió eurós hitelt Dunaszerdahely a Csehszlovák Kereskedelmi Banktól veszi fel, a teljes összeget 2-2 milliós részletben hívná le 2021-ben és 2022-ben, majd 2023-tól kezdené meg a törlesztését.

 

A jegybank szerint idén és jövőre 85 ezren veszítik el az állásukat

A pénzügyminisztérium mellett működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) múlt héten tette közzé a legfrissebb, idei évre szóló gazdasági előrejelzését. „A korábban várt 9,8 százalék helyett idén csupán 6,7 százalékkal esik vissza a szlovák gazdaság teljesítménye a koronavírus-járvány miatt” –jelentette be akkor ezzel kapcsolatban Eduard Heger pénzügyminiszter. A szaktárca elemzőinek az optimizmusát azonban a jegybank nem osztja: szeptember 30-án közzétett legfrissebb előrejelzése szerint a szlovák gazdaság idén a legnagyobb valószínűség szerint 8,2 százalékos visszaesést produkálhat, ha azonban a járvány második hulláma durvábbra sikeredik, a zuhanás mértéke megközelítheti a 10 százalékot is.

 

Tömeges elbocsátásokat terveznek a szlovák luxusszállodák

A Best Hotel Properties (BHP) csoport kénytelen tömeges elbocsátásokhoz folyamodni a pozsonyi Grand Hotel River Park, a Sheraton, a Crowne Plaza, illetve a kassai DoubleTree by Hilton luxusszállodák esetében. Összesen mintegy 80 munkahely fog így megszűnni. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy Pozsony környékére 82%-kal kevesebb vendég érkezett, mint tavaly. A külföldi látogatók száma több mint 90%-kal csökkent.

 

Szlovákiában is dexametazonnal fogják kezelni a Covid-19-ben szenvedő betegeket

A szlovákiai betegek számára is elérhető lesz a Dexametazon-kezelés, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánl a COVID-19-ben szenvedő, súlyos állapotban lévő betegek számára. Ezt Marjan Vrbnjak, a Krja Slovensko ügyvezető igazgatója megerősítette a TASR-nek, és hozzátette, az összes szükséges eljárást legkésőbb 2021. januárjáig-februárjáig lefolytatják. Az EMA olyan felnőttek és 12 évesnél idősebb fiatalok kezelésére javasolta a dexametazon alkalmazását,  akik  lélegeztetőgépre  szorulnak.  Júniusban  brit  kutatók  bebizonyították,  hogy  a  dexametazon  a hagyományos kezeléssel vagy a placebóval összehasonlítva harmadával csökkentette a halálozást a COVID-19-ben szenvedő, súlyos állapotban lévő betegek körében.

 

Szlovákiában 48 iskolát zártak be eddig a koronavírus miatt

Szlovákiában szeptember 30-ig 48 iskolát zártak be teljesen a COVID-19 betegség miatt. A bezárt iskolák száma nőtt, múlt szeptember 25-én például még csak 30 tanintézményben szünetelt a tanítás. A pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem és a Komenský Egyetem is távoktatásra áll át október 5-től a rosszabbodó járványhelyzetre való tekintettel.

 

SZLOVÉNIA

 

Szlovénia változtat az országok járványügyi besorolásán

Szlovénia változtat az országok járványügyi besorolásán, Magyarország és Ausztria egyes közigazgatási területei is vörös listára kerülnek -Magyarország esetében Budapestet és Győr-Moson-Sopron megyét, Ausztria esetében Bécset, valamint Tirol és Vorarlberg tartományt érintik a változások. Szlovénia kéthetente felülbírálja azon országok listáját, amelyek állampolgárai korlátozások nélkül léphetik át a szlovén határt. A zöld, narancssárga, és vörös listán szereplő államokat az alapján határozzák meg, hogy százezer főre vetítve hány fertőzöttet diagnosztizáltak az elmúlt két hétben. Zöld listára került szeptember 29-től Ciprus, Finnország, Lichtenstein, Litvánia, Lengyelország, Ausztrália, Új-Zéland, Szerbia és Uruguay. Lekerült ugyanakkor róla, és narancssárga besorolást kap Olaszország, valamint Horvátország több, Szlovéniával határos megyéje.

 

Bizonyos esetekben nincs szükség negatív tesztre Szlovéniába utazáskor

A szlovén kormány döntése értelmében szeptember 30-tól nincsen szükség negatív PCR-tesztre az országba belépéskor, ha a beutazni kívánók a határ mindkét oldalán földtulajdonnal rendelkeznek, és a határátlépés célja mezőgazdasági és erdészeti tevékenység folytatása. Emellett a tíznapos hatósági házi karantén alól mentesülnek Szlovéniában többek között azok, akik naponta ingáznak, és munkáltatói igazolással rendelkeznek, akik tranzitcéllal legfeljebb 12 órát tartózkodnak az országban, valamint a diplomáciai és konzuli képviseletek képviselői, de az oktatási-tudományos tevékenységben vagy kutatásban résztvevők is. Ugyancsak mentesülnek a karantén alól a tervezett sürgős orvosi ellátásra érkezők a kísérőikkel, valamint azok az igazolással rendelkezők, akik sürgős személyes vagy üzleti ügyintézésre érkeznek az országba és ott 48 óránál nem töltenek el több időt.

 

Koronavírus: Szlovénia enyhít

Szlovénia szeptember 28-tól enyhített a beutazási szabályokon, a vörös jelzésű országokból érkezők is elkerülhetik a kötelező hatósági karantént, amennyiben rendelkeznek 48 óránál nem régebbi negatív koronavírusteszttel. A szlovén kormány korábbi rendelete szerint a vörös besorolású országokból érkező állampolgárok számára kötelező volt a házi elkülönítés, és az nem volt kiváltható negatív PCR-teszttel. A zöld listán szereplő országokból korlátozás nélkül be lehet utazni Szlovéniába.

 

Szlovéniában újabb rekordot döntött a fertőzöttek száma

Járványügyi szakemberek aggódnak amiatt, hogy az elmúlt napokban nőtt a fertőzöttek száma, amely szerintük elérheti a 250-et naponta. A fertőzőképességet mutató reprodukciós ráta 1,3 Szlovéniában. A kormány által közzétett adatok szerint szeptember 29-én 203-mal 5690-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma, míg az aktív fertőzöttek száma 1736. 1 új haláleset történt, a betegségben eddig elhunytak száma így 150-re nőtt.

 

FÁK TÉRSÉG

 

Részleges távmunkára áll át az orosz állami Duma a koronavírus járvány miatt

Vjácseszlav Vologyin az orosz törvényhozás alsóháza, az Állami Duma elnökének bejelentése értelmében a Duma működése részlegesen átáll a távmunkára azt követően, hogy 10-ről 18 főre emelkedett a koronavírussal kórházba került képviselők száma. Már halálos áldozata is van a vírusnak a képviselők között, a járványfertőzés miatt az orosz Kommunista Párt képviselője, a 67 éves Vaha Agajev szeptember 23-án életét vesztette.

 

Két hetes kötelező tanítási szünetet rendeltek el Moszkvában

Szergej Szabjanyin Moszkva főpolgármestere a koronavírus járvány terjedésének fékezése érdekében kötelező tanítási szünet bevezetését rendelt el október 5 és 18 közötti időszakra az állami oktatási intézmények vonatkozásában. A rendelet azonban az óvodák működését nem érinti, azok továbbra is a megszokott módon üzemelnek.

 

Második hullám hatásai az orosz gazdaságra –szakértői vélemények

A koronavírus járvány második hullámának az orosz gazdaságra gyakorolt hatásait elemző cikket közölt a The Moscow Times folyóirat, felsorakoztatva különböző szakértői véleményeket. Az angol nyelven elérhető cikk szerint a második hullám hatása nem lesz jelentős, azonban a hosszú távú előrejelzések meglehetősen bizonytalanok maradnak.

 

Változnak a külföldiekre vonatkozó beutazási szabályok Ukrajnában

Az Ukrinform hírügynökség tájékoztatása alapján szeptember 28-án az ukrán kormány megváltoztatta a korábbi, július 22-én kiadott járványellenei védekezésre vonatkozó 641. számú rendeletét, miután lejárt a határideje az egyhónapos ideiglenes határzárnak. Az  új, 888. számú rendeletmódosítás értelmében az Ukrajna területére  belépő külföldi állampolgárnak rendelkeznie kell a COVID-19megbetegedés kórházi kezelését is fedező, Ukrajna területén elfogadott biztosítási kötvénnyel. A rendelet értelmében egyes személyek mentesülnek az intézkedések alól, többek között a felsőoktatási intézményekbe tanulási tanulmányi céllal érkező külföldi állampolgárok.

 

A COVID-19 hatásainak enyhítését célzó EU-s pénzügyi segítség Georgiának

Vásárhelyi Olivér, az EU szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosának és Giorgi Gakharia grúz miniszterelnök brüsszeli tárgyalásának során megszületett megállapodások értelmében az EU 129 M EUR értékben nyújt pénzügyi segítséget  a dél-kaukázusi országnak, melynek  fő célja a koronavírus-járvány szociális és gazdasági hatásainak enyhítése.

 

Közel 4%-os GDP visszaeséssel számol a kirgiz Nemzeti Bank

A kirgiz Nemzeti Bank legutóbbi előrejelzése értelmében a pénzügyi intézet 3-3,5%-os GDP visszaeséssel számol 2020 tekintetében.  A pénzintézet elemzéséből kiderül, hogy a Kumtor vállalat (aranybánya) számításba vétele nélkül a gazdasági visszaesés elérheti a 4%-ot is.

 

Mérsékelt csökkenés az üzleti aktivitás tekintetében Üzbegisztánban

A Gazdasági Kutatások Központja szerint ez év augusztus hónapjában mérsékelt csökkenés volt megfigyelhető az üzleti aktivitás  tekintetében  Üzbegisztánban.  Az  előző  hónaphoz  (július)  viszonyítva  1,6%-kal,  míg  előző  év  azonos időszakához képest (2019 július) 12%-kal csökkent az üzleti aktivitás. Az elemzésről további részletek az alábbi linken olvashatóak orosz nyelven.

75%-kal emelkedett a vállalkozások száma Tádzsikisztánban az elmúlt 8 évben

Saraf Seralizoda, a Befektetési és Vagyongazdálkodási Bizottság első elnökhelyettese legutóbbi kormányülésen tett beszámolója alapján az elmúlt 8 évben 75%-kal növekedett a Tádzsikisztánban működő vállalkozások száma. Elmondása szerint a növekedés a 2012-ben indított vállalkozásösztönzési kormányprogramnak köszönhető, melynek során a vállalkozások száma elérte a 328 ezret.

 

Kiegészítő fizetési támogatást kapnak a koronavírus kezelésében részt vevő türkmén egészségügyi dolgozók

A Turkmenportal információi szerint Gurbanguly Berdimuhamedow türkmén elnök aláírta azt a rendeletet, mely szabályozza a COVID-19megbetegedéseket ellátó türkmén egészségügyi dolgozók fizetés kiegészítéseit. A rendelet értelmében az érintett dolgozók 15%-os havi illetményemelésre számíthatnak.

 

KÍNA

 

8,2 milliárd forintos beruházást hoz Magyarországra a Lenovo

Magyarországon építi fel első európai gyárát a Lenovo, a termelés 2021 elején már el is kezdődhet –jelentette  be  a külgazdasági és külügyminiszter a beruházás keddi sajtótájékoztatóján, Budapesten. Szijjártó Péter közölte, hogy a kínai cég számítógépgyártó üzeme a Pest megyei Üllőn épül 8,2 milliárd forintból.

 

Élénkül a magyar-kínai vasúti konténerforgalom

Élénkül a magyar-kínai vasúti konténerforgalom, a Rail Cargo Terminal-BILK-re indított intermodális forgalom mintegy 13 százalékkal nőtt a transzkontinentális, valamint tengeri útvonalon, a görög és adriai kikötőkből április és augusztus között –közölte a Rail Cargo Hungaria. A Rail Cargo Operator-Hungaria cég kezelésében és a Rail Cargo Hungaria üzemeltetésében közlekedő konténervonatok száma 2020. második negyedévében már mintegy 60 darab irányvonattal haladta meg a tavalyi év azonos időszakának volumenét.

 

Kínai vasúti selyemút záhonyi megállóval

A Pekingben megrendezett nemzetközi gazdasági vásárnak, a CIFTIS-nek magyar résztvevője is volt. A LAC Holding áruszállító vasúti és logisztikai vállalkozás a selyemút-koncepció jegyében mutatta be a Záhony körzetében létesítendő árukezelő telephelyét. A vasúti szállítás volt többek között a központi témája annak az egyhetes, nagyszabású nemzetközi gazdasági kiállításnak, a CIFTIS-nek, amely a kínai kis-és középvállalatok globalizálódásának lehetőségeit mutatta be Pekingben.

 

Elindult a légi teherszállítás Sencsen és Budapest között

Megérkezett a Cargolux első teherszállító repülőgépéa kínai Sencsen repülőteréről Budapestre, és mostantól minden héten egyszer közlekedik a két város között–közölte a Budapest Airport. A gépet a januárjában átadott Cargo City légiáru-kezelő központnál fogadták. A közlemény az új légi összeköttetés jelentőségét azzal magyarázta, hogy a Kínából származó e-kereskedelmi termékek jelentős része a gép indulási helyéről érkezik Kelet-Közép-Európába. Sencsen Dél-Kína  legfontosabb  pénzügyi  és  logisztikai  központja,  az  elektronikus és  információs  technológiai  szektor  egyik legkiemelkedőbb szereplője, nagyvállalatok székhelye–írták.

 

TÖRÖKORSZÁG

 

Koronavírus-helyzet Törökországban

Törökországban az új típusú koronavírus okozta napi halálozások száma az elmúlt napokban csökkent, szeptember 30-án 65-en estek áldozatul a koronavírusnak, ezzel a betegségben elhunytak száma 8195-re emelkedett. Egy nap alatt 112 098 tesztet végeztek, az újonnan diagnosztizáltak száma 1391. Az aktív fertőzöttek száma enyhén nő, szeptember 30-án elérte a 30719-et, míg a járvány kezdete óta összesen 318663 megbetegedést regisztráltak.

 

Nagyon optimista a török kormány: nem lesz recesszió

A török pénzügyminisztérium előrejelzése szerint a hazai össztermék (GDP) az idén 0,3%-kal, jövőre pedig már 5,8 %-kal nő. A prognózis ugyanakkor csak 3,7%-os jövő évi gazdasági növekedést valószínűsít arra az esetre, ha elhúzódna a koronavírus-járvány. A minisztérium az eddig vártnál nagyobb idei és jövő évi fogyasztói áremelkedést jósol:  az  idei számot 8,9%-ról 10,5%-ra, a jövő évit pedig 6,2%-ról 8%-ra változtatta. Számításaik szerint az államháztartási hiány a GDP  4,9%-a  lesz  2020-ban,  majd  2021-ben  4,3%-ra csökken. A koronavírus-járvány komolyan visszavetette a török gazdaságot. A GDP9,9%-kal esett vissza a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. Az első negyedévben még 4,5%-os növekedést regisztráltak. A török jegybank 2018 szeptembere óta először kamatot emelt, hogy megállítsa a nemzeti valuta árfolyamgyengülését és mérsékelje az inflációs nyomást.

 

Beadták az első koronavírus-oltást Törökországban

A Covid-19-re irányuló inaktív oltóanyag munkálatai keretében az Isztambul Egyetem Cerrahpaşa Orvosi Karán beadták az első oltást. A Cerrahpaşa Orvosi Kar fertőző betegségek klinikai mikrobiológia tudományágának elnöke, Prof. Dr. Fehmi Tabak szerint az oltással kapcsolatos eredmények reménykeltők. A világon jelenleg több mint 230 oltóanyagon dolgoznak. Ha a munkálatok eredményeképpen az oltóanyagok hatásosnak bizonyulnak, decemberben vagy januárban kezdetét veheti az emberek tömeges beoltása.

 

AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK

 

A Disney több tízezer vidámparki alkalmazottját teszi lapátra

A  világ  egyik  legnagyobb  média  és  szórakoztatóipari  társasága,  a Walt   Disney   bejelentette,   hogy   28   ezer munkavállalójától kénytelen megválni, főleg azoktól, akik a vidámparkokban dolgoztak –írja a BBC. A cég a parkok járványidőszakban tapasztalt kihasználatlanságával és a kialakult bizonytalan végkifejlettel indokolta a döntést. A Disney a vírus terjedése kezdetén az összes parkját bezáratta, de azóta csak a kaliforniai Disneylandet nem nyitotta újra.

 

Az Egyesült Államokban 200 millió gyorsteszt kiszállítását kezdik meg a napokban

Donald Trump amerikai elnök csaknem 200 millió koronavírus-gyorsteszt kiszállítását helyezte kilátásba az Egyesült Államokat alkotó tagállamoknak és különböző intézményeknek hétfőn délután a Fehér Ház Rózsakertjében tartott sajtókonferenciáján –írja az MTI. Az amerikai elnök elmondta, most, hogy az iskolákban országszerte újra megkezdődik a tanítás, elsődleges fontosságúnak tartja a gyorstesztek kiszállításának megkezdését. Minden egyes tagállamban rendszeresen lehet tesztelni azokat a tanárokat, akik ezt szükségesnek tartják –fogalmazott, hozzátéve, hogy a szövetségi kormányzat által biztosított tesztcsomagok szétosztását a következő napokban meg is kezdik.

 

Így érte el USA a 7 milliós koronavírus-fertőzésszámot január 21. óta

Az Egyesült Államok már 7 millió fertőzés felett jár, miközben a halálos áldozatok száma is több mint 200 000.

 

Koronavírus: rossz hír érkezett az USA-ból

Az  Egyesült  Államok  négy  tagállamában  megugrott  az  újonnan  diagnosztizált  koronavírus-fertőzések  száma csütörtökön. Wisconsinban, Dél-Dakotában, Montanában és Utah államban regisztráltak egy nap alatt sok új fertőzöttet -számolt be az MTI. Az északnyugati Montanában 330, Dél-Dakotában pedig 463 új esetet diagnosztizáltak csütörtökön. Utah állam kormányzója, Gary Herbert bejelentette: rekord számú, 1198 új fertőzöttet azonosítottak. Nagyon gyorsan terjed a vírusfertőzés a középnyugati Wisconsinban is, ahol Tony Evers kormányzó még kedden közegészségügyi rendkívüli állapotot hirdetett, és novemberig meghosszabbította a kötelező szájmaszk viselésére vonatkozó rendelet érvényét.

 

LATIN-AMERIKA

 

Dél-Amerikában tombol a járvány, de máris jön az enyhítés

Milliók  fertőződtek  meg  Brazíliában,  százezrek  Argentínában  és  Kolumbiában.  Bezártság, munkanélküliség, búcsúüzenetek, maszkcsere, ellenőrizetlen utazás és megoldatlan helyzetek jellemzik a koronavírus-járványt Dél-Amerikában. A kontinens mára a pandémia egyik gócpontjává vált, több ezer esetet regisztrálnak naponta, közben beköszöntött a tavasz, és a politikai vezetők kénytelenek alkalmazkodni a jó időhöz is.

 

Latin-Amerikában 34 millióan veszítették el a munkájukat a járvány miatt az év első felében

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szeptember 30-án közzétett jelentése szerint, elsősorban a járvány megfékezésére hozott korlátozó intézkedések következtében, megközelítőleg 34 millióan veszítették el állásukat Latin-Amerikában az év első felében. A járvány elmúltával a társadalmi egyenlőtlenségek további fokozódására számítanak a régióban.

 

Menekítik dollárjaikat a bankokból az argentinok

Argentína újabb szigorításokat lengetett be a tőkekontrollal kapcsolatban, ennek hírére sok argentin elkezdte kivenni a bankban  tartott  dollár megtakarítását.  Az  argentin  központi  bank  adatai  szerint  három  nappal  azt  követően, hogy bejelentette, nehezebb lesz zöldhasút venni a hivatalos csatornákon keresztül, mintegy 205 millió dollár, tehát az egymillió dollár alatti bankbetétek 2%-a hagyta ott a bankokat.

 

A riói karnevállal is kibabrált a járvány

A koronavírus-járvány miatt meghatározatlan időre elhalasztják a riói karnevált, ami az elmúlt évszázadban még sosem fordult elő. A koronavírus elleni oltás nélkül rendkívüli nehézségekbe ütközik a nagyszabású utcai táncmulatság megrendezése, biztonságos körülmények híján nem tartható meg.

 

AFRIKA ÉS KÖZEL-KELET

 

Az állásukat elvesztők száma Dél-Afrikában a második negyedévben elérte a 2 millió főt

A Dél-Afrikai  Statisztikai  Hivatal  szeptember  29-én kiadott elemzése alapján ez év második negyedévében (Q2) 2,2 millióval, 14,1 millióra csökkent az országban foglalkoztatottak száma.

 

További 2 hónappal hosszabbodnak a kijárási korlátozások Kenyában

Uhuru   Kenyatta  kenyai  elnök  rendeletében  2  hónapra  meghosszabbította  az  országos  kijárási  korlátozásokkal kapcsolatos intézkedéseket, azonban egyben 2 órával csökkentette annak időtartamát.

 

Izraelben teljesen elszabadult a járvány

Ismét rekordszámú, csaknem kilencezer új fertőzöttet regisztráltak Izraelben –jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja,  a  ynet  csütörtökön.  Szerdán  8919  új  koronavírus-hordozót  vettek  nyilvántartásba  Izraelben,  ahol  a kilencmilliós lakosságból a járvány tavaszi megjelenése óta mintegy negyed millióan, 248 133-an fertőződtek meg bizonyítottan a vírussal. Sokan “fekete szeptembernek” nevezik az elmúlt hónapot, amikor 625-en haltak bele a SARS-CoV-2-vírus okozta betegségbe, amelyben február, a járvány kitörése óta összesen 1571-en vesztették életüket az országban.

 

Veszélyhelyzet Izraelben: meghosszabbítják az országos zárlatot

Az izraeli egészségügyi miniszter bejelentette: meghosszabbítják az érvényben lévő, három hétre tervezett országos zárlatot, az ütemterv szerint feloldásra vonatkozó nyomás ellenére. Juli Edelstein (Likud) egészségügyi miniszter kedd reggel a Kan Bet-nek nyilatkozva beszélt a szeptember 18-án bevezetett, és elvileg október 9-én véget érő zárlatról. Az interjú során Edelstein azt mondta, Izrael „nem fogja megismételni az első zárlat végén elkövetett hibákat”, ragaszkodva ahhoz, hogy a zárlat nem oldható fel a kormány általjóváhagyott három hetes időszak lejárta után –idézte a miniszter szavait az Új Kelet online.

 

A koronavírus is segíti az izraeli-arab együttműködést

A friss békeszerződés azonnal felpörgette Izrael és az Egyesült Arab Emírségek gazdasági szereplőinek érdeklődését egymást iránt. A közel-keleti és észak-afrikai startupok mintegy harmada az emirátusokban található. Izrael high-tech szektora pedig a zsidó állam exportjának több mint 40 százalékát teszi ki. A két tényező párosítása nagy lehetőségekkel kecsegtet.

 

85 százalékkal csökkentik a palesztinok támogatását az arab országok

A palesztinok pénzügyi forrásainak elapadásához a koronavírus-járvány és az Öböl-menti országok Izraellel kötött békéje is jelentősen hozzájárult –számol be a Neokohn. Az The New Arab és a palesztin pénzügyminisztérium adatai szerint Rámalláh március óta nem kapott támogatást arab országoktól, a külföldi segélyek 50%-os csökkenése mellett. A Palesztin Hatóság összes bevétele idén körülbelül 70%-kal csökkent.

 

Annyi a beteg, hogy nincs már hely a kórházakban Iránban

Meghaladta a 26 ezret Iránban a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma -közölte az IRIB állami hírügynökség szerdán. Az illetékes hatóság szerint már nincs több hely a kórházakban a betegek számára. Az utóbbi 24 órában 183-mal 26 169-re emelkedett a halottak száma, ami a legmagasabb érték a Közel-Keleten.

 

Kivándorlási hullám Tunéziában

A koronavírus-járvány nyomán Tunézia lett az Olaszországba irányuló illegális migráció egyik fő kibocsátó országa a Földközi-tengeren. Az év eleje óta legalább tízezren vágtak neki a százharminc kilométeres életveszélyes vízi útnak Szicíliába annak ellenére, hogy az érkezőkre a szinte biztos kitoloncolás vár.

 

A keresleti aggodalmak miatt esik az olaj ára

A koronavírus miatti lezárások következtében az olajkereslet masszívan süllyedt a világban, miközben a kínálati oldalon Líbia visszatérése és egyes OPEC tagok többlettermelése okoz fejfájást. Tegnap beszélt több nagy olajipari guru is, többek között a legnagyobb kereskedőnek számító Vitol, Mercuria és Gunvor cégek vezetői. A szakértők idén karácsonyig egyáltalán nem várnak felemelkedést a keresletben, ami napi 4-5 millió hordóval a tavalyi szint alatt maradhat.

 

Állami mentőövet kap a Qatar Airways

7,3 milliárd riálos (közel 2 milliárd dollár) állami mentőövet kapott a Qatar Airways, mely komoly veszteséget szenvedett el az előző üzleti évében –számol be róla a Reuters.A március végén zárult üzleti éven 7 milliárd riálvolt az állami légitársaság vesztesége, ezért volt szükség a mostani csomagra. Katar nem az egyetlen, mely a válságban segíti a légitársaságát, többek között az Egyesült Államok is komoly mentőövet dobott a szektornak.

 

Letette az esküt az új kuvaiti emír

Navaf  el-Ahmad  el-Dzsábir Ál Szabáh beiktatását a kuvaiti állami televízió élőben közvetítette.Kuvait emírje a parlamentben elmondott beszédében ígéretet tett arra, hogy mindent meg fog tenni országa jólétéért és stabilitásáért, valamint  összefogásra  szólított  fel.A  kuvaiti  alkotmány  értelmében  ugyan  a  trónörökös  automatikusan  követi tisztségében az elhunyt emírt, a teljes körű hatalmi jogosítványait csak a parlamentben tett esküt követően kapja meg.

 

Jövőre is központosított formában rendezhetik az ázsiai BL-t

“A centralizált formátum mindenképpen terítéken van, nem maradt más választásunk” –mondta Windsor John, az AFC főtitkára. Hozzátette, a döntést várhatóan december 19-én hozzák majd meg. A jelenlegi szezont a címvédő szaúdi al-Hilal nem folytatja, mert kizárták, ugyanis annyi játékosa fertőződött meg a koronavírussal, hogy nem tudott kiállni az utolsó csoportmérkőzésére. Az Egyesült Arab Emírségekbeli al-Wahda nem utazott el Katarba, mert néhány futballistája szintén megbetegedett. Mindkét csapat eddigi eredményeit törölték.

 

AUSZTRÁLIA

 

Lemondott az ausztráliai Victoria állam minisztere

A koronavírus-járvány kezelésével összefüggő okból távozott hivatalából szombaton Victoria ausztrál szövetségi állam egészségügyi minisztere. Jenny Mikakos azután nyújtotta be lemondását, hogy egy jelentés megállapította: részben a miniszter felelős azokért a hiányosságokért, amelyek miatt a külföldről hazatérő ausztrál állampolgárok ki tudták játszani az előírt kötelező karantént. A karantén csoportos megsértése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a járvány másodszor is erőre kapott Victoria államban. Emiatt az állam székhelyén, Melbourne-ben és környékén augusztus 2-án szigorú kijárási korlátozásokat vezettek be, többek között szünetel az oktatás, és még az tíz fő alatti csoportosulás is tilos.

 

Megfertőződött a legénység egy teherszállító hajón, katonákat vezényeltek egy ausztrál kikötőbe

Katonákat vezényelt az ausztráliai Port Hedland kikötővárosba, a világ egyik legnagyobb vas-és mangánérc-kikötőjébe, hogy segítsenek ellenőrzés alatt tartani az egyik teherszállító hajón észlelt koronavírus-gócot. Egy 21 fős legénységű hajó 17 tagjának lett pozitív a koronavírus-tesztje —közölte kedden az érintett járművet üzemeltető Oldendorff Carriers teherszállító vállalat.  Tíz fertőzöttet egy szállodában különítettek el szigorú felügyelet mellett, heten a hajón maradtak. A legénység szeptember  5-én Manilában szállt fel a hajóra, eleget téve az egészségügyi előírásoknak: negatív koronavírus-teszttel hagyták el a Fülöp-szigeteket.

 

Rossz jel, hogy betelt a leállított repülőgépek egyik jókora tárolója

A gazdasági ciklusokra különösen érzékeny légi közlekedés pontosan mutatja, hogy a kilábalás szinte egyetlen országban sem zajlik olyan ütemben, ahogy nyáron remélték a politikusok. Számos légitársaságnak most egyebek mellett az okoz problémát, hogy hol tárolja a megfelelő kereslet híján a forgalomból kivont gépeit. Mivel a leállított gépeket különösen fenyegeti a korrózió, sok vállalat igyekszik sivatagi éghajlaton elhelyezni őket. A délkelet-ázsiai légitársaságok számára ezért vonzó terep Ausztrália, olyannyira, hogy az egyik ottani szolgáltatónak új telephelyet kellett nyitnia.

 

Morrison: A világnak ismernie kell a COVID-19 eredetét

A világ országainak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy megismerjék a koronavírus eredetét, hogy megtudják, honnan és hogyan terjedt el a világban, jelentette ki pénteken az ENSZ Közgyűlésének 75. virtuális ülésén az ausztrál kormányfő, Scott Morrison. Megnyilvánulásai minden bizonnyal tovább fokozzák az országa és Kína közötti feszültséget, írta szombaton a Reuters hírügynökség.

 

Forrás: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara